Почетна » Хамбург » Тури на пристаништето Хамбург

Тури на пристаништето Хамбург – патувања со брод, прошетки, работи што треба да се видат и прават

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(113)

Речиси сите седум милиони туристи кои го посетуваат Хамбург секоја година, исто така, го истражуваат пристаништето во Хамбург за неговите прекрасни погледи и возбудливи активности. 

Пристаништето Хамбург е огромно привлекување и за туристите и за локалното население. 

Од бројни гледишта на пристаништето, посетителите уживаат во фасцинантните глетки, ја истражуваат водата во патувања со брод или одат на пешачки обиколки низ историските Хафен Сити и Шпајхерштат.

Во оваа статија, објаснуваме сè што треба да знаете пред да резервирате турнеја на пристаништето во Хамбург.

Обиколка на пристаништето Хамбург

Содржина

За пристаништето Хамбург

Основано е во 1189 година од Фредерик И на стратешка локација во близина на устието на реката Елба, пристаништето во Хамбург со векови е главната рута на Централна Европа.

Благодарение на над 13,000 пловни објекти кои пловат низ Елба секоја година, пристаништето Хамбург е најголемо во Германија и второ по големина во Европа.

Пристаништето Хамбург е импозантно по големина и второ по Ротердам, најголемото пристаниште во Европа.

Како резултат на тоа, Хамбург се појави како еден од просперитетните градови во Европа. 

Поради расцутеното пристаниште во Хамбург, градот е познат и како „Порта на светот“.

Интересен факт: Дали знаевте дека Хамбург е познат и како „Градот на мостовите“? Има повеќе мостови од Венеција и Амстердам заедно. 


Вратете се на почетокот


Најдобри тури на пристаништето Хамбург

Бидејќи пристаништето е старо колку и градот Хамбург, еден од најдобрите начини да се доживее неговата богата историја и култура е со резервација на турнеја низ пристаништето. 

Постојат два начини на кои посетителите можат да го истражат пристаништето - со пешачење или со прошетка со брод по реката Елба.

Или можете да го поминете целото растојание со најпопуларната турнеја во Хамбург - турнејата на Elbphilharmonie, Speicherstadt и HafenCity.

Овие тури низ областите околу пристаништето во Хамбург се достапни со англиски водичи, како и со германски водичи. 

Тури со брод во Хамбург

Според посетителите кои го истражувале пристаништето Хамбург и по копно и по вода, градот ја покажува својата најдобра страна од водата.

Посетата на градот Ханза не може да биде целосна без патување со брод околу пристаништето Хамбург. 

Посетителите можат да избираат од многу видови тури со брод на пристаништето Хамбург.

Вечерно крстарење со осветлување низ пристаништето Хамбург

Овие патувања со брод управувани од Рајнер Абихт се нарекуваат и како вечерно крстарење при пристаништето во Хамбург.

Тоа е романтично патување со брод низ осветлениот Шпајхерштат, Хафен Сити и пристаништето Хамбург.

Покрај фасцинантните моменти на Хамбург, можете да видите и осветлени океански бродови и контејнерски кранови итн. 

Крстарење со осветлување низ пристаништето во Хамбург
Слика: Abicht.de

Еве некои од знаменитостите во Хамбург што ќе ги видите од бродот - Zollkanal, Wasserschloss, Меѓународен поморски музеј, Универзитетот Хафен Сити, кулата Марко Поло, Салата на филхармонијата Елба, Сент Паули Пирс, Уберзебрике, Рикмер Рикмерс, Кап Сан Диего итн.

Ова едночасовно крстарење со осветлување низ пристаништето Хамбург започнува во 7.30 часот.

Цена на турнеја со брод

Билет за возрасни (15+ години): €20
Детски билет (од 5 до 14 години): €10

Децата под пет години влегуваат бесплатно. 

Обиколка на светлата на пристаништето во Хамбург на шлеп

На оваа 90-минутна турнеја, крстарете по осветленото пристаниште Хамбург на традиционален шлеп.

Ако преферирате опуштено, романтично време, оваа турнеја со брод е најдобриот начин да ги видите светлата на градот и знаменитостите од водата.

Турнеја со светла на пристаништето Хамбург на вода
Слика: GetYourGuide

Патувате низ историскиот Speicherstadt (во зависност од плимата) и модерниот HafenCity за да ги видите бројните врвни точки на градот, а да не ги спомнуваме осветлените терминали за контејнери. 

Сите посетители на бродот добиваат релаксирачки пијалок. 

Оваа тура, управувана од Maritime Circle Line, започнува во 7.30 и 9.30 часот. 

Цена на турнеја со брод

Билет за возрасни (16+ години): €20
Детски билет (од 7 до 15 години): €9

Децата под шест години влегуваат бесплатно. 

Поморски талент: двочасовна обиколка на пристаништето Хамбург

Најдобро семејно пријателско искуство во Хамбург

Ако патувате со вашите деца, оваа 2-часовна турнеја на пристаништето Хамбург се препорачува. 

За време на оваа повеќеслојна, наградувана турнеја на пристаништето Хамбург, посетителите го гледаат контрастот на традицијата и модерноста. 

Покрај редовните моменти на градот, можете да го погледнете и малиот рибарски град долж Елба и најсовремените контејнерски комплекси, рибниот пазар, старите секачи и огромните бродови за крстарење и контејнери. 

Рајнер Абихт управува со оваа тура со брод, која плови од пристаништата Сент Паули.

Цена на турнеја со брод

Билет за возрасни (14+ години): €24
Детски билет (од 5 до 13 години): €11

Децата под пет години влегуваат бесплатно.

Ако немате време, проверете го ова едночасовно крстарење со пристаништето Хамбург.

Крстарење со пристаништето и разглед на Елбфилхармонија со водич

Ако сте во Хамбург за кратка посета, ова е совршена комбинирана турнеја за резервација - вклучува крстарење околу пристаништето и посета на Елбфилхармонија, најпопуларната атракција во германскиот град. 

Крстарење со пристаништето Хамбург
Слика: GetYourGuide

Можете да изберете прво да ја посетите Елбфилхармонија, а потоа да ја посетите турата на пристаништето, или прво да одите на турнеја со брод на пристаништето, а потоа да ја посетите Елбфилхармонијата.

За време на крстарењето, ќе можете да се восхитувате и на Elbphilharmonie од водата. 

Крстарењето патува и низ каналите на Speicherstadt - магацинскиот округ Хамбург. 

Комбинирана цена на турнејата

Билет за возрасни (14+ години): €29
Детски билет (од 4 до 13 години): €14.50

Децата под три години влегуваат бесплатно. 

Hop On Hop Off автобуски и воден билет

Оваа одлична комбинација вклучува еднодневен автобуски билет за разгледување знаменитости и една водена тура. 

Може да се одлучите за едночасовното крстарење со езерото Алстер или двочасовното крстарење по пристаништето по реката Елба за вториот дел од оваа турнеја.

Ако не сакате да се качите на брод за да го обиколите пристаништето, но претпочитате да ги откриете неговите различни делови како што се Магацинскиот округ, Хафен Сити итн., со автобус, проверете ја оваа турнеја.

Најевтина турнеја на пристаништето Хамбург со брод

Со 12 евра по лице, ова е најевтината турнеја со брод на пристаништето Хамбург.

Бидејќи оваа турнеја започнува од Pontonanlage во Binnenhafen, спроти Miniatur Wunderland, таа е совршена втора активност во денот. 

За време на оваа турнеја, посетителите го доживуваат Светското наследство на Шпајхерштат, класичното пристаниште шеталиште, плажата Елба и бродоградилиштата.

Цена на турнеја со брод

Билет за возрасни (14+ години): €12
Детски билет (од 4 до 13 години): €5

Децата под четири години влегуваат бесплатно. 


Вратете се на почетокот


Пешачка обиколка на пристаништето Хамбург

Идеално, посетителите мора да се обидат да го истражат пристаништето во Хамбург и од вода и од копно. 

Меѓутоа, ако немате време или пари, ви препорачуваме да се одлучите за пешачка обиколка на пристаништето бидејќи ќе можете да видите повеќе од историскиот дел на градот. 

Турнеја на Elbphilharmonie, Speicherstadt и HafenCity

Панорама на градот Хафен
Поглед на Хафен Сити. Слика: Thecityateyelevel.com

Оваа турнеја ја започнувате со посета на Elbphilharmonie, која нуди прекрасен поглед на пристаништето Хамбург од неговата Плаза.

Следно, ќе се шетате низ историскиот магацински кварт Speicherstadt и ќе го запознаете модерниот HafenCity, кој порано бил дел од пристаништето Хамбург.

Оваа двоипол часовна турнеја е достапна и на англиски и на германски.

Разглед на Speicherstadt и HafenCity

Ако веќе сте го виделе Elbphilharmonie, ова е совршена турнеја на пристаништето во Хамбург за вас бидејќи се фокусира на неговите два главни дела - Speicherstadt и HafenCity.

Прошетате со водич меѓу каналите, историските складишта и замоците и го откривате историското пристаниште во Хамбург.

Некои од истакнатите моменти што ќе ги видите на патот се Салата на филхармонијата Елба, Васершлос, Куќата на Чиле итн.

Следете ја врската за да погледнете уште една возбудлива турнеја како историскиот пристанишен град и модерниот Хафен Сити растат заедно

Тричасовна турнеја со храна во Хафен Сити и посета на Елбфилхармонијата

Ова патување е обиколка на пристаништето Хамбург со една разлика - фокусот е помалку на пристаништето, а повеќе на храната во областа. 

Оваа 3-часовна прошетка со водич започнува во срцето на Хафен Сити, а потоа се сели во Спајхерштат и на крајот до Елбфилхармонија.

Турнеја за храна во Хафен Сити
Слика: Hamburg.com

За време на патувањето, застанувате во пет одлични ресторани за да вкусите вкусни меѓународни мезе.

Вашата последна станица за храна ќе биде во ресторанот Störtebekers на шестиот кат на Elbphilharmonie, по што можете да се качите на Плаза за неверојатен поглед на пристаништето Хамбург. 

Цена на турата: 39 евра по лице

Забава турнеја на пристаништето со Оливија Џонс

Оваа 90-минутна тура е патување околу пристаништето со разлика.

Ќе се качите на брод заедно со Оливија Џонс, најпопуларната германска Drag Queen. 

На еден од чамците на традиционалната бродска компанија Абихт, сите посетители уживаат во музика, танцуваат и пеат заедно.

По 75-минути гледање на хоризонтот на Хамбург од водата, се симнувате од чамецот во Ландунгсбрукен и се упатувате кон Оливија Џонс Бар, каде забавата продолжува.

Бонус тури: Ако сте во Хамбург со некој посебен, проверете го ова Романтично крстарење по пристаништето со вино и сирење. Или ако одите на одмор со вашите деца, следете ја врската за најдобра семејна турнеја на пристаништето Хамбург.


Вратете се на почетокот


Работи што треба да се видат во пристаништето Хамбург

Многубројните бродови кои пловеле низ пристаништето во Хамбург низ вековите го обликувале градот, а тој е видлив на многу места – Рипербан, Сент Паули и самото пристаниште. 

Ги наведуваме најдобрите работи што треба да ги видите и направите на пристаништето -  

Пирс Сент Паули

Сент Паули Ландунгсбрукен е понтон долг 700 метри кој е поврзан со десет флексибилни мостови со копното. 

Тие се познати и како етапи за слетување Сент Паули или Мостови за слетување Сент Паули.

Од овие пристаништа заминуваат тури, траекти и патнички бродови. 

Туристите можат да ги истражуваат рестораните, продавниците за курио и кафулињата додека уживаат во погледот на пристаништето. 

Стариот Елбтунел (тунел Стар Елба) започнува од блиску до пристаништата Сент Паули. 

Тунелот Елба

Тунелот Елба е вековен подводен мост долг 400 метри (една четвртина од милја) кој го поврзува Сент Паули-Ландунсбрикен со полуостровот Штајнвердер во пристаништето Хамбург. 

на Тунелот Елба е отворен за пешаци, велосипедисти и туристи во текот на целиот ден, а влезот е бесплатен. 

Историските лифтови од двете страни на тунелот носат возила 24 метри (79 стапки) под површината за да можат да го користат тунелот за да стигнат до другата страна на Елба.

Рибниот пазар во Хамбург

Хамбуршкото пристаниште рибниот пазар е веднаш до Сент Паули Пиерс и, и покрај неговото име, продава и овошје, цвеќиња, облека, сувенири итн. 

Во летната сезона се отвора секоја недела од 5 часот наутро, а во зимската сезона од 7 часот наутро. Во текот на целата година, рибниот пазар се затвора во 9:30 часот.

И покрај раните часови, тоа е огромна туристичка атракција. 

Ако не ви пречи раниот почеток во 5 часот наутро, мора да го испробате ова утринска обиколка на Рипербан, пристаништето Хамбург и Рибниот пазар.

Музеј во пристаништето Овелгон

Оваа изложба покрај пристаништето е на плажата Елба и се состои од 20 чудни класични бродови закотвени на кејот Нојмулен.

Овие бродови главно датираат од 1880 до 1960 година и одиграа улога во подобрувањето на вредноста на Хамбург како влијателен пристанишен град. 

Бродовите изложени на Музејсхафен Овелгон некогаш беа урнатини кои скапуваа на различни локации, но сега се обновени благодарение на долгогодишната макотрпна работа.

Посетителите можат да се шетаат гледајќи ги бродовите, а некои од нив нудат дури и тури со водич. 

Елфилхармонија

Elbphilharmonie или Elphi е огромна концертна сала во Хафен Сити.

Повеќе од четири милиони туристи посетете ја Елбфилхармонијата секоја година да застанете на својот Плаза и да ги видите прекрасните погледи на пристаништето во Хамбург.

Елбфилхармонија на пристаништето во Хамбург
Слика: Elbphilharmonie.de

Elbphilharmonie е исто така дом на најдолгиот ескалатор во Европа. 

Тоа е најпопуларната атракција во Хамбург, па оттука и секогаш преполна. 

За да избегнете долго време на чекање, мора да резервирате a турнеја со водич на Elbphilharmonie или пешачка тура на Elbphilharmonie и околните области.

минијатурна чуда

минијатурна чуда е мал свет со возови, автобуси, аеродроми, канцеларии и се разбира, минијатурни луѓе од сите култури. 

Miniatur Wunderland е популарна и кај децата и кај возрасните и привлекува повеќе од 1 милион туристи годишно. Резервирајте билети

Оваа атракција има 15 километри минијатурна железничка пруга, 11000 железнички вагони, 4,110 згради итн. 

Капа Сан Диего, Уберсеебрике

Кап Сан Диего е најголемиот пловен музејски брод на глобално ниво и е закотвен во пристаништето Хамбург.

Музејот Кап Сан Диего во Хамбург
Музејот Кап Сан Диего е во брод. Во позадина може да се види салата на филхармонијата Елба. Слика: Хеп-хамбург.de

Товарниот брод пловел по морињата на Јужен Атлантик од 1961 и 1988 година и за себе го добил прекарот „Белиот лебед на Јужниот Атлантик“. 

Туристите можат да се качат на бродот и да го истражуваат бродот - на пример, тие можат да дознаат како вечерале морнарите, како спиеле, како работела машинската соба, како товарот бил складиран итн. 

Можете да одите на обиколка на бродот со самостојно водење или резервирајте го капитенскиот простор за ноќта. 

Хамбург зандана

Хамбуршката зандана во Шпајхерштат ги враќа во живот најтемните настани во историјата на градот.

Специјалните ефекти и професионалните актери прикажуваат историски настани како што се големиот пожар од 1842 година, катастрофалните поплави во 1717 година, егзекуцијата на Штертебекер итн. 

Во текот на 90 минути, посетителите можат да видат 11 различни претстави и да уживаат во многу акција на две забавни возења. Резервирајте билети за Хамбург зандана

Статуата на Клаус Штертебекер

Клаус Штертебекер бил пират од 14 век, обезглавен во 1401 година во Грасбрук во денешен Хафен Сити.

Сепак, неговата легенда е поврзана со Хамбург на многу начини. 

Се верува дека круната на црквата Света Шатерина е составена од злато пронајдено во јарболот на бродот на Штертебекер. 

Дури и пиратското знаме на фудбалскиот клуб ФК Сент Паули е почит на Штертебекер.

Ресторанот во Elbphilharmonie, новоотворената знаменитост во Хамбург, исто така го носи името на познатиот пират. 

Споменикот на Клаус Штертебекер е бронзена статуа тешка два тона која го прикажува гол и врзан пред да биде погубен. 

Нејзиниот пиедестал ги носи зборовите „Божји пријател и непријател на светот“.

Вилком Хофт

Хамбург можеби е најљубезното пристаниште во светот. 

На крајот на краиштата, тоа е единственото пристаниште каде што секој брод е пречекан и се збогува со националната химна на земјата. 

Основан во 1952 година, Вилком Хофт („Точка за добредојде“ на англиски) свиреше повеќе од 150 национални химни и честитки на националните јазици на бродовите.

Вилком Хофт
Слика: Ведел.де

Повеќе од 50 бродови ја минуваат точката за добредојде дневно.

Покрај патниците на бродовите, локалното население и туристите исто така уживаат да поминуваат време во Вилком Хофт и да ги слушаат честитките. 

Некои исто така го пробуваат ресторан во објектот со истото име. 

Плажата Елба

на Плажата Елба во близина на Övelgönne е популарна кај туристите и локалното население. 

Можете да ја посетите километарската плажа на Елба за лежерни прошетки и да гледате масивни контејнерски бродови во пристаништето. 

Плажата Елба, Хамбург
Слика: Hamburg.de

Многу кафулиња и ресторани се преполни на плажата, а сите имаат седишта на отворено. 

Посетителите можат да го проверат Музејсхафен, кој е веднаш до прекрасната плажа.

Рикмер Рикмерс

Рикмер Рикмерс е товарен брод изграден во 1896 година, сега закотвен во пристаништето Хамбург како пловечки музеј. 

Туристите се качуваат на бродот за да го видат внимателно обновениот брод, кој дава увид во животот на море пред повеќе од еден век. 

Бродот е поделен на три дела:

  • Областа на музејот, истакнувајќи ја историјата на бродот
  • Изложбениот простор, каде што се изложени експонати како наутички предмети и фотографии и сл
  • Ресторан кој служи автентични јадења од Хамбург

За да го истражат бродот, на посетителите им треба Влезен билет за Рикмер Рикмерс

Марко Поло Тераси

на Марко Поло тераси се место за состанување во средината на HafenCity со удобно седење и прекрасен поглед. 

Можете да видите прекрасни глетки на позадината околу пристаништето Грасбрук. 

Познато е дека туристите ги посетуваат терасите на Марко Поло за да се релаксираат и, во исто време, да уживаат во метежот и вревата во пристаништето и Хафен Сити. 

Магеланови тераси, уште едно кул место за дружење, е на само 300 метри (1000 стапки) од терасите на Марко Поло.

Извори

# Hafenrundfahrt-hamburg.com
# Hamburg-travel.com
# Tripadvisor.com
# Hamburg-citytours.de

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

# Елфилхармонија
# минијатурна чуда
# Тури на Рипербан
# Hamburger Kunsthalle

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Хамбург

Оваа статија е истражувана и напишана од