Почетна » Виена » Билети за палатата Белведере

Палатата Белведере – билети, цени, попусти, часови, мора да се видат

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Виена

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(198)

Палатата Белведере е една од највпечатливите барокни згради во Австрија и се состои од Горен Белведере, Долна Белведере, Оранжерија и штали на палатата.

Туристите ја посетуваат палатата Белведере за да ги видат познатите слики на Егон Шиле и Густав Климт и да се шетаат по барокните градини од светска класа.

Оваа палата во Виена е дел од светското наследство на УНЕСКО и секоја година привлекува повеќе од милион посетители.

Во оваа статија споделуваме сè што мора да знаете пред да купите билети за палатата Белведере.

Како да стигнете до палатата Белведере

Палатата Белведере се состои од Горниот и Долниот Белведере, две индивидуално изградени згради, и се наоѓа во Ландштрасе, третата област на Виена.

Најдобар начин да се стигне до палатата Белведере е со јавен превоз.

Метро до палатата Белведере

Метрото во Виена е познато и како U-Bahn.

За да стигнете до палатата Белведере, мора да го земете Underground U1 и да се симнете во Süditroler Platz-Hauptbahnhof.

Од станицата, главниот влез на палатата Белведере е 1.2 км (0.75 милји), а можете да го пешачите за 15 минути. 

Метро станица до палатата Белведере

Трамвај до палатата Белведере

Можете да се качите на трамвајот #D за да стигнете до Шлос Белведере, трамвајската станица веднаш до влезот Горен Белведере.

Или можете да земете трамвај #18 или трамвај #О за да стигнете до станицата Квартиер Белведере а потоа пешачете 900 метри (половина милја) до Горниот Белведере.

Ако сакате да стигнете до Долниот Белведере, можете да земете трамвај 71 и да се симнете во Unteres Белведере, веднаш пред зградата. 

Трамвај #D или Трамвај #2 може да ве спушти во Шварценбергплац, од каде што можете да пешачите на 1.3 километри (0.80 милји) до Долна Белведере.

Шварценбергплац до палатата Белведере

Насоки до Горниот Белведере / Насоки до Долна Белведере


Вратете се на почетокот


Часови на палатата Белведере

Горниот Белведере се отвора во 9 часот, а Долниот Белведере секој ден во неделата во 10 часот.

Од сабота до четврток, и Горниот Белведере и Долниот Белведере се затвораат во 6 часот, а во петок остануваат отворени до 9 часот.

Белведере 21 тајмингот

Белведере 21 е музеј на современа уметност и дел од комплексот Белведере.

Од вторник до недела, Белведере 21 е отворен од 11 до 6 часот.

Продолжува да се отвора во 11 часот во четврток и петок, но ги следи тајмингот до доцните ноќни часови и се затвора во 9 часот.

Белведере 21 останува затворен во понеделник.

Тајмингот на Палас Гарден

Главната градина на палатата Белведере помеѓу Долниот и Горниот Белведере се отвора секој ден во 7.30 часот.

Последниот од посетителите почнува да ги напушта Градините до 5.30 часот.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на палатата Белведере

Најдобро време за посета на палатата Белведере е 10 часот - и Горниот Белведере и Долниот Белведере се отворени, а толпата допрва треба да пристигне.

Ако не можете да успеете наутро, следното најдобро време е 3 часот – откако ќе замине толпата.

Палатата Белведере е најпрометна од 11 до 2 часот, со долги редици за влез во атракцијата.

Најдобар ден за посета

Ако е можно, посетете ја палатата Белведере во работен ден.

Палатата, особено Горниот Белведере, привлекува многу туристи од петок до недела.

Очекувајте уште поголема толпа за време на државните празници, летните одмори, училишните празници, Божиќ и Велигден.

Совет: книга Билети за палатата Белведере однапред и избегнувајте го редот во линиите на бројачот на билети.


Вратете се на почетокот


Колку време трае палатата Белведере?

За да ги истражите Горниот Белведере, Долниот Белведере и градините на Палас, ќе ви требаат најмалку три часа.

Ако планирате да ги истражувате Постојаните или Привремените уметнички изложби на слободно време, можеби ќе ви треба повеќе време.


Вратете се на почетокот


Билети за палатата Белведере

Кога резервирате билети за палатата Белведере преку Интернет, можете да ги прескокнете долгите редици кои чекаат пред шалтерот за билети и да влезете веднаш.

Овие билети за палатата Белведере се познати и како билети за паметни телефони.

Веднаш штом ќе ги купите, овие билети се испорачуваат на вашата е-пошта.

На денот на вашата посета, можете да го покажете билетот во вашата е-пошта (на вашиот паметен телефон) на влезот и да одите во туристичката атракција.

Не треба да земате отпечатоци.

Посетителите под 18 години можат бесплатно да влезат во сите делови на оваа туристичка атракција. Сепак, при резервирање на билетите, мора да ги споменете.

Ажурирате: Поради пандемијата, постојат само два начини да се истражи палатата Белведере - можете да резервирате само-водена обиколка на Горниот Белведере or закажете турнеја со водич низ Белведере.

Целосен билет за Белведере искуство

Со овој билет можете да истражите сè што може да се види во палатата Белведере.

Овој билет Skip The Line ви дава влез во - 

 • Горен Белведере
 • Долниот Белведере
 • Постојана колекција
 • Специјални изложби
 • Оранжерија
 • Палас штали
 • Палас градини
 • Белведере 21

Цена на билет за возрасни (19+ години): 25 евра

*На страницата за резервација на билети, мора да изберете „Belvedere Ticket“

Билет за горен и долен Белведере

Некои посетители претпочитаат да видат сè во комплексот на палатата Белведере, но не сакаат да излезат и да го посетат музејот Белведере 21.

Ако сте еден од нив, овој билет е за вас.

Овој билет за прескокнување ви дава пристап до:

 • Горен Белведере
 • Долниот Белведере
 • Постојана колекција
 • Специјални изложби
 • Оранжерија
 • Палас штали
 • Палас градини

Цена на билет за возрасни (19+ години): 22 евра

*На страницата за резервација на билети, мора да изберете „Климт билет“

Билет за Долна Белведере

Овој билет Skip The Line ви дава пристап до:

 • Долниот Белведере
 • Специјални изложби
 • Оранжерија
 • Палас штали
 • Палас градини

Ако го резервирате овој билет, не можете да го видите „Бакнежот (љубовници)“ на Густав Климт бидејќи е изложен во Горниот Белведере. „Бакнежот“ е за музејот Белведере исто како што е Мона Лиза за Лувр.

Цена на билет за возрасни (19+ години): 14 евра

*На страницата за резервација на билети, мора да изберете „Долен Белведере“

Билет за Горен Белведере

Овој билет вклучува влез во Горниот Белведере и постојаните колекции што ги изложува.

Покрај делата на Моне, Ван Гог, во оваа зграда е сместена и најобемната колекција во светот на сопствениот австриски Густав Климт.

Ако сте слушнале за ремек-делото на Климт наречено „Бакнеж“ и сакате да го видите, ова е билетот што мора да го резервирате.

Цена на билет за возрасни (19+ години): 16 евра

*На страницата за резервација на билети, мора да изберете „Горен Белведере“

Разглед на палатата Белведере со водич

Разглед на палатата Белведере со водич
Обиколка на палатата Белведере под водство на локален експерт ќе ја направи вашата посета многу понезаборавна. Слика: Белведере.at

Локален водич за историчар на уметност ве води на оваа двоиполчасовна обиколка на Горен Белведере, градините на палатата, музејот итн.

Ако парите не се проблем, топло го препорачуваме ова бидејќи уметноста и архитектурата најдобро се истражуваат со експерт.

Потребни ви се најмалку двајца посетители за да ја резервирате оваа тура со водич.

Цена на билетот: 97 евра


Вратете се на почетокот


Што да се види во палатата Белведере?

Ако сте во Виена на краток одмор, ви препорачуваме целото време да се фокусирате на Горниот Белведере, Долниот Белведере и Градините на Палатата.

Меѓутоа, ако сте во Виена на 3 дена плус одмор, ви препорачуваме да истражите сè што може да се види во палатата Белведере.

За целосно уживање во овој неверојатен спој на историја, уметност и архитектура, тука е целата листа на атракции што ја сочинуваат палатата Белведере.

Горна палата Белведере

Горен Белведере, Виена
Изградбата на Горниот Белведере се случила помеѓу 1717 и 1723 година. Слика: Белведере.at

Горниот (Оберес) Белведере го изложува најголемиот дел од уметничката колекција во името на Палатата.

Самата зграда во барокен стил е архитектонско ремек-дело и убавина за гледање.

Некои од ремек-делата во Горниот Белведере се во салата на приземјето (Сала Терена), која е поддржана од четири моќни Атланти.

Ѕидовите на Салата се мајсторски штукирани.

Салата води до Големите скалила, прикажувајќи фрески од двете страни.

Триумфот на Александар Македонски над Дариј е на десниот ѕид, а лево можете да ги видите сопругите на Дариј пред победата на Александар.

Покрај ова, салата Карлоне и Мермерната сала имаат прекрасни фрески и слики на таванот.

Музеј на палатата Белведере

Музејот на палатата Белведере е во Горен Белведере и ја прикажува огромната колекција на уметност и скулптури во сопственост на палатите Белведере.

На изложбата е австриската уметност од средниот век до денес ремек-дела.

Некои од реномираните уметници изложени во музејот Белведере се Ван Гог, Моне, Макс Бекман, Густав Климт итн.

Овој музеј ја има најобемната колекција на слики на Густав Климт, а некои од највпечатливите се „Бакнежот (љубовници)“ и „Џудит“.

Бакнежот од Густав Климт
Бакнежот на Густав Климт е изложен во Музејот на палатата Белведере, во Горниот Белведере. Слика: Gustav-klimt.com

Палатата Долна Белведере

Долниот Белведер требало да биде резиденција на принцот Јуџин и е убав по својата архитектура како и Горниот Белведер.

Има прекрасна двокатна мермерна сала и мермерна галерија која го одзема здивот, со статуи стари неколку векови.

Има гротескна сала заснована на стил на уметност популарен во тоа време. Вреди да се истражат огромен број добро сочувани слики.

Други моменти се Салата на приземјето и муралите и сликите на Павилјонот на градината.

Исто така, има посебен простор за изложби наречен „Шпицхоф“.

Зимска палата

Зимскиот дворец, исто така, првично требаше да биде резиденција на принцот Јуџин, но на крајот ја служеше улогата на Судскиот трезор.

Има воодушевувачки барокни ентериери заедно со колекција на современи слики.

Отворен е секој ден од 10 до 6 часот.

Оранжерија

Оранжеријата Белведере е изградена за да биде дом за портокаловите дрвја во палатата.

Оранжеријата е единствена бидејќи изградија механизам за отстранување на покривот на зградата во текот на летните месеци.

Како резултат на тоа, немаше потреба да се засадуваат дрвјата секоја година.

Денес, Оранжеријата служи како изложбен под за убава уметност.

Оранжеријата е отворена од 10 до 6 часот секој ден освен во среда кога е отворена до 9 часот.

Шталите на палатата

Шталите на палатата првично се користеле за чување и грижа за коњите на принцот Јуџин.

Денес во него се сместени некои од најпрекрасните средновековни уметнички дела, вклучувајќи слики и скулптури.

Шталите на Палас се отворени секој ден од 10 до 12 часот.

Градините на палатата Белведере

Градините на палатата Белведере
Градините на палатата Белведере се одличен пример за доцниот барокен стил на градинарски дизајн. Слика: Белведере.at

Градините на палатата се еден од клучните елементи на искуството на палатата Белведере бидејќи ги поврзува и Горниот и Долниот Белведере.

Градините на палатата имаат прекрасни скулптури и фонтани и многу базени кои нудат фантастичен поглед на туристите од терасите пред Горниот Белведере.

Ако сакате само да ја погледнете архитектурата и да уживате во градините, можете да влезете бесплатно.

Белведере 21

Повеќето од туристите кои ја посетуваат палатата Белведере го гледаат и Белведере-21, музеј на современа уметност.

Овој музеј се наоѓа веднаш надвор од комплексот на палатата Белведере - 750 метри (половина милја) од Горен Белведере. Преземете мапа на локација

Во овој музеј гледате современи австриски и меѓународни уметнички, филмски и музички експонати. Тоа е и архитектонска икона на повоениот модернизам.

Од среда до недела, Музејот се отвора во 11 часот и се затвора во 6 часот.

Во среда и петок, тој останува отворен до 9 часот.

Белведере 21, кој често се нарекува 21er Haus, останува затворен во понеделник и вторник.

Посетителите од 18 години па нагоре можат да влезат бесплатно. Другите треба купете влезен билет.


Вратете се на почетокот


Распоред на палатата Белведере

Ако не сте резервирале а разглед на палатата Белведере со водич, подобро е да се запознаете со распоредот на палатата пред вашата посета.

Можете исто така да го испечатите распоредот и да го земете со себе бидејќи може да помогне да се најдат услуги за посетители како што се тоалети, ресторани, продавници за подароци итн.

Печатење на распоред на палатата Белведере
Преземете ја печатената верзија / Учтивост на картата: Белведере.at

Вратете се на почетокот


Палатата Белведере и превојот Виена

Виенски премин

Виенскиот премин е одличен начин да заштедите пари и време додека го истражувате градот Виена.

Всушност, виенскиот премин е единствениот начин бесплатно да ја истражите палатата Белведере.

Обезбедува бесплатен влез не само во палатата Белведере, туку и во 60 други атракции во Виена.

Некои од најдобрите туристички атракции каде што оваа пропусница може да ви помогне да добиете бесплатен влез се - палатата Шенбрун, џиновското панорамско тркало, шпанската школа за јавање, музејот Албертина итн.

Најдобриот дел е што нема да мора да чекате ни во редици - можете да влезете веднаш.

Виенската карта е достапна за еден ден, два дена, три дена и шест дена.

Туристите од 19 години и постари се сметаат за возрасни, додека децата на возраст од 6 до 18 години треба да купат детска карта. Децата од пет години па нагоре можат да се приклучат бесплатно.

Ако не сте сигурни за бројот на денови за кои сакате пропусницата, но имате фиксен број на атракции на ум, мора да ја испробате Vienna Flexi Pass. Дознајте повеќе

# Schonbrunn Palace
# Виенска зоолошка градина
# Музеј Албертина
# Шпанско училиште за јавање
# Катедралата Свети Стефан
# Музеј Кунстисториш

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Виена