Почетна » Лос Анџелес » Пешачења и турнеи со знаци во Холивуд

Холивудски знак – планинарски тури, патувања со водич, цени, најдобри гледишта, патеки

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Лос Анџелес

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(193)

Холивудскиот знак во Лос Анџелес е една од најпознатите знаменитости во светот. 

Годишно во Лос Анџелес доаѓаат повеќе од 45 милиони посетители и сите го гледаат знакот барем еднаш. 

Првично изграден во 1923 година, тој е стар речиси еден век и не ја претставува само филмската индустрија во Лос Анџелес, туку и градот и неговите луѓе. 

Во оваа статија споделуваме сè што мора да знаете пред да го посетите огромниот Холивуд.

Холивудски знак

Содржина

Каде е знакот Холивуд

Холивудскиот знак е на јужната падина на планината Ли, рид во паркот Грифит во Лос Анџелес, Калифорнија, САД. Најдете насоки

Тоа е веднаш под сртот на планината висока 520 метри (1708 стапки). 


Вратете се на почетокот


Холивудски знак часа

Бидејќи холивудскиот знак е во паркот Грифит, неговите тајминзи се исти како и часовите во паркот. 

Паркот Грифит се отвора во 5 часот наутро и се затвора во 10:30 часот.


Вратете се на почетокот


Ограничувања на знакот Холивуд

Посетителите не можат да се доближат до знакот Холивуд и да го допрат.

Непосредната област на знакот не е отворена за јавноста бидејќи го дели просторот со комуникациската кула во Лос Анџелес.

Споменикот на ЛА е опкружен со ограда за да ги држи подалеку насилниците, а 13 безбедносни камери одржуваат постојано бдеење.

Службеник на полицијата во Лос Анџелес е стациониран во близина на знакот Холивуд во текот на целиот ден.


Вратете се на почетокот


Турнеи со знаци во Холивуд

Постојат многу начини за обиколка на холивудскиот знак, најистакнатото обележје на градот Лос Анџелес. 

Можете да изберете да патувате со туристички автобус, да пешачите до знакот или да одите на небо со хеликоптер и да кружите околу знакот Холивуд. 

Набројуваме некои од најпопуларните тури до оваа американска знаменитост и културна икона со поглед на Холивуд.

До Холивуд знак со автобус

Овој дел опишува три од нашите омилени патувања со тренери во Лос Анџелес, кои исто така вклучуваат застанување за да се види и сними знакот на Холивуд.

Ако сте заинтересирани за холивудските познати личности и нивните домови, проверете го Турнеја на домовите на славните.

Турнеја со автобус до Холивуд знак
Слика: GetYourGuide

За време на оваа двочасовна тура низ Холивуд, Западен Холивуд и Беверли Хилс со автобус со отворен покрив, ќе застанете и на знакот Холивуд.

Ако сакате нешто детално, проверете го ова седумчасовна турнеја во Лос Анџелес.

За време на оваа турнеја, купувате излоги на Rodeo Drive, шетате низ Беверли Хилс и застанувате на ручек на фармерскиот пазар во The Grove.

По ручекот, вашата група се упатува кон опсерваторијата Грифит Парк за да ужива во прекрасните глетки на знакот Холивуд.

на Голема турнеја во Лос Анџелес е уште една популарна турнеја која ги покрива главните области на градот, како што се Холивуд, Западен Холивуд, Беверли Хилс, плажата Санта Моника и опсерваторијата Грифит (за да го видите знакот!).

Возете блиску до знакот Холивуд со SUV

Ако сте поголема група од 5 до 7 посетители, овој целодневен приватна обиколка на Лос Анџелес во SUV има совршена смисла. 

Можете да ја откриете историјата и атракции на градот и да возите блиску до познатиот холивудски знак.

Оваа холивудска турнеја со знаци е достапна во три вкуса: 3 часа, 5 часа и 9 часа. 

Доколку претпочитате приватна турнеја, исто така имате можност да резервирате а приватен холивудски знак авантура пешачење.

Знак за пешачење до Холивуд

Пешачењето до знакот Холивуд е една од најпопуларните туристички активности за време на одмор во ЛА. 

На крајот на краиштата, еден од најдобрите начини да го видите холивудскиот знак е одење кон него. 

Знак за пешачење до Холивуд
Слика: GetYourGuide

Оваа Пешачење по ридовите во Холивуд и искуство во паркот Грифит е најпопуларната пешачка тура.

За време на ова пешачење, покрај тоа што ќе стигнете до гледна точка за да го видите знакот, можете да видите и познати локации од филмовите како што се Ла Ла Ленд, Терминатор, Кој го врамил зајакот Роџер, Враќање во иднината II и Бунтовник без причина. 

На крајот од походот, кој чини 52 долари по лице, можете исто така да видите панорамски поглед од 360 степени на Лос Анџелес и да ја посетите опсерваторијата Грифит бесплатно.

Ако претпочитате поевтино пешачење, проверете го Холивудски знак планинарска турнеја до опсерваторијата Грифит, кој чини само 35 долари по лице.

Ако сакате комичар да го води вашето планинарење и да ви покаже локации што можат да се користат за Инстаграм, одлучете се за Холивуд знак комедија и турнеја слики.

Холивудски знак од хеликоптер

Холивудски знак од хеликоптер
Слика: GetYourGuide

Ова е можеби најдобриот (и исто така најскапиот!) начин да се види најпознатото обележје на Лос Анџелес.

За време на ова 20-минутна тура со хеликоптер над Лос Анџелес, ограничени на четири лица, се закиселувате со домовите на славните и на Беверли Хилс и на Холивуд.

Покрај тоа што го гледате иконскиот холивудски знак одозгора, уживате и во прекрасните погледи на крајбрежните планини и Тихиот океан.

Холивуд знак јавање

Ако сакате дополнителна доза авантура, ви го препорачуваме Sunset Ranch Hollywood, единствениот ранч со коњи во поголем дел од Лос Анџелес.

Холивудски знак на коњ
Слика: Viator

Многу коњички патеки минуваат низ паркот Грифит, нудејќи им на посетителите на коњи досега можност да ги истражат прекрасните холивудски ридови.

Во текот на јавање турнеја под водство на експертски водич, ќе добиете фантастични погледи на иконскиот холивудски знак и перспектива од 360 степени на округот Лос Анџелес. 


Вратете се на почетокот


Ставовите на холивудските знаци

Најдобар начин да го видите холивудскиот знак е пешачење меѓу ридовите на Грифит Парк преполни со даб.

Ако не можете да пешачите, има многу други одлични гледишта распространети низ Лос Анџелес, од каде што можете да добиете добар поглед на холивудскиот знак.

Поради огромната големина на холивудскиот знак (висок е 45 стапки!), најдобро е да се види обележјето од далечина. 

Од опсерваторијата Грифит

Опсерваторијата Грифит нуди многу гледишта на Холивудскиот знак за оние кои сакаат да шетаат и да видат. 

Сепак, најблискиот поглед на знакот е покрај оградата на десната страна на паркингот додека се соочувате кон Опсерваторијата.

Ако одите до крај, може да ја проверите и Опсерваторијата, во која може слободно да се влезе. 

Некои туристи претпочитаат книжете планинарски тури со водич до опсерваторијата Грифит, бидејќи локалните жители ги знаат најдобрите приказни и места.

Од патеката зад опсерваторијата Грифит

Многу пешачки патеки во Грифит Парк на планината Холивуд започнуваат од задниот агол на паркингот на опсерваторијата Грифит.

Започнете да пешачите по главната патека додека не видите знак: „Берлин, збратимен град на Лос Анџелес, 5,795 милји“.

Берлински знак на планинарската патека во паркот Грифит
Слика: Waymarking.com

Откако ќе го поминете овој знак, не можете да ја пропуштите стратешки поставената клупа со поглед кон Холивудскиот знак. 

Поглед на знакот Холивуд од клупа
Одлично место за гледање на знакот Холивуд. Слика: Tripsavvy.com

Од поглед на Данте

Данте Орголини беше бразилски новинар и уметник кој живееше во Лос Анџелес и го сакаше.

Во 1964 година тој иницираше мала градина, а потоа јаже во други волонтери за да ја создаде оваа градинарска оаза на планината во Паркот Грифит. 

Дури денес Поглед на Данте е насочена од волонтерите. 

Неговата висока гледна точка обезбедува неверојатен поглед низ Холивудскиот знак на планината Ли. 

За да дојдете до оваа гледна точка, мора да започнете од Папрат Дел во Грифит Парк. 

Од Холивуд и Хајленд

Ако сакате да уловите неверојатни погледи од холивудските знаци без многу труд, ви препорачуваме да го посетите Холивуд и Хајленд, популарен трговски центар во областа.

Во забавниот комплекс има многу места посветени на јасните погледи на славниот знак.

Ако имате неколку четвртини, испробајте ги телескопите со монети за да видите поблиску. 

Од Холивуд Боул Преглед

Автопатот Mulholland е живописен пат во Лос Анџелес кој поминува приближно 50 милји низ западните планини Санта Моника.

Најисточниот поглед на Mulholland Drive (во близина на автопатот 101), е познат како Холивуд Боул Преглед и нуди зачудувачки погледи на знакот Холивуд.

Од паркот Лејк Холивуд

Ако сте во Лос Анџелес со вашето семејство и децата, Паркот на езерото Холивуд е совршено место за пикник и добар поглед на холивудскиот знак. 

Холивуд знак од езерото Холивуд парк
Слика: Detourla.com

Има многу паркинг, многу локални жители доаѓаат со своите деца, а наоколу има смеа. 

Овој простор е еден од најдобрите паркови во близина на знакот Холивуд.  

Холивуд знак од позади

Па што ако не можете да се искачите до предниот дел на знакот Холивуд? Неколку планинарења од паркот Грифит ви помагаат да застанете веднаш зад огромниот знак. 

Тоа е најблиску до Холивудскиот знак.

Од зад знакот, можете да видите како обележјето изгледа во преден план дури и кога градот Лос Анџелес се наѕира во позадина. 

Одзади на холивудскиот знак ќе пишува DOOWYLLOH.

Од Кањон Лејк Драјв

Кањон Лејк Драјв е најдобрата опција ако не сакате да се симнете од автомобилот, туку сакате да направите добри фотографии од знакот.

Следете ги насоки на Google Maps и продолжете да возите додека не го видите холивудскиот знак. 


Вратете се на почетокот


Холивудски знак ноќе

Како што може да се очекува, посетителите не можат да одат на планинарење за да ги разгледаат погледите на холивудските знаци ноќе. 

Сепак, можете да возите по еден од прекрасните патишта како што се автопатот Mulholland или Canyon Lake Drive за да видите како изгледа 100-годишната знаменитост во Лос Анџелес по темнината. 

Дали холивудскиот знак е осветлен ноќе?

Кога холивудскиот знак беше во 1923 година, на него имаше околу 4,000 светилки. 

Знакот трепкаше во сегменти – прво „ХОЛИ“ потоа „ВУД“ и потоа „ЗЕМЈА“. 

Да, тоа беше она што беше пред да се скрати на HOLLYWOOD. 

Веднаш под знакот Холивудленд имаше рефлектор за да фрли повеќе светлина врз атракцијата. 

Меѓутоа, кога Стопанската комора на Холивуд го поправа во 1949 година, тие го намалија знакот само на HOLLYWOOD и ги отстранија светлата. 

Светлата веројатно биле отстранети од знаменитоста, можеби затоа што сакале да ги избегнат тековните трошоци за електрична енергија. 

Оттогаш, холивудскиот знак имаше светла само на 31 декември 1999 година, што беше направено за прославата на новогодишната ноќ во 2000 година.

Многу туристи тврдат дека виделе холивудски знак осветлен ноќе. 

Тоа е затоа што знакот е голем и бел, што значи дека може да рефлектира многу светлина што доаѓа од Холивуд веднаш под планината. 


Вратете се на почетокот


Пешачки патеки со знаци во Холивуд

Можно е да се искачите до знакот Холивуд во Лос Анџелес.

Неколку патеки кои водат до Холивудскиот знак се достапни од официјалните влезови на Грифит Парк. 

Најдобриот дел од следењето на патеката Холивудски знак се прекрасните погледи на знаменитоста во која можете да уживате со ваше темпо, дури и додека пешачите кон неа. 

Ако претпочитате локален водич да ве води за време на пешачењето со знаци во Холивуд, ви предлагаме да резервирате еден од нив планинарски тури со водич

Ако планирате сами да одите на патување, проверете ги следните патеки со знаци во Холивуд - 

Планината Холивуд патека 

Ова пешачење со знаци во Холивуд од опсерваторијата Грифит е најлесната од сите пешачки патеки. 

Растојанието е околу 4.8 км (3 милји), а најкратката рута започнува од паркингот на опсерваторијата Грифит. 

Патеката Mt Hollywood трае околу 90 минути до 2 часа за да се заврши. 

Четка Кањон патека

Патеката Брус Кањон е совршена за умерени планинари и ве приближува до знакот на Холивуд.

Ако се одлучите за оваа патека, направете брзо патување до пештерите Бронсон. Овие пештери беа дом на Бетмобилот во ТВ серија од 60-тите Бетмен.

Оваа патека е долга 10.5 километри (6.5 милји) и обично трае нешто повеќе од три часа.  

Патека на врвот Кахуенга

Пешачењето на врвот Кахуенга е најтешката од патеките и се препорачува само за искусни планинари.

Освен тоа, ова е патеката на која е забележан П-22, планинскиот лав што живее во паркот. За среќа, само откако ќе се стемни. 

Патеката започнува на патеката Ајлин Гети Риџ.

 Забелешка: Лето или зима, мора да носите многу вода и да носите покриени обувки. 


Вратете се на почетокот


Холивудски знак шеги

Холивудскиот знак е еден од најпознатите знаци во светот, а како резултат на тоа е мета на шегобијци од сите сфери на животот. 

Еве некои од најдобрите холивудски знаковни шеги извршени до совршенство во текот на годините - 

Холивуд до Холивид

Во 1976 година, 21-годишниот студент по уметност во Кал Стејт Нортриџ, Дени Фајнгуд, мораше да направи проект кој вклучуваше работа со размер.

За среќа, на 1-ви јануари 1976 година, државата донесе закон за декриминализирање на марихуаната, со што на Finegood му обезбеди совршена можност. 

Заедно со неговите тројца пријатели, студентот по уметност обви постелнина на двете О за да ги претвори во е и преку ноќ го привлече вниманието на целиот свет. 

Интересно, Фајнгуд заработи „А“ на својата задача.

Оди морнарица!

Фудбалскиот тим на морнарицата требаше да игра со тимот на армијата, можеби за прв пат, на Роуз Боул.

Група посредници на морнарицата решија да го мотивираат својот тим со тоа што ќе се погрижат на знакот на Холивуд да пишува „Оди морнарица“.

За жал, тие покриле неколку букви од знакот, а другите ги оставиле како што се. Како резултат на тоа, знакот гласеше GOLLNAVYD за еден ден. 

Можеби мотивацискиот трик успеа затоа што морнарицата го доби натпреварот со 42-13.

Рафејзод

Ова беше една шега, која луѓето не ја разбраа цела недела. 

На Нова Година во 1985 година, некој го смени холивудскиот знак во RAFFEYSOD, а ЛАПД беше збунет. 

Никој не можеше да разбере зошто се додека рок бендот од Њу Орлеанс, The Raffeys не ја презеде заслугата за шегата за време на концертот во Венеција.

ХОЛИВУД за папата

Во 1987 година, Фокс го искористи знакот за да го промовира своето ново програмирање, а Дени Фајнгуд повторно удри за да го направи OLLYWOOD, исмејување на вмешаноста на Оливер Норт во аферата Иран-Контра.

Но, најфасцинантно беше кога знакот стана HOLYWOOD затоа што беше во посета на папата Јован Павле Втори. 

Фингуд повторно удира

Во 1990 година, Finegood ја искористи позадината на Заливската војна за да го промени знакот во OIL WAR. 

Ова беше последен обид на Фајнгуд да го смени знакот пред неговата прерана смрт во 2007 година. 

Истата година, LAPD инсталираше најсовремен безбедносен систем на холивудскиот знак за да ги обесхрабри таквите шеги.

Холивуд „Остани дома“

Овој инцидент беше една од најпопуларните дигитални шеги за холивудскиот знак.

Кога започна пандемијата на коронавирус, на Твитер и Инстаграм кружеа слики за кои се вели дека е знакот Холивуд, прикажувајќи го како „Остани дома“. 

Утврдено е дека станува збор за изменето видео.

За да се пошегувате со некого, погледнете го овој холивудски знак генератор.


Вратете се на почетокот


Историјата на холивудскиот знак

Компанија за развој на недвижнини го подигна знакот Холивуд на неговото сегашно место во 1923 година.

Тогаш пишувало HOLLYWOODLAND, а секоја буква била широка 9.1 метри (30 стапки) и висока 15.2 метри (50 стапки), што ја прави масивна структура.  

Знак Холивудленд
Слика: Викимедија комонс

Холивудленд беше името на областа над ридовите, каде што компанијата за недвижнини сакаше да продаде станбени парцели на нагорните мобилни на градот.

Масовната реклама трик требаше да трае само година и половина, по што компанијата очекуваше да го урне знакот. 

Сепак, знакот стана светски познат за кратко време - меѓународно признат симбол за Холивуд.

Бидејќи беше премногу популарен за да се урне, компанијата за недвижнини дозволи да остане. 

Како се промени холивудскиот знак

До 1939 година, компанијата за недвижнини можеше да плати за чуварот за знакот, кој живееше во куќа зад првиот Л. 

Меѓутоа, откако плати за одржување на знакот 16 години, компанијата го остави на својата судбина. 

Во 1944 година, земјопоседниците каде што стоеше знакот го презедоа земјиштето северно од автопатот Mulholland до градот Лос Анџелес, и како резултат на тоа, обележјето стана дел од Грифит Парк.

До 1949 година, знакот Холивудленд беше без чувар цела деценија и целосно трошен. 

Меѓутоа, кога властите во Лос Анџелес решија да го урнат знакот, имаше огромен јавен негодување за да се зачува она што сега беше составен дел од градот. 

Стопанската комора на Холивуд се вклучи и реши да ја поправи. 

Тие имаа само едно барање - знакот мора да го претставува целиот Холивуд, а не само станбената област. 

Како резултат на тоа, само „ХОЛИВУД“ беше задржан, а „LAND“ беше отстранет од знакот.

Хју Хефнер го спасува знакот

Дрвото и лимот користени за обнова на холивудскиот знак во раните 50-ти години се влошија со текот на времето, а до 1970-тите беа во лоша состојба.

Во 1978 година, основачот на списанието Плејбој, Хју Хефнер, започна јавна кампања за да се поправи запоставената знаменитост. 

Тој сакаше да го обнови со трајни материјали како бетон и челик и подобра основа за да трае подолго.

За време на неговата аукција за собирање средства, девет познати личности од Холивуд придонеле по приближно 27,777 долари, во вкупна вредност од 250,000 долари.

Хју Хефнер повторно го спасува знакот

Во 2010 година, Хју Хефнер по втор пат го спаси холивудскиот знак. 

Некои развивачи на недвижнини сакаа да купат 138 хектари околу знакот и да изградат луксузни имоти на планината Ли.

Конзерваторска група наречена Trust for Public Land одлучи да собере 12.5 милиони долари и да го купи имотот пред да дојде во рацете на програмерите. 

Оваа кампања беше наречена „Зачувај го врвот“.

Само уште една недела до постигнување на договорот, на групата ѝ недостигаа околу 1 милион долари. 

Откако Хју Хефнер дознал, ги донирал последните 900,000 долари за да може да се купи и заштити земјиштето од 138 загрозени хектари зад холивудскиот знак. 

Извори

# Tripadvisor.com
# Bikesandhikesla.com
# Wikipedia.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

# Универзални студија Холивуд
# Ворнер Брос Студио Холивуд
# Мадам Тисо
# Зоолошка градина во Лос Анџелес
# Автомобилство музеј Петерсен

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лос Анџелес