Почетна » Чикаго » Билети за архитектонски центар во Чикаго

Архитектонски центар во Чикаго – билети, цени, што да очекувате, тајмингот

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Чикаго

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(166)

Архитектонскиот центар во Чикаго (CAC) започна како Фондација за архитектура во Чикаго во 1966 година за да ја зачува историската куќа Глеснер.

Оттогаш, CAC стана една од најважните културни институции во Чикаго.

Новата локација на реката CAC е во срцето на градот, каде авенијата Мичиген се среќава со реката Чикаго, со изложбен простор од речиси 10,000 квадратни метри исполнет со модели со супер големина.

Изложбите на Архитектонскиот центар во Чикаго се фокусираат на различните населби во градот, типовите на домување, водечките архитекти и идните проекти и го вклучуваат моделот на Чикаго во најголем обем.

Што да очекувате во Центарот за архитектура во Чикаго

Во Архитектонскиот центар во Чикаго, можете - 

Откријте како Чикаго стана познат како „градот на архитектурата“ со прикажување на неколку различни населби, стилови на домување, истакнати архитекти и тековни проекти.

Интеракција со Chicago City Model Experience, неверојатно прецизна тридимензионална метропола оживеана преку специјални ефекти и кратко видео.

Откријте ја континуираната лидерска позиција на Чикаго во дизајнот на облакодери кои ги променија хоризонтите на светот.

Истражете како дизајнот може да помогне во изградбата и одржувањето на утрешните градови и замислете каков ќе биде урбаниот живот во 2050 година.


Вратете се на почетокот


Билети за архитектонски центар во Чикаго

Овој билет за архитектонскиот центар во Чикаго ви дава пристап до сите постојани и привремени изложби на атракцијата. 

Бидејќи ова е билет Skip the Line, можете да ги избегнете линиите на шалтерот за билети. 

На денот на вашата посета, можете да го покажете влезниот билет CAC на вашиот мобилен телефон и да влезете. 

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Цена на билети

Билет за возрасни (18+ години): САД $ 7
Детски билет (од 6 до 17 години): САД $ 7

Децата до пет години можат да влезат бесплатно.

Повеќето корисници заинтересирани за архитектонскиот центар во Чикаго исто така резервираат a Чикаго архитектонска турнеја.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до CAC

Адреса на Chicago Architecture Centre е 111 E Wacker Dr, Chicago, IL 60601, Соединети Американски Држави. Најдете насоки

Најдобро е да земете јавен превоз за да стигнете до атракцијата. 

Најблиските транзитни станици на CTA се Стејт и Лејк (Браун, зелена, портокалова и виолетова линија), Лејк (црвена линија) и Кларк и езеро или Вашингтон (Сина линија). 

Во секој случај, по излегувањето од станицата, одете на исток до авенијата Мичиген, преминете на источната страна, а потоа одете на север кон мостот на реката/Мичиген авенија. 

Не поминувајте преку мостот. 

Кога ќе стигнете до Вакер Драјв, свртете надесно (источно), а CAC ќе биде втората зграда од десната страна. 


Вратете се на почетокот


Работно време на CAC

Архитектонскиот центар во Чикаго е отворен од 10 до 4 часот во петок, сабота, недела и понеделник.

Затворено е во вторник, среда и четврток.

Центарот е затворен на Денот на благодарноста, Божиќ и Нова Година. 

На повеќето корисници им требаат околу 45 минути за да го истражат CAC.

# Тури за архитектура во Чикаго
# Институт за уметност во Чикаго
# Музеј на терен
# SkyDeck Чикаго
# 360 Чикаго
# Турнеја на гангстери и духови
# Криминал и толпа автобус турнеја
# Леголанд центар за откривање
# Морнарица Пјер панорамско тркало
# iFly Чикаго
# Историски музеј во Чикаго
# Средновековен музеј за мачење
# Музејот на современа уметност
# BlueMan Group Чикаго
# Музеј на хируршка наука

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Чикаго