Почетна » Чикаго » Билети за теренски музеј

Теренски музеј – билети, цени, попусти, бесплатни тури, што да се види

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(142)

Музејот Филд во Чикаго е одличен природонаучен музеј со експонати како диносауруси, мумии, метеорити, антички египетски артефакти итн.

Некои од најпознатите експонати во Музејот Филд ја вклучуваат Сју, најголемиот, најкомплетниот и најдобро зачуваниот фосил на Тираносаурус Рекс што некогаш бил откриен; Grainger Hall of Gems, која прикажува различни ретки и убави скапоцени камења и минерали; и изложбата на Античка Америка, која ги истражува културите и цивилизациите на домородните народи на Северна и Јужна Америка.

Теренскиот музеј спроведува и научни истражувања и има неколку тековни проекти, вклучително и студии за птици, инсекти и растенија.

Теренскиот музеј за природна историја е совршен излет за деца и возрасни.

Во оваа статија објаснуваме се што треба да знаете пред да го посетите овој музеј.

Содржина

Часови на музејот на полето во Чикаго

Теренскиот музеј за природна историја се отвора во 9 часот и се затвора во 5 часот секој ден во годината, освен Денот на благодарноста и Божиќ кога останува затворен.

Последниот влез е во 4 часот – еден час пред затворањето на Музејот. 

Работно време на Музејот на теренот во недела

Времето на викендот на Музејот на терен е исто како и тајмингот за работните денови.


Вратете се на почетокот


Билети за теренски музеј

Билети за теренски музеј
Кога купувате билети за Музејот на теренот на местото на одржување, добивате физички билет (на слика). Сепак, препорачуваме онлајн билети бидејќи потоа можете да ги прескокнете долгите редови на шалтерот за билети. Слика: Bookoo.com

Во Музејот Филд, Чикаго, посетителите можат да изберат од три типа билети.

„Редовниот влезен билет“ е најевтин, а „All Access Pass“, кој ви дава пристап до сè во Музејот на теренот, е најскапа.

Ако нема временски и парични ограничувања, препорачуваме да ја добиете картата за целосен пристап.

Бидејќи сето ова се билети за паметни телефони, не треба да земате отпечатоци.

На денот на вашата посета, покажете ги билетите на телефонот на влезот и влезете.

Можете да се придружите на бесплатните тури со водич со сите три билети предводени од доценти.

Редовни влезни билети

Овој билет за Музеј на терен ви дава пристап до сите изложби за генерален прием.

Овие се исто така познати како изложби без билети. Ги наведуваме подолу -

 • Грифин холс на Еволуинг планета и Сју Рекс
 • Природен талент: Таксидермијата на Карл Котон
 • Максимо, Титаносаурусот
 • Внатре во Антички Египет
 • Прошетка по природа и пораки од дивината
 • Crown Family PlayLab
 • Grainger Science Hub
 • Африка изложба
 • Подготовка на Чикаго
 • Grainger сала на скапоцени камења
 • Роберт Р. МекКормик сали на античка Америка
 • Лабораторија за подготовка на фосили на Мекдоналдс
 • Гледајќи се себеси
 • Сала за заштита на Абот: обновување на Земјата
 • Регенштајн сали на Пацификот
 • Куќа за состаноци на Маори
 • Роналд и Кристина Гидвиц Салата на птиците
 • Ложата на Пауни Земја
 • Биологија на животните
 • Центар за откривање на ДНК
 • Елизабет Хуберт Малот Сала на Џејдс
 • Растенија на светот
 • Изложба за метеорити

Исклучува: Овој билет не ви дава пристап до изложбите со билети и 3D филмовите.

Викенд Цената на билетот

Билет за возрасни (од 18 до 64 години): $27
Младински билет (од 5 до 17 години): $24

Викенд Цената на билетот

Билет за возрасни (од 18 до 64 години): $29
Младински билет (од 5 до 17 години): $26

На страницата за резервација на билети, изберете „Основен прием“

Пропусница за откривање

Discovery Pass вклучува прием на сите изложби без билети (спомнати погоре) плус вашиот избор на изложба со ЕДЕН билет или 3D филм.

Трите експонати со билети и трите 3D филмови од кои можете да изберете се -

 • Сала Сајрус Танг Кина
 • Фантастични средби со бубачки
 • Подземна авантура
 • Титаносаурус 3D: Приказната за Максимо
 • Будење на Т Рекс 3D: Приказната за Сју
 • Египет 3D: Тајните на мумиите

Цена на билетот

Билет за возрасни (19+ години): $35
Младински билет (од 5 до 18 години): $31

На страницата за резервација на билети, изберете „Discovery Pass“

Сите пристапни ливчиња

Со овој билет за Музејот на теренот, можете да ги видите сите изложби за општ прием и сите три изложби со билети.

Исто така, можете да изберете ЕДЕН од 3D филмовите од долунаведената листа -

 • Титаносаурус 3D: Приказната за Максимо
 • Будење на Т Рекс 3D: Приказната за Сју
 • Египет 3D: Тајните на мумиите

Ако парите и времето не се грижат, ви препорачуваме да го резервирате ова искуство.

Цена на билетот

Билет за возрасни (19+ години): $41
Младински билет (од 5 до 17 години): $36

На страницата за резервација на билети, изберете „Целосен пристап“

Ако сакате ВИП искуство во Музејот Филд, проверете го ова Билет за ран пристап. Ја започнувате вашата едночасовна турнеја со водич во 8 часот наутро, многу пред Музејот да се отвори за другите, а потоа продолжувате да истражувате онолку долго колку што сакате.


Вратете се на почетокот


Слободни денови во Музејот на теренот

Соопштуваат од Теренскиот музеј слободни денови однапред, при што сите жители на Илиноис можат бесплатно да влезат во Музејот.

Како жител на Илиноис, можете да имате корист од овие бесплатни денови во текот на годината.

Само покажете го вашиот доказ за жителство во Илиноис, како возачка дозвола, државна лична карта или Chicago CityKey.

Бесплатни билети за Музејот на теренот
Слика: Dees-stribling.com

Овој бесплатен влез вклучува пристап до сите општи изложби за прием, како што се Еволуинг планета, Античка Америка и Внатре во Антички Египет.

За да пристапите до други експонати со билети, можете да купите пропусници со попуст достапни на местото на одржување (и не може да се купат онлајн однапред).


Вратете се на почетокот


Попусти на Музејот на теренот

Постојат многу начини да добиете попуст во Природонаучниот музеј на терен, Чикаго.

Детски попуст

Децата од четири години па нагоре добиваат 100% попуст на нивните билети. Во Музејот можат да влезат бесплатно.

Студентски попуст

Студентите од 5 до 17 можат да ја покажат својата валидна студентска лична карта и да искористат попуст од 3 долари на Билет за општ влез.

На Discovery Pass добиваат попуст од 4 долари, додека на All-Access Pass добиваат намалување од 5 долари.

*Повозрасните лица на возраст од 65 години и повеќе, исто така, добиваат слични одбитоци на билети, кои може да се искористат на местото на одржување.

Специјални попусти

Посетителите добиваат попуст во Филд музејот во Чикаго доколку се квалификуваат за некој од долунаведените услови.

Тие можат да ги искористат овие попусти само на шалтерите за билети на атракцијата.

Жителите на Чикаго: Посетителите во границите на градот Чикаго можат да заштедат 5 долари или повеќе по билет ако покажат доказ за престој.

Активен воен персонал: Основниот влез во Музејот е бесплатен ако сте моментално активен воен персонал. Тоа е 100% попуст за мажи и жени во униформа.

Наставници од Илиноис: Кога изготвуваат важечка лична карта, наставниците од државата Илиноис (настава на која било класа) добиваат бесплатен основен влезен билет.

Оди Чикаго картичка

Попуст со Go Chicago картичка

Заштедете до 45% за влез во 26 атракции во областа Чикаго (вклучувајќи го и музејот Филд) со еден билет.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Музејот Филд

Најдобро е да го посетите Филд музејот во Чикаго кога ќе се отворат во 9 часот наутро.

Кога почнувате рано, ја избегнувате гужвата и го фаќате персоналот на музејот како спроведува бесплатни тури со водич кога е најенергичен.

Бидејќи изложбата „Антички Египет“ добива максимална гужва, истражувајќи ја веднаш штом ќе влезете, Музејот е подобар.

Ако не сте локален, обидете се да ги избегнете слободните денови бидејќи Музејот е исклучително преполн.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Музејот на теренот

Ако ја посетите со деца, ќе ви требаат најмалку 4 до 5 часа за да го истражите полето музеј во Чикаго на ваше задоволство.

Ако ви се брза, можете да се придржувате до најважните моменти и да ја завршите турнејата за 90 минути.

Совет: Ако планирате да го продолжите престојот во Музејот, посетата на ресторанот помеѓу нив помага да ги наполните вашите енергии.


Вратете се на почетокот


Бесплатни тури во Музејот Филд

Персоналот на Музејот на терен секојдневно спроведува бесплатни тури со водич.

Можете да се придружите на овие тури ако имате основен билет за влез во Музејот.

Турнеја со акцент на Музејот на теренот

Тура со водич во Музејот Филд
Во тек е бесплатна тура со водич во Музејот Филд. Слика: Fieldmuseum.org

Оваа едночасовна турнеја започнува секој ден во 11 часот, освен во четврток кога започнува во 2 часот.

На оваа турнеја со водич, ќе ве однесе низ најважните моменти на овој музеј - вклучувајќи, но не ограничувајќи се на Сју Т-Рекс, лавови од Цаво што јадат луѓе, египетски мумии итн.

Можете исто така да дознаете за историјата на музејот и тековната наука и истражување.

Некои од другите бесплатни тури во Музејот Филд вклучуваат -

1. Обиколка на диносаурусите
2. Планета што се развива
3. Африка сафари
4. Античка Америка
5. Антички Египет
6. Ложата Pawnee Earth
7. Растенија на светот
8. Сè за SUE
9. Скапоцени камења, скапоцени камења и накит
10. Патување низ Африка

На денот на вашата посета, добијте ја листата на бесплатни тури во текот на денот и нивниот распоред од информативниот пулт на главното ниво.


Вратете се на почетокот


Што да се види во Музејот на теренот

Музејот на теренот е огромен.

Нејзиниот изложбен простор зафаќа над 480,000 квадратни стапки на приземјето, главното и горното ниво.

Овој Природонаучен музеј има 30 милиони примероци.

Сепак, помалку од 1% од експонатите се изложени, а останатите се во складиште.

Дури и тогаш, за прв посетител што го истражува Музејот може да биде огромно.

Еве ја нашата листа на оние што мора да се видат во Природонаучниот музеј на теренот.

Грифин сали на планетите што се развиваат

Во Грифин Холс, учите за секој организам што некогаш одел на Земјата.

Погледнете различни фосили, анимирани видеа итн., за да дознаете за еволуцијата од нула.

Искусете го образовното патување од едноклеточен организам до човек.

Во овој дел, ќе го видите фосилниот скелет на Тираносаурус Рекс наречен Сју, Мегатериум, џиновска мрзливост од земја, чудовиштето Тали и Луси, 3.2 милиони години стар хоминид.

Теренски музеј Максимо

Максимо на теренскиот музеј
Максимо е најпопуларниот експонат во Музејот Филд. Слика: Fieldmuseum.org

Титаносаурусот Максимо е најголемиот диносаурус откриен од научниците до сега.

Теренскиот музеј Титаносаурус достигнува 122 стапки, сè до салата на теренот Стенли. На главата, тој е висок 28 метри.

Проверете ја долунаведената слика за да добиете чувство за тоа колку е огромен Максимо -

Титаносаурус Максимо во Музејот на теренот
Слика: Fieldmuseum.org

Познато е дека Максимо живеел пред повеќе од 100 милиони години во денешна Аргентина.

Фотограф на годината за дивиот свет

Во овој дел, можете поблиску да ја погледнете природата, но преку објектив.

Изложбата прикажува 100+ од најдобрите светски фотографии од природата.

Подземна авантура

Подземна авантура во Музејот Филд
Слика: Fieldmuseum.org

Ќе се намалите до големината на еден денар штом ќе влезете во оваа изложба.

Откако ќе бидете мали, запознајте ги морничавите, лазечки суштества кои живеат во внатрешноста на Земјата.

Направете нови пријатели со крт штурец, волк пајак и многу повеќе и дознајте за нивниот начин на живот.

Кога сте тука, не пропуштајте ги инсектите кои копаат дупки и ја движат Земјата, заштитната мама за уши, нејзините бебиња, вредните мравки итн.

Мумии на теренски музеј

Оваа изложба ве води во Перу и Египет.

Вклучува 14 мумии, ковчези и мумифицирани животни.

Во овој дел, можете да дознаете за животот, работата и религиозните верувања на овие мумии.

Не ја пропуштајте познатата египетска „Позлатена дама“ и перуанските мумии.

Сала Сајрус Танг од Кина

Пар камени лавови ви посакуваат добредојде во колекцијата, која ја раскажува приказната за Кина.

Дознајте за политичката историја на Кина и гледајте куклена претстава во сенка на епското патување на Запад.

Не пропуштајте ја анимираната карта на променливите граници на династичката Кина, свитокот Кингминг и товарот пронајден од кинески брод што потона во Јаванското Море во текот на 12 или 13 век.

Внатре во древниот Египет

Антички Египет во Музејот на теренот
Слика: Fieldmuseum.org

Влезете во дините на древниот Египет и дознајте за секојдневниот живот на времето.

Влезете преку реплика на Мастаба со две камерни соби од местото на погребување на синот на египетскиот фараон Унис, Унис-Анк.

Оваа изложба е врата кон животот на древните Египќани.

Не пропуштајте ги хиероглифите од подот до таванот во Мастаба во Унис-Анк и 4,000-годишниот кралски брод што му припаѓал на фараонот Сенвосрет III.

Grainger Science Hub

Ова е еден дел каде што не се применува политиката на Музејот „не допирајте“.

Овој дел е совршен за деца и возрасни; овде, можете да ги добиете примероците и да научите како да користите алатки за научно истражување.

Бидејќи изложените експонати овде постојано се менуваат, секој пат кога ќе ги посетите, ќе видите нешто ново.

Crown Family Playlab

Оваа интерактивна и практична авантура за учење е специјално курирана за деца од две до шест години.

Истражувајте ги светските култури преку музика и живејте во гнездото на диносаурусите.

Playlab му дозволува на вашето дете да учи додека си игра наоколу. 

Grainger сала на скапоцени камења

Оваа сала е омилена на посетителите откако беше свечено отворена.

Колекцијата вклучува 600 скапоцени камења и 150 парчиња антички и современ накит од целиот свет.

Од 3,400 години стари египетски ѓердани од гранат до модерни дизајни, оваа изложба е скапоцен камен на Филд музејот, Чикаго.

Не пропуштајте го неверојатниот Бог на Сонцето Опал на Tiffany & Co., украсот од кинески жад издлабен пред 600 години и царскиот топаз од 97.45 карати, најголемиот топаз изложен.


Вратете се на почетокот


Карта на подот на Музејот на теренот

Распослан на различни катови и сали, Музејот Филд во Чикаго може да ги совлада повеќето посетители.

Корисна мапа помага да го извлечете максимумот од вашата посета.

Покрај експонатите, мапата ќе ви помогне и да најдете услуги за посетители како што се тоалети, ресторани, продавници за сувенири итн.

План на кат на горното ниво

Карта на горното ниво на Музејот на теренот

План на подот на главното ниво

Карта на главното ниво на Музејот на теренот

План на приземје

Карта на теренот на Музејот на приземје

Имате три опции - зачувајте ја оваа страница за подоцнежна употреба, преземете ја pdf верзијата од овде, или соберете план на подот на Теренскиот природонаучен музеј на информативната маса на денот на вашата посета.

Кредит: Сите карти се учтивост на Теренскиот музеј


Вратете се на почетокот


Храна @ Музеј на терен

Ако сакате да го користите вашиот Теренски музеј влезни билети, правете редовни паузи за да се наполните.

Приземјето на Музејот Филд има простор за јадење во стил на пикник во близина на морските цицачи.

Ако сте го спакувале ручекот, можете да го извадите од автомобилот и да го јадете во оваа област на ниво на земја.

Запомнете да добиете печат на раката (и да го носите билетот на Музејот на терен за повторно влегување) пред да тргнете за да ја земете вашата храна.

Филд музејот има и два ресторани - Филд Бистро и Експлоре Кафе - и сезонска скара на отворено.

Кафето Explorer (на приземје) служи семејна храна во лежерен амбиент.

Проверете го Field Bistro (на главното ниво) ако сакате да се фатите за пијалок.

Покрај пивото и виното, ова Филд Бистро служи и цени како хамбургери од говедско месо Ангус, салати, супи итн.


Вратете се на почетокот


Историја на теренскиот музеј

Теренскиот музеј не е само презентер на историјата, туку дел од самата историја.

Изградбата на музеј од светска класа произлезе од изложбата на Светската Колумбија од 1893 година.

За да и дадат живот на оваа идеја, службениците набавуваа експонати еден по еден.

Едвард Е.

Со неговиот дарежлив придонес од 1 милион долари, Музејот заработи постојано место во општеството.

Наскоро, многу соработници дојдоа со уште поголеми експонати.

Денес, по еден век, Теренскиот природонаучен музеј сè уште расте секојдневно.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Музејот на теренот

Музејот Филд е во средината на музејскиот кампус во Чикаго, на 1400 South Lake Shore Drive.

Во музејскиот кампус се сместени Музејот Филд, Аквариумот Шед и Планетариумот Адлер, три од најпопуларните атракции во Чикаго.

Локација на Музејот на теренот
Учтивост на картата: Sheddaquarium.org

Најдете насоки

Управата за транзит во Чикаго (CTA) има удобни опции за јавен превоз, најдобар начин да стигнете до музејот Филд.

Со CTA воз

Може да се качите во возот на црвената, портокаловата или зелената линија и да се симнете во Рузвелтова станица.

Од станицата Рузвелт, музејот Филд е 15-минути пешачење (види карта подолу).

Рузвелтова станица до Филд музеј

Ако сакате да избегнете пешачење, почекајте го автобусот бр. 146, кој ќе ве однесе директно до музејот Филд.

Автобусот бр. 130 може да ве однесе и до Музејот.

Можете да го користите ова CTA Bus Tracker за да го дознаете времето на пристигнување.

Со Метра

Метра Електрик Дистрикт Станица на Музејски кампус/11-та улица е најблиската станица на Метра до Музејот Филд.

Од станицата, Музејот е на само 65 км (0.4 милји), а растојанието можете да го пешачите за помалку од 10 минути.

Паркинг на теренски музеј

Возењето до Музејот е најдобрата опција кога патувате со семејството.

Само оган Гугл мапи и почнете да возите.

Апликација SpotHero може да ви помогне да најдете неколку опции за паркирање во близина на кампусот на Музејот на теренот.

Новите корисници на апликации добиваат 5% попуст ако користат промотивен код FIELDCHI

За платени места за паркирање, не гледајте подалеку од -

Војник поле Северна гаража

Гаража Северно поле на војник останува отворен од 5 до 5 часот секој ден.

По истекот на времето на затворање, можете да го извадите вашиот автомобил, но не е дозволено паркирање преку ноќ.

Паркирањето чини 20 долари за 4 часа и 25 долари за 12 часа.

Источен музејски дел

Како што сугерира името, ова паркинг е на источната страна и се отвора во 9 часот.

Можете да го внесете автомобилот до 3 часот, а потоа можете само да го извадите возилото. Не е дозволено паркирање преку ноќ.

Чини 25 долари за 12 часа.

Извори

# Fieldmuseum.org
# Britannica.com
# Tripadvisor.com
# Wikipedia.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Тури за архитектура во ЧикагоИнститут за уметност во Чикаго
Skydeck Чикаго360 Чикаго
Музеј на теренТурнеја на гангстери и духови
Криминал и толпа автобус турнејаЛеголанд центар за откривање
Архитектонски центар во ЧикагоМорнарица Пјер панорамско тркало
iFly ЧикагоИсториски музеј во Чикаго
Средновековен музеј за мачењеМузејот на современа уметност
Групното шоу на синиот човекМузеј на хируршка наука
Музеј на илузии ЧикагоГлисер Seaadog
Музеј на сладоледВоло музеј
Зоолошката градина Пеорија

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Чикаго

Оваа статија е истражувана и напишана од