Почетна » Чикаго » Најдобри тури за архитектура во Чикаго

Тури за архитектура во Чикаго – билети, цена, часови, времетраење, адреса на поаѓање

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(169)

Облакодерите и зградите во Чикаго помогнаа во обликувањето на американската архитектура.

Легендарните архитекти од различни периоди придонеле за градење на иконата хоризонт на Ветровиот град.

Постојат многу начини да се истражи и научи за архитектурата на Чикаго.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете за купување билети за турнеите за архитектура во Чикаго.

Содржина

Што да очекувате

Нурнете длабоко во модерното архитектонско и културно чудо што е градот Чикаго со тоа што ќе се одлучите за автобуска тура Hop-On-Hop-Off, крстарење со реката Чикаго, крстарење со брз брод или пешачка тура.

Плови по сите три гранки на Чикаго на крстарење опремено со бар и види ги легендарните знаменитости на Чикаго како што се кулата Вилс, зградата Џон Хенкок, кулата Трибјун, Бакингемската фонтана и многу повеќе.

Зачекорете на надворешната палуба и почувствувајте го ладниот речен ветар додека го истражувате прекрасниот град без мака од сообраќај или метеж.

Одлучете се за возење со глисер и погледнете ги погледите на градот со возбудливо возење што ја кине водата, фрлајќи спрејови со вода насекаде наоколу.

Посетете ја пешачката турнеја во Арт Деко и бидете водени блиску до хипнотизирачките згради во Чикаго и нивната архитектура, читајќи ги нивните мотиви кои произлегуваат од спојот на кубизмот и античката архитектура на Блискиот Исток.

Посетете ги најубавите атракции во Чикаго, како што е паркот Милениум, и уживајте во класичните специјалитети од Чикаго како пица со длабоки јадења, виршли и италијански сендвичи со говедско месо.

Бидете предводени од стручен водич на сите тури кои ќе ве забавуваат со приказни и сознанија за Чикаго и атракциите на кои ќе наидете.

Користете ја зимзелената тура со автобус на Чикаго за да го истражите најдоброто од Чикаго од уникатната гледна точка на голем автобус, качувајќи се и симнувајќи се на многу погодни постојки низ градот.

Турс Цената на билетот
Крстарење со архитектура на реката Чикаго: Прескокни-билет-канцеларија САД $ 51
Чикаго: 45-минутно крстарење по реката по семејна архитектура САД $ 28
Чикаго: прошетка по облакодерите во Арт Деко САД $ 30
Чикаго: 75-минутно крстарење со архитектура со глисер САД $ 60
Чикаго: Пешачка тура со водич за омилена храна САД $ 80
Чикаго: Хоп-он-хоп-оф турнеја на знаменитости со автобус со отворен покрив САД $ 49

Каде да резервирате билети

Билети за архитектонската турнеја во Чикаго се достапни на интернет и на атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите. 

Бидејќи Chicago Architectural Cruises продава ограничени билети, тие може да се распродадат за време на шпицот.

Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете ја страницата за резервации на билети за Крстарење со архитектура на реката Чикаго: Прескокни-билет-канцеларија, изберете го претпочитаниот датум, временската локација и бројот на билети и веднаш купете ги билетите.

Откако ќе купите билети, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта.

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

Покажете го е-билетот на вашиот паметен телефон на влезот и влезете внатре. Ве молиме носете валидна лична карта со вас.

Цените на билетите за архитектонски крстарења во Чикаго

на Крстарење со архитектура на реката Чикаго: Прескокни-билет-канцеларија, општиот билет за сите возрасти над 13 години чини 51 УСД

Децата меѓу три и 12 години можат да добијат пристап од 29 УСД

На доенчињата под три години не им се наплаќа ништо.

на Чикаго: 45-минутно крстарење по реката по семејна архитектура, општиот билет за сите возрасти над 13 години чини 28 УСД

Децата меѓу четири и 12 години можат да добијат пристап од 13 УСД

На доенчињата под четири години не им се наплатува ништо.

на Чикаго: 75-минутно крстарење со архитектура со глисер, општиот билет за сите возрасти над 13 години чини 60 УСД

Децата меѓу 3 и 12 години можат да добијат пристап од 48 УСД

На доенчињата под три години не им се наплаќа ништо.

на Чикаго: прошетка по облакодерите во Арт Деко, билет за сите возрасти чини 30 американски долари.

на Чикаго: Омилена храна водена од Вalking турнеја, општиот билет за сите возрасти над 13 години чини 80 УСД

Децата меѓу четири и 12 години можат да добијат пристап до 70 американски долари

Доенчиња под четири години не се наплаќаат 10 американски долари за учество.

на Чикаго: Хоп-он-хоп-оф турнеја на знаменитости со автобус со отворен покрив, општиот билет за сите возрасти над 13 години чини 49 УСД

Децата меѓу три и 12 години можат да добијат пристап од 36 УСД

На доенчињата под три години не им се наплаќа ништо.

Билети за архитектура во Чикаго

Во зависност од вашите вкусови и преференции, имате можност да резервирате турнеја за архитектура во Чикаго на брод, автобус, глисер, Segway итн.

Или ако сакате пешачење, можете да го истражувате градот и пеш.

Ги објаснуваме сите различни видови на расположливи тури во Чикаго Архитектура -

Архитектонски тури со брод

Туристите можат да избираат од два вида тури со брод во Чикаго Архитектура.

Можете да резервирате сценско патување со брод по реката Чикаго или да резервирате турнеја на езерото Мичиген.

Турнеја за архитектура на реката Чикаго

Ова е 75-минутна тура со брод најдобро за оние кои сакаат да ја разберат архитектурата на градот.

Ќе крстарите по реката Чикаго за да откриете архитектонски скапоцени камења меѓу познатите знаменитости на градот.

Локален водич споделува приказни и анегдоти, одржувајќи ја атмосферата жива.

Бродот поминува повеќе од четириесет згради и плови под историски мостови.

Турнејата е достапна на англиски и шпански.

Цени на билетите

Билет за возрасни (13+ години): САД $ 51
Детски билет (од 3 до 12 години): САД $ 29

Доенчињата под три години не се наплаќаат.

Турнеја на Чикаго Архитектура на езерото Мичиген

Ако сакате повеќе весело возење со малку фрлена архитектура на Чикаго, мора да ја резервирате оваа турнеја.

За време на оваа 40-минутна класична турнеја на езерото Мичиген, можете да го видите брегот на Чикаго и неговите иконски знаменитости.

Цени на билетите

Билет за возрасни (13+ години): САД $ 13
Детски билет (од 4 до 12 години): САД $ 28

Доенчињата под четири години не се наплаќаат.

Пешачки тури

Многу туристи претпочитаат пешачка тура во Чикаго Архитектура за да го разберат архитектонското чудо на Чикаго.

Идентификувавме две од најдобрите пешачки тури во Чикаго.

Пешачка турнеја на Центарот за архитектура во Чикаго

За време на оваа 90-минутна турнеја, ќе ги истражувате лобиите на пет раскошни облакодери во Арт Деко на бреговите на реката Чикаго.

Архитектонскиот центар во Чикаго, најдобриот градски авторитет за архитектура, ги обучува овие водичи.

Оваа турнеја е погодна за инвалидски колички.

Овој билет исто така ви дава пристап до Архитектонскиот центар во Чикаго експонати.

Цена на билет (за сите возрасти): САД $ 30

Омилена храна во Чикаго пешачка турнеја со водич

Оваа сеопфатна тричасовна турнеја ви овозможува да видите некои од најпознатите локалитети, како што се паркот Милениум, Величествениот Миле, зградата Вригли и многу повеќе.

Ќе можете да пробате некои од најпознатите јадења во Чикаго, вклучително и пица со длабоко јадење, сендвич со говедско месо и Чикаго хотдог, а исто така можете да се одлучите за занаетско пиво.

Ќе ве води стручен водич.

Оваа турнеја е погодна за инвалидски колички.

Цени на билетите

Билет за возрасни (12+ години): САД $ 80
Детски билет (од 4 до 11 години): САД $ 70
Билет за доенчиња (до три години): САД $ 10

Тура за архитектура на глисер

Ако сакате да крстарите по реката Чикаго и езерото Мичиген и да го истражите архитектонското чудо на Чикаго, не гледајте подалеку од турата на Чикаго Архитектура со глисер.

Покрај зградите, за време на оваа турнеја ќе поминете и низ историските брави на Чикаго и ќе пловите под бројни мостови на реката Чикаго.

Seadog Speedboat е возило на отворено.

Цени на билетите

Билет за возрасни (13+ години): САД $ 60
Детски билет (од 3 до 12 години): САД $ 48

Доенчињата под три години не се наплаќаат.

Турнеја со автобус на Центарот за архитектура во Чикаго

Чикаго Архитектурен центар, водечки авторитет во градот за архитектура, нуди обиколка на Чикаго Архитектура со автобус.

За време на оваа трииполчасовна тура, ќе поминете приближно 48 километри (30 милји) од градот.

Бидејќи е извонредна турнеја по архитектура, таа е достапна само во сабота.

Оваа турнеја вклучува и пристап до Архитектонскиот центар во Чикаго.

Цени на билетите

Билет за возрасни (13+ години): САД $ 49
Детски билет (од 3 до 11 години): САД $ 36

Доенчињата под три години не се наплаќаат.


Вратете се на почетокот


Најдобри туристички компании за архитектура во Чикаго

Некои туристи претпочитаат да знаат за архитектонскиот тур-оператор пред да го резервираат своето патување.

Тие слушнале или прочитале позитивни критики за тур-оператор и сакаат да ја резервираат својата турнеја.

Овој дел ги детализира најдобрите пет провајдери на бродски турнеи на Chicago Architecture - Разгледување на бреготЧикаго линија крстарењаРазглед на ВенделаФондацијата за архитектура на Чикаго, и Seaadog Cruises.

Разгледување на брегот

Shoreline Sightseeing ја има најголемата флота во градот – 11 чамци и шест водени такси, и десетици архитектонски водичи, што го прави еден од најпопуларните тур-оператори.

Според TripAdvisor, архитектонските турнеи со брод на Shoreline Sightseeing обично се најмногу резервирани во цела Америка.

Со нивните најсовремени туристички чамци и добро обучени водичи, Shoreline Sightseeing ја претставува приказната за архитектурата на Чикаго на најдобар можен начин.

Ако патувате со вашето семејство или сакате опуштена екскурзија, не гледајте подалеку од Шорлајн.

Време на турнеја на Shoreline Sightseeing

Тури за разгледување на брегот започнете од Морнарица Пјер и Мичиген авенија, и двете имаат исти тајминг.

Првата тура тргнува до 10 часот, а последната тура тргнува во 5.45 часот.

Има уште осум тајминг од кои можете да изберете - секој со 90 минути растојание помеѓу овие два слота.

Ако сакате турнеја со шпански водич, имате само една опција – турнејата во 9.30 часот која започнува од авенијата Мичиген.

Поаѓања за разгледување на брегот

Бродовите на Shoreline Sightseeing тргнуваат од две места - морнаричкиот пристаниште и авенијата Мичиген.

Додека резервирате билет, можете да одлучите каде сакате да ја започнете нивната турнеја по архитектура.

Морнарица Пјер: Бродот на брегот линија за интернат е во паркот Полк Брос на Нави Пјер. Адресата на нивната морнарица Пјер е 600 East Grand Avenue, Чикаго, IL 60611.

Внимавајте на поздравувачите во светло портокалова боја.

Авенија во Мичиген: Ова линија за интернат е покрај реката Чикаго на 401 N. Michigan Ave. Chicago IL 60611. Упатете се кон источно од мостот du Sable (Мостот на улицата Мичиген) и на северниот брег на реката Чикаго.

Внимавајте на луѓето на тур-оператори во светло портокалова боја.

Преглед на разгледување на брегот

Крајбрежните знаменитости има висок рејтинг од скоро 5 од 5 ѕвезди Вчерашниот службениот времето и 4.8 од 5 на GetYourGuide.

Иако „Shoreline Sightseeing“ нуди семејна атмосфера, добар дел од критиките доаѓаат од парови кои сугерираат дека турнејата најдобро функционира за семејствата и паровите.

Повеќето од рецензентите сметаа дека понудената турнеја е или „Одлична“ или „Многу добра“.

Многу од прегледите ги содржеа термините „одлична турнеја“ и „силно ја препорачувам оваа турнеја“ за да го опишат нивното искуство.

Забелешка: Ако сакате да заштедите пари на архитектонската обиколка на Чикаго и другите градски атракции на Shoreline Sightseeing, проверете Чикаго оди картичка


Вратете се на почетокот


Разглед на Вендела

Турнеја за архитектура на Вендела Чикаго
Слика: Wendellaboats.com

Разгледувањето на Вендела беше пионер на архитектонските турнеи во Чикаго.

Разгледувањето на Вендела нуди два вкуса на турнеи за архитектура - турнеја само за река и турнеја по река и езеро.

Овој оператор ве води низ срцето на градот на сите три гранки на реката Чикаго, иако стручниот локален водич ве воодушевува со приказни за 130 години дизајнерски иновации.

Нивните бродови се сите чамци контролирани од климата и нема да мора да се грижите за дожд или ветер.

Најдобриот дел е барот со целосна услуга, кој служи закуски и избор на пива, вина, коктели и безалкохолни пијалоци.

Време на турнеја со брод на Вендела

Обиколки на реката за разгледување на Вендела започнете уште во 10 часот и продолжувате до 9 часот за време на шпицовите сезони.

Најпопуларната тура со брод на Вендела е онаа во 12.15 часот. Бидејќи се достапни и внатрешно и надворешно седење, на туристите не им пречи сонцето над главата.

Другите омилени временски слотови се 3 часот, 4 часот и 5.45:XNUMX часот.

Ако сакате да резервирате турнеја со брод за разгледување на Вендела и на реката Чикаго и на езерото Мичиген, вашите опции се 10.15 часот (најпопуларните), 1 часот, 2 часот и 4.45 часот. Резервирајте турнеја на реката Чикаго и езерото Мичиген

Заминувања на Вендела за разгледување

Бродовите Wendella Sightseeing испловиле од нивните пристаништа на авенијата во Мичиген лоцирани во срцето на величествените милји во Чикаго.

Тие имаат две пристаништа (погледнете го вашиот ваучер за да знаете од каде ќе полета вашиот брод).

Главен приклучок: Главниот пристаниште се наоѓа на авенијата Северен Мичиген бр. 400 на северозападниот агол на мостот на авенијата Мичиген, кој сега се нарекува мост Дусабл.

Овој пристаниште е на реката Чикаго, во основата на зградата Вригли, направен од бел мермер. Познат е и како Источен пристаниште. Насоки

Трамп Док: Трамп Док е на авенијата Вабаш 401 N, на западната страна од зградата Вригли на реката Чикаго. Познат е и како Западен Док. Насоки

Преглед на разгледување на Вендела

On Вчерашниот службениот времето, Wendella Sightseeing има висока оценка од 4.5 од 5.

И покрај тоа што тур-операторот не прави разлика, се чини дека повеќе парови ја резервираат оваа турнеја, проследени со семејства и групи пријатели.

Многумина од рецензентите ги користеа термините „одлична турнеја“, „одличен брод“ и „водичот беше многу упатен“ за да го опишат нивното искуство.

Водичите дојдоа и за пофалби за интересните факти што ги споделија за зградите во Чикаго.


Вратете се на почетокот


Архитектонски центар во Чикаго

Центарот за архитектура на Чикаго (CAC) беше порано познат како Чикаго архитектонска фондација (CAF).

Ова е причината зошто турите за архитектура понудени од Центарот за архитектура во Чикаго, исто така, често се нарекуваат „CAF-тури“.

CAC обезбедува прекрасни пешачки тури низ Чикаго во Арт Деко.

Време на турнеја на Центарот за архитектура во Чикаго

Турите на CAC Art Deco започнуваат во 10 часот или 2 часот, во зависност од избраниот ден.

Турата трае 90 минути

Поаѓања на CAC турнеја

Обиколките на Центарот за архитектура во Чикаго ве упатуваат да пристигнете 10 минути пред поаѓањето на улицата ЛаСал 30 N и да ја имате при рака вашата потврда.

Доцентот ќе го провери вашето име од списокот на присутни. Најдете насоки

Внимавајте на сината тенда што го означува влезот на скалите.


Вратете се на почетокот


Seaadog Cruises

Seadog Cruises во Чикаго
Слика: Seadogcruises.com

Бидејќи Seadog Cruises е специјализиран за возбудливи возења, нивните архитектонски тури во Чикаго доаѓаат со пресврт - тие се случуваат на глисери.

Глисерите го прават возбудливо искуство за учење за сите возрасни групи.

Меѓутоа, ако сте постари лица со проблеми со грбот или вратот или сте бремени, оваа турнеја не е за вас.

Време на архитектонска турнеја на Seadog

на Архитектонска обиколка на Seadog Speedboat има утрински и попладневни опции.

Ако претпочитате турнеја пред ручек, можете да резервирате архитектонски тури во 11.15 часот или во 1.15 часот.

Ако преферирате попладне или навечер, има три времиња за кои можете да се одлучите: 3.15, 5.15 или 7.15 часот.

Полетување на глисерот Seadog

Обиколките со брод на SeaDog пловат од улицата „Navy Pier's Dock“, лоцирана на 600 E. Grand Avenue, Chicago IL, 60611.

Не можете да ги пропуштите глисерите на Сеадог веднаш под панорамското тркало и спроти Гранд скалилата. Најдете насоки

Преглед на Seaadog Cruises

Seadog Cruises е оценет со 4.5 од 5 Вчерашниот службениот времето.

Семејствата, паровите и групите пријатели високо ги разгледаа архитектонските обиколки на реката Сеадог и езерото.

Многу од рецензентите ги користеа термините „екстремно возбудливо возење“, „многу забавно“ и „супер забавно“ за да го опишат своето искуство.

Ако претпочитате тивка и информативна архитектонска турнеја, ова не е за вас.


Вратете се на почетокот


Колку долго траат турите за архитектура во Чикаго?

Најпопуларните тури со брод во архитектурата во Чикаго траат околу 60-90 минути, а пешачките архитектонски тури обично траат околу два часа.

Времетраењето на турите за архитектура во Чикаго зависи од многу фактори, како што се - начинот на транспорт (обичен брод, глисер, пешачење итн.), рутата што треба да се следи, бројот на згради во маршрутата, застанувањата, дали е тоа реката крстарење или крстарење по езеро или и двете, итн.

Минималното времетраење на кое било архитектонско патување е обично еден час.


Вратете се на почетокот


Тури со брод за време на дожд

Обично, турите заминуваат со дожд или сјај.

Некои чамци се покриени, а некои не се.

Можеби ќе треба да се храбрите и да продолжите со турнејата ако врне дожд.

Сепак, зборот на капитенот е конечен при тешки временски услови.

Ако тој/таа каже дека не е безбедно да се продолжи и ја откаже турата, на сите гости им се враќаат парите.

TripAdvisor е полн со критики за туристи кои уживале во нивното архитектонско возење со брод (или пешачка тура) иако врнело.


Вратете се на почетокот


Тури со брод во зима

Реката Чикаго во зима
Замрзнатата река Чикаго не е погодна за турнеи во архитектурата. Слика: Џонатан Лури

И покрај тоа што зимата е одлично време за патување во Чикаго (без гужва, пониски цени итн.), тоа не е најдобро време за турнеи со брод со архитектура низ Чикаго.

Реката се замрзнува секоја зима со слој мраз на неа, што го прави опасно за чамците да излезат надвор.

Ова е причината зошто повеќето туристички чамци се паркираат на сувите пристаништа до Денот на благодарноста.

Неколку чамци се наведени како тури за сите сезони, но не го препорачуваме тоа бидејќи времето нема да биде погодно за да се биде на вода.

Ако сте во Чикаго во текот на зимата, најдобрата опција е Пешачка турнеја со храна во Чикаго.

Нашиот втор најдобар ќе биде трииполчасовниот Чикаго архитектонски моменти со автобус.


Вратете се на почетокот


Турнеја за архитектура на Чикаго Explorer Pass

Дали знаевте дека со Чикаго Explorer Pass, можете бесплатно да резервирате турнеја за архитектура во Чикаго?

Chicago Explorer Pass е картичка за попуст што може да ви донесе околу 40% попуст на врвните атракции во Чикаго, вклучително и Shoreline Architecture River Cruise, 360 CHICAGO, Skydeck Chicago, Hop-On-Hop-Off Bus и 20 други атракции.

Бидејќи картичката важи 30 дена, можете да го забрзате вашето разгледување.

Можете да ги прескокнете линиите за билети во сите атракции и на тој начин да заштедите многу време.

Тури за архитектура во Чикаго Институт за уметност во Чикаго
Skydeck Чикаго 360 Чикаго
Музеј на терен Турнеја на гангстери и духови
Криминал и толпа автобус турнеја Леголанд центар за откривање
Архитектонски центар во Чикаго Морнарица Пјер панорамско тркало
iFly Чикаго Историски музеј во Чикаго
Средновековен музеј за мачење Музејот на современа уметност
Групното шоу на синиот човек Музеј на хируршка наука
Музеј на илузии Чикаго Глисер Seaadog
Музеј на сладолед Воло музеј
Зоолошката градина Пеорија

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Чикаго

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар