Почетна » Сингапур » Билети за реката во Сингапур за сафари

Сингапур Ривер Сафари – билети, цена, попусти во Ривер Вондерс

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Сингапур

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(153)

Сингапурскиот Ривер Вондерс е првиот и единствен парк за диви животни со тематика на реката во Азија. Порано беше познат како сафари на реката Сингапур.

Во овој резерват за диви животни од 12 хектари, го истражувате екосистемот на осум од најголемите реки во светот - Мисисипи, Конго, Амазон, Нил, Ганг, Марија, Меконг и реката Јангце.

Покрај овие речни патеки, го доживувате и крстарењето со реката Амазон и крстарењето со Резервоар - двата пати кога ќе се качите на брод.

Ривер Вондерс Сингапур е исто така дом на Каи Каи и Џиа Џиа, двете џиновски панди од Сингапур.

Во оваа статија, споделуваме се што мора да знаете пред да ги резервирате вашите билети за River Wonders.

Како да стигнете до Ривер Вондерс Сингапур

Најдобар начин да се стигне до реката Сафари во Сингапур е со јавен превоз. 

Локација на реката Сафари 

Многу туристи се мешаат помеѓу зоолошката градина во Сингапур, ноќното сафари во Сингапур и сафари на реката Сингапур. 

Ова се три различни атракции блиску една до друга. Всушност, на неколку минути одење едни од други. 

Влезот на реката Сафари е во непосредна близина на влезната порта на Зоолошката градина во Сингапур. 

адреса: 80, Mandai Lake Road, Сингапур, 729826.

До Ривер Сафари од МРТ

Ако планирате да користите МРТ, имате среќа затоа што пет станици на МРТ на северната јужна линија се околу паркот Сафари на реката Сингапур.

Станици на МРТ во близина на реката Сафари во Сингапур
Учтивост на картата: Wrs.com.sg

Може да се симнете на која било од овие станици и да фатите автобус за да стигнете до реката Сафари. 

Од Хатиб МРТ, можете да се качите на шатлот Мандаи Катиб за да стигнете до реката Сафари.

Од Анг Мо Кио МРТ, качете се до автобус бр.138 и од Чоа Чу Канг МРТ мора да се качите во автобусот бр. 927.

Од двете Марсилинг МРТ Вудлендс МРТ, автобус бр. 926 може да ве однесе до сафари на реката Сингапур.

Автобус до Ривер Вондерс

Ако МРТ не ви го покрива патувањето, следната најдобра опција е да се возите со автобус. 

Ако патувате од Бедок, Сенгканг или Тампинес, ви го препорачуваме Услуга за експресен автобус Mandai.

Mandai Express работи во сите денови во неделата, вклучувајќи ги и државните празници.

Билетот за возрасни чини 3 S$ додека децата на возраст од 3 до 12 години плаќаат само 1 S$. 

Некои од другите автобуски услуги што можете да ги користите за да стигнете до Water Safari, Сингапур се Автобуси на Safari GateСингапур Атракции Експрес, и Патувачки автобуси на StarIsland.

Возење до Сафари на реката Сингапур

Ако сте во центарот на градот, 30 минути возење може да ве однесе до реката Сингапур Сафари.

Можете или да одите по Централниот автопат (CTE) или автопатот Пан Островот (ПИЕ). Најдете насоки

Такси, исто така, ја следат истата рута и ќе ве чинат приближно 22 S$. 

Паркинг

Реката Сафари го дели своето паркинг место со Зоолошката градина во Сингапур и Ноќното сафари. 

Има две места за паркирање - едното е покриено паркиралиште додека вториот е паркинг простор на отворено и има доволно места. 

Надоместоците за паркирање на Singapore River Safari се поевтини ако носите картичка за готовина.

Првите 10 минути: слободен
Следен 1 час: 3 S$ на час
Секој дополнителен час: 2 S$ на час


Вратете се на почетокот


Работно време на River Safari

Сингапурскиот Ривер Вондерс се отвора во 10 часот и се затвора во 7 часот секој ден од годината.

Последното влегување во Ривер Вондерс е во 6.30 часот. 

Некои од експонатите во Сингапур Ривер Сафари работат во различни временски периоди.

Допрете ги тајмингот на Pool

River Safari Touch Pools се отвораат во 10 часот и се затвораат во 6.30 часот за време на викендите и државните празници.

Во работните денови, на животните на Touch Pools им се дава краток одмор во текот на денот.

Работните денови на „Touch Pools“ се од 10 до 1 часот и од 2.30 до 6.30 часот.

Часови на потрагата по реката Амазон

Амазон Ривер Квест на River Safari е 10-минутно возење со брод што започнува во 11 часот и трае до 6 часот секој ден.

Последното возење во денот е во 6 часот. 

Тајмингот на џиновската шума на панди

Гигантските панди Каи Каи и Џиа Џиа од River Safari почнуваат да ги пречекуваат посетителите во 10 часот секој ден.

Климатски контролираната шума останува отворена до 6.15 часот. 

Часовите на шумата на верверица мајмун

Шумата на мајмуните верверички се отвора во 10 часот и се затвора во 6 часот секој ден. 

Работно време на Reservoir Cruise

Крстарењето со Резервоар започнува во 10.30 часот, половина час по отворањето на реката сафари за тој ден. 

15-минутните крстарења продолжуваат во текот на целиот ден, до 6 часот кога запловува последното крстарење. 


Вратете се на почетокот


Колку време трае River Wonders?

На 12 хектари, реката Вондерс во Сингапур е атракција со умерена големина. 

Осумдесет и пет проценти од реката сафари (аквариуми за слатководни води, експонати за прошетка, итн.) мора да се истражат пеш и да се одморат на возење со брод во реката Амазон.

Ако одите во посета со деца, поминувате време на секоја изложба, гледајте го шоуто за животни, вечерате итн., ќе ви требаат најмалку три часа за да ги истражите речните чуда.

Ако сте еден куп возрасни во брзање, за два часа можете да дознаете за фасцинантната флора и фауна на реката Сингапур Сафари. 


Вратете се на почетокот


Билети за реката во Сингапур за сафари

Билет за реката во Сингапур за сафари
Кога купувате билети за реката Сингапур за сафари на местото на одржување, добивате физички билет (како на сликата). Сепак, ви препорачуваме да ги купите билетите онлајн, многу однапред, за да можете да ги избегнете долгите редици на шалтерот. Слика: Sg.carousell.com

Билетите за реката Сингапур Вондер ви се испраќаат по е-пошта веднаш штом ќе ги купите.

На денот на вашата посета, можете да го покажете билетот во вашата е-пошта и да влезете во River Safari. 

Ако сакате, можете да земете и отпечаток. 

Вклучувања на билети за River Safari

Покрај приемот до сафарито на реката Сингапур, овој билет ви овозможува и пристап до возењето со брод на реката Амазон Квест и крстарењето со реката, доколку се надградите на местото на одржување.

Можете исто така да присуствувате на Ривер ток шоуто.

Цена на билетот

Билет за возрасни (од 13 до 59 години): 38 американски долари
Детски билет (од 3 до 12 години): 26 американски долари
Билет за сениор (60+ години): 20 американски долари


Вратете се на почетокот


Работи што треба да се прават во Сингапур Ривер Сафари

Бидејќи River Wonders во Сингапур е уникатен концепт, многу посетители не знаат што да очекуваат. 

Еве список на работи што треба да ги правите, гледате и истражувате во оваа фантастична атракција на дивиот свет.

Реки на светот

На оваа изложба на реката во Сингапур се изложени животни и растенија од некои од најзначајните реки во светот.

Два до три масивни стаклени резервоари се користат за создавање на екосистемот на секоја од овие големи реки - Мисисипи, Конго, Нил, Ганг, Марија, Меконг, Јангце итн., а посетителите шетаат низ нив како во аквариум. 

Сепак, како и во аквариум, овие стаклени резервоари не се во затворени простории. 

Овие стаклени резервоари се на отворено за да се обезбеди изобилство на сончева светлина - да го имитираат природното живеалиште на жителите. 

Шума на мајмуни верверички

Шума на мајмуни верверички на сафари на реката Сингапур
Слика: Wrs.com.sg

Оваа изложба е омилена на децата.

Може да видите слатки, преслатки мајмуни родени во Централна и Јужна Америка во Шумата на мајмуните верверички.

Иако е густа шума, не треба да се грижите дали ќе ги забележите бидејќи мајмуните верверица се многу љубопитни. 

Познато е и по тоа што се држат за раце и седат на главите на некои од посетителите. 

Бидејќи мајмуните се мали и тежат само околу еден килограм (2.2 фунти), дури и на децата не им пречи целото внимание. 

Поплавена шума на Амазон

Поплавена шума на Амазон на сафари на реката Сингапур
Џиновски речни видри во поплавената шума Амазон. Слика: Wrs.com.sg

За време на сезоната на дождови, бреговите на реката Амазон се потопуваат во повеќе од 10 метри (33 стапки) вода. 

Во такви времиња, животните како што се Маните, Арапаимас итн. се полнат со се што можат да јадат. 

Ова избрзано јадење им помага да изградат резерви на маснотии, што им овозможува да се движат во текот на сушната сезона.

Во Сингапур Ривер Сафари, ова сценарио е повторно создадено во поплавената шума Амазон.

Не пропуштајте ги џиновските речни видри наречени Карлос и Кармен.

Шума на џиновска панда

Шума на џиновска панда на сафари на реката Сингапур

Оваа Шума е најголемото куќиште за панди во Југоисточна Азија, каде што температурата и влажноста се контролираат за да се обезбеди удобност на животното.

Двете џиновски панди кои живеат тука се викаат Каи Каи и Џиа Џиа. 

Слика: Wrs.com.sg

Тие исто така имаат уникатен надворешен простор во случај да сакаат да ја искусат тропската клима во Сингапур. 

Шумата на џиновската панда е дом и на една црвена панда. 

Шоуто „Беше еднаш река“.

Once Upon A River е сосема нова интерактивна презентација каде што учите за различни животински видови кои живеат во и околу реките. 

Погоден е и за деца и за возрасни и има бројни возбудливи ликови како што се - 

 • Лук и Чуви, Пеликаните
 • Џастин и Селина, Биверите
 • Кикирики, Moe и Jelly, Capybaras
 • Пери, браманскиот змеј
 • Сем

Ова речно сафари шоу е фантастична можност за децата да ги хранат и допираат Капибарите, Биверот, Игуана, Пеликанот и другите животни споменати погоре.

Бидејќи сериите се многу барани, а местата се ограничени, стигнете до Boat Plaza 15 минути пред закажаното шоу. 

Познато е и како шоуто на реката сафари. 

каде што: Брод Плаза
Времетраење: 20 минути
Влез: Вклучено во влезниот билет 
Тајмингот: 11.30, 2.30 *, 4.30 часот

*Преддневната емисија е само за викенди и државни празници 

Потрагата на реката Амазон

Amazon River Quest е обид на Singapore River Safari да го рекреира искуството на експедиција со брод на реката Амазон. 

Амазон Ривер Квест е исто така познат како возење со брод во реката Сафари.

За време на ова десетминутно возење, вашиот брод плови низ џунглата слична на Амазон и можете да забележите животни како Јагуар, Бразилски Тапир, Капибара итн. 

Овие возења со брод започнуваат во 11 часот и траат до 6 часот. 

Amazon River Quest не може да се резервира онлајн. Меѓутоа, ако сте го купиле вашиот Билети за River Wonders онлајн, можете да го надградите вашето искуство за да го вклучите Потрагата по реката Амазон.

Можете да го резервирате ова искуство за 5 S$ по возрасен и 3 S$ по дете (од 3 до 12 години) на River Safari's Boat Plaza.

ограничувања

– Детето мора да биде високо најмалку 1.06 метри (3.5 стапки). 
- Идните мајки, оние со болест на движење, срцеви заболувања итн. не можат да се приклучат на потрагата по реката Амазон
– Поради безбедносни причини, посетителите со проблеми со мобилноста не можат да се качат на овој брод

Крстарење со резервоар

За разлика од потрагата по реката Амазон, крстарењето со Резервоар е бесплатна активност. 

15-минутното крстарење со реката сафари по живописната акумулација Горна Селетар се одвива покрај Зоолошката градина во Сингапур и комплексот Ноќно сафари.

Секое крстарење може да понесе до 40 патници, вклучително и посетители на инвалидски колички. 

И бидејќи нема висина или други ограничувања, сите во семејството можат заедно да уживаат во крстарењето со Резервоар. 

Времетраење: 15 минути
Време: Секојдневно од 10.30 до 6 часот

Допрете Базени

Допирните базени во Ривер Вондерс се дел од зоната на реката Мери, која го раскажува патувањето на реката додека се влева во крајбрежните шуми со мангрови пред да се влее во океанот. 

Посетителите можат да ги потопат рацете во овие базени на допир и да почувствуваат водни суштества како што се морската ѕвезда, ракот од потковица и другите егзотични риби.

Оваа изложба на реката сафари е доста популарна кај децата. 

Влез: слободен

Деновиве: од 10 до 1 часот, од 2.30:6.30 до XNUMX:XNUMX часот
викендите: 10 до 6.30 часот

Речни игри за деца

Овие забавни, а сепак едукативни игри во River Wonders Singapore ги учат децата за животните и нивната околина.

Овие игри се вклучени со влезниот билет и може да се играат во дворот на џиновски панди.

Рециклирајте како видра: Оваа игра на реката има за цел да ги научи децата за намалување, повторна употреба и рециклирање. Тие можат да ги ловат материјалите за рециклирање со помош на риболовен стап и да ги стават во правилната корпа за рециклирање. 

Пеликановото грло: Децата се обидуваат да откријат колку може да биде еластично грлото на пеликанот со фрлање риба во него. 

Тест за меморија на животни: Децата мора да спојат 30 пара животни за 30 секунди и да докажат дека имаат таква меморија за да преживеат во животинскиот свет!

Одговарајте на Capybaras по тежина: Ова е кабина за вагање, каде што може да се открие колку тежина на луѓе е еднаква на тежината на еден крзнен глодар.

Изградба на брана: Во оваа игра, некој ги спасува Биверите од предатори помагајќи им да изградат брана користејќи гранчиња.


Вратете се на почетокот


Карта на реката сафари

Ви препорачуваме да ја погледнете мапата на реката сафари и да ја испланирате вашата маршрута пред вашата посета. 

За да ја користите оваа карта додека го истражувате реката Сафари, обележете ја оваа страница. 

Носењето на распоредот на сафарито на реката Сингапур е уште попотребно ако патувате со деца.

Со исцрпна мапа нема да го губите вашето време барајќи бројни животински експонати, а притоа ќе се исцрпите.

Покрај експонатите, мапата на Сингапур Ривер Вондерс ги посочува и услугите за посетители како киосци за храна, Кул зони, центри за прва помош итн.


Вратете се на почетокот


Животни во Ривер Вондерс Сингапур

Реката Сафари во Сингапур е дом на 6000 животни од 200 видови и над 400 растителни видови.

Се верува дека повеќе од 20% од животинските видови присутни на реката Сафари се на пат кон истребување. 

Овие речни сафари животни зафаќаат над 11 зони. 

 1. Дива Амазонија
 2. Река Јангце
 3. Поплавена шума на Амазон
 4. Река Ганг
 5. Река Мисисипи
 6. Шума на џиновска панда
 7. Речните чуда
 8. Реката Конго
 9. Реката Мери
 10. Река Меконг
 11. Реката Нил

Некои од животните на реката сафари се попопуларни од другите. Ги наведуваме подолу - 

Желка што крцка алигатор, електрична јагула, џиновска слатководна жица, џиновска панда, џиновска речна видра, зелена анаконда, индиски гариал, гравче, џиновски сом од Меконг, црвена панда, пирани со црвен стомак, мајмуни верверички итн. 


Вратете се на почетокот


Храна во Ривер Сафари, Сингапур 

Singapore River Safari има две опции за јадење - 

Кујна за мама панда

Кујната Мама Панда е во шумата џиновска панда и е отворена од 10.30 до 6.30 часот, секој ден. 

Нуди кинеска кујна, а некои од неговите препознатливи јадења се Panda Pau, Wok Rice, Noodles итн. 

Ако патувате со деца, тоа е совршена попатна посета, бидејќи тие исто така нудат детски оброк. 

За 18 S$ можете да нарачате комплет оброк со главно јадење, десерти и пијалок. 

Старбакс

Старбакс е на Етранс Плаза и нуди одлично кафе и чај и врвни колачи и други задоволства. 

Отворен е од 8 до 7 часот. 

За повеќе опции за јадење, проверете ги бројните ресторани на главниот влез на зоолошката градина во Сингапур, кој е оддалечен неколку минути пеш. 

# Градини од заливот
# Сингапурска жичарница
# Зоолошката градина во Сингапур
# Ноќно сафари во Сингапур
# Божиќна земја на чудата

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сингапур