Почетна » Мадрид » Турнеја на стадионот Бернабеу

Турнеја на Бернабеу – билети, цени, попусти, што да очекувате во музејот на Реал Мадрид

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Мадрид

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(159)

Стадионот „Сантијаго Бернабеу“ е дом на Реал Мадрид, најфантастичниот фудбалски клуб на 20 век. 

Ѕвездите како Зидан, Бекам, Роналдо, Санчез, Рамос, Кака, Кристијано итн., ги создадоа едни од најубавите фудбалски спомени на овој стадион.

Повеќе од еден милион туристи секоја година прават обиколка на Сантијаго Бернабеу во Мадрид.

Во оваа статија споделуваме сè што мора да знаете пред да резервирате билет за турнеја Бернабеу. 

Што да очекувате на турнејата Бернабеу

Турнејата Бернабеу започнува на највисокиот дел на стадионот Сантијаго Бернабеу, со неверојатен панорамски поглед на теренот од втората трибина.

Добивате чувство за масивниот стадион кој може да собере повеќе од 80,000 гледачи. 

Потоа ја продолжувате турнејата до „Најдобрата клубска соба“ за да ја видите колекцијата на предмети и трофеи што ги освоил Реал Мадрид низ годините. 

Откако ќе ги видите сребрените садови, ќе разберете зошто Реал Мадрид е познат како „Најдобриот клуб на 20 век“. 

Дознавате за историјата на Реал Мадрид во Собата за сензации преку неговите минати легенди и освоени титули.

Во оваа соба, можете да ги видите вештините и целите на тековниот прв тим и да ги видите како комуницираат во аудиовизуелна презентација проектирана на екран од 11 метри (36 стапки).

Откако ќе направите фотографии и селфи со вашите идоли, се преселувате во просторијата „Кралевите на Европа“ за да ги видите 13-те европски купови освоени од Реал Мадрид. 

Турнејата „Сантијаго Бернабеу“ ве води до клупите на тимот, каде што можете да се обидете да бидете во тешките чевли на тренерот на Реал Мадрид.

Од близина на клупите, добивате и привилегиран поглед на просторот за игра, кој обично го доживуваат само играчите. 

Следно, време е за соблекувалната, која е најважното место за секој фудбалски тим, бидејќи тука добиваат инструкции од тренерот и се подготвуваат за натпреварот. 

Конечно, се упатувате кон прес-салата, каде тренерот на тимот се справува со прашањата на медиумите.

Излегуваш од Тур дел Бернабеу чувствувајќи се како играч на Реал Мадрид.


Вратете се на почетокот


Влез на турнеја Сантијаго Бернабеу

Сите учесници во турнејата на стадионот на Реал Мадрид мора да влезат од влезот на кулата Б на авенијата Конча Еспина.

Кулата Б се наоѓа таму каде што Paseo de la Castellana се среќава со Calle Concha Espina. Најдете насоки

Влезот на турнејата на Бернабеу во кулата Б

Доколку сте го резервирале вашиот Билети за Сантијаго Бернабеу преку Интернет, можете да ги покажете на вашиот мобилен, на влезот на кулата Б и да влезете внатре. 

Ако немате билет, можете да купите од Box Office 3, покрај Портата 34 кај кулата Б.

Сепак, препорачуваме да резервирате однапред поради две причини:

 1. Може да избегнете долги редици на шалтерите за билети
 2. Онлајн билетите се за 3 евра поевтини отколку на местото на настанот

Комбинација на љубителите на фудбалот во Мадрид е совршен за љубителите на фудбалот кои сакаат да ги посетат домашните стадиони на Реал Мадрид и Атлетико Мадрид. Кога ќе ја купите оваа комбинација за љубители на фудбалот, добивате и код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.


Вратете се на почетокот


Часови на турнеја на Бернабеу

Од понеделник до сабота, турнејата на Бернабеу на стадионот Сантијаго Бернабеу започнува во 9.30 часот и завршува во 8.30 часот. 

Во недела и празници, Турата на најдобриот фудбалски стадион и музеј во светот се отвора во 10 часот и трае до 8 часот. 

Последниот влез е 90 минути пред затворање.

Турнејата „Сантијаго Бернабеу“ е отворена во текот на целата година, освен на 25 декември и 1 јануари. 

Тајмингот на натпреварите на турнејата Бернабеу

На денот на натпреварот, можете да се приклучите на Тур дел Бернабеу до 5 часа пред почетокот на играта. 

Соблекувалните се затворени од претходниот ден во 1 часот, што значи дека не можете да ја посетите соблекувалната на тимот во деновите на натпреварите. 

Соблекувалната на првиот тим на стадионот Бернабеу
Соблекувалната на првиот тим на стадионот Сантијаго Бернабеу, која не сакате да ја пропуштите, со посета на ден на натпревар. Слика: realmadrid.com

Откако ќе се затвори соблекувалната, можете само да ја посетите просторијата „Најдобар клуб во историјата“, просторијата „Сензации“ и да уживате во панорамскиот поглед на стадионот.

Кога има четири часа до натпреварот, сите учесници на турнејата Бернабеу се замолени да си заминат. 


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на стадионот Бернабеу

Најдобро време за посета на стадионот Бернабеу за турнеја на стадионот и музејот на Реал Мадрид е веднаш штом ќе се отворат во 9.30 часот.

Големите групни тури почнуваат да пристигнуваат околу 11 часот, преполнувајќи го искуството.

Сантијаго Бернабеу, исто така, прима многу посетители од училиштата низ Шпанија и Европа, од кои сите имаат тенденција да пристигнуваат во исто време.

Соблекувалните се затворени од 1 часот, ден пред натпревар. Кога ќе почнете рано, ќе можете да ги видите овие соби дури и ако следниот ден е ден за натпревар. 


Вратете се на почетокот


Колку време трае турнејата на Бернабеу?

Познато е дека навивачите на Реал Мадрид поминуваат најмалку три до четири часа на турнејата „Сантијаго Бернабеу“.

Тоа е затоа што навивачите поминуваат многу време фотографирајќи се, се сликаат официјални „со“ играчите, седат на клупските седишта на теренот за да се впијат во искуството, поминуваат време во продавница гледајќи сувенири итн. 

Познато е дека туристите кои брзаат ја завршуваат турнејата на стадионот во Реал Мадрид за 90 минути или нешто повеќе. 

на разглед на стадионот Сантијаго Бернабеу со водич, каде што ве води официјален водич за CF на Реал Мадрид, исто така трае 90 минути. Сепак, турите со водич не се високо оценети.


Вратете се на почетокот


Билети за турнеја на Бернабеу

Постојат два вида искуство со турнејата на стадионот Бернабеу што можете да ги резервирате - Обиколка со само водич или Водени турнеја.

Билети за турнеја на Бернабеу
Овие билети за турнеја на Бернабеу ве приближуваат до вашите фудбалски ѕвезди! Слика: Eatsleeplovetravel.com

Можете да ги купите билетите однапред или да ги набавите од Box Office 3 (кај кулата Б), на местото на одржување. 

Во овој дел, објаснуваме сè за билетите за турнејата Сантијаго Бернабеу.

Онлајн билетите се подобри

Резервирањето однапред е подобро затоа што ќе избегнете губење на 20-30 минути во редот на шалтер за билети. 

Долги редици на шалтерот за билети на Бернабеу
Шалтерите за билети на турнејата Бернабеу гледаат долги редови. Особено по деновите на натпреварите и за време на шпицот на летните сезони. Купувањето на вашиот билет за турнеја Бернабеу преку Интернет ви помага да избегнете чекање во оваа редица. Слика: Чудесни и други зборови

Онлајн билетите, исто така, ви помагаат да заштедите 3 евра од цената на билетот во благајните.

Временски билети за турнеја

Кога ги резервирате вашите билети за Сантијаго Бернабеу, мора да изберете временска локација. 

Слотовите започнуваат од 10 часот (кога започнува турнејата) и се достапни на секои 30 минути. 

Мора да внесете во рок од 30 минути од времето избрано за време на резервацијата. 

Нема потреба од отпечатоци на билети

Откако ќе го направите купувањето, добивате е-пошта за потврда со билети на Тур Бернабеу за избраниот датум и време на вашата посета.

На денот на вашата посета, мора да влезете на стадионот преку кулата Б, да одите по скалите и да го скенирате билетот за паметен телефон на еден од турникетите.

Нема потреба да се печати. 

Цена на турнејата на Бернабеу 

Билет за турнеја во Сантијаго Бернабеу чини 19 евра за возрасен човек. Доколку се одлучите за тура со водич, ќе ве чини 32 евра по возрасен.

Сите посетители на возраст над 15 години ја плаќаат целосната цена за возрасни. 

Попусти на билети

На стадионот Бернабеу нема попусти за сениорите. 

Меѓутоа, децата на возраст од 5 до 14 години добиваат попуст од 5 евра на билет за турнеја со сопствено водич и намалување од 9 евра на билет за турнеја со водич. 

Децата под пет години добиваат максимален попуст од 100 проценти и можат бесплатно да влезат. 

Попуст за корисници на инвалидска количка: Рутата на турнејата Бернабеу не е целосно достапна. Сепак, корисниците на инвалидска количка можат да влезат бесплатно заедно со придружник.

Самоводени билети за турнеја на Бернабеу

Ова е најевтиниот билет за турнеја на Бернабеу, а со тоа и најпопуларниот. 

Со овој билет за прескокнување на линијата, ги игнорирате линиите на бројачот за билети и веднаш влегувате на стадионот.

Добивате и аудио водич (кој ќе се собере на влезот), достапен на англиски, арапски, кинески, француски, германски, хебрејски, италијански, португалски, руски и шпански.

Цена на билетот

Билет за возрасни (15+ години): 19 евра
Детски билет (од 5 до 14 години): 14 евра

Разглед на стадионот Бернабеу со водич

Ако резервирате турнеја со водич во Сантијаго Бернабеу, официјален водич за CF на Реал Мадрид ве води на 90-минутна екстраваганција на Реал Мадрид. 

Нема ништо подобро од тоа да научите за најисклучителниот фудбалски клуб од стручњак. 

Турнеја на стадионот Бернабеу со водич
Слика: Виатор.ком

Официјалниот водич на клубот одговара на сите ваши прашања за историјата, објектите, играчите, натпреварите итн., на Реал Мадрид.

Секоја група има не повеќе од 30 учесници. 

Цена на турата

Билет за возрасни (15+ години): 32 евра
Детски билет (од 5 до 14 години): 23 евра

Комбинација на љубителите на фудбалот во Мадрид е совршен за љубителите на фудбалот кои сакаат да ги посетат домашните стадиони на Реал Мадрид и Атлетико Мадрид. Кога ќе ја купите оваа комбинација за љубители на фудбалот, добивате и код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.


Вратете се на почетокот


Самоводена турнеја против Бернабеу со водич

Стадионот „Сантијаго Бернабеу“ во Мадрид
Слика: GetYourGuide

И двете тури го следат истиот пат, а посетителите можат да ги видат истите места на интерес на стадионот Сантијаго Бернабеу.

Сите посетители на турнејата во Сантијаго Бернабеу можат да го видат и искусат следново - 

 • Панорамски поглед на стадионот
 • Собата „Најдобар клуб во историјата“.
 • Соба за „сензации“.
 • Видео и фото-монтажи со играчи
 • Прошетка околу периметарот на полето за играње.
 • Област за виртуелна реалност
 • Претседателската кутија
 • Соблекувалната на првиот тим
 • Тунел за играчи
 • Прес-салата
 • Официјална продавница за сувенири

Сепак, на турнеја со водич, официјалните водичи на Реал Мадрид ја прават посетата многу позапаметена со споделување историја, раскажување анегдоти итн. 

Тие исто така гарантираат дека нема да пропуштите ниту еден од важните експонати и искуства.

За време на турнејата што се води самостојно, ви помага аудио водичот за турнеја во Бернабеу достапен на десет јазици. 

Друга разлика е времето на вашата посета - билети само-водени се достапни во текот на денот, додека турите со водич се достапни само четири пати на ден. 

Од понеделник до сабота, Водени тури на Бернабеу започнуваат во 10.30 часот, 12.30 часот, 3.30 часот и 5.30 часот, а во недела (и празници), турите започнуваат во 11 часот, 1 часот, 3 часот и 5 часот.


Вратете се на почетокот


Аудио водич за турнеја на Бернабеу

Реал Мадрид и Мајкрософт се здружија за да го создадат аудио водичот за турнејата на Бернабеу.

Ги вклучува најнапредните технолошки карактеристики за да ја направи вашата посета на стадионот Сантијаго Бернабеу и Музејот на Реал Мадрид забавно искуство. 

Аудио водич за турнеја на Бернабеу
Достапен е на десет јазици - шпански, англиски, француски, германски, италијански, португалски, руски, кинески, хебрејски и арапски. Слика: realmadrid.com

Интерактивниот аудио водич им овозможува на посетителите да уживаат во персонализирано искуство со избирање на една од трите различни тури достапни врз основа на нивната желба. 

Доколку сте резервирале а Билет за турнеја на Бернабеу со аудио водич, можете да го подигнете од влезот на кулата Б. 


Вратете се на почетокот


Комбинирани тури кои го вклучуваат стадионот Бернабеу

Комбинираните тури се популарни кај туристите кои сакаат да заштедат пари.

Тие се и до 20% поевтини отколку ако ги купивте билетите поединечно.

Туристите кои се на кратка посета на Мадрид, исто така, претпочитаат комбинирани тури затоа што можат да видат повеќе за помалку време.

Набројуваме три од нашите омилени тури, кои вклучуваат и посета на стадионот Сантијаго Бернабеу. 

Турнеја со автобус во Мадрид + обиколка на стадионот Бернабеу

Оваа турнеја започнува во 9 часот наутро со автобуски разглед на Мадрид.

Гледате важни згради, споменици, авении и плоштади на градот и го слушате коментарот на водичот за историјата на Мадрид.

Подоцна одите на турнејата Бернабеу за да ја разберете и цените историјата на Реал Мадрид. 

Цена на турата

Билет за возрасни (од 15 до 64 години): 51 евра
Билет за сениори (65+ години): 48 евра
Детски билет (од 5 до 14 години): 33 евра
Билет за доенчиња (до 4 години): Слободен влез

Ако сакате да поминете повеќе време во обиколка на градот, проверете ја оваа комбинирана турнеја.

Хоп-на-хоп-оф автобус + турнеја на Бернабеу

Ако сакате флексибилност за вашата турнеја во Мадрид Сити, ја препорачуваме оваа комбинација, која вклучува билет за автобус HOHO и влез на стадионот Бернабеу. 

Со овој билет, можете да се качувате и излегувате од автобусите онолку често колку што сакате и да го истражувате Мадрид со свое темпо. Вклучува и посета на стадионот на Реал Мадрид. 

Имате можност да резервирате автобус HOHO за ден или два дена. 

Цена на турата

Билет за возрасни (од 15 до 64 години): 47 евра
Билет за сениори (65+ години): 35 евра
Детски билет (од 5 до 14 години): 28 евра
Билет за доенчиња (до 4 години): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Стигнување до стадионот Сантијаго Бернабеу

Сантијаго Бернабеу се наоѓа во центарот на Мадрид на Paseo de la Castellana, една од главните авении во Мадрид.

адреса: Ав. de Concha Espina 1, 28036 Мадрид. Најдете насоки

Со Underground

Најдобро е да стигнете до стадионот „Сантијаго Бернабеу“ со метро (исто така познат како подземје).

Станица Сантијаго Бернабеу сервисирана од линијата 10, е веднаш до стадионот. 

Од станицата, влезот на турнејата Бернабеу на стадионот е од 2 до 3 минути пешачење.

Стадионот „Сантијаго Бернабеу“ до Тур Бернабеу

Ако не можете директно да се качите на линијата 10, прво можете да стигнете до било кое Плаза де Еспања or Трибуналска станица, од кои и двете паѓаат на линијата 10. 

Со автобус

Во работните денови, автобусите во Мадрид започнуваат во 6 часот наутро и продолжуваат до 11.30 часот со фреквенција од 4 до 15 минути (што зависи од линијата и времето на денот). 

За време на викендите и државните празници, автобусите тргнуваат во 7 часот наутро и се враќаат во бараката во 11 часот.

За да стигнете до стадионот Бернабеу, можете да се качите во автобусот со броевите 14, 27, 40, 43, 120, 126, 147 и 150.

Забелешка: Доколку сте резервирале а хоп-на-хоп-оф Мадрид турнеја автобус, можете да се симнете на постојката 7 (Сантијаго Бернабеу) од рутата 2 (модерен Мадрид).

Со воз

Ако стигнете до стадионот на Реал Мадрид надвор од градот Мадрид, можете да одите со воз до Нуевос министериос.

Железничката станица Нуевос Министериос е 800 метри (половина милја) од влезот на турнејата Бернабеу, а растојанието можете да го пешачите за околу 10-12 минути. 

Железничката станица Нуевос Министериос до Тур Бернабеу

За тајмингот и билетите, проверете го Ренфе, компанијата која управува со возови во Шпанија. 

# Кралската палата на Мадрид
# Музеј Прадо
# Реина Софија-Музеј
# Музејот Тисен

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Мадрид