Почетна » Чикаго » Билети за Музејот на современа уметност во Чикаго

Музеј на современа уметност Чикаго – билети, цени, тајмингот

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Чикаго

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(175)

Музејот на современа уметност Чикаго е еден од најголемите музеи во светот посветен на современата уметност. 

Со преку 2,500 дела во својата постојана колекција и десетици возбудливи изложби секоја година, посетителите уживаат во возбудливиот свет на модерната уметност и дизајн.

Тоа е вашата едношалтерска продавница за сè што е уметност во Илиноис, со сликарство, скулптура, графички дизајн и фотографија, како и филм, театар, музика и уметност за изведба.

Билети за Музејот на современа уметност

Гости кои го истражуваат Музејот на современа уметност во Чикаго
Слика: Mcachicago.org

Овој билет за Музеј на современа уметност ви дава целосен пристап до сите постојани и привремени изложби. 

Кога ќе ги резервирате овие билети за Skip The Line преку Интернет, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта. 

На денот на вашата посета, можете да поминете покрај линијата на бројачот за билети, да го покажете билетот на вашиот мобилен на влезот и да влезете. 

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Цена на билети

Редовен билет (19+ години):  САД $ 15
Намален билет (со лична карта): САД $ 8
За постари, наставници, студенти 

Сите посетители под 18 години можат да влезат бесплатно.

Вторник е бесплатен за жителите на Илиноис кои можат да приложат валидна локална лична карта на влезот.


Вратете се на почетокот


Колку време трае MCA Чикаго?

Билетот за Музеј на современа уметност ви овозможува целодневен пристап до експонатите на музејот, за да можете да бидете внатре онолку долго колку што сакате. 

Повеќето корисници поминуваат два до три часа истражувајќи го Музејот на современа уметност во Чикаго.

Гостите кои брзаат можат да ги разгледаат најважните моменти на музејот за еден час или нешто повеќе.

Од клучно значење е да се истакне дека посетите на МЦА може да варираат по должина врз основа на различни фактори, вклучувајќи кои изложби се изложени моментално, што ве интересира и колку време поминувате со уметничките дела. 

Ако го зачувате ливчето за потврда и прием, можете да излезете и повторно да влезете во музејот кога сакате. 


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Музејот на современа уметност

Музејот на современа уметност се наоѓа на 220 East Chicago Avenue, 60611, Chicago. Најдете насоки

Јавниот превоз е најдобриот начин да стигнете до МЦА. 

Се наоѓа на четири блока источно од постојката на авенијата Чикаго на црвената линија CTA. 

Можете исто така да ги земете автобусите на Кинг Драјв # 3, Музејот за наука и индустрија # 10 и автобусите на авенијата Чикаго бр. 66, како и неколку автобуски линии на авенијата Мичиген.

Ако планирате да возите до музејот, мора да знаете дека гаражата за паркирање се наоѓа на авенијата Чикаго, западно од Фербенкс судот и во непосредна близина на музејот. 

Стапки за паркирање

  • Помалку од 30 минути: 10 долари
  • 30 минути до 1 час: 22 долари
  • 1 до 2 часа: 32 долари
  • 2 до 3 часа: 37 долари
  • 3 до 12 часа: 41 долари
  • 12 до 24 часа: 47 долари

Вратете се на почетокот


Времето на Музејот на современа уметност

Од среда до недела, Музејот на современа уметност се отвора во 10 часот и се затвора во 5 часот.

Во вторник останува отворена подолго - од 10 до 9 часот. 

Музејот останува затворен во понеделник.

# Тури за архитектура во Чикаго
# Институт за уметност во Чикаго
# Музеј на терен
# SkyDeck Чикаго
# 360 Чикаго
# Турнеја на гангстери и духови
# Криминал и толпа автобус турнеја
# Леголанд центар за откривање
# Архитектонски центар во Чикаго
# Морнарица Пјер панорамско тркало
# iFly Чикаго
# Историски музеј во Чикаго
# Средновековен музеј за мачење
# BlueMan Group Чикаго
# Музеј на хируршка наука

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Чикаго