Почетна » Милан » Леонардо3

Leonardo3 – билети, попусти, што да очекуваме, локација, тајмингот

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(188)

Сигурно сте слушнале за Мона Лиза и Тајната вечера, познати слики од периодот на ренесансата. 

Човекот кој стои зад создавањето на ваквото неверојатно дело е Леонардо Да Винчи.

Тој беше италијански сликар, скулптор, архитект и инженер чиј талент и интелект најдобро ги отелотворуваа идеалите на ренесансното хуманизам движење.

Неговите дела како уметник и инженер беа пред неговото време и ги променија мислите на луѓето. 

Делото на Леонардо ќе ве инспирира и ќе ви помогне да ги задржите креативните сокови.

Оваа статија објаснува сè што треба да знаете пред да купите билети за Leonardo3.

Леонардо3

Што да очекувате во Леонардо3

Подгответе се да ја откриете извонредната работа на големиот Леонардо.

Леонардо3 ги слави откритијата и пронајдоците на Леонардо Да Винчи, а музејот е посветен на неговите дела и е домаќин на 3Д реставрации на неговите слики и работни модели.

3Д моделите се направени по внимателно испитување на извори како оригиналниот ракопис на Леонардо.

Покровителството на Comune di Milano и наградата за извонредност од Претседателот на Италијанската Република ја признаваат оваа изложба.

Можете да ги забележите Подморницата, Временската машина, Механичкото вилинско коњче, самострелот со брз оган и Механичкиот орел во Леонардо3 Милано.

Реконструкцијата на музичките инструменти и дигиталната реставрација на Тајната вечера мора да се види.  

Leonardo3 – Il Mondo di Leonardo е домаќин на 200 интерактивни 3D реконструкции, што нуди многу учење и за младите и за возрасните, правејќи ја турнејата Leonardo3 погодна за сите возрасни групи. 

билетицена
Леонардо 3 билети€ 14
Дуомо ди Милано, покриви и музеј + Леонардо3 – Светот на Леонардо€ 31

Вратете се на почетокот


Каде да купите билети за Леонардо3

Можете да купите билети за Светот на Леонардо да Винчи онлајн или на влезот на музејот.

Сепак, подобро е да резервирате онлајн билети за Leonardo3 Museo Milano, бидејќи ви овозможува да ја прескокнете влезната линија на портата на музејот и ви дава дополнително време за уживање во турата. 

Онлајн билетите за Leonardo3 Milano се поевтини од оние што се продаваат на местото. 

Кога резервирате онлајн и однапред, го добивате и посакуваното време на посета. 

Резервирајте билети преку Интернет за да избегнете разочарувања во последен момент кога билетите ќе се распродадат. 

Како функционира онлајн билетот

Оди на Страница за резервации на Леонардо3, изберете го претпочитаниот датум и бројот на учесници и кликнете на копчето Резервирај сега. 

Ќе добиете е-билет веднаш штом ќе се потврди плаќањето. 

Можете да влезете во рајот со скенирање на овој е-билет на турникет на денот на вашата посета. 

Цена на билети за Леонардо3

Билети за Леонардо3 се по цена од 14 евра за посетители на возраст од 18 до 64 години. 

Младите посетители на возраст од 7 до 17 години добиваат попуст од 5 € и плаќаат само 9 € за влез. 

Студентите на возраст од 18 до 25 години и постарите лица на возраст од 65 години и повеќе можат да купат билети со попуст од 3 евра и да платат само 11 евра. 

Децата на возраст до 6 години добиваат огромен попуст од 13 €.

Леонардо 3 билети

Слика: Tiqets.com
Слика: Tiqets.com

Истражете ги работните модели на повеќе од 200 машини на Да Винчи и добијте увид во брилијантниот ум на Леонардо Да Винчи. 

Восхитувајте се на дигиталната реставрација на познатата Мона Лиза и Последната вечера на Да Винчи. 

Можете да добиете аудио водич на осум јазици за да го збогатите вашето патување и да дознаете повеќе за Леонардо да Винчи. 

Цената на билетот

Билет за возрасни (од 18 до 64 години): € 14
Младински билет (од 7 до 17 години): € 9
Студентски билет (од 18 до 25 години): € 11
Детски билет (до 6 години): € 1
Билет за постари лица (65+ години): € 11

Дуомо ди Милано, покриви и музеј + Леонардо3 – Светот на Леонардо

Duomo di Milan Rooftops & Museum + Leonardo3 - Светот на Леонардо
Слика: Tripadvisor.in

Думо ди Милано е на 300 метри (скоро 1000 стапки) од музејот Леонардо3, а растојанието можете да го поминете со 4 минути пешачење. 

Па зошто да не резервирате комбо билет што ви дава попуст од 10% и да го искористите максимумот од вашето патување?

Освен посетата на музејот Леонардо3, можете да го разгледате Дуомо ди Милано, Археолошката област, Музејот Дуомо и црквата Сан Готардо.

Цена на билет: 31 € по лице

Сакате да ги видите познатите италијански атракции во рок од 48 часа? Купете ја пропусницата за Милан и добијте бесплатен пристап до Ла Скала, терасите и музејот Дуомо, Светот на Леонардо и многу повеќе!

Како да стигнете до Леонардо3

Musée le Monde de Leonardo се наоѓа точно во срцето на Милано, блиску до Дуомо ди Милано и замокот Сфорца (Кастело Сфорцеско). 

адреса: Пјаца Дела Скала, на влезот од Галерија Виторио Емануеле, Милано, Италија. Најдете насоки

Можете да стигнете до музејот Леонардо3 во Милано со јавен превоз или автомобил. 

Со подземна подземна железница

Може да го земете Катедрала or Кордузио Метро станици на црвената линија (линија 1) или станици Дуомо или Монтенаполеоне на жолтата линија (линија 3)

Со трамвај

Може да земете трамвај бр. 1, Манцони и да застанете на Скала или трамвајот бр. 2, Манцони, и застанете на Скала

Со воз

Земете воз од Централна станица со линк до Жолта линија или Станица Кадорна со линк до Црвената линија. 

Со автомобил 

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете. 

Ако планирате да го донесете вашиот автомобил, можете да го паркирате вашето возило Пјаца Меда, подземен безбеден паркинг. 

Лицата со посебни потреби можат да ги паркираат своите автомобили Преку Верди


Вратете се на почетокот


Тајмингот на Леонардо3

Тајмингот на Леонардо3
Слика: Tripadvisor.in

Музејот Леонардо3 е отворен од понеделник до петок од 9.30 до 8 часот.

За време на викендите и празниците, музејот работи од 9.30 до 9 часот.

Колку време трае Леонардо3

Ќе ви требаат најмалку еден до два часа за да ја истражите убавината на Леонардо3 – Il Mondo di Leonardo. 

Билетите не се темпирани, па можете да одвоите онолку време колку што сакате. 

Меѓутоа, ако му се восхитувате на интерактивниот музеј и ги погледнете над 200 работни модели на делата на Да Винчи, сигурно ќе ви треба повеќе време. 

Најдобро време за посета на Леонардо3

Најдобро време за посета на leonardo3 Museo Milano е веднаш штом ќе се отвори во 9.30 часот. 

Толпата е релативно помала, а музејот можете да го истражувате со свое темпо. 

За време на викендите може да доживеете мала гужва и врева во музејот, но вреди да се посети бидејќи ќе бидете воодушевени да ги видите сликите и скулптурите.

Популарни атракции во Милано

# Катедрала во Милано
# Замокот Сфорца
# Леоландија
# Парк Гардаланд
# Музеј на Милан
# Леонардо3
# Театар и музеј Ла Скала
# Пепа Пинг Земја
# Леголенд во Гардаланд
# Последната вечера на Леонардо
# Gardaland SEA LIFE аквариум
# Музеј на илузии
# Лозјето на Леонардо
# Научен музеј на Леонардо да Винчи
# Вила Неки Кампиљо
# Пинакотека Амброзиана

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи кои треба да се прават во Милано