Почетна » Лос Анџелес » Билети за автомобилски музеј Петерсен

Автомобилски музеј Петерсен – билети, цени, колекција на автомобили, приватна турнеја

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(117)

Музејот Петерсен е оценет како број 1 автомобилски музеј во светот.

Неговата огромна колекција на возила, вклучувајќи реставрирани антиквитети, тркачки автомобили и автомобили од познати филмови, ги забавува и децата и возрасните. 

Трите главни ката и трезорот во подрумот се дом на 350 уникатни возила.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за автомобилскиот музеј Петерсен.

Што да очекувате

Автомобилскиот музеј Петерсен е распространет на три ката, на секој од нив изложени класични, историски, современи и футуристички автомобили. 

На првиот кат од музејот има две галерии со автомобили како Aston Martin DBS од 2006 година, Aston Martin DB1964 од 5 година, итн., изложени на изложба. 

На вториот кат се прикажани автомобили прикажани во иконските филмови како што се Back to the Future's DeLorean, Ecto-1 од Ghostbusters, Lexus од Black Panther и Bat Mobile.

Овој кат има и галерија каде што може да се погледнат некои од најбрзите суперавтомобили во светот.

На третиот кат, откријте класични модели на Mercedes Benz, Corvette, Jaguar и Bugatti.

Внатрешниот Центар за откривање на музејот нуди извонредни, практични активности за деца. 

На пример, децата можат да градат свои автомобили, да научат за дизајнот и механиката на автомобилот и да си играат со интерактивни дисплеи.

Каде да купите билети за автомобилскиот музеј на Петерсен

на Автомобилство музеј Петерсен билетите се достапни на атракција и онлајн.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Оди на Автомобилство музеј Петерсен страницата за резервации, изберете го претпочитаниот датум и бројот на билети и веднаш купете ги билетите.

Откако ќе купите билети за музеј, тие се доставуваат на вашата адреса за е-пошта. 

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

Можете да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон кога ќе ја посетите атракцијата.

Не заборавајте да ги понесете вашите службени лични карти.

Цените на билетите за автомобилски музеј Петерсен

Билетите за автомобилскиот музеј Петерсен се по цена од 21 УСД за сите возрасни на возраст меѓу 18 и 61 година.

Билетите за сите постари граѓани на возраст над 62 години може да се купат по намалена цена од 19 УСД.

Децата меѓу четири и 17 години можат да добијат билет по цена од 11 американски долари.

Музејските билети за доенчиња до четири години се бесплатни.


Вратете се на почетокот


Билети за автомобилски музеј Петерсен

Автомобили во автомобилскиот музеј Петерсен
Слика: Petersen.org

Овој билет ви помага да видите и искусите сè што има во музејот за автомобили Петерсен (освен трезорот). 

Можете да разберете 120 години автомобилска историја и култура со истражување на 100+ класични автомобили, камиони и мотоцикли прикажани на три ката и 25 галерии. 

Овој билет за авто-музеј на Петерсен, исто така, ви дава пристап до сите интерактивни експонати.

Цената на билетот

Билет за возрасни (од 18 до 61 години): САД $ 21
Билет за постари лица (62+ години): САД $ 19
Младински билет (од 4 до 17 години): САД $ 11
Билет за доенчиња (до 3 години): слободен

Билети за приватна турнеја во музејот Петерсен

Ова искуство е 1-часовна обиколка со водич на најважните моменти на музејот Петерсен.

Искусните ентузијасти за автомобили се одлучуваат за приватна тура бидејќи стручниот водич што ги носи наоколу раскажува приказни и анегдоти, кои ја зачинуваат активноста. 

Откако ќе заврши турата со водич, можете слободно да го истражите остатокот од музејот на автомобили со вашето темпо. 

Трошоци за турнеја: 162 УСД (за група од двајца)


Вратете се на почетокот


Како да се постигне

Автомобилскиот музеј Петерсен е долж музејот Роу во населбата Miracle Mile во Лос Анџелес.

адреса: 6060 Wilshire Blvd, Лос Анџелес, CA 90036, Соединети Американски Држави. Најдете насоки

Можете да стигнете до музејот со јавен превоз или автомобил.

Со метро

Вилшир / Западна станица е најблиската метро станица до музејот на автомобили Петерсен.

Ако сте во центарот на Лос Анџелес, најдобро е да се качите на возот на Purple Line од Унион станица

Воз има на секои 12 минути, а патувањето трае 13 минути и седум застанувања.

Откако ќе се симнете од возот на Purple Line, мора да се качите на локалната автобуска линија 20 до Вилшир / Сполдинг.

Автомобилскиот музеј Петерсен е на половина км (0.3 милји) од автобуската станица Вилшир / Сполдинг, а растојанието можете да го пешачите за пет минути. 

За повеќе опции за воз, проверете Веб-страницата на LA Metro.

Со автомобил

Ако возите со автомобил, вклучете Гугл мапи за да започнете.

Автомобилскиот музеј Петерсен има сопствена гаража за паркирање лоцирана на улицата Ферфакс, јужно од бул.


Вратете се на почетокот


Работно време на автомобилскиот музеј Петерсен

Автомобилскиот музеј Петерсен во Лос Анџелес е отворен од 10 до 5 часот во текот на целата недела.

Атракцијата останува затворена на Божиќ и Денот на благодарноста.


Вратете се на почетокот


Колку време трае музејот Петерсен?

Гроздобер автомобили во музејот Петерсен
Гроздобер автомобили изложени во музејот Петерсен. Слика: Petersen.org

За да ги видат сите изложени автомобили, посетителите треба да поминат 3 часа на трите ката на музејот Петерсен.

Музејот има посветена детска зона на вториот кат, а кога децата ќе пристигнат овде, никогаш не би сакале да заминат.

Значи, ако сте тука со деца, можеби ќе останете 4 часа или повеќе

Најдобро време за посета

Најдобро време за посета на музејот Петерсен е кога атракцијата се отвора во 10 часот.

Ќе имате доволно време да се прошетате во музејот, бидејќи наутро обично има помалку гужва.

За задоволителна посета мора да бидете во музејот на автомобили најмалку до 3 часот. 

Бидејќи има многу одење, носењето удобни чевли помага.

Единственото возило во кое посетителите можат да седат е Ford Model T од 1910 година на третиот кат.


Вратете се на почетокот


Автомобили во музејот Петерсен

Автомобилскиот музеј Петерсен има експонати од 100000 квадратни метри, поделени во 25 галерии и над 300 возила. 

Половина од овие автомобили се изложени на три ката за посетителите да ги видат, а останатите се скриени во трезор, за кој е потребна посебна дозвола за посета. 

И двете Билет за општ влез и Приватно разгледување на музејот ќе ви овозможи пристап до трите ката од автомобили, камиони и мотоцикли.

Приземјето се фокусира на автомобилската уметност, прикажувајќи многу екстравагантни автомобили. 

Вториот кат од музејот се фокусира на автомобилско инженерство - вклучувајќи дизајн, перформанси и интерактивни наставни експонати. 

Ако сте заинтересирани за трки, проверете го делот за трки, мотоцикли, хот шипки и обичаи на вториот кат. 

Темата на третиот кат е историјата на автомобилот, нагласувајќи ја автомобилската култура во Јужна Калифорнија.

Еве некои од автомобилите во авто музејот Петерсен, кои посетителите особено ги сакаа. 

Плимут XNR

XNR на музејот Петерсен е реплика на оригиналниот автомобил изграден од светски познатиот дизајнер на автомобили Вирџил Екснер.

Еднократниот концепт автомобил Plymouth XNR е родстер со две седишта, изграден на модифицирана шасија Plymouth Valiant. 

Шахот на Иран бил последниот сопственик на автомобилот, по што ја преживеал либанската граѓанска војна и стигнал до Канада. 

Готам Гараж ја направи репликата која сега се наоѓа во музејот на автомобили во ЛА. 

5 мах

Автомобилот од 5 мах, изложен на третиот кат, е инспириран од анимираната ТВ серија Speed ​​Racer (1967-1968) и филмот Speed ​​Racer (2008).

Високотехнолошкиот тркачки автомобил Mach 5 може да прескокне кратки растојанија и да вози под вода во анимираната телевизиска серија. 

Бидејќи серијата е сè уште популарна, во 1999 година, Speed ​​Racer Enterprises изгради целосно оперативна интерпретација на цртаниот филм Mach 5.

Делореан од Враќање во иднината

Временската машина DeLorean DMC-12 стана позната благодарение на блокбастерот од 1985 година наречен Назад кон иднината.

Оригиналниот автомобил со временска машина беше позајмен на музејот Петерсен од Universal Studios Hollywood. 

Тој е дел од изложбата Cars of Film and Television во Холивуд галеријата на третиот кат.


Вратете се на почетокот


Трезор на автомобилскиот музеј на Петерсен

Половина од колекцијата на автомобили во музејот Петерсен е во неговиот трезор, во подрумот на зградата. 

Автомобилите во овој дел не се дел од Билет за општ влез и приватна турнеја на музејот.

За време на заклучувањето на Ковид, музејот го отвори својот трезор за виртуелна турнеја. 

Врвот на музејскиот трезор на Петерсен се:

 1. Кадилак направен во 1903 година, опремен со едноцилиндричен мотор со согорување
 2. Микроавтомобил N600 со сериски број еден, првата Хонда увезена во САД
 3. Mercedes 600 Landaulet, претходно во сопственост на Садам Хусеин
 4. Папамобил кој никогаш не се користел
 5. Првиот оклопен американски претседателски автомобил
 6. Ferrari 308 GTS, каскадер што се користи во бројни филмови направени од Universal Studios
 7. Тркалезна врата на Rolls-Royce, со должина од 6 метри (20 стапки)
 8. Кајзер Дарин, еден од првите сериски автомобили со каросерија од фиберглас
 9. Мустанг обоен во злато, изграден од Форд за да го одбележи милионот примерок на автомобилот
 10. Jaguar XJ220, проект после работното време кој за малку ќе станеше хит

Има дополнителни ограничувања за нив посета трезорот на музејот Петерсен -

 • Не се дозволени ранци, храна и пијалоци
 • Посетителите не можат да фотографираат 
 • Не е дозволено снимање видео
 • Деца под десет години не се дозволени
 • Не е дозволено допирање на возилата

Вратете се на почетокот


Петерсен музеј за деца

Деца во музејот Петерсен
Слика: Thatsitla.com

Автомобилскиот музеј Петерсен има по нешто за сите во семејството. 

Постојат бројни интерактивни експонати кои семејството може да ги истражува заедно. 

Во Cars Mechanical Institute, кој е инспириран од анимираниот филм CARS, ликовите од автомобили објаснуваат како функционираат механичките системи. 

BumbleBee во музејот Петерсен
Автомобил BumbleBee во музејот Петерсен. Слика: Petersen.org

Децата исто така можат да сликаат и персонализираат виртуелни автомобили. 

Децата, исто така, можат да ги зумираат автомобилите-играчки околу тркачката патека. 

Ако вашето дете сака трки, ќе се приврзе на виртуелниот тркачки автомобил со Forza Motorsports Experience. 

Тие можат да се одлучат за едно од осумте курирани искуства и да го забрзаат своето срце. 


Вратете се на почетокот


Ресторан во автомобилскиот музеј Петерсен 

Ресторан на музејот Петерсен Кафе Мејерс Манкс е отворена од 9 до 6 часот.

Ресторанот нуди домашни тестенини, пици на дрва, иновативен асортиман на јадења, занаетчиски леб, колачи итн.

Најчесто поставувани прашања за автомобилскиот музеј Петерсен

Еве неколку прашања, посетителите обично ги поставуваат пред да го посетат музејот за автомобили Петерсен.

Кога е дозволен последниот влез во музејот за автомобили Петерсен?

Последниот влез во музејот е 30 минути пред затворањето, односно 4.30 часот.

Која е цената за паркирање во автомобилскиот музеј Петерсен?

Првите 15 минути паркирањето е апсолутно бесплатно. Сите посетители на Петерсен (со билет) плаќаат 17 УСД, додека посетителите кои не се во Петерсен (без билети) плаќаат 21 УСД за паркирање.

Какви се тајмингот на гаражата за паркирање на автомобилскиот музеј Петерсен?

Гаражата е отворена од 6 до 11 часот во текот на целата недела.

Дали е достапна инвалидска количка за паркирање на автомобилскиот музеј Петерсен?

Со оглед на тоа што паркингот нема лифтови, најдобро е гостите со колички, инвалидски колички, инвалидитет и сл., да се спуштат и да се земат на првиот кат.

Што треба да носам во музејот за автомобили Петерсен?

Носете облека според временските услови на денот. Силно препорачуваме да носите удобни чевли бидејќи турнејата во музејот бара многу пешачење.

Може ли да фотографирам во автомобилскиот музеј Петерсен?

Музејот дозволува рачна фотографија, но на гостите не им е дозволено да фотографираат или видеа на специјални изложби. Стативи, моноподи и стапчиња за селфи не се дозволени во секое време.

Дали Автомобилскиот музеј Петерсен обезбедува инвалидски колички?

Да, музејот обезбедува бесплатни инвалидски колички по принципот прв дојден, прв услужен.

Извори

# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com
# Doublestonesteel.com
# Sothebys.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Универзални студија Холивуд Ворнер Брос Студио Холивуд
Холивудски знак Мадам Тисо
Автомобилство музеј Петерсен Зоолошка градина во Лос Анџелес
Музеј на филмови за академија Аквариум на Пацификот
Кинески театар TCL Музеј на холокаустот ЛА
Турнеја по домовите на славните во Холивуд Изнајмување чамец лебед
Опсерваторија Грифит Средновековен музеј за мачење
Претседателска библиотека и музеј на Ричард Никсон Музеј на јами со катран Ла Бреа
Воен брод УСС музеј Ајова Марина дел Реј Круз
Музеј на илузии во Световите на илузии iFLY Онтарио, Калифорнија

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лос Анџелес

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар