Почетна » Чикаго » Билети на Институтот за уметност во Чикаго

Уметнички институт во Чикаго – билети, што да очекувате, тајмингот, што да видите

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(135)

Институтот за уметност во Чикаго ја има најнеобичната импресионистичка колекција надвор од Париз.

Тој е единствениот музеј во светот кој е континуирано рангиран од страна на TripAdvisor веќе четири години.

Иконската институција може да се пофали со ризница од над 300,000 ремек-дела кои опфаќаат 5,000 години човечка историја.

Курирана симфонија на визуелни задоволства, оваа света уметничка институција е една од најпрестижните во светот.

Ги поттикнува уметничките креации на некои од најголемите, незаменливи умови во историјата на човечката уметност, почнувајќи од Моне до Пикасо.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Институтот за уметност во Чикаго

Содржина

Што да очекувате во Музејот на уметност во Чикаго

Една од највозбудливите уметнички збирки на модерниот свет, Музејот на уметност во Чикаго ве става во интимен простор со некои од најголемите потези со четка направени на платно.

Од изолираните, контемплативни градски пејзажи на Едвард Хопер до ефемерните моменти во природата создадени од Клод Моне, секое платно во музејот е портал за необработени емоции.

Погледнете длабоко во очите на автопортретот на Винсент Ван Гог и обидете се да го погледнете пламенот во очите на измачената душа која избра да ја види најживописната убавина на светот.

Следете ја еволуцијата на уметноста низ вековите, од класичната величественост на грчките скулптури до авангардниот сјај на модерните инсталации.

Вклучете се во разговори кои предизвикуваат размислување со водичи со знаење и разоткријте ги приказните зад платната.

Сведочете дека уметноста се издигнува од рацете на некои од најголемите мајстори кои нè поминале во последните 150 години, како што се Салвадор Дали, Жорж Сеурат, Џорџија О'Киф, Пабло Пикасо, Енди Ворхол, Грант Вуд и многу други.

Билет Цена
Чикаго: Уметнички институт во Чикаго билет за брзо поминување САД $ 40
Чикаго: Уметнички институт Прескокнете ја линијата со водич САД $ 127

Каде да резервирате билети

Билетите за Институт за уметност во Чикаго се достапни онлајн и на вратите на Музејот.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите. 

Бидејќи Уметничкиот институт Чикаго продава ограничени билети за специјални изложби, тие може да се распродадат за време на шпицот.

Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете ја страницата за резервации на билети за Chicago Art Institute, изберете го претпочитаниот датум, временската локација и бројот на билети и веднаш купете ги билетите.

Откако ќе купите билети, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта.

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

Покажете го е-билетот на вашиот паметен телефон на влезот и влезете.

Носете важечка лична карта со вас.

Цените на билетите на Институтот за уметност во Чикаго

на Чикаго: Уметнички институт во Чикаго билет за брзо поминување, билет за возрасни за сите возрасти помеѓу 18 и 64 години, чини 40 американски долари.

Младите на возраст меѓу 15 и 18 години можат да добијат пристап по намалена цена од 34 УСД.

Постарите лица над 64 години и студенти со лична карта (било која возраст) исто така може да добијат влез за 34 УСД.

Деца до 14 години можат да влезат бесплатно.

на Чикаго: Уметнички институт Прескокнете ја линијата со водич, билет за возрасни за сите возрасти над 18 години чини 127 УСД.

На младите од 10 до 17 години им се наплаќа 112 американски долари за влез.

Билетите за деца до 9 години се по цена од 91 УСД.

Билети на Институтот за уметност во Чикаго

Постојат три начини да се доживее Уметничкиот институт во Чикаго - книга a само-водена турнеја, На турнеја со локален уметнички експертили резервирајте комбо билет, што ви дава пристап и до уметничкиот музеј и 360 Чикаго, блиска опсерваторија.

Прескокни-the-line билет Институтот за уметност во Чикаго

Овој билет за турнеја со сопствена водич ви овозможува да пристапите и до постојаната колекција и до редовно ротирачките привремени изложби.

Ќе ги прескокнете линиите за издавање билети, но сепак ќе мора да поминете низ безбедносни проверки.

Со овој билет можете да се вклучите и во бесплатната тура со водич, со почеток од пладне и 2 часот.

Можете да ја преземете бесплатната мобилна апликација за да го истражите музејот и да слушате аудио обиколки на англиски, шпански и мандарински.

Музејот е достапен со инвалидска количка и обезбедува други услуги како што е Wi-Fi.

За целосно враќање на средствата, откажете го овој билет најмалку 24 часа пред планираната посета.

Цена на билетите

Билет за возрасни (од 18 до 64 години): САД $ 40
Билет за сениори (65+ години): САД $ 34
Младински билет (од 15 до 17 години): 34 УСД
Студентски билет (со важечка лична карта): САД $ 34
Детски билет (до 14 години): Слободен влез

Обиколка со водич на Институтот за уметност во Чикаго

Искусете ги некои од најпознатите уметнички дела во светот на турнеја со водич низ Институтот за уметност во Чикаго.

Ќе можете да влезете во музејот преку посебен влез, прескокнувајќи ги сите редици.

Обучен и сертифициран експерт за уметност ја води оваа двоиполчасовна турнеја.

Водичот споделува стручни информации за колекцијата и историјата на музејот и скриените скапоцени камења.

Ако се одлучите за полуприватна тура, ќе го обиколите музејот со најмногу осум учесници.

Можете исто така да се одлучите за целосно приватна турнеја.

Гостите кои бараат инвалидски колички можат да бидат само дел од приватната турнеја.

Турата трае 2.5 часа.

Цената на билетот

Полуприватна турнеја:

Возрасни (18+ години): САД $ 127

Млади (10-17 години): САД $ 112

Детски билет (до 9 години): САД $ 91

Приватна турнеја:

Возрасни (18+ години): САД $ 286

Млади (10-17 години): САД $ 112

Детски билет (до 9 години): САД $ 91

Ако планирате да го посетите и 360 Чикаго, проверете ја оваа комбинација, кој вклучува пристап до уметничкиот музеј и опсерваторијата. Тоа е одличен начин да постигнете попуст од 10%.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Институтот за уметност во Чикаго

Уметничкиот институт во Чикаго е во срцето на центарот на Чикаго - во непосредна близина на паркот Милениум и чекори подалеку од езерото Мичиген.

Адреса Чикаго уметнички институт: 111 S Michigan Ave, Чикаго, IL 60603, САД. Добијте упатства.

Музејот е добро поврзан со јавен превоз.

Со автобус

Мичиген и Монро Автобуската станица е на само една минута пешачење од музејот.

Автобуската станица Адамс и Вабаш е на само две минути пешачење.

Стејт и автобуска постојка Адамс Мичиген и Ван Бурен/Конгрес Автобуската станица се на само пет минути пешачење од Институтот за уметност.

Овие автобуски линии застануваат во близина на Институтот за уметност во Чикаго: 1, 3,126, 143, 147 и 151.

Со воз

Вашингтон/Вабаш метро станицата и Џексон црвена линија метро станица се и пет минути пешачење далеку

Приградска железничка станица Ван Бурен е само четири минути пешачење далеку.

Со автомобил

Стави Гугл мапи за да отидете до Институтот за уметност во Чикаго.

Автомобили за изнајмување и такси за изнајмување се лесно достапни во Чикаго.

на Милениумска гаража подземен паркинг е достапен под парковите веднаш до Музејот на уметност.

други паркинг места се достапни и во близина.

Тајмингот на Институтот за уметност во Чикаго

Уметничкиот институт во Чикаго се отвора во 11 часот од четврток до понеделник.

Затвора во 5 часот, освен во четврток кога останува отворено до 8 часот.

Музејот на уметност останува затворен во вторник и среда.

Музејот и неговите продавници остануваат затворени на Денот на благодарноста, Божиќ и Нова Година.


Вратете се на почетокот


Колку долго е потребно?

Ако ја сакате уметноста и претпочитате да навлезете во деталите, ќе ви требаат три до четири часа за да истражите што е изложено во Институтот за уметност во Чикаго.

Познато е дека некои посетители ја завршуваат својата турнеја за само 60 минути, а некои дури ја продолжуваат на шест часа.

Туристите кои биле во многу уметнички музеи велат дека уметничкиот умор се појавува по приближно 2 часа роаминг наоколу.

Доколку планирате да останете подолго, ви препорачуваме редовни посети на рестораните/кафулињата за да се наполните.

Најдобро време за посета на уметнички музеј

Посета на Институтот за уметност во Чикаго
Слика: Артик.edu

Ако претпочитате да шетате и да ги истражувате уметничките дела на мир, најдобро време да го посетите Институтот за уметност во Чикаго е помеѓу 12 и 3 часот.

Сепак, Институтот за уметност во Чикаго е толку масивен што може да прими многу луѓе без да се чувствува преполно.

Не мора да избирате временско место кога ги резервирате билетите за Уметнички институт во Чикаго. 

Ова значи дека имате флексибилност да го посетите уметничкиот музеј во секое време во текот на неговото работно време. 

Запомнете купете билети преку Интернет однапред за да не губите време во линиите на шалтер за билети.


Вратете се на почетокот


Што да се види во музејот за уметност во Чикаго

Посетителите гледаат на сликарството во Институтот за уметност во Чикаго
Слика: Артик.edu

Експонатите во овој музеј може да се категоризираат како слики и други уметнички дела.

Најпознатите слики

Ѕидовите на музејот се обложени со уметност од целиот свет.

Секоја слика е подеднакво волшебна и го привлекува вниманието на посетителите.

Меѓутоа, ако некој мора да го идентификува најдоброто од многу, еве ја нашата препорака -

1. Неделно попладне на островот Ла Гранде Жат

Неделно попладне на островот Ла Гранде Жат од Жорж Сеурат е совршен пример за „мали точки што прават моќно уметничко дело“.

Оваа голема слика ја користи техниката на поентилист за да прикаже случајна сцена на француската река.

2. Nighthawks

Nighthawks од Едвард Хопер е една од најпрепознатливите слики на 20 век.

Сликата прикажува целоноќна вечера со клиенти и вработени во едно затскриено амбиент на Њујорк.

3. Спалната соба

Спалната соба од Винсент ван Гог
Ова ремек дело на Винсент Ван Гог може да се најде во Галеријата 241 на Музејот на уметност во Чикаго.

Винсент Ван Гог насликал три верзии на Спалната соба, која е колоритна претстава на неговиот живот.

Оригиналот е сместен во Амстердам, Холандија.

4. Американска готика

American Gothic од Грант Вуд го претставува преминот од земјоделство кон индустријализација во Америка во 1930-тите.

Сликата прикажува експресивен фармер кој стои покрај својата ќерка.

5. Детска бања

Детска бања од Мери Касат е тродимензионална слика која прикажува возрасен како се капе на дете. 

Оваа слика е направена на крајот на 19 век, што ја прави единствената американска уметница на изложбата на француски импресионисти.

6. Водени лилјани

Уметничкиот институт во Чикаго има специјална делегација од серијата Водни лилјани на Клод Моне.

Овие 250 слики биле завршени во последните 30 години од неговиот живот. 

Асортиманот прикажува извонредни цвеќиња од неговиот француски дом.

Други уметнички дела што мора да се видат

Покрај сликите, не смеете да пропуштите многу други ремек-дела при посетата на Институтот за уметност во Чикаго.

Набројуваме неколку -

1. Минијатурни соби на Торн

Минијатурните соби Торн се мали куќички за кукли изградени со многу детали од најдобрите мајстори во светот.

Децата се воодушевени од оваа репродукција на палати, катедрали и резиденции од 17 и 20 век.

Погледнете го ова видео за да дознаете повеќе -

2. Модерното крило

Најновиот додаток на музејот е извонреден пример за архитектура.

Галеријата на европскиот модернизам содржи уметнички дела од Пикасо, Дали и многу други со ротирачки филмски експонати.

Американски Windows

Американскиот Windows од Марк Шагал е сино обоен и има историја на оставање на посетителите без зборови.

Неодамна беше вратен во првобитниот сјај.

Теренски оклоп за човек и коњ

Занаетчиите во Нирнберг, Германија, го произведоа „Оклопот на терен за човек и коњ“ во 16 век.

Динамичната акциона форма на ова уметничко дело вешто исковано од челик ги воодушеви сите.

Буда Шакјамуни

Статуата на Буда Шакјамуни, која седи во медитација, доаѓа од јужноиндискиот град Нагапатинам и датира од 12 век.

Буда седи во лотос поза со смирувачко лице. Можете исто така да забележите белег на неговото чело наречен „урна“.

Што да се види за еден час

Доколку ви се брза, можно е да ги истражите ремек-делата на Музејот за само еден час.

Еве ги експонатите што можете да ги видите во рок од 60 минути.

Име на изложбата Галерија бр Кат
Галерија Андо 109 1st
Успение на Богородица од Ел Греко 211 2nd
Оклоп за човек и коњ 239 2nd
Недела на Ла Гранде Жат на Жорж Сеура - 1884 година 240 2nd
Купишта пченица на Клод Моне 243 2nd
Небото на Џорџија О'Киф над облаците IV 249 2nd
Ноќните јастреби на Едвард Хопер 262 2nd
Ноќниот живот на Арчибалд Џон Мотли, Џуниор 263 2nd
Америка Windows на Марк Шагал 144 1st
Стариот гитарист на Пабло Пикасо 391 3rd
Градскиот пејзаж на Џоан Мичел 291 2nd
Лиз #3 на Енди Ворхол 296 2nd

Ако влезете преку влезот на авенијата Мичиген, почнете од врвот и завршете на дното.

И ако влезете преку влезот на Модерното крило, мора да започнете од дното и да работите наназад.

Слободен ден на Институтот за уметност во Чикаго

Обиколка со водич на Институтот за уметност во Чикаго
Слика: Артик.edu

Ако сте жител на Илиноис, најдобро време за посета е среда, од 5 до 8 часот.

Секоја недела, за овие три часа, локалните жители можат да влезат без да купат билети за влез.

Сепак, тие мора да покажат валиден документ за лична карта за жител на влезот.

Ако немате лична карта издадена од државата, можете да го донесете вашиот договор за закуп, сметка или пошта што го покажува вашето име и ја има вашата адреса на Илиноис.

Додека жителите на Илиноис уживаат во својот слободен ден во среда, некои посетители можат да влезат бесплатно во текот на целата година.

Деца под 14 години

Деца под четиринаесет години можат да влезат бесплатно дневно.

Дали е секогаш бесплатно за локалните тинејџери?

Локалните тинејџери (на возраст од 14 до 17 години) не треба да купуваат билет се додека можат да приложат валиден документ за лична карта на влезот.


Вратете се на почетокот


Ѕвезди сликари во Институтот за уметност

Уметничкиот институт во Чикаго е полн со слики од реномирани уметници ширум светот и во различни епохи.

Сепак, сликите на двајца сликари - Ван Гог и Клод Моне - добија големо внимание од посетителите.

Ван Гог

Во музејот се изложени вкупно 17 уметнички дела од Ван Гог.

Најважно битие -

1. Спалната соба (1889)
2. Автопортрет (1887)
3. Градината на поетот (1888)
4. Мадам Рулен нишајќи ја лулката (1889)
5. Пијалоците (1890)

Клод Моне

Има вкупно 46 уметнички дела од Клод Моне претставен Уметнички институт во Чикаго.

Неговите најдобри пет играчи на публика се -

1. Купишта пченица (189/91)
2. Водни лилјани (1906)
3. Пристигнување на возот Нормандија, Гаре Сен Лазар (1877)
4. Плажата кај Светите-Адресе (1867)
5. Cliff Walk at Pourville (1882)


Вратете се на почетокот


Уметнички институт во Чикаго мапата

Во Институтот за уметност во Чикаго, експонати се распоредени на вкупна површина од еден милион квадратни метри.

За прв посетител, неговата огромна големина може да биде огромна.

Затоа препорачуваме да носите музејска карта со вас додека шетате наоколу.

Покрај тоа што ќе ви помогне да ги пронајдете ремек-делата, оваа мапа може да ви помогне и да најдете услуги за посетители како што се тоалети, кафулиња, ескалатори, продавници за музеј, рампи итн.

Обележете ја оваа страница за да се вратите подоцна од вашиот мобилен телефон или преземете ја картата.


Вратете се на почетокот


Мобилна апликација на музејот

Ако не сакате да трошите пари на аудио водичот на Музејот, следната најдобра опција е да ја преземете нивната мобилна апликација.

Апликацијата користи технологија за лоцирање со аудио раскажување приказни и се чини како самата уметност да зборува со вас. 

Еве како функционира мобилната апликација:

Апликацијата е достапна и за двајцата iPhone Андроид телефони.


Вратете се на почетокот


Влезовите на Институтот за уметност во Чикаго

Уметничкиот институт во Чикаго е составен од две згради - зградата на авенијата Мичиген и модерното крило, а мост ги поврзува и двете.

Зградата на авенијата Мичиген е изградена во 1893 година, додека Модерното крило е додадено во 2009 година.

Можете да изберете да влезете во Музејот од кој било од влезовите.

Еве распоред кој ги објаснува овие две згради и што да очекувате во секоја од нив.

Распоред на Институтот за уметност во Чикаго
Учтивост: Артик.edu

Влезот на авенијата Мичиген

адреса: 111 South Michigan Avenue, Чикаго, Илиноис 60603.

Насоки до влезот на авенијата Мичиген

Модерен влез на крило

адреса: 159 East Monroe Street, Чикаго, Илиноис 60603

Насоки до влезот на модерното крило


Вратете се на почетокот


Ресторани во Институтот за уметност

Ако планирате да останете подолго во Музејот на уметност, мора да се наполните во редовни интервали.

Музејот на уметност има три уникатни места за јадење.

Музеј кафе

Отворен е секој ден од 11 до 4 часот.

Од среда до петок, кафулето Музеј останува отворено од 5 до 7.30:XNUMX часот.

Терзо пијано

Се служи ручек од 11 до 3 часот секој ден.

Во четврток можете да вечерате и вие, од 5 до 8 часот.

Местото нуди и неделни бранчиња од 11 до 3 часот.

Кафе балкон

Кафето е отворено секој ден од 10:30 до 4:30 часот.

Во среда, четврток и петок за да се смести дополнителната гужва, таа останува отворена до 7 часот.

Ресторани во близина на Институтот за уметност во Чикаго

Ако сакате брзо да јадете, одете во Roti Mediterranean Grill, The Fat Shallot или Le Pain Quotidien.

Природно е да се очекува бенд за пари кога патувате со големо семејство или група.

Во таков случај, препорачуваме ресторани со вредност за парите во близина на Институтот за уметност во Чикаго, како што се Goddess and The Baker, Oasis Café или Shake Shack.

За удобно искуство со седнување и јадење после целото пешачење, проверете ја кујната Brightwok, Italian Village или Revival Foodhall.

Извори

# Артик.edu
# In.hotels.com
# Tripadvisor.com
# Wikipedia.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Тури за архитектура во Чикаго Институт за уметност во Чикаго
Skydeck Чикаго 360 Чикаго
Музеј на терен Турнеја на гангстери и духови
Криминал и толпа автобус турнеја Леголанд центар за откривање
Архитектонски центар во Чикаго Морнарица Пјер панорамско тркало
iFly Чикаго Историски музеј во Чикаго
Средновековен музеј за мачење Музејот на современа уметност
Групното шоу на синиот човек Музеј на хируршка наука
Музеј на илузии Чикаго Глисер Seaadog
Музеј на сладолед Воло музеј
Зоолошката градина Пеорија

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Чикаго

Оваа статија е истражувана и напишана од

2 размислувања за „Институт за уметност во Чикаго – билети, што да очекуваме, тајминг, што да се види“

  1. Здраво! Не сум бил надвор од Чикаго некое време, но апсолутно се сеќавам и ја сакам сликата прикажана на почетокот на вашата статија. Каков е нејзиниот наслов? Мислам дека се сеќавам дека не се сигурни во сликарот. Името го барам еден час! Ви благодарам!

    Одговори

Оставете коментар