Почетна » Сингапур » Билети за Божиќната земја на чудата 2021 година

Gardens by the Bay Christmas Wonderland 2022 – билети, датуми, часови

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Сингапур

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(158)

Божиќната земја на чудата е најголемиот божиќен саем во Сингапур со светлински скулптури, возења, карневалски игри, празничен пазар, пештерата на Дедо Мраз и бројни други опции за забава. 

Снежната бура, огромната новогодишна елка и божиќните песни придонесуваат за божиќното веселење.

Garden by the Bay's Christmas Wonderland е најдоброто место за прославување на Божиќ во Сингапур.

Не е ни чудо што повеќе од 3 милиони туристи и локални жители се очекува да ја посетат Божиќната зимска земја на чудата закажана од 30 ноември до 26 декември 2022 година.

Содржина

Локација на Божиќната земја на чудата

Божиќната земја на чудата 2022 е во Gardens by the Bay, 18 Marina Gardens Drive, Сингапур 018953.

To Christmas Wonderland од МРТ

За да стигнете до Божиќната земја на чудата во Gardens by the Bay, мора да се симнете во Станица пред заливот – најблиската станица на МРТ.

И Circle Line и Downtown Line може да ве одведат до станицата Bayfront MRT.

На Circle Line, кодот на Bayfront Station е CE1, а на Downtown Line е DT16. 

Откако ќе излезете од станицата Bayfront МРТ преку Излез Б, брзата пешачење од пет минути може да ве одведе до божиќната екстраваганција. 

Ако тргнете по линијата Исток-Запад, спуштете се во Станица МРТ Танјонг Пагар (EW15) и одете на излезот C. 

Од излезот C, пешачете до Автобуска постојка 03223 на International Plaza, Anson Road за да се земе автобусот број 400. 

Спуштете се на автобуската постојка 03371 покрај Marina Gardens Drive и пешачете на кратко растојание до Gardens by the Bay. 

Возење до Божиќната земја на чудата

Возењето до Гарденс покрај Божиќната земја на чудата на Беј е лесно - само отворете го ова Линк на мапата на Google и почнете да возите. 

Паркинг места и трошоци

Gardens by the Bay има пет паркиралишта, со вкупно повеќе од 1,200 места за паркирање.

Сепак, ви препорачуваме да пристигнете порано за да добиете место бидејќи зимскиот Божиќ во Gardens by the Bay е преполн. 

Овие паркинзи работат од 5 часот наутро до 2 часот по полноќ следниот ден. 

Цената за паркирање на автомобил на паркингот Gardens by the Bay е 0.03 S$ за минута.

Со оваа стапка, ако го паркирате вашиот автомобил три часа, ќе платите 5.4 S$ како такси за паркирање.

Мотоциклите плаќаат 1.20 S$ по влез. 


Вратете се на почетокот


Работно време на Божиќната земја на чудата

Божиќна земја на чудата во градините покрај заливот
Посетителите одат во Божиќната земја на чудата во Gardens by the Bay штом ќе се отвори. Слика: Божиќна земја на чудата.sg

Речиси секоја активност на најдобрата божиќна забава во Сингапур има свое време на отворање и затворање. 

Божиќни датуми во земјата на чудата

The Gardens by the Bay Christmas Wonderland започнува на 30 ноември 2022 година и завршува на 26 декември 2022 година (датумите допрва треба да се финализираат).

Божиќни часови во градината покрај заливот

Gardens by the Bay's Christmas Wonderland се отвора во 4 часот и се затвора во 11 часот, секој ден. 

Доколку ги имате билетите за Божиќната земја на чудата, во туристичката атракција можете да влезете дури после 4 часот. 

Тајмингот на светлечките скулптури на светилниците

Од 30 ноември до 26 декември 2022 година, Светлосните скулптури ќе бидат осветлени секој ден од 7 часот до 12 часот.

Светилникот во рецепцијата ќе продолжи да свети до 1 јануари 2022 година. 

Тајмингот на Дедо Мраз Грото

Децата можат да почнат да влегуваат во грото на Дедо Мраз од 4 часот.

Последниот влез во Грото на Дедо Мраз е во 10.30 часот, по што дури и Дедо Мраз заминува. 

Сепак, можете да се дружите до 11 часот, кога ќе се затвори во текот на денот. 

Часови за лизгање на мраз

Уметничко лизгање под ѕвездите се отвора во 4 часот и се затвора во 11 часот, секој ден. 

Последниот влез во лизгалиштето е во 10.30 часот. 

Парче од тајмингот SAVOR

Овој дел од божиќната екстраваганција на Gardens by the Bay каде најмодерните ресторани во Сингапур поставуваат тезги се отвора во 4 часот. 

Рестораните почнуваат да се затвораат во 11 часот. 

Празнично време на отворање и затворање на пазарот

Овој Божиќен пазар во европски стил точно во срцето на Сингапур се отвора во 4 часот и се затвора во 11 часот секој ден. 

Време на снежна бура

„Снежниот ефект“ на Божиќната земја на чудата во Сингапур 2022 година се случува пет пати помеѓу 6.30 и 10.35 часот. 

Секоја сесија на снег трае шест минути. 

Дневните временски услови за снежни бури се:

Време на почеток на снегВреме на завршување на снегот
6.30 часот6.36 часот
7.55 часот8.01 часот
8.55 часот9.01 часот
9.55 часот10.01 часот
10.30 часот10.36 часот

*Овој распоред може да биде под влијание на временските услови 

Времиња на градинарска рапсодија

За време на божиќниот специјал во Gardens by the Bay, светлосните и звучни шоуа се случуваат во 7.45 и 8.45 часот.

Како што божиќната треска го достигнува својот врв, дополнително е закажано шоу во 9.45 часот од 22 до 25 декември. 


Вратете се на почетокот


Божиќни билети Gardens by the Bay

Билети за Божиќната земја на чудата во Gardens by the Bay
Слика: Sg.carousell.com

Пред да продолжите и да ги купите вашите билети за Божиќната земја на чудата 2022 година, еве неколку работи што мора да ги знаете - 

1. Пристапот до Божиќната земја на чудата Сингапур не е вклучен во редовен билет за влез во Градините покрај заливот. Мора да го купите Билети за Божиќната земја на чудата

2. Организаторите се обидуваат да ги продадат повеќето од божиќните билети во земјата на чудата преку интернет, за да избегнат пренатрупаност на шалтерите за билети. 

3. Мора да ги купите вашите онлајн билети за да влезете во најголемата божиќна забава во Сингапур најмалку еден ден пред вашата посета. Не можете да ги купите билетите за влез во ист ден на Божиќната земја на чудата преку Интернет. 

4. Три милиони посетители присуствуваат на божиќната зимска земја на чудата за нешто повеќе од 30 дена. Затоа е подобро да ги резервирате билетите веднаш штом ќе ги финализирате датумите. Книга сега

5. Билетите што се продаваат на местото на одржување чинат повеќе од она што ќе го платите онлајн. 

Билети за Божиќната земја на чудата 

Ако планирате да ги истражувате Градините покрај заливот, како и Божиќната земја на чудата, овој пакет од Klook е вашата најдобра опција. 

Овој билет ви овозможува да пристапите и до Flower Dome, Cloud Forest, Supertree Grove, OCBC Skyway и Божиќната земја на чудата. 

Го препорачуваме овој комбиниран билет од три причини: 

1. Можете да се качите на OCBC Skyway (кој е висок мост) и да уживате во божиќните светла и градината рапсодија

2. Бидејќи ова е билет со отворен датум, можете да ги одржувате вашите планови флексибилни и да ја посетите Божиќната земја на чудата на добро време 

3. Добивате пристап до Божиќ во градините за 1 S$

Цената на билетот

Билет за возрасни (13+ години): 30 американски долари
Детски билет (од 3 до 12 години): 15 американски долари

Важно: Треба да го откупите овој билет во музејот Red Dot, кој е на пет минути пешачење од Gardens by the Bay. Проверете го растојанието


Вратете се на почетокот


Атракции во Божиќната земја на чудата 2022 година

Еве видео од Божиќната земја на чудата 2019 година во Gardens by the Bay. Настанот може да биде подобар само во 2022 година.

Има многу што да се направи и да се види во оваа Зимска земја на чудата во Сингапур. 

Ги наведуваме подолу - 

Божиќни светилки, скулптури и снежна бура

Првата глетка што ве пречекува во Gardens by the Bay Christmas Wonderland 2022 се прекрасните божиќни светилки. 

Неверојатните светлосни скулптури направени од занаетчии од целиот свет, ги воодушевуваат и децата и возрасните. 

Не пропуштајте ја она што може на крајот да биде највисоката светлосна елка во Азија.

Што е Божиќ без малку снежни врнежи, и затоа треба да бидете во Supertree Grove за време на „времето на снежна бура“.

Возења за деца

Возењата на овој Божиќен карневал се најпогодни за децата. 

Возењата како што се браник автомобили, помали панорамски тркала, баги автомобили и божиќен воз итн. можат да ги држат помладите деца зафатени неколку часа.

Сепак, вашите божиќни билети во земјата на чудата не вклучуваат пристап до овие возења. 

Можете да купите токени што се продаваат по 2 S$ по токен од кабините за токени лоцирани на местото на настанот.

Секое возење ќе ве чини 6 S$. 

Совет: Ако се приземјите рано, можете да го искористите детскиот скок, кој е бесплатен за користење од 4 до 6 часот секој ден. 

Игри со карневал

Ова се вообичаените игри што се гледаат на карневалите каде што победниците добиваат слатки играчки како награда. 

Повеќето од карневалските штандови за игри се во „Ливада“, а некои се во „Супердрв Гроув“.

Со 4 S$ по натпревар, овие карневалски игри се поевтини од возењата. 

Дедо Мраз

Грото на Дедо Мраз е голем хит со деца од сите возрасти. 

На крајот на краиштата, кој не сака да го посетува Дедо Мраз за време на Божиќ?

Грото на Дедо Мраз во заливот Божиќна земја на чудата
Слика: Straittimes.com

Алпската куќа украсена со борово дрво има дури и ирваси и санки за да ѝ дадат автентично чувство. 

Совет: Повеќето семејства прават семејна фотографија пред Грото на Дедо Мраз.

Лизгање на мраз

Нема ништо како лизгање на мраз под ѕвездите, дури и кога божиќните светла минуваат покрај вас додека се лизгате по мразот. 

Сега можете да го повторите ова фантастично искуство на синтетичкото лизгалиште во Медоу, во Градините покрај заливот. 

Уметничко лизгање на Божиќ во земјата на чудата Сингапур
Слика: Bites.com

Лизгалиштето е погодно за деца, а децата ја добиваат првата предност.

Редовните билети за Божиќната земја на чудата 2022 година не го покриваат пристапот до лизгалиштето. 

Треба да купите посебен билет од штандот за билети во близина на лизгалиштето. 

Градинска рапсодија за време на Божиќната земја на чудата

Garden Rhapsody е светлосно и звучно шоу на Gardens by the Bay, кое се случува двапати дневно - во 7.45 и 8.45 часот. 

Сепак, за време на божиќните прослави во градините, ова шоу се приспособува за свеченостите. 

Супердрвата се осветлуваат на плејлистата со божиќни песни.

Совет: Најдоброто место за гледање Garden Rhapsody е од OCBC Skyway. Резервирајте ги вашите билети сега

Божиќни песни

Реномираните хорски групи од Сингапур слетуваат во Зимската земја на чудата Сингапур, за да ги изведат Божиќните песни пред анимирана публика. 

Пејачите обично ја водат песната од Каса Армоника, висок прекрасно осветлен белведер во Супердрвата Гроув. 

Божиќен пазар, Сингапур

Божиќните прослави на празничниот пазар во Gardens by the Bay е совршен за купување подароци за себе или за пријателите и семејството. 

Пазарот во Божиќната земја на чудата е обид повторно да се создаде традиционалниот европски божиќен пазар. 

Пазар во Божиќната земја на чудата Сингапур
Слика: Visitsingapore.com

Божиќниот пазар на Хајд Парк во Лондон ги инспирираше 20 плус дрвени колиби на пазарот.

Покрај многубројните брендирани и небрендирани артикли за купување, на божиќниот пазар има и вкусни задоволства како што се кифлички, Начос од тартуфи, коцки од телешко филе и слично за познавачите. 

Храна во Божиќната земја на чудата

Покрај храната на божиќниот пазар, делот Slice of Savor нуди и многу опции за јадење. 

Секоја година, продавниците за храна постојано се менуваат, но фокусот е секогаш на вкусната храна по пристапни цени. 

Најпопуларните ресторани во Сингапур поставуваат тезги во Slice of Savor и го нудат најдоброто од гурманската удобна храна.


Вратете се на почетокот


Карта на божиќната земја на чудата

Градините покрај Заливот Божиќната земја на чудата се поставени на површина од пет стандардни фудбалски игралишта. 

Со толку многу атракции, има смисла да се погледнат достапните експонати и да се планира маршрутата многу однапред. 

Чувајте го План на божиќната земја на чудата практични, за да ги забележите услугите на посетителите, како што се кабини за токени, тоалети, банкомати, тоалети, соби за стари лица итн. 

Отпечатете ја оваа карта или уште подобро обележете ја оваа страница за да стигнете до оваа карта подоцна.

# Градини од заливот
# Сингапурска жичарница
# Зоолошката градина во Сингапур
# Ноќно сафари во Сингапур
# Сафари на реката Сингапур

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сингапур