Почетна » Прага » Билети за Прашкиот замок

Прашкиот замок – билети, цени, попусти, часови, тури со водич

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Прага

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(148)

„Да се ​​биде во Прага се чувствува како да сте во бајка, освен една клучна разлика – градот Прага е вистински“.

Бидејќи ниту една бајка не е целосна без замок, Прага има свој - најстариот замок во светот соодветно именуван Прашкиот замок.

Прашкиот замок, кој бил изграден во 880 година од нашата ера, локално се нарекува и Пражски Храд.

Тој е носител на Гинисов рекорд како најголем антички замок во светот и место за светско наследство на УНЕСКО.

Во оваа статија споделуваме сè што мора да знаете пред да резервирате билети за замокот во Прага.

Што да очекувате во Прашкиот замок

Посетителите можат да изберат од многу видови билети за Прашкиот замок.

Вид на билетицена
Прескокнете ги билетите за замокот во Прага16 евра (390 CZK)
Прескокни билети за линијата + Мобилен водич + ориентација18 евра (437 CZK)
2.5-часовна обиколка на Прашкиот замок со водич35 евра (850 CZK)
1-часовна обиколка на Прашкиот замок со водич17 евра (413 CZK)
Разглед на палатата Лобкович и Прашкиот замок19 евра (460 CZK)
Прашкиот замок + Прашкиот астрономски часовник33 евра (800 CZK)
Музеј на комунизмот + Прашкиот замок30 евра (730 CZK)

Ако парите не се проблем, но сакате да создадете убави спомени, проверете го Најдоброто од Прага: 5-часовна приватна турнеја со водич.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Прашкиот замок

Најдобро време за посета на Прашкиот замок е веднаш штом ќе се отвори во 9 часот наутро.

Од 10 часот, толпата почнува да се излева и го достигнува својот врв околу 1 часот. До 3 часот, линиите во Прашкиот замок повторно се скратуваат.

Ако не можете да стигнете до замокот до 9 часот, следното најдобро време за посета е после 3 часот.

Скриена предност на пристигнувањето во замокот по завршувањето на времето на врвот е тоа што можете бесплатно да ја посетите Златната лента.

Односно, по 5 часот во лето и 4 часот во зима, не ви треба влезен билет за да ја истражите Златната лента.

Златната лента е улица во внатрешноста на замокот, која се состои од мали куќи обоени во светли бои.

Како и секоја друга туристичка атракција, во Прашкиот замок има најголема гужва за време на викендите.

Колку време трае Прашкиот замок?

Идеална обиколка на комплексот Прашки замок каде што ќе ги истражувате историските градби, катедралите, изложбите и прошетката во градините ќе ви одземе најмалку пет часа.

Ако не патувате со деца или постари лица и сакате брзо да истражите сè што е понудено во Прашкиот замок, три часа треба да бидат доволни.

Аудио водичот на Прашкиот замок е долг 3 часа.

Многу туристи веруваат дека „можете да останете цел ден, а сепак да не видите сè во замокот Прага“.

Билети за влез во Прашкиот замок немаат временско ограничување. Откако ќе влезете внатре, можете да поминете онолку време во истражување на замокот колку што сакате.


Вратете се на почетокот


Попусти за билети за Прашкиот замок

Влезот во Прашкиот замок е бесплатен, но можете само да ги истражувате градините и ходниците.

За да видат сè во комплексот, посетителите на возраст од 17 години и повеќе мора да купат билети за Прашкиот замок во вредност од 16 евра.

Посетителите на возраст од 6 до 16 години добиваат 50% попуст на целосниот билет за возрасни и плаќаат само 8 евра, додека децата од пет години и помалку добиваат попуст од 75% и плаќаат само 4 евра.

Мора да покажете валидна лична карта за да ја докажете вашата возраст.

Достапни се попусти во замокот

При презентирање на важечка лична карта на штандот за билети во Прашкиот замок, попуст може да добијат и средношколци, студенти (на возраст од 17 до 26 години) и постари граѓани на возраст од 66 години и повеќе.

Забелешка: Купување на Билети за Прашкиот замок онлајн ќе ви помогне да заштедите пари и време (затоа што нема да мора да чекате во долгите шалтери за издавање билети).


Вратете се на почетокот


Прескокнете ги билетите за замокот во Прага

Билет за влез во Прашкиот замок
Слика: MeMySelfAndTheStage

Ова се онлајн билети за Прашкиот замок, што значи дека не треба да чекате ред на шалтерот за билети во замокот.

Овој билет за патека „Б“ ги покрива сите најдобри атракции во замокот Прага.

Трасата ги опфаќа ентериерите на замокот, Старата кралска палата, базиликата Свети Ѓорѓи, Златната лента и прекрасните витражи на катедралата Свети Витус.

На страницата за резервација на билети, можете да изберете од четири временски слотови – 10.30 часот, 11.30 часот, 1.05 часот, 2 часот.

Цена на билетот за Прашкиот замок

Билет за возрасни (од 17 до 65 години): 388 CZK (16 евра)
Младински билет (од 6 до 16 години): 194 CZK (8 евра)
Детски билет (<5 години): 97 CZK (4 евра)


Вратете се на почетокот


Разглед на Прашкиот замок со водич

Разглед на Прашкиот замок со водич
Слика: Getyourguide.com

Ако можете да си го дозволите тоа, топло ви препорачуваме обиколка на Прашкиот замок со водич.

Ова е 2.5 часовна турнеја со водич во која локален експерт го презема водството.

Вашата тура низ Прашкиот замок започнува од погодна локација, надвор од Палатата.

Водичот ве сретнува во близина на Карловиот мост, каде што ќе ви даде краток преглед на историјата на замокот кој се надѕира над главниот град.

Потоа водичот ве води преку мостот, до Малиот градски плоштад, од каде што се качувате со трамвај до Прашкиот замок. 

Додека го истражувате Стариот замок, салата Владислав, базиликата Свети Ѓорѓи, катедралата Свети Вит итн., вашиот локален водич ги обезбедува сите приказни за принцовите, кралевите и императорите.

Оваа турнеја е достапна на англиски, германски, италијански, француски, руски и шпански.

Цена на тура со водич

Билет за возрасни (16+ години): 850 CZK (35 евра)
Детски билет (до 15 години): 485 CZK (20 евра)


Вратете се на почетокот


Каде е Прашкиот замок?

Прашкиот замок е еден од најзначајните споменици во Чешка.

Познатиот замок, кој исто така е и куќа на актуелниот чешки претседател, се наоѓа во областа Храдчани (исто така познат како област замок).

Стоејќи на врвот на ридот со поглед на Малиот град, на левиот брег на реката Влтава, замокот е најзначајното историско и културно богатство на Чешка.

Линк за мапа на Google

Како да стигнете до Прашкиот замок

Бидејќи е значајна туристичка привлечност, Прашкиот замок е добро поврзан со секој агол.

Лесно може да се стигне до Прашкиот замок пеш, со трамвај или со метро.

Пешки

Брзо 8-минути пешачење од Метро станица Malostranská (линија А) може да ве однесе до Прашкиот замок.

Ако се шетате на Малиот градски плоштад, можете да го најдете патот до Прашкиот замок преку улица Нерудова.

Иако оваа прошетка е малку стрмна, погледите вредат секој момент.

На крајот од вашето мало патување, ќе бидете пред портите на Прашкиот замок.

Со трамвај

Ако пешачењето не е ваша работа или ако патувате со постари или деца, ви препорачуваме да земете трамвај за да стигнете до Пражски Храд.

Трамвај бр. 22 ќе ве однесе до ридот до трамвајската станица наречена „Pražský Hrad“.

Откако ќе се спуштите, свртете лево и почнете да одите. За 5 минути ќе стигнете до вториот двор на Прашкиот замок.

Можете да се качите на трамвај на која било станица по ваша желба.

Сепак, Метро станица Národní Třída (пред Народниот театар – Národní Divadlo) и Станица Малостранска се најзгодните пунктови за интернат.

Ако сакате да избегнете пешачење или гужва во јавниот превоз, препорачуваме да ангажирате такси.

Такси може да одат до портите на замокот.


Вратете се на почетокот


Часови за Прашкиот замок

Прашкиот замок се отвора во 6 часот наутро и се затвора во 10 часот, во текот на целата година.

Сепак, историските градби во Прашкиот замок го следат своето време - во летните месеци (април до октомври) тие се отворени од 9 до 5 часот и во зима (ноември до март) од 9 до 4 часот.

Се прашувате кои се историските градби во Прашкиот замок?

1. Стара кралска палата
2. Изложбата „Приказната за Прашкиот замок“
3. Базилика Свети Ѓорѓи
4. Златна лента со Далиборка кула
5. Галерија на слики од Прашкиот замок
6. Кула во прав
7. Палата Розенберг

И бидејќи не сакате да ги пропуштите овие историски градби, мора да го посетите Прашкиот замок според нивното време.


Вратете се на почетокот


Прашкиот замок слободен влез

Влезот во Прашкиот замок е бесплатен.

Без да купувате билети, можете да се шетате низ ходниците на замокот и градините.

Сепак, има многу импресивни згради, изложби итн., до кои не можете да пристапите без влезници.

Еве го списокот -

1. Катедралата Свети Вит
2. Стара кралска палата
3. Изложбата „Приказната за Прашкиот замок“
4. Базилика Свети Ѓорѓи
5. Златна лента со Далиборка кула
6. Палата Розенберг
7. Галерија на слики од Прашкиот замок
8. Голема јужна кула со поглед на галерија

Ако НЕ сте на буџетски одмор во Прага, ви препорачуваме да го купите Билети за Прашкиот замок онлајн и истражете го во потполност.

Бесплатен влез за „квалификувани“ туристи

Туристите кои исполнуваат специфични критериуми можат бесплатно да влезат во Прашкиот замок. Тие се -

1. Деца од шест години па нагоре
2. Група во градинка и нивниот учител
4. Туристи со различни инвалиди со валидна инвалидска книшка
3. ЕУ лиценцирани туристички водичи со клиенти кои поседуваат купени билети


Вратете се на почетокот


Што има внатре во Прашкиот замок?

Комплексот Прашкиот замок доминира во хоризонтот на градот и нуди многу атракции и знаменитости внатре.

1. Црква на Прашкиот замок

Во Прашкиот замок има две катедрали - катедралата Свети Витус и базиликата Свети Ѓорѓи.

Ова се најстарите цркви во Чешка.

Катедрала Свети Вит

Катедралата Свети Вит е најголемата и најважната црква во Прага.

Катедралата стои во центарот на замокот, а нејзините најстари делови датираат од 14 век.

Туристите кои ја посетиле оваа катедрала се восхитувале на сложените витражи кои ги сочинуваат прозорците.

Ѓорѓи базилика

Таа е втората најстара црква во замокот, основана околу 920 година од принцот Вратислав I.

Катедралата се одликува со прекрасна и шарена барокна фасада.

Фасадата датира од 17 век и е посветена на Људмила од Бохемија.

Зградата сега е дом на колекцијата Bohemia Art од 19 век и служи и како концертна сала.

2. Градините на Прашкиот замок

Градината на замокот била нарачана од Хабсбург Фердинанд I и основана во 1534 година.

Градините на Прашкиот замок
Слика: Praguego.com

Освен ретките ботанички примероци и егзотични растенија, градината има и неколку згради изградени за да ги забавува кралските кралски семејства кои престојувале овде.

Додека сте во градината, можете да ја забележите салата за игри со топки, Кралската летна палата итн.

3. Златна лента

Голден Лејн е улица со мали, шарени куќички.

Оваа улица го добила своето име затоа што се верува дека на оваа улица живееле златари (и алхемичари). Денес овие куќи се претежно продавници за сувенири.

Меѓу овие куќи, една од нив е попопуларна од останатите - Куќата бр. 22 - затоа што тука е познато дека престојувал писателот Франц Кафка.

Тој живеел во куќата бр. 22 со неговата сестра Отла од 1916 до 17 година.

Се верува дека Франц Кафка ја добил својата инспирација да ја напише својата книга насловена „Замокот“ додека живеел во Голден Лејн, внатре во Прашкиот замок.

4. Палата Розенберг

Палатата Розенберг се наоѓа на улицата Јирска, внатре во Прашкиот замок.

Оваа ренесансна палата била користена како резиденција за немажените благороднички.

Палатата е мала, но соодветно реставрирана и одржувана.

5. Промена на стражата

Претседателската гарда стои на сите три влеза на Прашкиот замок и секој час се менува без многу претстава.

Сепак, секој ден напладне, во првиот двор на Прашкиот замок се гледа церемонијалната промена на гардата.

Ако можете да пристигнете во дворот до 11.40 часот, можете да добиете гледна позиција за најдобар поглед.

Забелешка: За да ја видите промената на стражата, не треба да купувате билети.

6. Јавецот на Прашкиот замок

Ако го посетувате Прашкиот замок во летните месеци, не пропуштајте го ровот.

Откако ќе ги видите негуваните градини, стигнете до Горниот ров преку влезот во кралските градини.

Ако сакате пешачење, ова е одличен начин да уживате во природата.

Од Горниот ров на Прашкиот замок, ќе најдете патеки кои ќе ве одведат до Долниот ров.

7. Сала Владислав

Салата Владислав е една од највеличествените градби во Прашкиот замок.

Изграден е помеѓу 1493-1502 година и денес се користи за големи јавни собири како што се крунисувања, банкети и други конференции.

Највпечатлива карактеристика на салата е нејзиниот таван, што ја прави најголемата секуларна засводена просторија во Европа.

Готски ребрести свод на покривот го држи таванот кој се протега над педесет стапки.

8. Кула во прав

Кулата барут датира од 15 век и служела како еден од главните влезови во оградениот град Прага.

Оваа готска порта првично го одвојувала Стариот град од Новиот град.

Кога била изградена, била наречена „Нова кула“.

Меѓутоа, бидејќи се користел за складирање барут, со текот на времето го добил прекарот „Будер кула“.

9. Приказната за Прашкиот замок

Оваа фантастична изложба што ја илустрира историјата на Прашкиот замок е задолжително да се види при посетата на Старата кралска палата.

Изложбата, исто така, ја прикажува обемната и енергична историја на Прага и Чешка.

Примарните прикази ги вклучуваат приказите и артефактите поврзани со накит од чешката круна и богатството на катедралата Свети Вит.


Вратете се на почетокот


Мапата на прашкиот замок

Се протега на 750,000 квадратни метри, Прашкиот замок е огромна и прекрасна градба.

Додека се обидувате да ја апсорбирате оваа вистинска убавина, човек брзо може да изгуби чувство за времето и патот.

Мапата на прашкиот замок
Учтивост на картата: Hrad.cz

Список на згради

I – Стариот кралски дворец
II - Приказната за Прашкиот замок
III – Базилика Св
IV – Ризницата на катедралата Свети Вит
V – Златна лента
VI - Галерија на слики во замокот Прага
VIII – катедрала Свети Вит
IX – Палата Розенберг
X – Голема јужна кула на катедралата

Градини во замокот Прага

1 - Кралска градина
2 - Јужните градини (затворено во 2019 година)
3 - Еленски ров (затворен во 2019 година)

Носењето карта на замокот не само што ќе ве спаси од губење туку ќе ви помогне побрзо да ги најдете туристичките атракции.

Препорака: Бидејќи Прашкиот замок е огромен, обиколката со локален експерт има многу смисла. Проверете го ова разглед на замокот со водич.


Вратете се на почетокот


Разбирање на кола во замокот Прага

Откако ќе одлучите да купите билети за Прашкиот замок, првото прашање што се поставува е: „Кој билет за Прашкиот замок треба да се купи?

Повеќето туристи се збунуваат бидејќи има три вида билети -

1. Билети за коло „А“.
2. Билети за коло „Б“.
3. Билети на колото „C“.

Комплексот Прашкиот замок е толку голем што неговите организатори презедоа два чекора за да им олеснат на туристите:

1. Ја зголемија важноста на билетите за два дена. Да тоа е точно. Така можете да го донесете истиот билет следниот ден и да го истражувате замокот уште еден ден.

2. Организаторите ги поделија точките од интерес во комплексот Прашкиот замок во 3 различни кола, со што посетителите полесно одлучуваат што сакаат да видат.

Пред да излеземе со нашата препорака за тоа кој билет мора да го купите, ајде прво да разбереме што значи секоја од овие кола.

Коло А на Прашкиот замок

Круг Билетот ви дава пристап до сите историски градби во замокот Прага.

Зградите се катедралата Свети Витус, Стариот кралски дворец, Изложбата „Приказната за Прашкиот замок“, базиликата Свети Ѓорѓи, Златната лента со кулата Далиборка и палатата Розенберг.

Коло Б на Прашкиот замок

Билет за коло Б вклучува влез во катедралата Свети Витус, Старата кралска палата, базиликата Свети Ѓорѓи, Златната лента со кулата Далиборка.

Единствената зграда што недостасува во овој круг е палатата Розенберг.

Коло C на Прашкиот замок

Со билет за Circuit C во рака, можете да уживате во изложбата „The Treasure of St. Vitus Cathedral“ и во галерија на слики на Прашкиот замок.

Да, тоа е за тоа.

Која е подобра патека во Прашкиот замок?

Со три различни типови на билети за избор, природно е да се збуните.

Туристите кои биле во Прашкиот замок велат дека на Билети за коло Б се најдобри – ги опфаќаат најважните историски градби.

Проверете ги туристите кои ги наведуваат своите причини Вчерашниот службениот времето   Ricksteves.com.

Билетите за коло A и Circut C се поскапи од билетите за коло Б, што исто така функционира во корист на второто.


Вратете се на почетокот


Водичи за Прашкиот замок

Ако барате водич кој ќе ви помогне подобро да го истражите Прашкиот замок, имате две опции.

Човечки водичи

Достапен е професионален туристички водич на следните јазици - чешки, англиски, германски, француски, италијански, шпански и руски.

Стандардна едночасовна тура ве води до катедралата Свети Витус и Старата кралска палата. Можете да организирате и лично или групно патување.

Ако сакате водич за Прашкиот замок на чешки јазик, ќе ве чини 50 CZK/час/лице.

Водичите за странски јазици ви наплаќаат двојно повеќе. Дознај повеќе.

Аудио водич

Може да изберете и аудио водич за да го истражите замокот.

Тие покриваат 95 точки на интерес во рамките на комплексот Прашки замок, а времетраењето на оваа тура AudioGuide е 3 часа.

Ангажирањето на аудио водичот за три часа ќе ве чини 350 CZK по уред. Ако го сакате за цел ден, ќе треба да издвоите 450 CZK по уред.


Вратете се на почетокот


Фотографија во Прашкиот замок

Иако можете да фотографирате во Прашкиот замок, не сите области дозволуваат бесплатно фотографирање.

За да направите фотографии од ентериерите на зградата, треба да купите лиценца за фотографирање.

Ако носите камера и сакате да фотографирате, ова е мала и брза инвестиција во создавање спомени.

Ако одлучите да не купите лиценца за фотографирање на Прашкиот замок, внимавајте на ознаките каде можете да фотографирате бесплатно, а каде не.

Популарни атракции во Прага

# Зоолошката градина во Прага
# Еврејскиот кварт Прага
# Концентрационен камп Терезин
# Black Light театар, Прага

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Прага