Почетна » Сингапур » Билети во зоолошката градина во Сингапур

Билети во зоолошката градина во Сингапур, цени, попусти, часови, животни, претстави и мапа

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Сингапур

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(159)

Зоолошката градина во Сингапур е една од најдобрите зоолошки градини во Азија и секоја година привлекува речиси 2 милиони посетители. 

Сакани и од децата и од возрасните, локалното население често ја нарекува зоолошката градина во Сингапур како зоолошката градина Мандаи.

Покрај дневната зоолошка градина во Сингапур, оваа животинска атракција нуди многу други искуства како што се Ноќното сафари, речното сафари, дождовната шума Лумина итн. 

Во оваа статија, објаснуваме сè што мора да знаете пред да купите билети во Зоолошката градина во Сингапур.

Содржина

Часови во зоолошката градина во Сингапур

Зоолошката градина во Сингапур се отвора во 8.30:6 часот и се затвора во XNUMX часот, секој ден.

Шалтерот за билети се затвора половина час пред затворањето на зоолошката градина, а последниот влез во зоолошката градина во Сингапур е во 5.30 часот.

Сите експонати внатре се придржуваат до часовите споменати погоре, освен Rainforest Kidzworld, кој се отвора во 9 часот и се затвора во 6 часот.

Детската област за влажна игра, која е дел од Kidzworld, се затвора половина час порано - во 5.30 часот.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на зоолошката градина во Сингапур

Најдобро време за посета на зоолошката градина во Сингапур е веднаш штом ќе се отворат во 8.30 часот.

Кога почнувате рано, ја избегнувате гужвата, ги гледате животните кога се најактивни, ја избегнувате високата попладневна температура и стигнувате до водениот парк во Зоолошката градина во Сингапур за побрзо да се опуштите.

Ако стигнете до зоолошката градина во Сингапур по 10.30 часот, ќе ги видите истите луѓе во редот за купување влезни билети, изложби на животни, сесии за разговори со чувари и ресторани.

Препорачуваме работни денови за мирна посета бидејќи Зоолошката градина во Сингапур е преполна за време на викендите и училишните празници.

Совет: Купување Билети во зоолошката градина во Сингапур онлајн е подобро затоа што можете да ги избегнете линиите на бројачот за билети и да заштедите пари (не плаќате доплата за прозорецот за билети).


Вратете се на почетокот


Колку време трае Зоолошката градина во Сингапур

Ако ги гледате изложбите на животните, присуствувате на сесии за хранење и поминувате време во воден парк, ќе ви требаат најмалку пет часа за да ја истражите зоолошката градина во Сингапур.

Ако се возите со трамвајската услуга во Зоолошката градина во Сингапур, можете да ги видите сите животни распослани низ шесте зони на Зоолошката градина за еден час.

Ако сте група на возрасни, можете да прошетате низ цела зоолошка градина во Сингапур за околу три часа.


Вратете се на почетокот


Билети во зоолошката градина во Сингапур

Билети во зоолошката градина во Сингапур
Кога купувате билети во Зоолошката градина во Сингапур од местото на одржување, добивате физички билет (како на сликата). Сепак, предлагаме да ги купите билетите онлајн, многу однапред, за да можете да ги избегнете линиите на шалтерот. Слика: Pupuren.com

Билетот во Зоолошката градина во Сингапур ви дава пристап до атракцијата на дивиот свет за еден ден, а откако ќе влезете внатре, можете да останете онолку долго колку што сакате.

Со овој билет во Зоолошката градина во Сингапур, можете да присуствувате на сите изложби на животни - Splash Safari, Animal Friends, Elephant Presentation и Rainforest Fights Back.

Овој влезен билет вклучува и неограничени бесплатни возења со трамвај со водич.

Ако сакате брзо да ја истражите Зоолошката градина или да се изморите, неограничените возења со трамвај ни доаѓаат. 

Откако ќе ги купите овие билети, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта. 

На денот на вашата посета, можете да покажете билети за Зоолошката градина во Сингапур на вашиот паметен телефон и да влезете внатре.

Нема потреба да земате отпечатоци.

Цена на билетот

Билет за возрасни (од 13 до 59 години): 41 американски долари
Детски билет (од 3 до 12 години): 28 американски долари
Билет за сениор (60+ години): 20 американски долари

Билетот во зоолошката градина во Сингапур не ви дава пристап до Ноќното сафари или Речното сафари.

Тие се посебни активности во близина, кои бараат од вас да купите посебни билети.

Парк Хопер билет

Билетот „Парк Хопер“ ви овозможува да влезете во четирите резервати за диви животни во Сингапур - Зоолошката градина во Сингапур, речното сафари, ноќното сафари и паркот за птици Јуронг.

Оваа комбинација вклучува возења со трамвај во паркот за птици Јуронг, Зоолошката градина во Сингапур, Ноќното сафари и возењето со брод на реката Амазон Квест кај Ривер Сафари.

Картата на Парк Хопер важи 14 дена од првата посета, а секоја атракција можете да ја посетите еднаш.

Задолжително е да се купи комбинација ако го сакате дивиот свет или летувате во Сингапур со вашите деца.

Цена на билетот

Билет за возрасни (13+ години): 91 американски долари
Детски билет (од 3 до 12 години): 69 американски долари


Вратете се на почетокот


Појадок со орангутани

Појадокот со орангутани во зоолошката градина во Сингапур е познат и како Појадок во џунглата со дивиот свет.

За време на оваа наградувана програма за појадок, можете да вечерате со шармантни орангутани, тамарини со памучни врвови и со лизгави змии. 

Ресторанот Тераса на Ах Менг е место за овој појадок во џунглата во зоолошката градина во Сингапур.

Времето за појадок е од 9 до 10.30 часот, а животните се појавуваат од 9.30 до 10 часот. 

Дури и додека уживате во обемниот меѓународен појадок на шведска маса, можете да фотографирате со животните.

Храната што се служи на Појадок со орангутани е од кујна со сертификат за халал. Погледнете го менито за појадок

Цена на билетот

Појадок за возрасни (13+ години): 56 американски долари
Појадок за деца (од 6 до 12 години): 40 американски долари

Децата под шест години добиваат бесплатен оброк.


Вратете се на почетокот


Емисии во зоолошката градина во Сингапур

Зоолошката градина во Сингапур е домаќин на четири претстави дневно за своите посетители - Splash Safari, Animal Friends, Elephant Presentation и Rainforest Fights Back.

Овие настани во Зоолошката градина во Сингапур се случуваат двапати дневно, и секој трае приближно 20 минути. 

Не треба да плаќате дополнително за овие емисии - тие доаѓаат бесплатно со ова Билет за влез во зоолошката градина во Сингапур

Бидејќи сите овие претстави се преполни, подобро е да бидете на местото десет минути порано за да добиете добри места. 

Splash Safari

Шоуто Splash Safari се случува во амфитеатарот на Фондацијата Шо, во 10.30 часот и 5 часот.

Некои од седиштата на Splash Safari се означени како зони за прскање и може да се навлажни за време на изведбата.

Пријатели на животните

Шоуто Animal Friends се случува во амфитеатарот Rainforest Kidzworld во 11 часот и 4 часот.

Презентација на слон

Презентација на слон во зоолошката градина во Сингапур
Слика: Wrs.com.sg

Презентацијата на Слон се случува во Слоновите на Азија во 11.30 часот и 3.30 часот. 

Дождовната шума се бори назад

Rainforest Fights Back е закажан во 12.30 часот и 2.30 часот секој ден и се случува во амфитеатарот на Фондацијата Шо.

Совет: Ако сакате да се фотографирате со животните, останете поназад после ревиите. 


Вратете се на почетокот


Активности во зоолошката градина во Сингапур

Постојат многу видови на активности во зоолошката градина во Сингапур, кои се погодни и за деца и за возрасни. 

Сесии за хранење животни

Овие сесии за хранење се фантастична можност да ги натерате животните да јадат од ваша рака. 

Мора да купите добиточна храна на местото на одржување. 

Бидејќи има голема побарувачка за сесии за хранење, ви препорачуваме да достигнете најмалку 15 минути пред почетокот на сесијата. 

1. Хранење на слон

Слоновите во Зоолошката градина во Сингапур се хранат трипати во текот на денот во делот Слоновите на Азија. Времето е: 9.15 часот, 1.30 часот и 4.30 часот. 

2. Хранење жирафа

Хранење жирафа во зоолошката градина во Сингапур
Слика: Wrs.com.sg

Жирафите во Зоолошката градина исто така се хранат трипати дневно во делот на Дивата Африка.

Времето за хранење е 10.45 часот, 1.50 часот и 3.45 часот.

3. Хранење кози 

Хранењето кози во зоолошката градина во Сингапур е популарно кај деца под шест години. 

Тоа се случува двапати - во 11.30 часот и 3.30 часот во Rainforest Kidzworld. 

4. Хранење на белиот носорог

Оваа сесија се случува само еднаш дневно – во 1.15 часот во зоната Дива Африка. 

Бидејќи ова е премиум сесија за хранење, станува преполна. 

Чувар зборува

Разговорот на Zoo Keeper е фантастична можност да дознаете повеќе за дивиот свет од луѓето кои најдобро знаат.

Популарните животни имаат 2-3 чуварски разговори дневно, додека другите имаат по една сесија дневно. 

ЖивотнитеМестовреме
СлонСлоновите од Азија9.15 часот, 1.30 часот,
4.30 часот
ЖирафаДива Африка10.45 часот, 1.50 часот,
3.45 часот
Приматско КралствоЦрн завивач
Изложба на мајмуни
11:2, XNUMX:XNUMX часот
ОрангутанБесплатно рангирање
Островот орангутан
11 часот, 3.30 часот,
4.30 часот
Голи крт стаорецГола крт
Изложба за стаорци
11.30 am
КозаДождовна шума Kidzworld11.30:3.30, XNUMX:XNUMX часот
Мајмун од пробосцисПрошетка по дождовна шума11.30 am
Мајмун од пробосцисФондација SPH
Конзерваторски центар
4.15 часот
Белиот носорогДива Африка1.15 часот
Џиновска желкаГрадина на рептили1.15 часот
ГибонОстровот Гибон1.40 часот
Африкански лавДива Африка1.25 часот
МиркатДива Африка1.30 часот
Африканско насликано кучеДива Африка1.40 часот
влекачиРептопија2.15 часот
Пигмејскиот нилски коњИзложба на пигмејскиот нилски коњ2.30 часот
МандрилИзложба Мандрил4.30 часот
ШимпанзоИзложба на шимпанзо4.35 часот
КрокодилЗајдисонце Буаја4.45 часот
бел ТигарИзложба на бел тигарПроверете на лице место
ВидраИзложба на видраПроверете на лице место

Воден парк во Зоолошката градина во Сингапур

Оваа колиба со тобогани и спрејови со животинска тема е просторот за игра на вода во Зоолошката градина во Сингапур.

Водниот парк во Зоолошката градина во Сингапур има тобогани, фонтани за вода, пиштоли за вода и огромна кофа за вода што испушта поплава вода над сите во редовни интервали.

И покрај тоа што продавницата во близина продава костими за капење, има смисла да си набавите свој. 

Бади штала

Бади Барн е како зоолошка градина за галење, каде децата можат да влезат и да комуницираат со животните. 

Бади Бард е огромен хит кај помладите деца бидејќи тие можат да видат и допираат зајаци, заморчиња, стаорци, глувци итн. 

Време на интеракција: 10.30:12 до 1.30 часот, 3:4 – 5 часот, XNUMX до XNUMX часот. 

Децата можат бесплатно да ги хранат животните во 1.30 часот. 

Возење со пони

Пони Рајд е платена активност во зоолошката градина во Сингапур каде што за 6 S$, децата можат да се качат на пони и да одат на возење.

За да учествува во оваа активност, детето мора да биде 1.2 метри (3.9 стапки) и подолу.

Билетите за возењето Пони се достапни на шалтерот за билети Rainforest Kidzworld.

Овој рингишпил има и застрашувачки и безопасни животни, а и децата и возрасните можат да се качат на него за вртелешка забава.

Посетителите можат да купат билети за овој рингишпил на шалтерот за билети на Rainforest Kidzworld.

Едно возење чини 4 S$, додека три патувања ќе ве вратат за 8 S$. 


Вратете се на почетокот


Трамвај во Зоолошката градина во Сингапур

Трамвај во Зоолошката градина во Сингапур
Трамвај во Зоолошката градина во Сингапур. Слика: Wrs.com.sg

Скокањето на трамвајот на Зоолошката градина во Сингапур е еден од најдобрите начини за истражување на Зоолошката градина. 

За време на турата со водич, покријте ја Зоолошката градина без да се изморите и слушајте фантастични приказни за животни.

Возењата се неограничени - можете да одите на ова возење со трамвај повеќе пати.

Цена на билет за возење со трамвај

Билет за возрасни (13+ години): 5 американски долари 
Детски билет (од 3 до 12 години): 3 американски долари

Можете да купите билети за трамвај од 8.30 до 5.30 секој ден на шалтерот за билети или на која било трамвајска станица.

Меѓутоа, ако сте резервирајте ги вашите билети во зоолошката градина во Сингапур онлајн, со билетите се вклучени неограничени возења со трамвај.


Вратете се на почетокот


Животни во зоолошката градина во Сингапур

Зоолошката градина во Сингапур има над 2500 животни кои припаѓаат на приближно 315 видови.

Сите овие животни во зоолошката градина во Сингапур се распространети низ единаесет зони, од кои секоја реплицира разновидни животински живеалишта од целиот свет.

1. Австралазија
2. Слоновите од Азија
3. Кревка шума
4. Замрзната тундра
5. Големата долина Рифт во Етиопија
6. Приматско Кралство
7. дождовна шума Kidzworld
8. Градина на рептили
9. Рептопија
10. Патеки на врвовите на дрвјата
11. Дива Африка

Некои животни се попопуларни од другите. 

Слонови

Слоновите ќе ги најдете во Зоолошката градина Слоновите на Азија во Сингапур.

Комали, матријархот, раководи со стадото од пет слона.

Покрај Комали, останатите четворица се Јати, Интан, Гамбир и Априла. 

Лавови

Лавовите се во зоната на дивата Африка на зоолошката градина во Сингапур.

Ако ги сакате Лавовите, не пропуштајте го разговорот на Keeper во 1.25 часот во Cat Country каде што тие објаснуваат сè за величественото животно.

Панди

Панди во зоолошката градина во Сингапур

Каи Каи (маж) и Џиаџиа (женка), двете џиновски панди во зоолошката градина во Сингапур се на десетгодишен заем од Кина. 

Тие живеат во зоната на шумата џиновска панда, која е дел од патеката на реката Сафари. 

За жал, вашиот редовен билет во Зоолошката градина во Сингапур нема да ви овозможи пристап до оваа зона. 

За да ги видите џиновските панди (и црвените панди), морате резервирајте го речното сафари

Орангутанци

Зоолошката градина во Сингапур е домаќин на најголемата заробена колонија на орангутани во светот.

Најдобар начин да уживате во орангутаните на зоолошката градина во Сингапур е да резервирате популарна појадок со орангутани. 

За време на појадокот ја запознавате новата Ах Менг, внука на вистинскиот Ах Менг. 

Ах Менг беше легендарната орангутанка која беше толку популарна кај посетителите што кога почина во 2008 година, повеќе од 4000 луѓе дојдоа да му оддадат почит. 

Вториот најдобар начин е да се забележат овие љубопитни животни во нивното живеалиште, островот Орангутан. 

Жирафите

Можете да забележите многу жирафи во зоната на Дива Африка во Зоолошката градина во Сингапур.

За време на вашата посета, забележете како Зоолошката градина крева гроздови лисја високо на дрвјата за жирафите да продолжат да го покажуваат своето природно однесување. 

Децата особено сакаат да ги хранат жирафите. 

Ако одите во посета со деца, бидете во Дива Африка до 10.45 часот, 1.50 часот или 3.45 часот за сесиите за хранење. 

Поларни мечки

Туристите кои ја посетиле Зоолошката градина во Сингапур пред април 2018 година со задоволство се сеќаваат на Инука, поларната мечка, во зоната замрзната Тундра. 

Меѓутоа, на 25 април 2018 година, властите на Зоолошката градина одлучија да го отпуштат поради лошо здравје. 

27-годишното животно е првата поларна мечка што се родила во тропските предели. 

Од денеска во зоолошката градина во Сингапур нема поларна мечка. 

Останатите посебни животни на кои треба да се внимава во Зоолошката градина во Сингапур се бели носорози, зебри, африкански пингвини, џиновска желка, бел тигар, морски лавови, мајмуни пробосцис и миркати.


Вратете се на почетокот


Мапата на зоолошката градина во Сингапур

Подобро е да поминете време со мапата на зоолошката градина во Сингапур и да ја испланирате вашата маршрута во зоолошката градина во Сингапур пред вашата посета.

Носењето на распоредот на зоолошката градина во Сингапур е уште попотребно ако патувате со деца.

Нема да го губите времето барајќи бројни животински експонати и нема да се исцрпите во тој процес.

Исто така, ќе биде корисно да брзате од една сесија на Keeper Talk или Feeding во друга.

Покрај животинските експонати, планот на оваа зоолошка градина во Сингапур ги посочува и услугите за посетителите како што се ресторани, тоалети, засолништа за дожд, трамвајски постојки, банкомати, центри за прва помош итн.

Преземете ја картата на зоолошката градина во Сингапур (Jpeg, 1.4 Mb)


Вратете се на почетокот


Дождовна шума Лумина

Rainforest Lumina во Зоолошката градина во Сингапур е долга 1 км (0.6 милји) прошетка низ Зоолошката градина каде посетителите можат да уживаат во хипнотизирачко аудио-визуелно искуство.

Само што кога ја истражувате Зоолошката градина Лумина во Сингапур, гледате ликови од виртуелни животни наместо вистински животни. Гледајте видео

Осум членови на Creature Crew (виртуелни животни) ве водат низ оваа мулти-сензорна, интерактивна прошетка.

Дождовна шума Лумина во зоолошката градина во Сингапур
Ова е добро осветлената патека што ќе ја следите во зоолошката градина во Сингапур како дел од искуството на Rainforest Lumina. Учтивост на картата: Rainforestlumina.wrs.com.sg

Оваа прошетка е погодна и за посетители на инвалидски колички и колички. 

Време: Секојдневно од 7.30:12 до XNUMX часот
Времетраење на прошетка: 45 до 60 минути
Датуми: 14 јуни 2019 година до 9 февруари 2020 година

Билети за дождовна шума Лумина 

Овие билети ви даваат пристап до интерактивното искуство со дивиот свет на еден ден по ваш избор. 

Овие билети НЕ ви даваат пристап до Ноќното сафари, Речното сафари или Зоолошката градина во Сингапур во текот на денот. 

Цена на билетот

Билет за возрасни (13+ години):  16.20 американски долари
Детски билет (од 3 до 12 години): 12.60 американски долари

Билетите за Rainforest Lumina се исто така достапни во комбинација со Singapore River Safari. Дознајте повеќе


Вратете се на почетокот


Ресторани во зоолошката градина

Зоолошката градина во Сингапур има многу ресторани кои нудат и вегетаријанска и невегетаријанска храна. 

Ако можете да стигнете до зоолошката градина во Сингапур до 9 часот наутро, топло ви препорачуваме појадок со орангутани

Инаку, постојат два вида ресторани во Зоолошката градина во Сингапур од кои можете да изберете - оние на влезот на зоолошката градина и оние во зоолошката градина.

Ресторани на влезот на зоолошката градина

Пржено пилешко Кентаки (KFC)
Од понеделник до петок: 10 сум да 6.30 часот
Викенди + празници: 9 сум да 7 часот

Кафе Инука
Дневно: 8 сум да 7 часот

Ах Менг Кујна
Од понеделник до петок: 9 сум да 7 часот
Викенди + празници: 8.30 сум да 7 часот

Бен и ryери
Дневно: 10.30 сум да 7 часот

Чаванг Бристо
Дневно: 10.30 сум да 7 часот

Дивиот деликатес
Дневно: од 10.30 до 7 часот

Ресторани во зоолошката градина во Сингапур

Ресторан Ах Менг
Дневно: 10.30 сум да 4.30 часот

Ах Менг Бистро
Дневно: 10.30 сум да 5 часот

KFC (Rainforest Kidzworld)
Дневни денови: 10.30 сум да 5.30 часот
викенди: 9.30 сум да 6 часот


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до зоолошката градина во Сингапур

Поради силните транспортни услуги во градот-држава, да се стигне до зоолошката градина во Сингапур е многу лесно.

адреса: 80, Mandai Lake Road, Сингапур, 729826.

Зоолошката градина во Сингапур од МРТ

Околу Зоолошката градина во Сингапур има пет станици на МРТ. 

Станици на МРТ во близина на Зоолошката градина во Сингапур
Сите пет станици на МРТ околу Зоолошката градина во Сингапур се на северната јужна линија (позната и како Црвена линија. Услов на карта: Wrs.com.sg

Откако ќе стигнете до една од овие станици на МРТ, можете да земете автобус за поврзување.

Име на станицатаШифра на станицаАвтобус бр.
ХатибNS14шатл*
Чоа Чу КангNS4927
Анг Мо КиоNS16138
ВудлендсNS9926 **
МарсингNS8926 **

**Автобусот бр. 926 сообраќа само во недела и во државни празници.

*Ова е шатлот Mandai Khatib, детално подолу. 

Шатлот Мандаи Катиб

Услугата за шатл Mandai Khatib е погодна опција за да стигнете до зоолошката градина во Сингапур Станица Хатиб МРТ (NS14).

Треба да излезете од Хатиб МРТ од излезот А и да го фатите шатлот од овде.

Времето на патување од Хатиб до Зоолошката градина е 15 минути, во зависност од сообраќајните услови.

Цената до зоолошката градина во Сингапур е само 1 S$, а плаќањето може да се изврши само преку EZ-link или NETS FlashPay картичка.

Овој автобус е познат и како шатл автобус на Зоолошката градина во Сингапур.

Распоред на Mandai Khatib Shuttle

Шатлот Mandai Khatib сообраќа од Хатиб МРТ до Зоолошката градина од 8 часот наутро до 10.20:XNUMX часот, а неговата фреквенција варира во текот на денот.

Од 8 до 5.20 часот по еден шатл тргнува на секои 20 минути, а од 5.20 до 7.40 часот, фреквенцијата на шатл се зголемува на еден на секои 10 минути.

Во 7.40 часот (откако ќе заврши максималното време), шатлот Khatib MRT до зоолошката градина во Сингапур ја намалува својата фреквенција на еднаш на секои 20 минути - до 10.20:XNUMX часот.

Повратните шатлови – од Зоолошката градина до Хатиб МРТ – започнуваат во 8.20 часот и продолжуваат до 10.40 часот, на фреквенција од еден на секои 20 минути.

Автобус до зоолошката градина во Сингапур

Ако планирате да ја посетите зоолошката градина во Сингапур од Бедок, Сенгканг или Тампинес, услугата за експресен автобус Mandai е најудобна и најприфатлива опција.

Mandai Express работи и за време на викенди, училиште и државни празници.

Билетот за возрасни чини 3 S$ додека децата на возраст од 3 до 12 години плаќаат само 1 S$. Можете да купите билети овде.

Од Бедок до Зоолошката градина во Сингапур

ОдДовремеЗемам
БедокЗоолошката градина во Сингапур8.45 часот,
10.15 am
Бедок Поинт
Шопинг центар,
Во близина на Бедок
МРТ, мапа
Зоолошката градина во СингапурБедок3.15 часот,
5.15 часот
Сингапур
Зоолошката градина тренер залив

Од Сенгканг до зоолошката градина во Сингапур

ОдДовремеЗемам
СенгкангЗоолошката градина во Сингапур8.45 часот,
10.15 am
Излез C, Сенгканг
МРТ (Сенгканг
плоштад), мапа
Зоолошката градина во СингапурСенгканг3.30 часот,
5.30 часот
Сингапур
Зоолошката градина тренер залив

Од Тампини до Зоолошката градина во Сингапур

ОдДовремеЗемам
ТампиниЗоолошката градина во Сингапур8.45 часот,
10.15 am
Нашите тампини
Центар, Јужна
Плаза, мапа
Зоолошката градина во СингапурТампини3 часот,
5 часот
Сингапур
Зоолошката градина тренер залив

За да стигнете до Зоолошката градина, други автобуски услуги како што се Автобуси на Safari GateСингапур Атракции Експрес, и Патувачки автобуси на StarIsland се исто така погодни.

Возење до Зоолошката градина во Сингапур

Ако возите, можете да стигнете до зоолошката градина во Сингапур за околу 30 минути од центарот на градот.

Можете да изберете да патувате преку Централниот автопат (CTE) или автопатот Пан Ајленд (ПИЕ). 

Подобро е да се користи Гугл мапи за насоки до зоолошката градина во Сингапур.

Такси, исто така, ја следат истата рута. 

Паркинг во зоолошката градина во Сингапур

Додека сте во близина на Зоолошката градина во Сингапур, ќе видите многу места за паркирање лево. 

Посетителите можат да паркираат и автомобили и мотоцикли на овој паркинг на отворено. 

Ако сакате, можете исто така да одлучите да го оставите вашиот автомобил на покриениот повеќекатен паркинг.

Покриениот паркинг е корисен за време на дождови бидејќи затворената патека од паркингот води до влезот на Зоолошката градина во Сингапур.

Трошоци за паркирање

Првите десет минути се бесплатни.

Кога плаќате со готовинска картичка, првиот час чини 3 S$, а потоа секој дополнителен час чини 2 S$.

Максималните трошоци за паркирање за автомобил се ограничуваат на 10 S$. 

Ако не носите готовинска картичка и сакате да платите со готовина, паркирањето на вашиот автомобил ќе ве чини 10 S$ за денот.

Парк за птици Јуронг до Зоолошката градина во Сингапур

Многу туристи го прават тоа - тие прво посетете го паркот за птици Јуронг а потоа стигнете до зоолошката градина во Сингапур за да ги завршите и двете во ист ден. 

Сметаме дека со истражување на паркот на птиците и зоолошката градина Мандаи во ист ден, правите неправда и на двете. 

Меѓутоа, откако ќе го истражите паркот за птици Јуронг, можете да го направите Ноќното сафари бидејќи започнува од 7.15 часот и наместо да пешачите можете да ја истражувате ноќната зоолошка градина на трамвај.

Транспорт од паркот за птици Јуронг до зоолошката градина во Сингапур

Помеѓу двете дестинации сообраќаат автобуси SAExpress. 

Местото за подигање и заминување во паркот за птици Јуронг е паркот Коуч, додека во Зоолошката градина во Сингапур, тоа е автобуската станица веднаш пред Зоолошката градина.

Овој автобус тргнува од паркот за птици Јуронг во 4.45 часот и стигнува до зоолошката градина во Сингапур за приближно 25 минути.

Ова патување ви дава доволно време да јадете нешто, да застанете во редот и да влезете во ноќното сафари во зоолошката градина во Сингапур во 7.15 часот.

# Градини од заливот
# Сингапурска жичарница
# Ноќно сафари во Сингапур
# Сафари на реката Сингапур
# Божиќна земја на чудата

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сингапур