Почетна » Лос Анџелес » Билети за турнеја во Холивуд во студиото Ворнер Брос

Ворнер Брос. Студио Холивуд – турнеја, цени, тајмингот, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(180)

Студиото Warner Brothers во Холивуд, Лос Анџелес, го забавува светот веќе речиси еден век. 

Студиото е на површина од 110 хектари и има звучни сцени, продукциски канцеларии, постпродукциски објекти и други услуги за поддршка на филмската и телевизиската продукција.

Турнејата во студиото Warner Bros, организирана од нивниот стручен водич е најдобриот начин да се истражи едно од најпрометните работни студија во светот.

Турнејата вклучува посета на Batcave од филмовите за Бетмен; сетот Central Perk од „Пријатели“ и улиците на измислениот град Stars Hollow од „Gilmore Girls“, меѓу другите атракции.

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да ја резервирате вашата холивудска турнеја во студиото Warner Bros.

Ворнер Брос Студио Холивуд

Што да очекувате за време на студиската турнеја

За време на холивудската турнеја во студиото Warner Bros, експертски водич ве води зад сцената на студиото, забавувајќи го светот повеќе од 95 години.

Како работно филмско и ТВ студио, сетови и звучни сцени се зафатени поради барањата за продукција, така што рутата на турнејата варира секојдневно за да се приспособи на распоредот на снимање.

Backlots и Soundstage

Посетителите шетаат по заостанатите места како дел од турнејата, кои беа надворешни сетови за класични филмови и ТВ емисии како што се КазабланкаБетменДевојките ГилморПријатели итн.  

Backlot и звучни сцени во Warner Bros
Слика: Wbstudiotur.com

Туристичкиот водич исто така ќе ве однесе до една од звучните сцени за да видите каде се произведуваат некои актуелни хит шоуа.

DC Universe: The Exhibit

Во овој дел од турнејата низ Холивуд во студиото Warner Bros, поминувате низ интерактивниот DC Universe.

Aquaman во студиото Warner Bros
Слика: Wbstudiotur.com

Не пропуштајте го најновиот дел од Aquaman, кој го оживува визуелно воодушевувачкиот подводен свет на Атлантис. 

И делот Wonder Woman, каде што ги гледате сценографијата и гардеробата од филмот.

Волшебнички свет: Хари Потер и фантастични ѕверови

За време на овој дел од студиската турнеја, влегувате во светот на волшебниците и ги гледате вистинските костими и реквизити од оригиналот Хари Потер Фантастични ѕверови филмови.

Хари Потер во студиото Warner Brothers
Слика: Wbstudiotur.com

Не пропуштајте ги оригиналните приказни и автентичните реквизити како што се Доби куќниот елф и капата за сортирање.

Batcave – Batmobile колекција

Dark Knight's Tumblers како што се гледа во турнејата Warner Bros

Batcave ги содржи автентичните автомобили што ги возел Брус Вејн, како што се гледа низ кинематската историја на Бетмен од речиси 30 години. 

Ќе ги видите Bathammer, Batpod, Tumbler итн., и ќе ги научите сите нивни дизајн и функционални карактеристики.

Скрипта до екранот на Фаза 48

Фаза 48 на турнеја во студиото Ворнер
Слика: Wbstudiotur.com

Овој самоводен дел од студиската турнеја на Ворнер Брос се случува во етапата 48.

Посетителите го разбираат целосниот процес на правење филмови со истражување на експонатите и интерактивните алатки што се прикажани. 

Експертските туристички водичи на Warner Bros Studio се секогаш при рака за да ги споделат тајните на холивудскиот производствен процес. 

Еве некои од главните моменти на Фаза 48:

 • Погледнете ја капсулата користена во филмот награден со Оскар Гравитацијата
 • Возете го огнениот болт на Хари Потер
 • Крстарење низ Готам на легендарниот Batpod
 • Дознајте како изгледаат стилските секвенци за борба Матрикс биле застрелани
 • На „Уметност на звукот“ дознајте како звучните инженери оживуваат филм

Сет Централен Перк

Фановите на хит ситком пријатели го сакаат овој дел од турнејата затоа што можат да ја видат продукциската звучна сцена на студиото со вистинското кафуле Central Perk Set.

Кафе Централ Перк на турнејата во студиото Ворнер
Слика: Wbstudiotur.com

Ова е дел од турнејата со само водич во етапата 48, но е толку популарна што наидува на посебно споменување. 

Најдобриот дел е тоа што е работна реплика, што значи дека можете да седнете и да уживате во шолја кафе Central Perk.

Сет теорија на Биг Бенг

Big Bang Theory на турнејата на Warner Bros
Слика: Wbstudiotur.com

Овој најнов додаток на студиото Warner Brothers во Лос Анџелес го користи вистинскиот сет на популарниот ситком The Big Bang Theory

Еве, можете:

 • Седнете на местото на Шелдон во станот 4А
 • Повторно креирајте го потписот на Шелдон или фотографирајте пред злогласниот скршен лифт
 • Погледнете во кафетеријата на одделот за физика во Калтек каде Леонард, Шелдон, Хауард и Раџ јадат заедно

Вратете се на почетокот


Билети за турнеја во студиото Warner Bros

Билет за турнеја во Холивуд во студиото Warner Bros
Слика: Wbstudiotur.com

Овој дел ги објаснува двата вида на искуства што ги нуди студиото Warner Bros – турнејата во Холивуд и Холивудската класична турнеја.

Но, пред тоа, знајте неколку работи за билетите за студиска турнеја - 

Политика за откажување: Билетите за турнеја може да се откажат до 24 часа пред целосното враќање на средствата.

Мобилни билети: Билетите ви се испраќаат по е-пошта, а на денот на посетата можете да ги покажете на вашиот мобилен и да влезете внатре. Не мора да земате отпечатоци. 

Купувањето на вашите билети за студиската турнеја на Warner Bros преку Интернет е подобро искуство од три причини:

 • Онлајн билетите се поевтини од цената што ќе ја платите на влезот
 • Не чекате во редот на шалтер за билети и трошите време и енергија
 • Билетите на лице место се продаваат по принципот „прв дојден, прв услужен“. Резервирањето билети преку Интернет (и однапред) обезбедува слот на турата 

Билет за холивудска турнеја во студиото Ворнер Брос

Од двете понудени турнеи, холивудската турнеја во студиото Warner Bros е попопуларна бидејќи се фокусира на сите филмови направени во студијата.

Првите два часа од турнејата се со водич, а во следните 60 до 90 минути, вие сами истражувате некои од најдобрите филмски реквизити и искуства за правење филмови.

Овој билет добива и попуст на стоката во продавницата за малопродажба на студио на Warner Bros.

Цена на билетот

Билет за возрасни (11+ години): $69
Детски билет (од 5 до 10 години): $59

Деца на возраст од 4 години и помлади не се дозволени.

Класична турнеја Златното доба на Холивуд

Оваа турнеја се фокусира на Златното доба на Холивуд, со наградувани филмови и ТВ серии кои се протегаат од 1900 година до раните 1970-ти. 

Холивуд класичната турнеја е исто така долга три часа, со дел од 2 часа со водич и 1 час самостојно. 

По вашата турнеја, можете да ја посетите продавницата за турнеи на Warner Bros Studio и да добиете попуст на стоката со вашиот ваучер.

Цена на билетот

Билет за возрасни (13+ години): $69
Детски билет (од 8 до 12 години): $59


Вратете се на почетокот


Попуст за турнеја на Warner Bros Studios

Најдобар начин да добиете попуст на Билети за студио турнеја на Ворнер Брос е ако ги резервирате онлајн однапред. 

Цените на билетите на портата се барем неколку долари повеќе од она што е достапно на интернет. 

Децата од 5 до 10 години исто така добиваат значителен попуст - тие плаќаат само 59 долари наспроти цената на билетот за возрасни од 69 долари.

Студио Warner Bros бесплатно

Ако сте во Лос Анџелес повеќе од една недела, Одете на Лос Анџелес All-Inclusive Pass е одличен начин да заштедите пари.

Кога ќе ја купите оваа пропусница, добивате бесплатен влез во повеќе од 40 врвни атракции во градот, вклучувајќи го и студиото Warner Bros.

Пропусницата е достапна за 1, 2, 3, 4, 5 или 7 дена и кога ќе се одлучите за пропусница од 3, 5 или 7 дена, добивате и бесплатен билет за Universal Studios Hollywood.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до студиото Warner Brothers

Туристичкиот центар на Warner Bros Studios е 3400 Warner Blvd., Burbank, CA 91505. Добиете насоки.

Оддалечен е 3.2 км (2 милји) од паркот Грифит и 6.5 км (4 милји) од иконата Холивуд Булевар на славните.

Warner Studios со јавен превоз

Северна Холивуд е најблиската метро станица до студиото Warner Brothers во Холивуд.

Најдобро е да се качите во воз на Црвената линија од центарот на Лос Анџелес Унион станица. Патувањето трае 30 минути и 13 застанувања.

Од непосредно надвор од станицата Северен Холивуд, земете автобус 501 до студиото Warner Bros. 

Автобусот поаѓа приближно на секои 15 минути, така што нема да морате да чекате долго. 

За повеќе опции за воз, проверете Веб-страницата на LA Metro.

Многу други автобуси, исто така, можат да ве однесат до студиото на Ворнер Брос. Холивуд, а ние набројуваме некои од нив.

Автобус бр.*Бантански пунктфреквенција
222 автобусХоливуд / Хајлендна секои 40 мин
155 автобусУниверзален градна секои 40 мин
501 автобусСеверна Холивудна секои 15 мин
501 автобусПасадена / Дел Марна секои 15 мин

*Холивуд/Хајленд, Универзален Сити и Северен Холивуд се метро станици на Црвената линија, додека Пасадена/Дел Мар е метро-станица Златна линија. Автобусите ќе ги најдете веднаш надвор од станиците.

Сите овие автобуси ги испуштаат патниците на приближно 400 метри (четвртина милја) од Туристичкиот центар.

Возење до Warner Studios

Лос Анџелес има многу автомобили, а сообраќајот може да биде неуреден, па затоа не препорачуваме да возите до турнејата во студиото Warner Bros.

Меѓутоа, ако морате, најлесниот начин да стигнете таму е со користење Гугл мапи

Доволно паркирање за гостите на Студио Тур е под земја за 15 долари по возило. 

Следете ги знаците за туристички паркинг на јужната страна на бул. Warner.

Кликни тука да дознаете повеќе за блиските паркинзи.


Вратете се на почетокот


Часови за турнеја во студиото на Ворнер Брос

Првата турнеја на студиото Warner Bros започнува во 8.30 часот, а последната турнеја започнува во 3.30 часот.

На секои половина час започнува нова турнеја.

За време на празници, студиската турнеја е достапна со продолжени часови. Сепак, атракцијата останува затворена на Божиќ.

Турнејата е затворена на 13 и 14 јуни.


Вратете се на почетокот


Колку време трае турнејата во студиото на Ворнер Брос?

Холивудската турнеја во студиото на Ворнер Брос е тричасовно искуство. 

Делот со водич на студиото турнеја трае два часа, а самоводеното прошетка низ „Фаза 48: Скрипта до екран“ трае приближно еден час. 

Втората (и не толку популарна) турнеја на Warner Bros Classics исто така трае три часа.

Забелешка: Најдобро би било да пристигнете во туристичкиот центар најмалку 20 минути пред закажаното време бидејќи секој гостин мора да помине низ детектор за метал и да покаже легална идентификација со фотографија пред да влезе во просториите.


Вратете се на почетокот


Знајте пред вашата посета

Мора да знаете четири критични работи пред да ја резервирате турнејата во студиото Ворнер. 

Фото лична карта

Сите гости на возраст од 18 години и постари мора да покажат валидна документ за идентификација со фотографија издадена од владата за безбедносни цели.  

Трите типа на лични карти со фотографии прифатени пред да им се дозволи на посетителите да се приклучат на турнејата во студиото Warner Bros се:

 • Валидна возачка дозвола издадена од владата
 • Важечка патна исправа
 • Валидна лична карта издадена од државата (прифатлива само за гости од САД)

Не се дозволени помали деца

Само деца од осум години и постари смеат да се приклучат на студиската турнеја. 

Да тоа е точно!

Децата под осум години не можат да се приклучат на студиската турнеја на Warner Brothers. 

Посетителите на возраст од 8 до 17 години мора да ги придружува возрасен.

Фотографирање и снимање видеа

Бидејќи Warner Bros е работно студио, филмската и ТВ продукцијата продолжуваат дури и додека одите на вашата турнеја. 

И бидејќи продукциската единица не сака нивните тајни да бидат откриени, снимањето видео НЕ е дозволено.

Дури и фотографирањето е дозволено само за време на одредени делови од турата. 

Експертскиот водич ги известува учесниците на турата кога е во ред да се фотографираат.

Совет: Турнејата на студиото се случува на возило налик на трамвај, но делови од турнејата од 110 хектари го вклучуваат пешачењето. Препорачуваме пешачки чевли/патики, широка облека и капи за надворешните делови на турата.


Вратете се на почетокот


Храна во студиото Warner Bros

Во текот на првите два часа од турнејата во студиото на Ворнер Брос, не можете да застанете за залак бидејќи ќе бидете дел од група.

Но, после тоа, вие сте сами и можете да застанете на која било од трите опции за јадење.

Старбакс

Целосната услуга Старбакс во Центарот за добредојде на турнејата е отворена од 8.30 до 5 часот.

Тоа е одлична опција ако сакате повторно да се активирате пред почетокот на вашата турнеја. 

Кафе Централ Перк 

Приближно два часа откако ќе започне вашата студиска турнеја, ќе стигнете до Фаза 48: Скрипта до екран.

Овде, ќе најдете работна реплика на кафулето Central Perk, како што се гледа во познатиот ситком Friends. 

Покрај одличното кафе, нудат и разни сендвичи, салати, пица, сирење на скара, виршли итн. 

Кафе Студио Плаза на Ворнер Брос 

Кафето Студио Плаза е отворено за појадок и ручек од понеделник до петок.

Отвора во 8 часот, се затвора во 2.30 часот, а останува затворен за викенди.

Извори

# Wbstudiotur.com
# Wikipedia.org
# Studiooperations.warnerbros.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Универзални студија ХоливудВорнер Брос Студио Холивуд
Холивудски знакМадам Тисо
Автомобилство музеј ПетерсенЗоолошка градина во Лос Анџелес
Музеј на филмови за академијаАквариум на Пацификот
Кинески театар TCLМузеј на холокаустот ЛА
Турнеја по домовите на славните во ХоливудИзнајмување чамец лебед
Опсерваторија ГрифитСредновековен музеј за мачење
Претседателска библиотека и музеј на Ричард НиксонМузеј на јами со катран Ла Бреа
Воен брод УСС музеј АјоваМарина дел Реј Круз
Музеј на илузии во Световите на илузииiFLY Онтарио, Калифорнија

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лос Анџелес

Оваа статија е истражувана и напишана од