Истражување на светот: 12 причини што мора да ги знаете за да го започнете вашето патување сега

Истражување на светот

Патувањето не е само хоби; тоа е трансформативно искуство што може да го збогати вашиот живот на безброј начини. Без разлика дали сте искусен глобтротер или некој кој никогаш не се оддалечил далеку од дома, постојат убедливи причини зошто треба да започнете да патувате сега. Во оваа статија, ќе истражиме 12 моќни причини зошто треба да го спакувате вашиот… Прочитај повеќе

Суштински совети за патување со дете

Патување со мало дете

Тргнувањето на патување со мало дете отвора свет на прекрасни откритија, претворајќи го секое патување во авантура исполнета со уникатни искуства. Сепак, тој исто така претставува збир на уникатни предизвици кои можат да ги тестираат дури и вештините на најискусните патници. Овој сеопфатен водич е дизајниран да им помогне на родителите лесно да се движат низ овие води, нудејќи… Прочитај повеќе

Совети за патување во странство за прв пат: вашиот сеопфатен водич

Патување во странство за прв пат

Патувањето во странство за прв пат е возбудлив скок во светот на нови искуства и откритија. Тоа е патување кое отвора врати за различни култури, пејзажи што го одземаат здивот и незаборавни авантури. Меѓутоа, за првпат меѓународните патници, помислата да зачекори во непознати територии може да донесе и мешавина од возбуда и страв. Од навигацијата… Прочитај повеќе

Каде да патувате во текот на зимската сезона: врвни дестинации за зимски одмор што треба да ги посетите

Зимска романса во Виена

Зимската сезона нуди уникатен шарм што ги повикува патниците да истражуваат живописни пејзажи, да уживаат во зимските спортови и да уживаат во празничните традиции. Без разлика дали барате снежна земја на чудата или сончево бегство, оваа статија ќе ве води низ некои од најдобрите места за посета во текот на зимските месеци. Од волшебни снежни дестинации до рајски бакнати на сонце,… Прочитај повеќе

Како да го убедите вашиот партнер, маж или жена да патуваат со вас

Парови на одмор

Како ќе биде ако вашиот партнер, сопруг или жена негира прекрасно патување затоа што не сака патување? Сигурно ќе биде скршено ако мора да го пропуштите вашиот толку посакуван одмор поради ова, нели? Нема да ви предложиме да го промените вашиот животен партнер. Да бидам искрен, да изберете одмор или… Прочитај повеќе

Како да избегнете да бидете ограбени додека патувате - локално и во странство

Избегнувајте да бидете ограбени

Пред да започнеме со тоа како можете да избегнете да бидете ограбени додека сте на одмор, дозволете ни да ве увериме дека повеќето од патниците се враќаат дома по пријатен одмор со многу спомени. Никој не сака нивниот одмор да биде лошо искуство, но токму тоа се случува кога ќе ве ограбат додека патувате… Прочитај повеќе

Список за проверка за прв патник во Индија

Прво патување во Индија

Индија е земја на културна разновидност, различни религии, безброј јазици, духовност, јога, храна за која треба да се умре и да не се заборави Камасутра. Ако сакате да патувате во Индија за прв пат, или веќе сте стигнале до Индија на вашата прва посета, подгответе се да бидете заслепени. Досега невидени бои, досегашни вкусови, мириси,… Прочитај повеќе

Десет најдобри филмови за патување за инспирација - најдобри патувачки филмови на сите времиња

Филмови за инспирација за патување

Кое е едното нешто што најмногу ви треба кога планирате патување? Ништо освен инспирација! И што е едното нешто што сигурно најмногу ќе ве инспирира? Филмови, филмови и повеќе филмови! Филмови кои никогаш не излегуваат од мода дури и ако ги гледате сто пати! Филмови кои ве мотивираат никогаш да не изгубите… Прочитај повеќе

Совети за патување по пат со семејството и децата

Совети за патување со семејството и децата

Ако планирате патување со вашето семејство (кое може или не може да вклучува деца), има многу работи што треба да ги имате на ум. Патувањето е убаво, но уште подобро е да се патува безбедно и да се патува подготвено. Додека патувате со семејството, следете ги петте мантри за семејно патување: Додека ова… Прочитај повеќе

Како да заштедите пари додека патувате

Како да заштедите пари на одмор

Секој сака да заштеди пари додека патува - да го растера својот пословичен долар - и има некои лесни начини да го направите тоа. Само што овие совети за да заштедите пари или да имате евтин одмор се толку едноставни што им недостасува нашето внимание. Проверете ја нашата листа од 13 неверојатни совети како да заштедите… Прочитај повеќе

Совети за туристите како да се хранат добро и да останат здрави во Индија

Јадење улична храна во Индија

Индија е земја со богата култура и подеднакво богата кујна и отсекогаш била на листата на милиони туристи. Луѓето од секој агол на светот доаѓаат да ја прифатат неверојатната култура на храна во Индија. Од Северна Индија до Јужна Индија, индиското непце е исклучително разновидно. Ако некој сака да… Прочитај повеќе

Топ 25 безбедносни совети за жени кои патуваат соло во Индија

Безбедност за соло жени во Индија

Не е лесно да се биде соло жена патник. Честитки, што ја донесовте тешката одлука. Имајќи го тоа, дозволете ни да ве увериме дека сте во сигурни раце – не грижете се – ви ги претставуваме 25-те врвни безбедносни совети за жените кои патуваат соло во Индија. Луѓето насекаде се љубезни и дарежливи кон жените, сепак… Прочитај повеќе

Како да спакувате дополнително во вашиот куфер за семеен одмор

Совети како да спакувате куфер за одмор

Како да се спакувате дополнително за семеен одмор е прашање кое се појавува во моментот кога сте резервирале билети за одмор. Сите знаеме дека не може само да се натрупаат бројни торби за одмор, бидејќи тоа може да доведе до непријатни ситуации. Носењето на цела куќа за вашиот семеен одмор е… Прочитај повеќе

Совети за патување за оние кои првпат патуваат – совети да останете безбедни

Совети за патување за оние кои првпат патуваат

Сите сакаме да патуваме. На крајот на краиштата, патувањето го проширува умот, го релаксира телото и помага да се изградат врски со остатокот од светот. Некои од нас се смели патници на кои не им требаат совети за патување, а потоа има и такви на кои им требаат совети за патување. Значи, тука е нашата листа на генерички совети за патување, корисни за… Прочитај повеќе

Како да заштедите пари за патување низ светот

Како да заштедите пари за патување низ светот

Сите знаеме дека за патување се потребни пари – прашање е само колку. Не може сите да бидеме штедливи патници и оттука да живееме со да речеме 25 долари дневно. На некои од нас можеби ќе им требаат повеќе пари од тоа за да имаат убав задоволителен одмор. Сега, каде носиш… Прочитај повеќе