Почетна » Бостон » Билети за турнеја во Фенвеј Парк

Обиколки на Fenway Park – билети, цени, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

4.7
(170)

Фенвеј Парк е еден од најстарите бејзбол стадиони во САД. 

Големата лига безбол и спортските ентузијасти го нарекоа „Најомилениот паркинг во Америка“.

Овој стадион е дом на Бостон Ред Сокс и е прикажан во филмови како Good Will Hunting, Money Ball, Fever Pitch и многу повеќе.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за турнејата во Фенвеј парк.

Врвни билети за тури во Фенвеј парк

# Билети за турнеја во Фенвеј парк

Што да очекувате

Кој не сака да фати бејзбол натпревар во Фенвеј парк? 

Или, уште подобро, имајте турнеја зад сцената на еден од најпознатите бејзбол паркови во САД.

Еве некои од главните моменти на турнејата Fenway Park Boston:

Полјак на досаден

Фаул столбот на Фенвеј на десното поле е наречен „Полјак на досаден“.

Именуван по Џони Пески, познатиот играч на Ред Сокс, овој столб стои на 302 метри од домашната плоча и стана суштински дел од фолклорот на Ред Сокс. 

зелено чудовиште

Зелениот ѕид од 37 стапки и 2 инчи лево поле во паркот Фенвеј е познат како Зелено чудовиште.

Овој ѕид оди паралелно со улицата Лансдаун и е исклучително висок и широк. Кога сте тука, не заборавајте да фотографирате. 

На дното на Зеленото чудовиште има табла чии резултати сè уште се менуваат рачно. 

Кровна палуба

Палубата на покривот свртена кон десното поле дава совршен приказ на сликата. 

Целиот стадион е видлив од оваа гледна точка.

Колекцијата на живиот музеј на Фенвеј Парк

Збирката на живиот музеј на Фенвеј Парк ја зачувува историјата и културата на паркот Фенвеј. 

Се одликува и прикажува безбол палки, топки, ракавици и други сувенири потпишани од познати бејзбол играчи. 

Туристичките водичи ви даваат одличен увид во историјата на Ред Сокс и иконите на стадионот. 

Пријателските, привлечни и расположени туристички водичи ја прават оваа едночасовна тура забавна.

Каде да резервирате билети

Билети за турнејата во паркот Фенвеј се достапни на теренот или онлајн однапред.

Сепак, се препорачува да ги резервирате билетите преку Интернет за да ја зачувате маката од редењето на шалтер и губењето време.

Дополнително, резервирањето билети преку Интернет може да ви помогне да добиете големи попусти и понуди.  

Бидејќи некои тури продаваат ограничен број билети, раното резервирање помага да се избегне разочарување во последен момент.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Како функционираат билетите преку Интернет

Оди на Страница за резервации на Fenway Park, изберете го претпочитаниот датум и бројот на билети и веднаш купете ги билетите.

По купувањето, билетите ќе ги добиете преку е-пошта.

Не треба да носите отпечатоци.

Покажете ги билетите за паметен телефон на портата на денот на вашата посета и започнете.

Цени на билетите за турнеја во Фенвеј Парк

Билетите за Fenway Park се достапни за 25 УСД за сите возрасни над 13 години.

Детските билети се достапни по намалена цена од 17 УСД за посетители меѓу три и 12 години.

Доенчињата до две години можат да добијат бесплатен влез.

Може да се резервира приватна обиколка на Фенвеј парк со водич за 75 УСД по глава за група до 10 луѓе.

Билети за турнеја во Фенвеј парк

Влезот во паркот Фенвеј
Слика: Mlb.com

Јавната турнеја е заедничка групна обиколка на паркот Фенвеј со до 50 други посетители. 

За време на оваа едночасовна турнеја, гостите уживаат во пристапот одблизу во внатрешноста на светите ѕидови на паркот Фенвеј.

Локален водич ве води додека ја откривате колекцијата на стадионот од повеќе од 170,000 артефакти.

Цена на турата

Билет за возрасни (13+ години): САД $ 25
Детски билет (од 3 до 12 години): САД $ 17
Доенчиња (до 2 години): слободен

Приватен турнеја во Фенвеј парк

Резервирајте приватна турнеја ако патувате со голема група и сакате ваш личен водич. 

Приватните тури се за групи до 10 луѓе.

Овие обиколки ги покриваат сите експонати опфатени во рамките на јавната турнеја (Полјак на досаден, Зелено чудовиште, колекција на живиот музеј на Фенвеј Парк итн.) и исто така вклучуваат дополнителни локации како што се:

 • Црвено седиште
 • Посета на тимски клуб
 • Посета на тимот за битинг Кејџ
 • Куќата на славните Ред Сокс
 • Ред Сокс пред канцеларија и торбичка за трофеи
 • Прикажување на титули и награди за златни ракавици
 • Клуб за павилјони на Државната улица
 • Песна за предупредување
 • Зелено чудовиште со резултати

Цена на турата: 75 УСД по лице

Како да стигнете до паркот Фенвеј

Паркот Фенвеј се наоѓа на улицата Џерси во близина на плоштадот Кенмор во Бостон.

адреса: 4 Jersey St, Бостон, MA 02215, САД. Најдете насоки

Можете да стигнете до Fenway Park Boston со јавен превоз или автомобил.

Со автобус

Спуштете се на Бруклајн Аве @ Џерси Св автобуска постојка веднаш надвор од теренот.

Земете го автобусот 8, 9, 19, 60 или 65.

Со метро

Масачусетс Ave е најблиската метро станица до паркот Фенвеј.

Земете ја портокаловата линија.

Со воз

Ленсдаун станицата е на околу 3 минути пеш од теренот.

Земете ја линијата Фрамингем/Ворчестер.

Со автомобил

Ако возите со автомобил, вклучете Гугл мапи и започнете!

Посетителите можат да избираат помеѓу опциите за паркирање околу стадионот, вклучувајќи го и Паркинг Yawkey веднаш преку улицата.

Времиња

Од април до октомври, турите во Фенвеј Парк работат од 9 до 5 часот, а во остатокот од годината од 10 до 5 часот.

Последната тура поаѓа во 5 часот во деновите што не се игра.

Во деновите на игра, последната тура поаѓа 3 часа пред времето на натпреварот.

Последната тура поаѓа во 5 часот во деновите што не се игра.

Турнејата на стадионот Фенвеј Парк се одржува цела година, освен Денот на благодарноста, Божиќ и Нова Година. 

Колку долго трае турнејата во Фенвеј Парк?

Обиколката на Фенвеј парк започнува од портата Д на стадионот и трае околу 60 минути.

Во текот на еден час, локалните туристички водичи ви кажуваат за долгогодишната историја на Фенвеј Парк, неговиот најистакнат бејзбол тим, Ред Сокс и познатите играчи како Тед Вилијамс, Бејб Рут и Карл Јастрземски. 

Најдобро време за посета на паркот Фенвеј

Ако сакате да го доживеете целото лудило на Fenway Park, најдобро време за посета е наутро во деновите на игра.

Ќе бидете опкружени со возбуда на бејзбол и треба да планирате да пристигнете најмалку 15 до 20 минути порано за да избегнете кавга.

Меѓутоа, ако претпочитате порелаксирана атмосфера, подобро е да го посетите паркот на ден без игра.

Ако барате помалку преполно искуство, утринските тури во работните денови обично се најмалку зафатени.

Не мора да сте љубител на бејзбол за да го посетите паркот Фенвеј. Турнејата во Фенвеј Парк им помага и на обожавателите и на оние кои не се обожаватели да ја разберат прекрасната историја и архитектура на паркот Фенвеј. 

Дали вредат обиколките на Фенвеј Парк?

Бостон е центар за спорт, а луѓето овде спортуваат, гледаат спортови, дишат спорт и го слават спортот. 

Значи, ако сакате да ја разберете културата на градот Бостон, треба да ја разберете локалната спортска култура. 

Фенвеј Парк е дом на Ред Сокс и е најстариот терен за бејзбол од главната лига во Бостон денес. 

Иако стадионот можеби изгледа мал, тој има долга и извонредна историја што ќе ве полуди!

Можете да научите многу од турнејата во Fenway Park, како легендарните приказни зад Lone Red Seat, Pesky's Pole и Green Monster. 

Богатството во музејот го вклучува следново:

 • 170,000+ артефакти поврзани со историјата на Фенвеј Парк и Бостон Ред Сокс
 • 24,000+ 3-D артефакти и 150,000+ фотографии
 • Сувенири од великаните на Ред Сокс како Тед Вилијамс, Бејб Рут и Карл Јастрземски
 • Тимот од 90 светска серија потпиша бејзбол топки и 36 бејзбол палки употребени за игра
 • Артефакти од историските светски серии од 2004, 2007 и 2013 година
 • 17 различни прикази, вклучително и осум лоцирани во конкурсите на Фенвеј Парк и осум во архивата на нацијата во Кралскиот коректор

Сето ова прави обиколка на паркот Фенвеј да вреди во секоја смисла.

Најчесто поставувани прашања за турнејата во Фенвеј парк

Еве неколку прашања што посетителите обично ги поставуваат пред да резервираат билети за турнејата во Фенвеј парк.

Дали треба однапред да резервирам билети за турнејата во Фенвеј парк?

Да, најдобро е да купите билети однапред за да се обезбеди достапност и да имате искуство без проблеми.

Што треба да очекувам на турнејата во Фенвеј Парк?

Турнејата на Фенвеј Парк е обиколка со водич низ домот на Бостон Ред Сокс. Посетителите го истражуваат историскиот стадион, учат за неговата богата историја и ги гледаат областите зад сцената кои вообичаено не се достапни за јавноста.

Дали турата во Фенвеј парк е достапна за лицата со посебни потреби?

Да, паркот е достапен за лицата со посебни потреби.

Може ли да носам храна и пијалоци на турнејата во Фенвеј парк?

Не, храната и пијалоците не се дозволени на турата.

Дали е дозволено фотографирање на турнејата во Фенвеј парк?

Фотографирањето не само што е дозволено, туку и охрабрено на турнејата.

Може ли да допрам некој од сувенирите во Фенвеј парк?

Не е дозволено допирање на некој од сувенирите при обиколката на Фенвеј парк.

Може ли да го донесам моето милениче на турнејата во Фенвеј парк?

Не, миленичињата не се дозволени на турата во Фенвеј парк, освен за услужни животни.

Дали има продавница за подароци во Fenway Park?

Да, посетителите можат да купуваат сувенири во продавницата за подароци во Fenway Park.

Извори

# Freetoursbyfoot.com
# Bostonattractionsgroup.com
# Tripadvisor.com
# Cocity.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Бостон

# Бродови и музеј во бостонската чајна забава
# Тури со количка во Бостон
# Аквариум во Нова Англија
# Тури за духови во Бостон
# Зоолошката градина Нова Англија
# Коџила Бостон
# Тури на Фенвеј парк
# Патувања во пристаништето во Бостон
# Гледање китови во Бостон
# Тури на Харвард
# Бостонски патки патувања

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Бостон

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар