Почетна » Бостон » Крстарење со гледање китови во Бостон

Гледање китови во Бостон – билети за турнеја, цени, што да очекувате

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(171)

Ако сакате да го доживеете најдоброто од морскиот диви свет во Нова Англија, одете на крстарење за гледање китови во Бостон околу Националното поморско засолниште на банката Stellwagen. 

Катамаранот со голема брзина обезбедува брза услуга за скокање и скокање.

На вашето крстарење со Boston Whale Watching, можете да видите некои величествени морски видови како се нуркаат и нуркаат во морето. 

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да резервирате билети за крстарење во Бостон за гледање китови.

Врвни билети за гледање китови во Бостон

# Турнеја за гледање на бостонски китови

Гледање китови на крстарење во Бостон

Што да очекувате од крстарење со гледање китови

Гледањето китови во Бостон во катамаран не е ништо помалку од авантура. 

Додека пловите по морето, можете да забележите неколку недофатливи видови за кои можеби не сте виделе или слушнале досега.

Некои видови што ќе ги видите вклучуваат грбави, финбеки, минки и други критично загрозени китови. 

Природонаучниците од Аквариумот од Нова Англија ќе ги споделат сите фасцинантни факти и знаења кои ќе ви помогнат малку подлабоко да го разберете морскиот живот.

Туристичките водичи на катамаранот се пријателски расположени и вредно одговараат на вашите прашања.

Вреди да се гледа китови во Бостон! 

Најдоброто место во близина на Бостон за гледање китови

За да го доживеете најдоброто гледање китови во Бостон, мора да пловите за морското засолниште на банката Stellwagen.

Светилиштето е на устието на заливот Масачусетс, помеѓу Кејп Код и Кејп Ен. 

Во ова светилиште може да се најдат морски видови со различни форми и бои.

Главните морски видови вклучуваат Атлантик треска, Сребрен ослич, Голема бела ајкула, Грбав кит, тесен делфин и многу други. 

Од каде започнуваат крстарењата со китови?

Крстарењето со гледање китови поаѓа од пристаништето во Бостон
Слика: Cityexperiences.com

Турите за гледање китови во Бостон започнуваат во Лонг Варф.

Популарни знаменитости во Бостон што го опкружуваат Лонг Варф се аквариумот Њу Ингланд, Норт Енд и Салата Фанеил. Добиете насоки 

Адреса: 1 Long Wharf, Boston, MA 02110

Центарот за билети е на Лонг Варф, на само неколку чекори од хотелот Мериот. 

Можете лесно да го забележите Центарот за билети бидејќи на покривот има статуа на грбав кит. 

Сепак, купувањето билети за крстарење за гледање китови многу однапред е подобро да се избегне разочарување во последен момент.

Повеќето крстарења се качуваат 30 минути пред времето на нивното поаѓање. Проверете ја вашата е-пошта за потврда за да го потврдите времето на качување и поаѓање на крстарењето.

Колку долго траат крстарењата за набљудување китови

Турнејата за гледање китови во Бостон може да трае од 3.5 до 4 часа. 

Времетраењето на крстарењето во одреден ден варира во зависност од активностите на китовите, временските услови и другите видувања на дивиот свет. 

Има денови кога лесно можете да забележите кит на почетокот на вашето крстарење, додека други бараат многу повеќе пребарување и патување на море. 

Миграциските и навиките за хранење се две главни детерминанти на времетраењето на турнејата „Whale Watching Boston“. 

Турнеја за гледање на бостонски китови

Туристите уживаат во гледањето на бостонските китови
Слика: Cityexperiences.com

Оваа трииполчасовна турнеја за гледање китови е најпопуларна во Бостон и е управувана од Boston Harbor City Cruises. 

Професионалните истражувачи од Центарот за китови во Нова Англија, најголем авторитет во регионот за популацијата на китови, се удвојуваат како водени на овие тури. 

Вклучувања на турнеја

 • 3.5 - 4 часовна турнеја за гледање китови на поморското засолниште Stellwagen Bank
 • Катамарани со голема брзина за пловење во океанот
 • Простор во кабината контролиран од климата
 • Ублажени седишта и маси
 • Најсовремени звучни и видео системи
 • Водич за англиско говорно подрачје
 • Загарантирани видувања на китови
 • Парична карта
 • Лесни закуски достапни за купување
 • Надворешни палуби за гледање и внатрешни простори со големи прозорци

Цена на турата

Билет за возрасни (од 12 до 64 години): САД $ 68.07
Детски билет (од 3 до 11 години): САД $ 47.07
Билет за доенчиња (до 2 години): Слободен влез

Сезона на гледање бостонски китови

Најдобро време за гледање китови во Бостон е од мај до октомври. 

Во тоа време, времето е топло, па китовите мигрираат во водата во Масачусетс. 

Пријатното време привлекува туристи од целиот свет. 

Неколку докови поддржуваат гледање китови во близина на Бостон. Можете да се качите на вашиот катамаран од кој било од нив.

Кодекс на облекување за гледање бостонски китови

Препорачуваме да се дотерате за турнејата за гледање китови, во зависност од сезоната. 

 • Понесете јакна, џемпер или качулка за топол летен ден. Може да биде малку кул и ветровито крајбрежје.
 • Донесете дополнителни слоеви со марама, капа и ракавици за ладен зимски ден. 

Без разлика на сезоната, мора да ги понесете следниве предмети: 

 • Крем за сончање за спречување на потемнување
 • Очила за сонце за заштита на очите од УВ зраци
 • Гумени чевли или патики за влечење на брод во движење
 • Двоглед за да се забележи и најоддалечениот кит
 • Камера за складирање спомени
 • Лекови за морска болест 

За катамараните

Катамараните се чамци или бродови кои ги носат туристите на тури за набљудување китови. 

Овие водени возила со голема брзина и голема моќ се погодни за долги патувања по океанот, вклучително и за набљудување китови. 

Тие можат да превезуваат речиси 400 патници и се стабилни.

Речиси сите катамарани овие денови доаѓаат со внатрешна кабина контролирана од климата, удобни костуми и пулт за закуски.

Катамаран ветува забава, забава, авантура и удобност во исто време. 

Ќе се разболиш?

Иако повеќето патници не чувствуваат непријатност на крстарењето, мора да дојдете малку подготвени!

Гледањето китови во Бостон е активност на отворен океан што може да ве натера да се чувствувате нелагодно и да предизвика болест при движење (вклучува симптоми како гадење, повраќање, вртоглавица и главоболка).

Ви препорачуваме да земате лекови против морска болест 30 минути пред планираното поаѓање или да носите есенцијални таблети на катамаран. 

Извори

# Cityexperiences.com
# Neaq.org
# Bostoncentral.com
# Бостон.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Бостон

# Бродови и музеј во бостонската чајна забава
# Тури со количка во Бостон
# Аквариум во Нова Англија
# Тури за духови во Бостон
# Зоолошката градина Нова Англија
# Коџила Бостон
# Тури на Фенвеј парк
# Патувања во пристаништето во Бостон
# Гледање китови во Бостон
# Тури на Харвард
# Бостонски патки патувања

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Бостон

Оваа статија е истражувана и напишана од