Почетна » Единбург » Билети за Camera Obscura Единбург

Camera Obscura Edinburgh – билети, цени, попусти, термини за прикажување

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Единбург

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(153)

Camera Obscura и World of Illusions е можеби најстарата атракција за посетители во Единбург, која ги забавува посетителите од 1853 година.

Оваа забавна атракција има два дела – пет ката на „илузии“ и панорамски поглед од 360° на Единбург обезбеден од Camera Obscura на шестиот кат.

Во оваа статија, објаснуваме сè што мора да знаете пред да ги резервирате вашите билети за Camera Obscura.

Како да стигнете до Camera Obscura

Camera Obscura и World of Illusions, Outlook Tower, Единбург

Camera Obscura и World of Illusions се наоѓа во Outlook Tower, на врвот на Royal Mile на Castlehill. 

Атракцијата е од десната страна, непосредно пред замокот Единбург. Најдете насоки

Посетителите исто така поминуваат време уживајќи во Outlook Tower однадвор.

Долниот дел од градбата е изграден во 17 век, а горните катови биле доградени во 1853 година.

Слика: Пол Мареј

Со воз

Ако доаѓате со воз, мора да се симнете во Единбург Вејверли Станица.

Кулата Outlook е 65 км (,4 милји) од станицата Вејверли, а брзата 10-минутна прошетка може да ве одведе до туристичката атракција. 

Со автобус

Ако планирате да се возите со автобус, одете во автобусот со броевите 23, 27, 41, 42 и 67 понудени од Lothian автобуски услуги, и спуштете се во Мостот Џорџ IV.

Од мостот Џорџ IV, Outlook Tower е 3 минути пешачење.

Ако се качите во автобус кој застанува на Северен мост or Улица Николсон, мора да пешачите приближно десет минути за да стигнете до вашата дестинација. 

Со трамвај

Трамвајот е одличен начин да го истражите градот дури и додека се обидувате да стигнете до Camera Obscura.

Најдобро би било да се спуштите во Стоп на улицата принцови, што е седум минути пешачење од Outlook Tower.

За време на трамвај, цени и правци, проверете го официјалниот претставник на трамвајот во Единбург .

Со автомобил

Да се ​​дојде до Camera Obscura со автомобил не е добра идеја бидејќи Royal Mile нема место за паркирање за автомобили.

Најблискиот паркинг на улица е достапен на NCP замокот Тераса паркинг, на десет минути пешачење од атракцијата.

Редовната цена за пет часа паркирање е 19.50 фунти, но посетителите на Camera Obscura добиваат попуст од 9.5 фунти и на тој начин плаќаат само 10 фунти. 

По пристигнувањето, мора да побарате од тимот на Camera Obscura билет за попуст за паркирање.

Многу е поудобно да резервирате UberЦентрални таксиили Градски кабини и ти падна на вратата. 


Вратете се на почетокот


Време на отворање на Camera Obscura

Времето на Camera Obscura Edinburgh се менува многу пати во текот на годината, но ако ги посетите помеѓу 9.30 и 7 часот, можете да ги истражите сите експонати. 

Поголемиот дел од деновите се затвораат до 9 часот, а бидејќи ви требаат најмалку два часа за да ја истражите оваа Куќа на илузиите, треба да стигнете пред 7 часот.

Време на прикажување на Camera Obscura

15-минутното Camera Obscura Show нема фиксно време. 

Може да завршите со истражување на „Светот на илузиите“ (првите пет ката) и да стигнете до шестиот кат за да дојдете на ред да ја видите Camera Obscura во акција. 

Или можете прво да го видите шоуто Camera Obscura, а потоа да ги проверите другите катови.

Бидејќи е потребна сончева светлина за да се спроведе шоуто, тоа не се случува по зајдисонце. 


Вратете се на почетокот


Што е шоуто Camera Obscura?

Камера Обскура шоу
Во тек е шоуто Camera Obscura. Слика: Meetingedinburgh.com

Шоуто Camera Obscura се случува на најгорниот кат во ексклузивна комора на покривот и е вклучено во редовен влезен билет.

Водичот ви помага да го видите целиот град од кулата на покривот и да ве забавува со приказни од фасцинантното минато на Единбург.

За време на шоуто, вие сте сведоци на викторијанската технологија која им донесе подвижни слики на жителите на Единбург долго пред да биде измислено киното. 

Живите подвижни слики од градот, неговите возила и луѓето се проектираат на маса за гледање преку огромен перископ (без проектори!)

Може да се тврди дека ова беше првото шоу за виртуелна реалност во светот, во викторијански стил. 

Бидејќи емисијата Camera Obscura зависи од временските услови, не може да се гарантира при лоша видливост. 

Времетраење на шоуто Camera Obscura

Шоуто во Camera Obscura трае приближно 15 минути.

По или пред шоуто, можете да уживате во прекрасните погледи на покривот на Единбург од терасата. 

Дали шоуто Camera Obscura има посебен билет?

Не, посетителите не треба да купуваат посебен билет за 15-минутното шоу Camera Obscura. 

Емисијата е вклучена во редовните Билет за Camera Obscura

Најдобро време за шоуто Camera Obscura

Шоуто на Camera Obscura има ограничен капацитет и слотови се доделуваат на принципот „прв дојден прв услужен“. 

Подобро е да пристигнете рано во текот на денот за да избегнете разочарување во последен момент.

Последно шоу на Camera Obscura

Последната емисија во денот е 30 минути пред зајдисонце. 

Ова е причината зошто кога го резервирате вашиот Билет за Camera Obscura, мора да се одлучите за „Целодневниот билет“, а не за „Вечерниот билет“.

„Вечерниот билет“ дозволува влез само после 6 часот.

Меѓутоа, ако стигнете до атракцијата по стемнување, пријателските водичи во Camera Obscura и World of Illusions покажуваат како функционира технологијата во текот на денот.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Camera Obscura

Најдобро време за посета на Camera Obscura и World of Illusions е веднаш штом ќе се отворат наутро. 

Кога ќе започнете рано, ја избегнувате гужвата и мирно ги гледате изложбите „Светот на илузиите“ и имате подобро искуство на покривот на Единбург со неверојатен поглед.

Ако не можете да успеете наутро, следното најдобро време е вечерта – можете да гледате како сонцето заоѓа или да го видите градот осветлен откако ќе се стемни.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Camera Obscura

Ќе ви требаат најмалку два часа за да ги истражите Camera Obscura и светот на илузиите во Единбург. 

Ова ги вклучува 15-те минути за шоуто Camera Obscura. 

Ако ја посетите атракцијата со деца на возраст од 5 до 12 години, можеби ќе ви треба половина час повеќе бидејќи тие имаат тенденција да поминуваат повеќе време по изложба на оваа забавна атракција. 

Ако го купите вашиот Билети за Camera Obscura однапред, можете да избегнете губење време на шалтер за билети.


Вратете се на почетокот


Посета на Camera Obscura со деца

Camera obscura и World of Illusions се совршени за сите возрасни групи - од мали деца до тинејџери до баби и дедовци. 

Младите бебиња ги сакаат глетките и звуците на World of Illusions.

Познато е дека тинејџерите ја истакнуваат својата посета на Camera Obscura како најзабавното нешто што го направиле на нивниот одмор во Единбург. 

Camera Obscura не е погодна за количка, но можете да позајмите носач за бебиња од рецепцијата. 


Вратете се на почетокот


Скали кај Camera Obscura

Outlook Tower на Camera Obscura е зграда од 17 век на која не се дозволени модификации. 

Како резултат на тоа, продолжува да остане атракција само за скали. 

Помеѓу секој кат има 20 скалила, а треба да се искачите скоро 100 скалила за да стигнете до терасата за шоуто Camera Obscura. 

Сепак, на секое ниво од зградата има место за седење и одмор.

Пријателските луѓе на оваа шкотска атракција нудат и носачи за бебиња и столчиња со стапчиња. 


Вратете се на почетокот


Попуст за билети за Camera Obscura

Децата до четири години ги добиваат максималните попусти во Camera Obscura Edinburgh - тие влегуваат бесплатно.

На цената на билетот за возрасни од 16.50 фунти, децата на возраст од 5 до 15 години добиваат речиси 25% попуст и плаќаат само 12.50 фунти.

Постарите лица кои се над 60 години и студентите со валидни образовни лични карти добиваат намалување од 2 фунти на целосниот билет.

Луѓето со британска воена лична карта можат да бараат намалување од 10% на цената на билетот.

Сепак, овој попуст на вооружените сили е достапен само на билетарницата.


Вратете се на почетокот


Билети за Camera Obscura Единбург

Со овој билет, прво се упатувате до терасата на шестиот кат за претставата, а потоа одите по еден кат за да уживате во над 100-те паметни илузии и интерактивни прикази.

Ова е билет за паметен телефон, што значи дека не треба да земате отпечатоци.

На денот на вашата посета, покажете го билетот во вашата е-пошта, на вашиот мобилен телефон и внесете.

Можете да го откажете овој билет 24 часа пред датумот на посетата за целосно враќање на парите. 

За време на резервацијата, мора да изберете помеѓу билет за „Целодневниот“ и „Вечерниот“ билет. 

Билетот за „Целдневна“ Camera Obscura ви овозможува пристап и до „Светот на илузиите“ и до „шоуто на Camera Obscura“. 

А со „целодневната“ карта, можете исто така да излезете на ручек или кафе и да се вратите во Музејот на оптички илузии за да ги видите останатите експонати. 

Со билетот „Вечер“ можете да го гледате само „Светот на илузиите“ затоа што не се можни претстави по стемнување. 

„Целодневни“ цени на билетите

Билет за возрасни (од 16 до 64 години): 16.50 фунти
Билет за сениори (65+ години): 14.50 фунти
Студентски билет (со важечка лична карта): 14.50 фунти
Детски билет (од 5 до 15 години): 12.50 фунти
Билет за доенчиња (до 4 години): Слободен влез

Цените на билетите „Вечер“.

Билет за возрасни (од 16 до 64 години): 14.85 фунти
Билет за сениори (65+ години): 13.05 фунти
Студентски билет (со важечка лична карта): 13.05 фунти
Детски билет (од 5 до 15 години): 11.25 фунти
Билет за доенчиња (до 4 години): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Што да се види во Camera Obscura и World of Illusions

Ова фасцинантно искуство во Единбург е распространето на шест ката.  

Целосно, можете да видите практични интерактивни експонати, кои сигурно ќе ги забавуваат сите возрасни групи. 

Бидејќи ова е Музеј на оптичка илузија стар 166 години, можеби сте виделе некои од експонатите на друго место, но целото искуство е извонредно. 

Не е без причина што е оценет со 4.5 од 5 Вчерашниот службениот времето, а патниците ја оценуваат како шеста најдобра атракција во градот. 

Објаснуваме што може да очекуваат посетителите на сите катови -

Приземје

Продавница за подароци на Camera Obscura
Нивната продавница за подароци е преполна со интригантни подароци, игри што ве поттикнуваат на умот и изненадувачки спомени. Слика: Youneedtovisit.co.uk

Од улицата влегувате во приземјето на Outlook Tower.

На овој кат ги имате рецепцијата, билетарницата и продавницата за подароци. 

Прв кат: тоалети

И машките и женските тоалети се на првиот кат од зградата.

Во двата тоалета има капацитети за менување бебиња.

Втор кат: Збунет свет

Вортекс тунел во Camera Obscura, Единбург
Вортекс тунелите се познати и како тунели за вртење. Тие се популарни кај децата бидејќи тоа ги предизвикува нивните сетила и ги тера да ја изгубат рамнотежата. Слика: Camera-obscura.co.uk

Многу туристи сметаат дека вториот кат на Camera Obscura Edinburgh е најзабавен. 

Тоа е збирка на најпопуларните, најголемите и најзабавните илузии на Оптичкиот музеј. 

Не пропуштајте ги магичните Mirror Maze, Vortex Tunnel, Light Painter итн.

Трет кат: Очен шпион Единбург

Овој кат нуди можност да се види Единбург уште еднаш од различен пар очи. 

Овде, ги користите камерите за гледање и моќните модерни камери за да ѕирнете во животите на вистинските луѓе, а тие дури и не знаат дека гледате!

На Коридорот Infinity, гледате стари фотографии од Единбург, кога Camera Obscura првпат се отвори во 1850-тите.

Смешен трик со огледало во Camera Obscura
Нема шанси да застанете пред овие смешни огледала и да НЕ се смеете! Слика: Camera-obscura.co.uk

Не пропуштајте ги смешните ретровизори и термалната камера, која може да каже дали ви е топло или ладно.

Четврти кат: Light Fantastic

Light Fantastic на четвртиот кат на Camera Obscura има многу експонати кои се уникатни за оваа атракција - нема да ги најдете никаде во светот. 

Интерактивната забава, трикови и илузии се мешаат со вашиот ум и ги тераат вашите очи да веруваат во фантастични визуелни ефекти.

Проверете ги холограмите, Ѕидот во сенка во боја, Светлата харфа итн. 

Собата Ејмс е брилијантен трик, бидејќи може веднаш да расте и да ве намали. Повеќето посетители фотографираат во собата Ејмс.

Соба на Ејмс во Camera Obscura
Собата Ејмс ја измислил американскиот научник Аделберт Ејмс Џуниор во 1946 година и оттогаш е голем хит во секој Музеј на оптичка илузија. Слика: Camera-obscura.co.uk

И, конечно, тука е илузијата „отсечена глава“ каде што вашата глава се сервира во чинија. 

Петти кат: Волшебна галерија

Magic Gallery содржи многу повеќе кул оптички илузии и интерактивни искуства. 

Плазма цевките и глобусите на Magic Gallery носат струја до вашите прсти и ви помагаат да ја осветлите просторијата. 

Оваа соба има и класични експонати како што се лудите слики со волшебни очи, огледала што го наведнуваат умот, џиновските леќи со „голема глава“ итн. 

Не пропуштајте ги огледалата каде што можете да ги замените носовите и главите со вашиот брат или сестра и со Ѕидот во сенка, се разбира. 

Шести кат: Тераса на покривот

На покривот на Outlook Tower е сместена комората Camera Obscura (темна соба), каде што се одржува Camera Obscura Show. 

Стар перископ користи огледало, леќи и дневна светлина за да ги прикаже најепските панорамски погледи на Единбург. 

Бидејќи ова шоу може да се случува само на дневна светлина, погрижете се да се одлучите за „Целодневниот билет“ (а НЕ за вечерниот билет) додека го купувате вашиот Билети за Camera Obscura.  

Дури и додека го чекате шоуто, можете да погледнете неверојатни глетки на градот Единбург преку достапните двогледи и телескопи. 

Поглед од терасата Camera Obscura
Поглед од терасата на Camera Obscura. Слика: Camera-obscura.co.uk

Вратете се на почетокот


Историја на Camera Obscura

Марија Шорт беше ќерка на научен производител на инструменти наречен Томас Шорт.

Кога тој умре, таа го наследи неговиот телескоп.

Бидејќи Марија сакаше да го сподели телескопот со жителите на Единбург и да заработи пари во тој процес, таа отвори „Популарна опсерваторија“ на ридот Калтон.

Вака е родена Единбуршката Камера Обскура во 1835 година.

Сепак, таа мораше да ја затвори својата опсерваторија во 1849 година, под притисок на градскиот совет.

Одлучната дама што беше, во 1853 година, таа повторно отвори продавница - на Кралската милја, и овој пат го нарече Шортс опсерваторија, Музеј на наука и уметност.

Таа раководеше со опсерваторијата на Шорт до 1869 година, кога почина.

По нејзината смрт, нејзиниот сопруг се обидел да ја води Опсерваторијата, но на крајот ја продал на познатиот социолог Патрик Гедес во 1892 година.

Патрик ја преименуваше зградата во „Кулата Outlook“, што беше раѓање на Camera Obscura и Светот на илузиите.

Поминаа 185 години откако првите посетители стапнаа во Camera Obscura и 130 години откако оваа атракција го доби своето име!

# замокот Единбург
# Кралската јахта Британија
# Зоолошката градина во Единбург
# Палатата Холируд
# Мери Кинг е блиску
# Единбург сводови

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Единбург