Почетна » Милан » Леголенд во Гардаланд

Воден парк Леголанд во Гардаланд – билети, попусти, возења

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(192)

Леголенд во Гардаланд се однесува на водениот парк Леголанд, парк со водена тематика сместен во одморалиштето Гардаланд.

До овој воден парк може да се пристапи само преку главниот тематски парк.

Дали сте обожавател на Лего? Ако одговорот е да, тогаш ќе ви се допадне неверојатниот воден парк Леголенд.

И локалното население и туристите го сакаат ова место исполнето со огромни лего, а ако сакате да поминете цел ден со вашето семејство, ова е место за вас. 

Оваа статија споделува сè што треба да знаете пред да купите билети за Legoland Park.

Леголенд во Гардаланд

Што да очекувате во водениот парк Леголанд

Леголенд има осум тематски области во водениот парк наменети за гости на возраст меѓу 2 и 12 години.

Овие теми за воден парк вклучуваат-

Миниленд

Miniland е вистинска реплика на познатите италијански споменици изградени со над 4 милиони лего коцки. 

Восхитувајте се на Колосеумот широк 4 метри (13 стапки), кулата во Пиза од 2 метри, базиликата и камбанаријата на плоштадот Свети Марко и многу други познати италијански знаменитости. 

Авантура на реката LEGO

Персонализирајте го вашиот сплав со Лего блокови и пловете околу спомениците на Миниленд. 

Плажа партија

Beach Party е забавна област со лизгалки, голема корпа за превртување и многу лулашки што не можете да ги пропуштите. 

Внимавајте на водените топови околу секој агол и внимавајте на огромните кули бидејќи од врвот врне дожд.

ДУПЛО прскање

DUPLO Splash е забавно поле за прскање со тема пингвини, совршено за вашето малечко.

Тие можат да дознаат за сите водни суштества дури и кога прскаат наоколу.

Авантурите во џунглата

Во Jungle Adventures, вашите постари деца и тинејџери ќе ги сакаат забавните слајдови со цевки, вклучувајќи ги брзаците Џамбо, потокот со крокодили и салите за фламинго.

Оаза на џунглата

Запознајте ги сите суштества од џунглата (изградени од ЛЕГО) и играјте во езерцето со крокодили и не заборавајте да се фотографирате за спомен. 

Pirate Bay 

Pirate Bay е одлично место за семејството да плива, да се разлади или да се опушти. Дури и додека се релаксирате во базенот, можете да се восхитувате на огромните лего околу вас.

Островот за создавање ЛЕГО

Опуштете се, опуштете се и комуницирајте додека уживате во различни активности со вашето дете. На островот Креација, можете да изградите различни работи користејќи лего. 

Борете се со имагинарните пирати додека го градите и прилагодувате вашиот брод. 

билетицена
1-дневен билет за паркот Гардаланд€ 44
2-дневен билет за паркот Гардаланд€ 53
Парк Гардаланд и билет за аквариум SEA LIFE€ 42
Gardaland SEA LIFE билет за аквариум€ 9 

Ресторани и барови
Помеѓу целата активност, можете да го посетите ресторанот Харбор за да набавите пица, котлети, салата, ладни тестенини и детско мени за вашето малечко. Или упатете се до киоскот за забава на плажата за малку сладолед или свежо овошје.

Дали ти дете сака морски суштества? Не пропуштајте Аквариум Sea Life во Gardaland Park.


Вратете се на почетокот


Каде да купите билети

Можете да купите билети за воден парк Гардаланд преку Интернет или на атракцијата на денот на вашата посета.

Сепак, предлагаме да резервирате билети преку Интернет бидејќи ви нуди многу предности.

– онлајн билетите се поевтини од цената што ја плаќате пред портите

– можете да избегнете чекање во долгите шалтери за билети

– Бидејќи билетите се распродадени, особено за време на шпицот на сезоната, однапред купувањето помага да се избегне разочарување во последен момент

Како функционира онлајн билетот

Оди на Страница за резервации на Гардаланд, изберете го претпочитаниот датум и бројот на билети и веднаш набавете ги. 

Веднаш по купувањето, билетите ќе ви бидат испратени по е-пошта.

На денот на вашата посета одете директно на влезот и покажете го билетот на вашиот мобилен и влезете.

Нема потреба да земате отпечатоци.

Цена на билети за воден парк Леголанд

на 1-дневен билет за паркот Гардаланд, кој вклучува и пристап до водениот парк Леголанд чини 44 евра, за сите посетители на возраст од десет години и повеќе. 

на 2-дневен билет за паркот Гардаланд е по цена од 53 € за посетители десет години па нагоре.

Децата до 9 години уживаат попуст од 4 и 6 евра за еднодневни и дводневни билети, соодветно. 

Нивниот билет е по цена од 40 евра за 1-дневен билет и 47 евра за 2-дневен билет. 

Го посетувате Гардаланд со помали деца? Проверете го Земја на свиња Пепа на Гардаланд

Еднодневни билети за воден парк Леголанд

Еднодневни билети за паркот Гардаланд
Слика: Tiqets.com

Пристап до Legoland може да се добие само ако купите билети за Gardaland Park, бидејќи водениот парк е дел од забавниот парк.

Со овој билет, можете да пристапите до сите возења во Гардаланд, тематски паркови, Земја на свињи Пепа и воден парк Леголенд. 

Восхитувајте се на вистинската реплика на познатите споменици во Италија или пловете наоколу во авантурата на реката LEGO. 

Не заборавајте да го носите вашиот пасош или лична карта за прием во одморалиштето Гардаланд. 

Во просториите без билет се дозволени деца под 100 см и лица на кои им е потребна помош поради попреченост. 

Цената на билетот

Билет за возрасни (10+ години): € 44
Детски билет (до 9 години): € 40

Дводневни билети за воден парк Леголанд

Дводневни билети за паркот Гардаланд
Слика: GetYourGuide.com

Препорачуваме да добиете билет за 2-дневен парк Гардаланд бидејќи ќе ви требаат најмалку два дена за да поминете низ водениот парк Леголанд и остатокот од Гардаланд. 

Подгответе се да истражите едно од најзабавните места во Гардаланд и да истражите други делови од паркот со свое темпо. 

Ако го добиете овој билет, мора да испечатите ваучер за да можат да ги следат деновите. 

Цената на билетот

Парк Гардаланд: 2-дневен влезен билет со отворен датум

Билет за возрасни (10+ години): € 53
Детски билет (до 9 години): € 47


Вратете се на почетокот


Тајмингот на воден парк Леголенд

Леголенд во тајмингот на Гардаланд
Слика: Gardaland.it

За време на шпицот на сезоната од јули до септември, водениот парк Леголанд во Гардаланд е отворен секој ден од 10 до 11 часот.

Од април до јуни е отворен од 10 до 6 часот.

Паркот е затворен од октомври до март, освен за време на викендите и божиќната пауза. 

Ви препорачуваме проверете го официјалниот календар за најновите тајминзи.

Препорачано четиво
# Сè за билетите за паркот Гардаланд
# Возење во паркот Гардаланд и ограничувања во висина

Најдобро време за посета на воден парк

За да го искористите максимумот од вашата посета на Леголанд Гардаланд, размислете да пристигнете веднаш штом паркот ќе се отвори во 10 часот.

Кога ќе стигнете рано, имате повеќе време да ги истражувате возењата на вода и да се разладите во базените. И местото исто така не е преполно. 

Планирајте ја вашата посета на Леголанд во текот на летото, бидејќи летото во Италија е една сезона што треба да ја искористите. 

Колку долго е потребно

Можете лесно да поминете цел ден во водениот парк Леголанд, бидејќи осумте тематски области ќе ве окупираат вас и вашите деца.

Размислете за добивање на а 2-дневен билет за Гардаланд за да можете да поминете доволно време во водениот парк Леголанд. 

Како да стигнете до паркот Леголенд

Паркот Леголанд се наоѓа во паркот Гардаланд кој се наоѓа во Кастелнуово дел Гарда.

адреса: 37014 Кастелнуово дел Гарда, провинција Верона, Италија. Најдете насоки

Можете да стигнете до локацијата со автомобил, воз или автобус.

Со автобус 

Автобусот е еден од најлесните начини да се стигне до забавниот парк Гардаланд. 

Можете да ги земете 164, 483 или SC420 и да се симнете на Гардаланд Б

Од таму, до паркот Гардаланд е на 2 минути пешачење. 

Со воз 

на Пешиера дел Гарда железничката станица е само 2 километри (малку повеќе од една милја) од паркот. 

Бесплатна шатл-автобуска услуга е достапна на секои половина час, од станицата за да ве однесе до Гардаланд.

Првото поаѓање од станицата е во 9.30 часот, а последното поаѓање од Гардаланд е во 6.30 часот.

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете. 

Кликни тука, за да го пронајдете совршеното место за паркирање на автомобили за вас.


Вратете се на почетокот


Знајте пред да одите

Еве неколку работи што треба да ги имате на ум пред да го посетите водениот парк Леголанд. 

– Legoland е дизајниран за деца на возраст од 2 до 12 години, а возрасен секогаш треба да биде со нив.

– Децата од 12 до 17 години можат да влезат без придружник. 

– Деца под висина од 1 метар (3.2 стапки) можат да влезат бесплатно. 

- Дозволени се најмногу 2 деца по возрасен во Леголанд. 

– Се советува носење капа за пливање, но не е задолжително. Важно е да ја држите долгата коса врзана пред да влезете во лизгалките и базенот. 

– Можете да пристапите до соблекувалните за бебиња во сите бањи. 

– Во водениот парк Леголанд не се дозволени миленичиња. 

- Бесплатна Wi-Fi е достапна во водениот парк, за да можете да ја прикачите забавата како што се случува. 

Популарни атракции во Милано

# Катедрала во Милано
# Замокот Сфорца
# Леоландија
# Парк Гардаланд
# Музеј на Милан
# Леонардо3
# Театар и музеј Ла Скала
# Пепа Пинг Земја
# Леголенд во Гардаланд
# Последната вечера на Леонардо
# Gardaland SEA LIFE аквариум
# Музеј на илузии
# Лозјето на Леонардо
# Научен музеј на Леонардо да Винчи
# Вила Неки Кампиљо
# Пинакотека Амброзиана

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи кои треба да се прават во Милано