Почетна » Мадрид » Билети за музејот Прадо

Музеј Прадо – билети, цени, попусти, слободни часови, што да се види

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(177)

Музејот Прадо е одговорот на Шпанија на уметничките музеи од светска класа како што се Лувр, Музеи на Ватикан, Мет, Итн 

Локално познат како Museo Nacional del Prado, тој е дом на некои од најпознатите уметнички дела во историјата на човештвото.

Основан во 1819 година, Прадо Мадрид ги изложува најдобрите шпански, француски, фламански и италијански слики, покрај илјадниците цртежи, отпечатоци и скулптури.

Во оваа статија споделуваме сè што треба да знаете пред да ги купите билетите за музејот Прадо.

Музеј Прадо

Содржина

Што да очекувате во музејот Прадо

Во музејот Прадо, можете да се восхитувате на уметноста од шпанските мајстори сликари како што се Веласкез и Гоја, и интернационалците како што се Рембрант, Ел Греко, Тицијан, Рубенс, Бригел, Ван Дајк, Бош итн.

Овој музеј во Мадрид е дом на над дваесет илјади уметнички дела, од кои само 1500 се изложени во исто време.

Погледнете го видеото подолу за да добиете идеја што да очекувате -


Вратете се на почетокот


Билети за музејот Прадо

Постојат два начини да се доживее музејот Прадо - можете да резервирате само-водена турнеја или водени турнеја

Во овој дел, објаснуваме сè за билетите за музејот Прадо.

Билетите на Prado Museo се темпирани

Кога ги резервирате вашите билети, мора да изберете временска локација. 

Слотовите започнуваат од 10 часот (кога се отвора Музејот) и се достапни на секои 15 минути. 

Мора да бидете во редот најмалку 15 минути пред времето наведено на вашиот билет. 

Подобро е да се купат билети преку Интернет

Кога ќе го посетите најпрекрасниот уметнички музеј на Шпанија, мора да стоите во два реда – на шалтерот за да ги купите билетите и безбедносната проверка. 

Музејот на Прадо Билети за прескокнување на линијата
Ова се двете линии во кои мора да застанете ако однапред не купите билети за прескокнување на линијата на музејот Прадо. Слика: Tourscanner.com

Ако купете ги вашите билети за уметнички музеј Прадо онлајн, многу однапред, можете да ги прескокнете долгите редици на шалтер за билети и брзо да поминете низ обезбедувањето.

Во зависност од времето на денот и сезоната, ова ви заштедува од 15 до 45 минути време на чекање.

Нема потреба да земате отпечатоци

Сите билети за музејот Прадо се билети за паметни телефони и штом ќе ги купите, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта.

Нема потреба да се печати. На денот на вашата посета, можете да го покажете билетот во вашата е-пошта, на вашиот паметен телефон и да влезете.

Прескокни-линија билет за музејот Прадо

Овој билет за турнеја со сопствена водич ви овозможува да пристапите и до постојаната колекција и до редовно ротирачките привремени изложби.

Тоа е најпопуларниот билет меѓу посетителите кои сакаат да ја истражат фасцинантната историја на шпанската и фламанската уметност во главниот шпански уметнички музеј.

Треба да влезете преку влезот на Јеронимос.

Цена на музејот Прадо

Билет за возрасни: 15.40 евра

Совет: На влезот, не заборавајте да ја земете книшката „Водич за посетители“, која има фотографии и описи на 50 од најпознатите експонати во Музејот и нивната локација.


Вратете се на почетокот


Тури со водич во музејот Прадо

Пред да го препорачаме нашиот омилен, дозволете ни да објасниме зошто е подобро да резервирате турнеја со водич додека истражувате уметност.

Зошто е подобра турнеја со водич низ музејот Прадо

Обиколка со водич е најдобриот начин да се доживее уметнички музеј масивен како Прадо во Мадрид. 

Кога експерт за уметност ве носи наоколу, вие…

  • Не трошете време обидувајќи се да ги пронајдете експонатите
  • Не пропуштајте ниту едно од ремек-делата
  • Стекнете продлабочено знаење и слушајте возбудливи приказни, анегдоти итн. за уметничкото дело

Најдобар водич на музејот Прадо

Ако ја резервирате оваа турнеја во музејот Прадо, ќе ги прескокнете линиите и ќе ја избегнете целата гужва.

За 90 минути водичот ве води на паметна рута и ви ги прикажува ремек-делата во Прада Мадрид. 

Цена на турнеја со водич

Билет за возрасни (13+ години): 39 евра
Детски билет (од 6 до 11 години): 21 евра
Билет за доенчиња (до 5 години): 1 евра

Споделуваме уште неколку интересни тури со водич во музејот Прадо - 

Некои посетители не сакаат да бидат дел од големи туристички групи. Ако сте еден од нив, можете да се одлучите за а мала групна турнеја на Прадо (до десет посетители).

Ако парите не се проблем, но искуството е важно, препорачуваме a приватна турнеја со водич.

Ако сте љубител на храна, проверете го ова Посета на музејот Прадо + дегустација на предјадења комбо. 


Вратете се на почетокот


Билет за Paseo del Arte

Мадрид има три од најдобрите музеи на уметноста - Музејот Прадо, Националниот музеј Тисен-Борнемисца и музејот Реина Софија што го прави рај за љубителите на уметноста. 

Тие се еден до друг, а во рок од 20 минути можете да ги пешачите растојанијата помеѓу она што е познато како „Златен триаголник на уметноста“.

Карта на „Златниот триаголник на уметноста“ во Мадрид

Пропусницата Paseo del Arte е еден билет за влез во сите три музеи и важи една година од датумот избран при купувањето.

Со оваа пропусница заштедувате 20% на влезните билети и ги прескокнувате линиите исто така!

Секој од музеите е уникатен, а посетителите кои ја користеле оваа пропусница оставиле позитивни критики. 

Тоа чини околу 30 евра по лице.

Визуелна приказна: 13 совети кои мора да ги знаете пред да го посетите музејот Прадо


Вратете се на почетокот


Каде е музејот Прадо

адреса: Calle de Ruiz de Alarcón, 23, 28014 Мадрид, Шпанија. Најдете насоки

Локација на музејот Прадо во Мадрид
Слика: Museodelprado.es

Најдобро е да се возите со јавен превоз до Музејот на уметност во Прадо. 

Музејот Прадо со метро

Станицата Аточа опслужувана од Сината линија (L1) и станицата Банко де Еспана опслужувана од Црвената линија (L2) се најблиску до музејот Прадо. 

Железничката станица Аточа е 1 км (6 милји) од музејот Прадо, а растојанието можете да го пешачите за 15 минути или помалку. 

Железничката станица Аточа до музејот Прадо

Станица Банко де Еспана е 750 метри (половина милја) од музејот на уметност, а растојанието можете да го пешачите за помалку од десет минути. 

Станица Банко де Еспана до музејот Прадо

Ако доаѓате надвор од градот, мора да одите со воз до Железничката станица Мадрид Аточа.

Автобус до музејот Прадо

Автобуската услуга во Мадрид е развиена и нуди пријатно искуство. 

Во работните денови, автобусите сообраќаат од 6 часот наутро до 11.30 часот со фреквенција од 4 до 15 минути (фреквенцијата зависи од линијата и времето на денот). 

За време на викендите и државните празници, автобусите тргнуваат во 7 часот наутро, а удираат во бараката во 11 часот.

За да стигнете до Музејот на уметност во Прадо, можете да се качите во автобусот со броевите 9, 10, 14, 19, 27, 34, 37 или 45.

Plaza de Neptuno, Plaza de Cibeles, Puerta de Alcala, Casson del Buen Retiro итн., се блиски знаменитости каде што можете да се симнете од автобусот и да пешачите до Музејот. 

Паркинг на музејот Прадо

Бидејќи Прадо Мадрид нема паркинг, препорачуваме јавен превоз. 

Ако инсистирате да возите до Музејот, можете да ги користите EMT Montalbán и EMT Recoletos, две од гаражите за паркирање во близина.

ЕМТ Монталбан: Кале де Монталбан, 5, 28014 Мадрид. 500 метри (една третина од милја) од музејот Прадо. 

ЕМТ Реколетос: Paseo de Recoletos 4, 28001 Мадрид. 900 метри (половина милја) од музејот Прадо


Вратете се на почетокот


Влезовите на музејот Прадо

Музејот Прадо има четири влеза - 

  1. Влезот Гоја 
  2. Пуерото де Веласкез
  3. Пуерта де лос Јеронимос 
  4. Пуерто де Муриљо 
Влезот на музејот Прадо
Слика: Museodelprado.es

Влезот Гоја на улицата Фелипе IV има два дела - Пуерта де Гоја Баја (или долен влез во Гоја) и Пуерта де Гоја Алта (или горен влез во Гоја).

Долниот влез во Гоја има бројачи за билети со луѓе и на тој начин се справува со сите видови попусти и отстапки итн., додека горниот влез во Гоја има автоматизирани машини за билети.

Доколку веќе не сте купиле билети преку Интернет (што ви го препорачуваме), можете да ги купите на влезовите во Гоја. Но, бидете подготвени за долги редови.

На другите влезови не е можно да се купат билети за музејот Прада. 

Ако планирате да стигнете со метро, ​​најблиските влезови на музејот се влезот Јеронимос или влезот Гоја на улицата Фелипе IV.

Подобро е луѓето со намалена подвижност или колички за бебиња да влезат преку влезот на Јеронимос.

Puerto de Murillo е влезот за однапред резервирани, големи образовни и културни групи. 


Вратете се на почетокот


Работно време на музејот Прадо

Музејот Прадо во Мадрид се отвора во 10 часот во текот на целата недела. 

Од понеделник до сабота затвораат во 8 часот, а во недела и празници во 5 часот. 

Последното влегување во музејот на уметност е половина час пред затворањето на денот.

Ограничени часови

Музејот Прадо е отворен со ограничени часови на 6 јануари, 24 декември и 31 декември.

Во овие три дена Музејот се отвора во 10 часот, а затвора во 2 часот.

Кога е затворен музејот Прадо?

Секоја година, Музејот на уметност Прадо останува затворен на 1 јануари, 1 мај и 25 декември.


Вратете се на почетокот


Слободни часови во музејот Прадо

Во музејот Прадо, последните два часа од денот се бесплатен влез. 

Од понеделник до сабота, посетителите можат бесплатно да влезат од 6 до 7.30:3 и во недела и празници од 4.30 до XNUMX:XNUMX часот.

Бесплатен влезен билет во музејот Прадо
И покрај тоа што влезот е бесплатен, на влезот ќе ви биде врачена карта од музејот Прадо. Слика: Everywhereonce.com

Бидејќи тоа е примамливо предлог, овие слободни часови привлекуваат многу буџетски патници што резултира со долги редици. 

Ако планирате бесплатно да влезете во музејот на уметноста, подобро е да почнете да се редите 45 минути пред да започнат слободните часови. 

Забелешка: На 19 ноември (годишнината на Музејот) и 18 мај (Меѓународен ден на музеите), музејот Прадо е бесплатен во текот на целиот ден.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на музејот Прадо

Најдобро време за посета на музејот Прадо е во 10 часот, веднаш штом ќе се отворат. 

Ако купете билети за музејот Прадо однапред, рано пристигнувањето може да ви помогне да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети и безбедносната проверка. 

Големи туристички групи почнуваат да пристигнуваат од 11 часот и завршуваат преполни во музејот на уметност до 2 часот. 

Втората најдобра опција е да земете рано ручек и да го посетите музејот Прадо по 2 часот, откако толпата ќе се разреди.


Вратете се на почетокот


Колку време трае музејот Прадо?

Ако сакате да се фокусирате само на ремек-делата во уметничкиот музеј Прадо, можете да ја завршите својата турнеја за 90 минути. 

Ако планирате да се истегнете подалеку од она што мора да се види, ќе ви требаат три до четири часа.

Ред во шалтер за билети во музејот Прадо
Посетителите кои не ги резервираат своите билети преку Интернет губат многу време чекајќи во долгите линии за билети во музејот Прадо. Слика: Travelingturks.com

Останете подолго во Прадо Мадрид

Туристите кои ги посетуваат уметничките музеи честопати велат дека по приближно 2 часа роаминг наоколу, настанува умор од уметноста.

Сепак, еве неколку едноставни совети како да ја продолжите вашата посета:

  • Бидете добро одморени и добро нахранети пред да тргнете да го видите уметничкиот музеј во Мадрид
  • Размислете за купување на Билет за музејот Прадо онлајн за да не трошите време и енергија чекајќи во долгите редови
  • Правете редовни паузи помеѓу нив. На пример, можете да го посетите Кафе Прадо по два часа истражување.

Вратете се на почетокот


Определување на музејот Прадо

Музејот Прадо има голема колекција на уметнички дела од целиот свет, кои датираат од 16-ти до 19-тиот век.

Секогаш е предизвик да се избере најдоброто од колекцијата на Музејот Прадо, но ние ќе му дадеме шанса. 

Иако Мадридскиот музеј има секакви експонати, поради многуте шпански ремек-дела на уметници како Ел Греко, Муриљо, Зурбаран и Диего Веласкез, сликите привлекуваат максимално внимание.

Благовештение

Легенда: Фра Ангелико
Година: 1426
Тип на сликање: Темпера на панелот
локација: Соба 024

Оваа жртвеник е насликан за манастирот Санто Доменико во Фиесоле, во близина на Фиренца. 

Во центарот на сликата може да се види Благовештението на Марија на Архангел Гаврил под тремот. Лево, Адам и Ева се избркани од рајот. 

Слегувањето од крстот

Легенда: Рожие Ван Дер Вејден
Година: Пред 1443
Тип на сликање: Масло на панелот
локација: Соба 024

Слегувањето од крстот во музејот Прада Мадрид
Слика: Museodelprado.es

на Слегување од Крстот е насликана за капелата на Богородица надвор од ѕидовите во Лувен, Белгија. 

На сликата, Христовото тело го спуштаат од Крстот тројца мажи. 

Тој се уште ја носи круната од трње, а интересно нема брада. 

Автопортрет

Легенда: Албрехт Дирер
Година: Пред 1498
Тип на сликање: Масло на панелот
локација: Соба 025

Дирер се насликал како господин, облечен во облека со светли тонови.

Во портретот, Дирер ги обвил рацете во сиви детски ракавици, што ги натера експертите за уметност да веруваат дека тој се обидувал да го подигне својот социјален статус од занаетчија во уметник.

Триптих на градината на земните задоволства

Легенда: Јеронимус Бош
Година: 1490 да 1500
Тип на сликање: Масло на дабова плоча
локација: Соба 056

на Градина на земните задоволства е триптих. 

Триптих е слика или релјефна резба на три панели, вообичаено закачени вертикално и се користат како жртвеник.

Во овој прекрасен дел, Бош се обиде да ја прикаже судбината на човештвото, како што е споменато во Библијата.

Бидејќи историчарите на уметност не знаат многу за животот на Бош, не се сигурни дали тој сакал да звучи морално предупредување или го пропуштал „грешниот“ рај.

Распнувањето

Легенда: Хуан де Фландис
Година: 1509 - 1519
Тип на сликање: Масло на панелот
локација: Соба 025

На 19 декември 1509 година, бискупот Фонсека потпишал договор со Хуан де Фланд да направи единаесет слики, и Распнувањето беше еден од нив. 

Фланд го наслика Христос безживотен, со круна од трње и крв што тече од неговите рани.

Оваа слика беше централниот панел на главниот олтар на катедралата Паленсија.

Кардиналот

Легенда: Рафаел (Рафаело Санцио)
Година: 1510 - 1511
Тип на сликање: Масло на панелот
локација: Соба 025

Портретот прикажува а млад кардинал облечен во црвена наметка и капа со бела кошула на темна позадина, смирено гледајќи кон гледачот. 

Овој портрет е класична демонстрација на реализмот на Рафаел - тој ја имал неверојатната способност да ги „слика луѓето како пореални отколку што навистина се“.

Царот Чарлс V во Милберг

Легенда: Тицијан (Тицијано Вечелио)
Година: 1548
Тип на сликање: Масло на платно
локација: Соба 027

Овој портрет комеморации Победа на Чарлс V над Шмалкалдичката лига во Милберг на 24 април 1547 година. 

Императорот е на црн коњ и држи половина штука и има и пиштол за блокирање на тркалата. 

Благородникот со раката на градите

Легенда: Ел Греко (Доменикос Теотокопулос)|
Година: 1580
Тип на сликање: Масло на панелот
локација: Соба 009Б

Благородникот со раката на градите во музејот Прада

Ова е најпопуларниот од шесте портрети на Ел Греко изложени во музејот Прадо. 

In овој портрет, седителот е облечен според шпанската мода од доцните 1570-ти, со тесен, бел руф околу вратот.

Десната рака му лежи на градите, а на левата страна се гледа и позлатената рачка од мечот. Слика: Museodelprado.es

Трите благодат

Легенда: Питер Пол Рубенс
Година: 1630-1635
Тип на сликање: Масло на дабова плоча
локација: Соба 029

Оваа слика го прикажува три благодат според Хесиодова теогонија – Аглаја, Еуфросин и Талија.

Трите девици се претпоставуваше дека се родени од една од работите на грчкиот бог Зевс.

Џудит на банкетот на Холоферн

Легенда: Рембрант
Година: 1634
Тип на сликање: Масло на платно
локација: Соба 076

Оваа слика е фигура на жена богато облечена во извезена облека која носи златен синџир обложен со рубини и сафири. 

Таа има долга златна коса, која се превртува преку нејзините раменици. 

Една слугинка клечи пред неа и и нуди пехар со вино.

За време на вашата посета на музејот Прадо, не пропуштајте како уметникот драматично ја искористил светлината и сенката за да ја структурира композицијата.

Лас Менинас

Легенда: Веласкез
Година: 1656
Тип на сликање: Масло на платно
локација: Соба 012

Преведено на англиски, 'Лас Менинасзначи „Дами во чекање“.

Ова е една од најголемите слики на Веласкез и воедно неговото најпопуларно ремек дело. 

Во сликата, Инфанта Маргарита е опкружен со судски службеници, вклучувајќи го и самиот сликар. 

Уметникот креативно покажа дека родителите на детето ја гледаат сцената покажувајќи го својот одраз во огледало.

3 мај 1808 година во Мадрид

Легенда: Френсис Гоја
Година: 1814
Тип на сликање: Масло на платно
локација: Соба 032

3 мај 1808 година во Мадрид - сликарство во музејот Прадо, Мадрид
Слика: Museodelprado.es

3 мај 1808 година во Мадрид од шпанскиот сликар Франциско Гоја е познат и како „Егзекуциите“.

Сликата го прикажува егзекуцијата на шпанските патриоти од страна на стрелачкиот одред на војската на Наполеон како одмазда за нивната востание против француската окупација ден пред тоа. 

Орест и Пилад

Легенда: Ученик на Пастелес
Година: 1 век н.е
Направено од: Бел мермер од Карара
локација: Соба 032

Оваа мермерна скулптура е исто така познат како Групата Сан Илдефонсо.

Го прикажува Оресте Пиладис, легендарни модели на пријателство, принесување жртва по враќањето во Таурис.

Десно од нив е помалата слика на Артемида. Овој чин го очисти Орест, ослободувајќи го од неговата божествена казна. 

Некои од експертите за уметност ги идентификуваа овие статуи како браќа Рицинус и Полукс.


Вратете се на почетокот


Мапата на музејот Прадо

Музејот Прадо е огромен и има што да се види. 

Важно е да не се изгубите и да не ги пропуштите ремек-делата.

Доколку сте резервирале а разглед на музејот Прадо со водич, не ви треба нејзината карта.

Но, ако сакате да бидете сами, ви предлагаме да ја земете бесплатната карта и планот за распоред на музејот веднаш штом ќе влезете во Музејот. 

Покрај распоредот, добивате и практичен водич за ремек-делата внатре и каде да ги најдете. 

Освен што ќе ви помогне со локацијата на експонатите, мапата на музејот Прадо ќе ви помогне и да ги забележите услугите за посетителите како што се тоалети, кафулиња, продавници за сувенири, кабини за помош на посетители итн.

Преземете го распоредот на подот на музејот Прадо

Извори

# Museodelprado.es
# Wikipedia.org
# Britannica.com
# Esmadrid.com

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

# Кралската палата на Мадрид
# Турнеја на Бернабеу
# Реина Софија-Музеј
# Музејот Тисен

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Мадрид

Оваа статија е истражувана и напишана од