Помпеја – билети, цени, попусти, бесплатен влез, тури со водич, што да се види

Урнатините на Помпеја

Пред илјадници години, Помпеја беше дестинација за летен одмор за богатите и славните од Римската империја. Сепак, смртоносната вулканска ерупција во 79 н.е. ја направи Помпеја историско дело кое го крши срцето. За помалку од 24 часа, вулканот Везув ја претвори Помпеја во пепел, но ја зачува за вечност. Помпеја е позната по своите… Прочитај повеќе

Најдобрите зоолошки градини во Њујорк за посета со семејството

Зоолошки градини во Њујорк

Њујорк не е само за масивни облакодери и нивните палуби за набљудување. Најразвиениот урбан центар во светот нуди и многу атракции за дивиот свет и за локалното население и за туристите. Некои од овие зоолошки градини се во градот, а некои се надвор, но сите тие се одличен начин за поврзување со природата. Зоолошката градина Бронкс Бронкс… Прочитај повеќе

Зоолошката градина Квинс – билети, цени, попусти, животни, најдобро време за посета

Зоолошката градина Квинс во Њујорк

Зоолошката градина Квинс е зоолошка градина од 18 хектари во паркот Флешинг Медоус-Корона во Квинс, Њујорк. Зоолошката градина може да се пофали со преку 75 видови животни кои потекнуваат од Америка. Во него се прикажани американски животни и птици, како што се мечките на Андите, бизоните, волците, морски лавови, водни птици, ракуни, видри и планински лавови во натуралистички средини. Оваа статија опфаќа сè што… Прочитај повеќе

Зоолошката градина во Единбург – билети, цени, тајмингот, што да очекувате и да видите

Панда во зоолошката градина во Единбург

Зоолошката градина во Единбург е една од најпопуларните туристички атракции во Шкотска, која привлекува повеќе од 800,000 посетители годишно. Зоолошката градина е дом на над 1,000 животни кои претставуваат повеќе од 200 различни видови од целиот свет. Тоа е извонредно искуство со дивиот свет и за деца и за возрасни. Коалите, парадите на пингвините, патеката Будонго итн., се некои од… Прочитај повеќе

Халал празници во Сингапур – Халал совети за патување и турнеја за муслиманските туристи

Халал празници во Сингапур

Сингапур е една од најчистите и најбезбедните дестинации за одмор во светот. Тоа е уникатна комбинација на архитектура која инспирира стравопочит, природна убавина, богата култура и вкусна кујна. Сингапур е високо космополитски град и е сосед на претежно муслиманската земја Малезија. Иако Сингапур не е муслиманска држава, речиси 15% од… Прочитај повеќе

Холивудска турнеја во студиото Warner Bros – билети, цени, временски распореди, што да очекуваме

Ворнер Брос Студио Холивуд

Студиото Warner Brothers во Холивуд, Лос Анџелес, го забавува светот веќе речиси еден век. Студиото е на површина од 110 хектари и има звучни сцени, продукциски канцеларии, постпродукциски објекти и други услуги за поддршка на филмската и телевизиската продукција. Турнејата во студиото „Ворнер Брос“ организирана од нивниот стручен водич е најдобриот начин за… Прочитај повеќе

Universal Studios Холивуд барања за висина

Универзални барања за висина на возење во Холивуд

Претходно, Universal Studios Hollywood беше тематски парк за возрасни бидејќи имаше помалку возења за помладите деца, кои обично беа пократки. Во последниве години, тематскиот парк во Лос Анџелес воведе возења во кои можат да уживаат помалите деца - Despicable Me: Minion Mayhem, DreamWorks Theatre со кунг фу панда, Тајниот живот на… Прочитај повеќе

Музеј Тисен – билети, цени, попусти, турнеја со водич, што да се види

Музејот Тисен

Музејот Тисен Борнемиса во Мадрид е една од најнеобичните приватни збирки на уметност во светот. Втор само по колекцијата на кралското семејство во Англија. Тоа е приватна колекција на баронот Хајнрих Тисен Борнемиса, преземена од неговиот син Ханс и снаата Кармен. Колекцијата на музејот Тисен од над 1500 уметнички дела се состои од стари… Прочитај повеќе

Рембрант Куќа музеј – билети, цени, попусти, што да очекуваме

Куќа музеј на Рембрант во Амстердам

Рембрант се смета за еден од најголемите визуелни уметници во историјата на уметноста, што го прави музејот на куќата Рембрант популарна дестинација меѓу туристите. Куќата во која живеел холандскиот сликар од златното доба помеѓу 1639 и 1658 година била претворена во музеј во 1911 година. Локално позната како музеј het Rembrandthuis, музејот Рембрант прикажува мебел и ... Прочитај повеќе

Берлин зандана – билети, цени, што да очекуваме

Берлинска зандана

Во Berlin Dungeon, професионалните актери ве водат на 600-годишно патување низ историјата на градот, од средниот век до дваесеттиот век. Ќе ги слушнете наративите за темната страна на минатото на Берлин во 11 застрашувачки, но забавни презентации. Навлезете во ужасните и морничави аспекти на историјата на Берлин со ова извонредно раскажување. Овој… Прочитај повеќе

Музеј на компјутерски игри Берлин – билети, цени, што да очекуваме

Музеј на компјутерски игри во Берлин

Ако некогаш сте играле игра на вашиот компјутер или мобилен, ќе ви се допадне Музејот на компјутерски игри во Берлин. Локално позната како Computerspielemuseum, атракцијата е првиот музеј за видео и компјутерски игри и е жариште за гејмери ​​и не-играчи од сите возрасти. Од раните денови на пикселирана графика и… Прочитај повеќе

Што да спакувате за Канкун, Мексико – список за пакување за одмор на плажа

Пакување за одмор во Канкун

Пакувањето и подготвувањето за одмор во Канкун, Мексико, е поголем предизвик отколку да фрлите неколку костими за капење во вашиот куфер и да фатите авион. Потребно е малку повеќе размислување и планирање. Канкун е тропска дестинација за одмор на плажа со многу евтино пиво, атрактивни млади и прекрасни плажи, а вие не… Прочитај повеќе

Ноќевање пустинско сафари во Дубаи – цени, попусти, што да очекувате

Ноќевање пустински сафари во Дубаи

Ноќно пустинско сафари во Дубаи е за оние кои сакаат да ја „живеат“ вистинската пустина. Покрај редовните пустински активности како што се фрлање дини, возење со четворо велосипед, пендбординг, јавање камили итн., гостите уживаат во вечера на скара и остануваат да преноќат во типичен бедуински шатор. Следниот ден, тие стануваат рано за да го видат пустинското изгрејсонце,… Прочитај повеќе

Факти за Камп Ноу – интересни тривијални информации за стадионот на ФК Барселона

Факти на Камп Ноу

Кој не го знае Камп Ноу, домашниот стадион на ФК Барселона? Секој го прави тоа. Сепак, постојат некои факти од Камп Ноу кои не ги знаат сите. Со децении ривалските тимови пристигнуваа на Камп Ноу само за да ги загубат своите натпревари и да се вратат дома. Таква е магијата на ФК Барселона, една од најпопуларните облеки во… Прочитај повеќе

Факти за Casa Mila – интересни тривијални информации за Ла Педрера

Покривот на Casa Mila

Каса Мила е ремек-делото на Антони Гауди кое е извонредно и има наследство од низа факти. Одбивањето на Гауди да остане во прави линии добро се рефлектира во Ла Педрера. Оваа позната локација е најпопуларна по својата тераса на покривот и волшебните оџаци, познати и како „Градината на воините“. Дали знаеше … Прочитај повеќе

Аквариум Барселона – билети, цени, попусти, тајмингот

Аквариум Барселона

Аквариумот Барселона е една од најголемите и најбогатите колекции на морски животни во Европа и го има единствениот Океанариум на целиот континент. L'Aqàrium de Barcelona привлекува повеќе од два милиони посетители годишно, што го прави четвртото најпопуларно туристичко место во градот по Саграда Фамилија, паркот Гуел и Камп Ноу. Оваа статија објаснува сè… Прочитај повеќе

Турнеја на Камп Ноу – билети, цени, попусти, музеј на ФК Барселона

турнеја на Камп Ноу

Камп Ноу, познат и како стадион на Барселона, е задолжителна атракција во градот. Два милиони туристи секоја година одат на турнеја на стадионот Камп Ноу. Како дел од оваа турнеја, туристите можат да го посетат и музејот на фудбалскиот клуб Барселона во рамките на стадионот. Во оваа статија, објаснуваме се што треба да знаете пред да резервирате… Прочитај повеќе

Весел Хадсон Јардс – билети, цени, попусти, што да очекуваме

Брод во Хадсон Јардс

Бродот во Хадсон Јардс е спирално скалило со 2,500 скалила, 80 слетувања и 154 меѓусебно поврзувачки скалила. Стана популарна атракција во Њујорк и е прикажана на многу фотографии и објави на социјалните мрежи. Садот, кој наликува на кошница, е челичен колос создаден од Томас Хедервик… Прочитај повеќе

Карневалски крстарења од Њу Орлеанс, Луизијана

Карневалски крстарења од Њу Орлеанс, Луизијана

Њу Орлеанс во Луизијана е легендарна дестинација за забава. Луѓето кои се забавувале на Џез Фест и Марди Грас можат да гарантираат за тоа. Крстарењето од Њу Орлеанс е ваша можност да го откриете шармот, вкусовите и мирисите на градот полумесечина пред или по вашето крстарење. Сè што треба да направите е да стигнете до градот… Прочитај повеќе

Најдобро време за посета на Емпаер Стејт Билдинг - за да се избегне гужва, за зајдисонце

Емпајер стејт билдинг на зајдисонце

Емпајер Стејт Билдинг добива повеќе од четири милиони посетители годишно и е една од најпопуларните атракции во Њујорк. Ниту еден одмор во Њујорк не е комплетен без да се качите на Емпајер Стејт Билдинг за да го видите хоризонтот на градот во сета негова слава. Со толку многу што прават повик за облакодерот, што е… Прочитај повеќе