Почетна » Хамбург » Билети за Хамбургер Кунстхале

Hamburger Kunsthalle – билети, цени, попусти, водичи, што да се види

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(172)

Уметничката галерија Хамбург, локално позната како Hamburger Kunsthalle, е еден од најголемите уметнички музеи во Германија. 

Музејот е домаќин на седум века европска уметност, од средниот век до денес.

Започна во 1849 година, оваа уметничка галерија прима речиси милион посетители годишно.

Оваа статија опфаќа сè што треба да знаете пред да ги купите билетите за Hamburger Kunsthalle.

Колекцијата на Hamburger Kunsthalle

Постојаната колекција има уметност од осмиот век и е една од најдобрите германски јавни уметнички збирки. 

Старото и новото големо скалило на Хамбургер Кунстхале
Големото скалило на Хамбургер Кунстхале. Слика: Даниела Клот

Музејот овозможува богата обиколка низ европската уметност, уште од средниот век. 

Петте потсекции се - 

Стари мајстори

Овој дел се движи од 15-тиот до 18-тиот век со познати уметници како Бертрам Фон, Минден, мајстор Франк, Лукас Кранах, Ханс Холбајн Постариот и нивните богати аспекти на европската ренесанса. 

Областа, исто така, се фокусира на златното доба на холандското сликарство во 17 век со извонредни дела на Рембрант, Абрахам Бломаерт, Ентони ван Дајк и Герит ван Хонтхорст.

Приватните колекционери на Хамбург како што се Георг Ернст Харцен Јоханес Амсинк го обезбеди јадрото на колекцијата Стари мајстори.

Деветнаести век

Овој дел содржи една од најдобрите збирки на уметност од 19 век во Германија. 

Лакот се протега од класицизам, романтизам, реализам, натурализам, па сè до симболика. 

Делот има одлични слики од Каспар Дејвид Фридрих, Филип Ото Рунге, Адолф Менцел, Вилхелм Леибл и Макс Либерман, а нивниот фокус на француското сликарство е фантастичен. 

Некои од другите сликари ги вклучуваат Жан-Батист Камил Коро, Густав Курбе, Едуар Мане, Едгар Дега, Клод Моне, Пјер-Огист Реноар, Пол Сезан и Пол Гоген. 

Модерна уметност

Овој оддел ги содржи сите скулптури и слики произведени од 1900 до 1960 година.

На овој дел во Кунстхале, ќе забележите бројни аспекти на германскиот и меѓународниот модернизам во сликарството и скулптурата кои лесно се расплетуваат.

Внимавајте на сликите на Die Brücke (Мостот) уметници и École de Paris (Париско училиште), како и групи дела од Едвард Мунк, Вилхелм Лембрук, Пола Модерсон-Бекер, Ловис Коринт и Макс Бекман.

Современа уметност

Основана во 1997 година, Галеријата на современа уметност е релативно нов дел.

Овој простор се обидува да ги истражи врските помеѓу суштинските меѓународни случувања во уметноста од 1960 година. 

Некои од уметниците чии дела се прикажуваат овде се Зигмар Полке, Герхард Рихтер, Георг Базелиц, Енди Ворхол, Дејвид Хокни, РБ Китај, КП Бремер итн. 

Минималистичката уметност и концептуалната уметност на уметници како Роберт Морис, Сол Левит, Ден Греам, Доналд Џад, Роберт Манголд и Хане Дарбовен исто така наоѓаат посебни места во овој дел.

Печати и цртање

Овој дел е во центарот на неокласичната зграда од варовник планирана од Алфред Лихтварк, првиот директор на Кунстхале. 

Со преку 130,000 цртежи, фотографии и отпечатоци, таа е една од извонредните колекции на дела на хартија во цела Европа. 

Има детална историја на уметноста и цртежи на хартија од 15 век до денес и нејзината еволуција. 

Не пропуштајте ги придонесите на Леонардо да Винчи, Рафаел, Микеланџело, Каналето, Џовани Батиста Пиранези, Рембрант, Албрехт Дирер и Албрехт Алтдорфер заедно со другите шпански стари мајстори.

Каде да купите билети

Можете да ја  купете билети за Kunstmeile Hamburger преку Интернет или офлајн на атракција.

Онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат онлајн билетите

Одете на страницата за резервации на Kunstmeile Hamburger, изберете го претпочитаниот датум и број на билети и веднаш купете ги билетите.

Откако ќе ги купите билетите за атракцијата, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта. 

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

На денот на вашата посета, прикажете го е-билетот на вашиот паметен телефон на влезот и влезете.

Цените на билетите за Кунстмајле Хамбург

Билети за Kunstmeile Хамбург чини 16 евра за возрасни на возраст од 18 години и повеќе. 

Учениците, чираките и студентите на возраст од 18+ години и посетителите со тешко хендикеп плаќаат попуст од 8 евра.

Деца на возраст до 17 години, негуватели на посетители со посебни потреби и студенти на HfbK или на Одделот за дизајн на HAW можат бесплатно да одат.

Студентите мора да покажат лична карта за да побараат намалена цена.

Деца на возраст од 17 години и помлади можат да влезат бесплатно и не бараат билет.

Билети за Хамбургер Кунстхале

Билети за Хамбургер Кунстхале

Овој билет Skip the Line ви дава целосен пристап до Hamburger Kunsthalle, огромниот уметнички музеј специјализиран за европско сликарство.

Бидејќи ова е билет за паметен телефон, ќе ви биде испратен е-пошта на вашиот телефон. 

Слика: Hamburger-kunsthalle.de

На денот на вашата посета, одете директно до влезот и скенирајте го билетот за Hamburger Kunsthalle во вашата е-пошта.

Цена на турнејата

Билет за возрасни (18+ години): €16
Намален билет: €8
(Вклучува ученици, чираци и студенти на возраст од 18+ години и посетители со сериозно попреченост)
Детски билет (до 17 години): Слободен влез
(Негувателите на посетители со посебни потреби и студенти на HfbK или на Одделот за дизајн на HAW исто така влегуваат бесплатно)

Како да стигнете до уметничката галерија во Хамбург

Hamburger Kunsthalle е на патот GlockengieBerwall, а за посетителите се достапни различни опции за јавен превоз.

Главната железничка станица во Хамбург, позната и како Хауптбанхоф, е најблиската транзитна точка. 

Со U-Bahn

Можете да ги однесете U1, U2 или U3 на Станица Хаупбанхоф, кој е на само пет минути пешачење од Хамбургер Кунстхале.

Hauptbahnhof до Hamburger Kunsthalle

Со S-Bahn

Ако преферирате S-Bahn возови, одлучете се за S1, S2, S3, S11, S21 или S31, од кои сите застануваат на станицата Hauptbahnhof.

Со автобус

Може да го земете автобус со број 112 и слезете се пред Хамбургер Кунстхале. 

Или качете се во кој било автобус што оди кон Автобуска постојка Хауптбанхоф, и пешачете ги последните 800 метри (половина милја).

Паркинг во Hamburger Kunsthalle

Со вклучен влез Фердинандстор патот, подземниот паркинг во Hamburger Kunsthalle нуди платен паркинг и за автомобили и за мотоцикли. 

Од понеделник до сабота, паркингот Hamburger Kunsthalle се отвора во 7 часот наутро, а во недела започнува со работа во 9.30 часот. 

Во работните денови паркингот се затвора во 9 часот, а во недела во 6.30 часот. 

Таксата за паркирање е 3 € на час, до максимум 20 € на ден.

Има уште неколку блиски паркинг места како добро.

Работно време на Hamburger Kunsthalle

Од вторник до недела, Hamburger Kunsthalle се отвора во 10 часот и се затвора во 6 часот. 

Во четврток, за да се поттикне толпата, уметничкиот музеј останува отворен до 9 часот. 

Останува затворено во понеделник. 

Специјални денови

датум Часа Прилика
31 2020 октомври 10 сум да 6 часот Ден на реформацијата
24 Dec 2020 затворена Бадник
25 Dec 2020 затворена 1. Божиќен празник
26 Dec 2020 10 сум да 6 часот 2. Божиќен празник
31 Dec 2020 10 сум да 3 часот Новогодишна Ноќ
Јан 01 2021 12 сум да 6 часот Нова Година

Изложби 

Galerie der Gegenwart, која ја вклучува изложбата BECKMANN, е отворена од 10 до 8 часот во петок и сабота.

Изложбата го следи овој тајминг до 24 јануари 2021 година.

Тури со водич во Hamburger Kunsthalle

Во Hamburger Kunsthalle Hamburg, можете да добиете јавна обиколка на постојаните колекции и специјални изложби. Набројуваме неколку од нив овде - 

Среда, пладне: Турнеја фокусирана на едно уметничко дело
Четврток, навечер: Детални тури
Петок, цел ден: ТЕМА ДЕР ВОЧЕ
Викенди, цел ден: Обиколка на изложби

Во текот на целата недела, децата и семејствата можат да учествуваат во семејната турнеја наречена FAMILIENZEIT. За жал, тој е достапен само на германски.

Турите со водич чинат 4 € / 6 € над и над влезни билети за музеј и се ограничени на група од 15-25 луѓе плус олеснувач, вклучувајќи го и туристичкиот водич.


Вратете се на почетокот


Распоред на уметничката галерија во Хамбург

Уметничкиот музеј Kunsthalle Хамбург е распространет на три згради - украсна структура од тули изградена во 1869 година, неокласичниот анекс во светло обоен варовник изграден во 1919 година и белата коцка во која се наоѓа „Galerie der Gegenwart“ (галерија на сегашноста). инаугуриран во 1997 година.

Уметничкиот музеј се наоѓа помеѓу станицата во Централна Хамбург и реката Алстер, што го прави многу погодна локација. 

Мобилни апликации на Уметничката галерија

Ако веќе сте резервирале Билети за Хамбургер Кунстхале но ви треба помош за да го истражите уметничкиот музеј, можете да се одлучите за аудио водичи. 

Преземете ја апликацијата „Hamburger Kunsthalle“ од продавниците за апликации бесплатно на вашиот мобилен телефон.

Или, ако сакате, можете да изнајмите уред за аудио водич за само 4 евра во фоајето.

Аудио водичот на Hamburger Kunsthalle нуди тури за Постојаната колекција и истакнати изложби како што се „Гоја, Фрагонард, Тиеполо“.


Вратете се на почетокот


Хамбургер Kunsthalle мапата

Секогаш е препорачливо да бидете свесни за распоредот на уметничкиот музеј што го посетувате. 

Кога го знаете планот на подот, не се губите и не ги пропуштате ремек-делата. 

Покрај тоа што ќе ви помогне со локацијата на уметничките дела, мапата на Hamburger Kunsthalle исто така ќе ви помогне да ги забележите услугите за посетители како што се тоалети, кафулиња, продавници, кабини за помош на посетители итн.

Карта на Хамбургер Kunsthalle
Учтивост: Hamburger-kunsthalle.de

Вратете се на почетокот


Пропусница за попуст за уметничката милја во Хамбург

Тоа е специјален билет што овозможува влез во пет од врвните музеи во Хамбург, во текот на три последователни дена. 

Петте музеи се: 

  1. Hamburger Kunsthalle
  2. Форум Буцериус Кунст
  3. Деихторхален Хамбург
  4. Kunstverein во Хамбург
  5. Музеј за Кунст и Гевербе Хамбург
Карта на уметничката милја на Хамбург
Слика: Kunstmeile-hamburg.de

Попустот на The Art Mile чини само 25 €, а можете да го откажете бесплатно до полноќ на денот пред планираната посета. 


Вратете се на почетокот


Изложби на Хамбургер Кунстхале

Во Hamburger Kunsthalle Hamburg, секогаш е отворена изложба, со изложени некои од најзначајните уметнички дела на векот, поради што секоја посета изгледа како прва пат.

Еве три изложби во моментов - 

Макс Бекман

Оваа изложба се фокусира на контрадикторните улоги кои ги играат мажите и жените во нашето општество и е едно од најголемите дела на Макс Бекман. 

Апсурдната убавина на вселената

Оваа изложба прикажува седум различни уметници од современото поле инспирирани од Освалд Матијас Унгерс и ги референцира внатрешните и надворешните ефекти на просторната уметност.

Незавршени приказни

На својата 150-годишнина, Hamburger Kunsthalle е домаќин на оваа изложба која ги прикажува нејзините значајни делови и нејзината колекција на меѓународна современа уметност.

Некои од изложбите што доаѓаат во Hamburger Kunsthalle се DE CHIRICO - Магична реалност (јануари 2021 до април 2021 година), СЕРИЈА - Отпечатоци од Ворхол до Вул (февруари 2021 до јуни 2021 година) и RAPHAEL од колекцијата (јуни 2021 до септември) .


Вратете се на почетокот


Ресторан во Хамбургер Кунстхале

Hamburger Kunsthalle има кафуле наречено Café Liebermann и ресторан наречен „The Cube“.

Потребни се посетители билети за влез во музејот за да влезете во кафе Либерман и е отворено во текот на часовите на музејот на уметност. 

Ресторанот Cube е во Galerie der Gegenwart и е бесплатен за сите посетители.

Покрај локалната кросовер кујна, ресторанот нуди и прекрасен поглед на внатрешноста на езерото Алстер.

Од вторник до недела, The Cube се отвора напладне и се затвора во 6 часот. 

Само во четврток за да се грижи за толпата, ресторанот останува отворен до 9 часот. 

Во понеделник, ресторанот останува затворен. 

Извори

# Hamburger-kunsthalle.de
# Hamburg.com
# Whomuseum.com
# Wikipedia.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Елфилхармонија минијатурна чуда
Хамбуршкото пристаниште Reeperbahn Tours
Hamburger Kunsthalle Тури во Сент Паули
Хоп-на-хоп-оф автобуска турнеја Турнеја за Хари Потер
Тури со брод во Хамбург Велосипедска тура во Хамбург
Музеј на зачини Гранд Хотел Travestie Show
Турнеја на Оливија Џонс Турнеја за секс и криминал
Стриткарт турнеја Пулверлески шоу
Капа Сан Диего Дијалог
Паноптикум Форум Буцериус Кунст
Рикмер Рикмерс Хамбург зандана
Меѓународен поморски музеј Chocoversum
ПРОТОТИП Авто музеј Музеј за емиграција на Балин Стад

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Хамбург

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар