Почетна » Единбург » 
Билети за палатата Холируд

Палатата Холируд – билети, цени, попусти, галерија на кралицата, опатија

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Единбург

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(162)

Палатата Холируд е официјална резиденција на британската кралица во Шкотска.

Повеќе од 1.5 милиони туристи ја посетуваат оваа шкотска атракција секоја година за да истражат 14 неверојатни државни апартмани, урнатините на опатија Холируд од 12 век, Кралските градини и тековните изложби во галеријата на Кралицата.

Познат е по многу имиња, како што се Палатата на Холирудхаус, замокот Холируд, Куќата Холируд, Палатата Холируд Единбург итн.

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да ја резервирате вашата турнеја во палатата Холирудхаус.

Содржина

Време на отворање на палатата Холируд

За време на врвните месеци (1 април до 31 октомври), Палатата Холирудхаус се отвора во 9.30 часот и се затвора во 6 часот. Последниот прием е во 4.30 часот. 

За време на слабите месеци (1 ноември до 31 март), работното време на палатата Холируд е од 9.30 до 4.30 часот, а последниот прием е во 3.15 часот. 

Бидејќи Холирудхаус е работен кралски дворец, понекогаш се најавуваат затворања за кратко време.

Палатата е затворена за посетители за време на Божиќ и кога кралицата Елизабета Втора е во посета на Шкотска. 


Вратете се на почетокот


Колку време трае палатата Холируд

Посетителите ги истражуваат прекрасните државни апартмани во палатата Холируд и урнатините на опатијата Холируд од 12 век за два до три часа. 

Бесплатно аудио водичот Холируд Палас трае околу еден час.

Ако планирате да ги видите изложбите во галеријата на кралицата, ќе ви треба дополнителен час, а за да ги истражите Кралските градини, ќе ви треба уште еден час. 


Вратете се на почетокот


Билети за палатата Холируд

Пред да ги резервирате билетите за Палатата Холирудхаус, еве неколку работи што мора да ги знаете - 

Зошто онлајн билетите се подобри

Во шпицот на сезоната (лета) атракцијата може да биде преполна, а редот на шалтерот може да трае половина час.

Многу патувања со тренери исто така слетуваат во Палатата во првата половина од денот.

Кога ги купувате вашите влезни билети преку Интернет, можете да ја избегнете оваа гужва.

Ова е причината зошто онлајн билетите од палатата Холируд се подобри од билетите на влезот.

Цени на билети и попусти

Сите возрасни (од 17 до 59 години) мора да ја платат целосната цена од 16.50 фунти.

Постарите (60+ години) и студентите (со важечки лични карти) добиваат попуст од 1.6 фунти на цената на билетот за возрасни и на крајот плаќаат само 14.90 фунти.

Билетот во палатата Холируд за деца од 5 до 16 години чини само 9.50 фунти. 

Постојат многу начини да се доживее Палатата на Холирудхаус, а ние ги објаснуваме сите подолу – 

Билети за опатија Холируд

Многу посетители се прашуваат дали мора да купат влезни билети и за опатија Холируд.

Нема посебни билети за опатија Холируд - билетите на Холируд ви овозможуваат пристап и до Палатата и до Опатијата.

Билет за Палатата Холирудхаус

Билети за палатата Холируд
Слика: Mariabristoll.com

Овој онлајн билет ја нуди најевтината тура во палатата Холируд. 

Билетот ви дава пристап до сè во комплексот Холирудхаус во Единбург, вклучувајќи ги и државните апартмани, историските одаи на Марија кралицата на Шкотите, собата на тронот, опатија Холируд, кралските градини итн. 

Добивате и бесплатен аудио водич од 1 час заедно со овој билет за Holyroodhouse. 

Забелешка: Доколку сакате да ги посетите изложбите во галеријата на кралицата, мора да купите дополнителен билет. 

Цена на билетот

Билет за возрасни (од 17 до 59 години): 16.50 фунти
Билет за сениор (60+ години): 14.90 фунти
Студентски билет (со лична карта): 14.90 фунти 
Детски билет (од 5 до 16 години): 9.50 фунти
Билет за доенчиња (до 4 години): Слободен влез

Овој билет ќе ве натера да пристапите до галеријата на кралицата во Холирудхаус во Единбург.

Овде, можете да видите тематски изложби од Кралската колекција, со слики, редок мебел, украсни уметности и слики од огромната колекција на фотографии.

Повеќето патници ги купуваат и двете Билет за влез во палатата (опишано погоре) и билет за галеријата на кралицата и направете го полудневен излет. 

Цена на билетот за галерија на кралицата

Билет за возрасни (од 17 до 59 години): 7.80 фунти
Билет за сениор (60+ години): 7 фунти
Детски билет (од 5 до 16 години): 3.90 фунти
Студентски билет (со лична карта): 6.40 фунти 
Билет за доенчиња (до 4 години): Слободен влез

Пешачка обиколка на Holyroodhouse + Стариот град

Оваа турнеја започнува во 1 часот од Крстот Меркат (спроти Градските комори), каде што се среќавате со вашиот локален водич. 

Со водичот во водство, пешачите по „Патот на кралското семејство“ за да го истражите живописниот Канонгејт пред да влезете во палатата Холирудхаус.

Пешачка обиколка на патот на стариот град на Единбург

Бидејќи има значителна количина на одење, подобро е да носите удобни чевли.

Деца под пет години не можат да се придружат на оваа турнеја.

Оваа тура од два часа и триесет минути е достапна само во сабота и недела.

Билет за возрасни (од 16 до 59 години): 32 фунти
Билет за сениор (60+ години): 28 фунти
Студентски билет (со лична карта): 28 фунти 
Детски билет (од 5 до 15 години): 20 фунти

Три кралски атракции + турнеја со автобус

Оваа комбинација е позната како 48-часовна кралска карта во Единбург и е вистинска заштеда на пари. 

Ако го посетувате Единбург за прв пат, топло ја препорачуваме оваа комбинација на кралски атракции. 

Овој билет ви овозможува да пристапите до три од најдобрите атракции во градот:

 • замокот Единбург
 • Кралската јахта Британија
 • Палатата на Холирудхаус

И како врв на сè, добивате и неограничено патување во траење од 48 часа на три автобуски тури во Единбург со хоп-на-хоп-оф. 


Вратете се на почетокот


Што да се види во палатата Холируд?

Ентериерот и екстериерот на палатата Холируд се врвна класа во барокна декорација. 

И сосема е природно да сакате да знаете што се крие во палатата Холирудхаус пред да ги резервирате вашите билети. 

Државни апартмани

Државните апартмани во Холирудхаус се познати по прекрасните гипсени работи на таваните и француските и фламанските таписерии кои висат од ѕидовите. 

Кралската спална соба

Само најважните гости беа дозволени во одајата на кралот, во која доминираше државен кревет.

Креветот е во собата од 1684 година.

Во 1970-тите, креветот беше реновиран, а оригиналниот материјал сè уште постои на главата, корнизот и настрешницата.

Неколку работи на кои треба да се внимава во одајата на кралскиот кревет се кинескиот порцелански сад (направен помеѓу 1680 и 1700 година), сликарството на Доенчињата Херкул кои давеат змии, и часовник со куќиште од 17 век. 

Кралска трпезарија

Оваа трпезарија се навикнува и денес кога нејзиното височество и членовите на кралското семејство ја посетуваат Шкотска. 

Кралот Џорџ V и кралицата Марија го добија среброто изложено на трпезариската маса како подарок во 1935 година.

Шкотските примери од почетокот на 17 век го инспирирале нивниот дизајн. 

Соба за престол

Собата на тронот се користи за приеми и други државни прилики со кои претседава кралското семејство. 

Не пропуштајте ги двата трона нарачани за Холирудхаус од кралот Џорџ V во 1911 година.

Кога кралицата е во посета на Шкотска, таа е домаќин на ручек во собата на тронот за витезите и дамите од редот на трн.

Приватна комора

The Privy Chamber е просторија дизајнирана во 1600-тите и сè уште ја користи кралицата за приватна публика кога е во посета. 

Посетителите не можат да си дозволат да го пропуштат белегот на Холанѓанецот Јан ван Сантворт на сложените резби низ собата.

Не пропуштајте ја сликата Сцена на капење покрај река и француските таписерии, кои ја раскажуваат приказната на Дијана, ловечката божица.

Таписериите се стари повеќе од 350 години - тие биле купени за Чарлс II во 1668 година и висат во Тајната комора од 1796 година. 

Мери, одаите на кралицата на Шкотите

Иако живеела овде кратко време (1561-1567), Мери Кралицата на Шкотите од палатата Холируд е најпознатата личност поврзана со палатата. 

Нејзиното време во Палатата беше полно со интриги, трагедии и убиства, а сето тоа можете да го почувствувате кога ќе стигнете до делот од замокот Холируд, каде што живеела, преку тесните, стрмни и кривулести скалила.

Спална соба

Собата на Марија, кралицата на Шкотите е можеби „најпознатата соба во Шкотска“.

Внимавајте на ниската врата на спалната соба кога ќе влезете. Некако е смешно затоа што Мери беше висока шест метри. 

Не пропуштајте го украсниот дабов таван и обоениот фриз.

Вечера

Вечерата на Холируд Хаус беше сведок на грозоморното убиство на приватниот секретар на кралицата Марија. 

На 9 март 1566 година, кога Мери вечераше со неколку нејзини дами пријатели и нејзиниот секретар Дејвид Рицио, нејзиниот љубоморен сопруг Лорд Дарнли влезе со група шкотски лордови.

Пред очите на кралицата, која тогаш била во шестиот месец од бременоста, нејзиниот секретар бил избоден 56 пати и убиен. 

За време на вашата посета, можете да се обидете да ги забележите крвните дамки од телото на Рицио во надворешната комора.

Надворешна комора

Кралицата Марија прими гости во надворешната одаја. 

Во оваа соба, римокатоличката кралица учествуваше во многу дебати со Џон Нокс, шкотскиот протестантски свештеник. 

Погледнете го нејзиниот Оратор со дабови облоги, крстот на Свети Андреј на таванот и скапоцениот камен Дарнли.

Бони принцот Чарли

Вистинското име на Бони принцот Чарли беше принцот Чарлс Едвард Стјуарт. 

Тој останал во палатата Холирудхаус околу шест недели во 1745 година.

Чарлс дошол во Шкотска за да го врати тронот на Велика Британија за неговиот татко, Џејмс Френсис Едвард Стјуарт, кој бил во егзил.

Тој беше пречекан со раширени раце од мештаните. 

За време на неговиот престој во Палатата, на јавноста ѝ беше дозволено да го гледа дури и додека тој вечерал во предната соба.

Големата галерија е долга 44 метри (144 стапки), што ја прави најголемата просторија во Палатата Холирудхаус.

На него се прикажани слики од 95 кралеви и една кралица. 

Портретите ја прикажуваат долгата линија на династијата Стјуарт, почнувајќи од Фергус I, основачот на Шкотска.

Марија, кралицата на Шкотите, е единствената кралица што ги украсува ѕидовите на Големата галерија.

Во денешно време, британската кралица ја користи Големата галерија за организирање државни банкети, вечери и приеми за време на нејзината посета на Шкотска. 

Опатија Холируд

Каде е опатија Холируд

Опатијата Холируд е веднаш до Палатата Холирудхаус.

на Билет за Палатата Холирудхаус ви дава влез и во опатијата Холируд. 

Пред да стане урнатините како што е денес, опатијата Холируд некогаш била една од најубавите средновековни опатии во Шкотска.

Додека ја цените убавината на античката градба, не пропуштајте го следново – 

 • Талкајте низ наосот без покрив на Опатијата
 • Проверете ја вратата на источната процесија, единствениот дел што Дејвид I го изградил во 1128 година кој сè уште преживува
 • Поминете време гледајќи го западниот фронт, кој има готски фасади и прозорци
 • Погледнете го кралскиот свод, почивалиштето на многу шкотски великани

Бесплатни обиколки на опатија Холируд

Секој час, палатата чувари организираат бесплатна обиколка со водич низ опатија Холируд, а носителите на билети во Холирудхаус можат да се придружат.

Турите започнуваат во урнатините на Опатијата, а водичот ја раскажува историјата, приказните, митовите и легендите за местото.

Палас градини

Палас градини во Холирудхаус
Слика: Rct.uk

Прекрасното уредено куќиште од 4 хектари во Палатата Холирудхаус е познато и како Палас Гарденс.

Градините се наоѓаат во многу поголемиот парк Холируд.

За време на вашата посета, погледнете го сончевиот часовник на кралицата Марија, кој е направен за шкотското крунисување на Чарлс I во 1633 година. 

Пристапот до градините на палатата е дел од Влезен билет во Холирудхаус. Сепак, тие не се отворени цела година. 

Време: Градините на палатата Holyroodhouse се отворени секој ден од 1 април до 31 октомври, а од 1 ноември до 31 март, посетителите се дозволени само за време на викендот.  


Вратете се на почетокот


Аудио водич од палатата Холируд

Бесплатна мултимедијална турнеја на Палатата Холирудхаус трае приближно еден час.

Аудио водичот, кој можете да го соберете на влезот, е достапен на англиски, галски, француски, германски, шпански, италијански, јапонски, бразилски португалски, руски, мандарински и британски знаковен јазик. 

Ако сакате, можете да соберете и печатена верзија на преписот на турата наместо аудио водич. 

Holyrood Palace нуди и аудио водич кој е прилагоден за деца на возраст од 7 до 11 години.

Овој „семеен аудио водич“ е достапен само на англиски јазик. 

Ворден кратки разговори

Водителот кратки разговори во замокот Холируд
Слика: Rct.uk

Во редовни интервали, чуварите во замокот Холируд нудат кратки разговори, раскажувајќи брзи приказни за животот во палатата.

Внимавајте на знаците за краток разговор на маршрутата за посетители или можете да побарате повеќе детали од еден од управителите.


Вратете се на почетокот


Храна во палатата Холируд

Не е дозволено јадење и пиење во палатата Холирудхаус. 

Ако носите храна и пијалоци, чуварите ќе ве замолат да ги спакувате во затворени кеси пред да влезете во Палатата. 

Во случај да сакате да се обновите енергија за време или по вашата турнеја, посетете го кафулето во палатата во дворот Мевс.

Ресторанот служи избор на супи, главни јадења, вкусни салати, сендвичи, домашно печени колачи итн. 

Попладневен чај од палатата Холируд

Ако сакате попладневен чај во палатата Холируд, Кафе во Палас е совршеното место. 

Од 1 април до 31 октомври, попладневниот чај се служи секој ден од 12 до 4 часот, а од 1 ноември до 31 март, чајот се служи од 12 до 3 часот. 

Кога ќе резервирај попладневен чај, заедно со вашиот избор на чај со слободни листови, уживате и во домашни колачи, колачи, сендвичи итн. 

Цена на попладневниот чај

Попладневен чај: 21 фунти/лице
Попладневен чај со шампањ: 30 фунти/лице
Попладневен чај со џин коктел: 30 фунти/лице


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до палатата Холируд

адреса: Палатата на Холирудхаус, Канонгејт, Кралската милја, Единбург, EH8 8DX

Палатата на Холирудхаус стои на крајот на кралската милја во Единбург.

Клучот на картата на Кралската милја погоре:

 1. замокот Единбург
 2. Рамзи градина
 3. Замокот Хил
 4. Земја на Гладстон
 5. Борди е блиску
 6. Катедралата Сент Гилс
 7. Улица Кокбурн
 8. Кафулето за раскажување приказни
 9. Куќата на Џон Нокс
 10. Canongate Tolbooth
 11. Црквата Канонгат
 12. Зграда на парламентот
 13. Палата и опатијата на Холирудхаус
 14. Парк Холируд

Со автобус

За да стигнете до палатата Холирудхаус, мора да се качите во автобусот број 35 (од автобуската услуга Лотијан).

Автобусот мора да биде на пат од Sighthill до Ocean Terminal. 

Можете да се спуштите на Абихил полумесечина автобуската постојка или на Шкотскиот парламент автобуска станица.

И двете се на три минути пешачење од замокот Холируд.

И популарните хоп-он, хоп-оф автобуски тури во градот - на Турнеја со автобус во Единбург   Автобуска обиколка на Градски знаменитости застанете во Палатата Холирудхаус.

Со трамвај

Трамваите се ефикасно, но бавно средство за да стигнете до Холируд Хаус. 

Најновите времиња и цени се достапни на официјалниот на трамваите во Единбург.

Најдобро би било да се спуштите во Јорк Место трамвај постојка, што е речиси 1.5 км (милја) од Холируд Хаус. 

Од York Place, брзо 20-минутно пешачење може да ве однесе до вашата дестинација.

Со воз

Единбург Вејверли е најблиската железничка станица до палатата Холируд. 

Станицата Единбург Вејверли до палатата Холируд
Учтивост на картата: Thetrainline.com

Можете да ги добиете најновите времиња и цените на билетите од Национален железнички прашања.

Паркирање на палатата Холируд

Паркингот е достапен на паркиралиштата Broad Pavement, St Margaret's Loch, Dunsapie Loch и Duddingston Loch.

Паркинг на широк тротоар е најблиску до палатата Холируд и има 140 слотови. 

Во работните денови цената на паркирањето е 1 фунта на час, а е бесплатен за време на викендите и празниците како што се Велики петок, Велигденски понеделник, Божиќ, Boxing Day и Нова Година. 

Паркингот се плаќа од 8.30 до 5.30 часот.

Пристапен паркинг

На располагање се мал број достапни јавни места за паркирање Коњ Винд

Сите иматели на сина значка можат да ги користат овие места за паркирање, управувани од Советот на градот Единбург.


Вратете се на почетокот


Посета на палатата Холируд со деца

Holyrood Palace Edinburgh е шкотска атракција погодна за деца. 

Набројуваме неколку начини на кои Палатата се обидува да ги натера децата да се чувствуваат добредојдени -

Аудио водич за деца

Бесплатната интерактивна мултимедијална турнеја наменета за семејства им овозможува на децата и возрасните да научат за Палатата и нејзините жители.

Целото семејство може заедно да бара необичен мебел, пенливи накит итн. 

Родителите кои го користеле семејниот аудио водич веруваат дека тоа ги заинтересирало нивните деца за историјата и деталите на Палатата и им помогнало да апсорбираат повеќе информации. 

Семејната соба

Оваа соба е посветен простор за семејствата да се релаксираат и да се релаксираат. 

Вие и вашите деца можете да се вклучите во забавни приказни, игри, костими за периоди, креативни активности итн.

Не пропуштајте ги сесиите за уметност и занаети.

Патека за семејна градина

Тури во семејна градина во палатата Холирудхаус

Има многу работи за градините на палатата што можат да го забавуваат љубопитното дете.

Вие и вашето дете можете да ја следите патеката Family Garden за да ги истражувате шумските патеки и огромните тревници.

И обидете се да откриете каде и зошто живеел лав во дворот на градината. Слика: Rct.uk

Семејна опатија патека

Со семејната патека Holyrood Abbey, ќе можете да ја истражувате зградата стара 900 години со вашето дете. 

Можете да дознаете како го добило името, за монасите кои живееле во зградата и за многу познати настани што се случиле.

Може да го симнете Патека за семејна градина Семејна опатија патека работни листови од овде или земете ги од Семејната соба (на крајот од обиколката на палатата) пред да излезете во градините и урнатините на опатијата.


Вратете се на почетокот


Галеријата на кралицата во палатата Холирудхаус
Слика: Rct.uk

Галеријата на кралицата во Палатата Холирудхаус е домаќин на тематски изложби, кои постојано се менуваат. 

Експонатите како што се слики, редок мебел, украсни уметности, фотографии итн. се избираат од Кралската колекција и се собираат за посетителите. 

Овие се нарекуваат и изложби на палатата Холируд, а за да ги посетите, треба да ги купите Билет за галерија на кралицата

Туристите можат да ги искусат овие изложби со помош на бесплатна аудио турнеја достапна на англиски јазик.

Некои од темите на изложбата во последно време беа -

Источни средби: Слики и ракописи од индискиот потконтинент
Џорџ IV: Уметност и спектакл
Џорџ Вашингтон Вилсон: Фотограф на кралицата Викторија во Шкотска

Галерија на кралицата со деца

Чанта за семејна активност на Queen's Gallery

За да им се допадне на семејствата со деца на возраст од 5 до 11 години, галеријата на кралицата нуди чанта за семејна активност за уметнички шпион.

Чантата за семејна активност е бесплатна со Билет за изложба на галерија на кралицата, а можете да ги подигнете на влезот на Изложбата. Слика: Rct.uk


Вратете се на почетокот


Парк Холируд

Со површина од 650 хектари, паркот Холируд е најбогатиот зелен простор во Единбург.

Палатата Холирудхаус и Палас Гарденс се во еден агол од паркот Холируд. 

Холируд, кој исто така е кралски парк, започнал како кралски ловечки имот од дванаесеттиот век.

Паркот Холируд гледа подеднаков број туристи и локални жители.

Некои туристи претпочитаат да го истражуваат паркот Холируд откако ќе ја видат палатата, додека други претпочитаат да го направат посебна активност.

Набројуваме неколку работи што можете да ги видите и направите во паркот Холируд - 

Се искачи на еден од ридовите

Во Паркот има неколку врвови за освојување, а Артуровото седиште е најпопуларно од сите. 

На 251 метар (820 стапки), Артуровото седиште е највисоката точка во Единбург.

Поспортските туристи имаат тенденција да се качуваат на седиштето на Aurthr за да ги погледнат погледите на градот. 

Локалните жители веруваат дека другите ридови во паркот, особено Солсбери Крагс, нудат подобар поглед.

Но, бидејќи тие не се високи како Артуровото седиште, тие не го привлекуваат вниманието. 

Работи што треба да се видат

Има многу атракции што треба да се видат во огромниот Холивуд парк.

Лох Света Маргарет: Сопругот на кралицата Викторија, Алберт, го изградил ова езеро за да го подобри паркот за време на нејзиното владеење.

Капелата Свети Антониј: Посветена на Свети Антониј Египетски, оваа капела е изградена во раните 1400-ти. 

Мочуриштето на ловецот: Џон Хантар бил благајник на Канонгат и чувар на паркот Холируд од 1566-67 година. Тогаш се викаше Grundles Myre. Мери, кралицата на Шкотите, побарала од него да ја исцеди Кралската ливада и за возврат му дала 19-годишен закуп на областа што ќе се вика Холируд Парк.

Патеката на Пајпер: Во 1778 година, некои војници побунија поради гласините дека кралот ги испраќа во странство. Како средство за протест, тие се качија на Артуровото седиште, и токму во тоа време, свајач свиреше со лулето за да го задржат нивниот дух. Патеката по која одеше се уште се нарекува Пајперовиот пат.

Ридска тврдина од железното време: Тврдината и старата граница на полето се издвојуваат во овој снежен поглед кој гледа на запад низ Паркот. 

Тераси за одгледување: Crow Hill има добро сочувана серија тераси за одгледување. Терасите во паркот Холируд се создадени во раниот средновековен период.

# замокот Единбург
# Кралската јахта Британија
# Зоолошката градина во Единбург
# Единбург сводови
# Мери Кинг е блиску
# Камера Обскура

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Единбург