Почетна » Сингапур » Билети за Gardens by the Bay

Gardens by the Bay – билети, цени, светлосно шоу, тајмингот, Flower Dome

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Сингапур

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(186)

Gardens by the Bay е најпопуларната туристичка дестинација во Сингапур, привлекувајќи повеќе од осум милиони посетители годишно.

Наградуваните, шарени градини нудат 24 уникатни искуства и се задоволство за љубителите на природата.

Во оваа статија, објаснуваме сè што треба да знаете пред да купите билети за Gardens by the Bay.

Градините покрај заливот часови

Градините покрај заливот најпопуларните атракции Flower Dome, Cloud Forest, OCBC Skyway и Floral Fantasy се отворени секој ден од 9 до 9 часот.

Последниот прием е во 8 часот. 

Кога е затворена Flower Dome?

Цветната купола во Гарденс покрај заливот се затвора поради одржување на неколку дена секоја година. 

Во 2021 година, Цветната купола во градините покрај заливот ќе остане затворена за посетители на 14 јануари, 11 февруари, 3 март, 7 април, 19 мај, 16 јуни, 14 јули, 18 август, 22 септември, 13 октомври, 10 ноември, и 15 декември.

Кога е затворена Cloud Forest?

Во 2021 година, Облачната шума во Гарденс покрај заливот ќе остане затворена за туристи на 13 јануари, 10 февруари, 2 март, 6 април, 18 мај, 15 јуни, 13 јули, 17 август, 21 септември, 12 октомври, 9 ноември, и 14 декември.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Gardens by the Bay

Ако сакате да ја избегнете гужвата, најдобро време да ги посетите Gardens by the Bay се работните денови, во секое време од 9 до 4 часот. 

Ако можете да ја посетите само во петок, сабота или недела, бидете на влезот пред 4 часот бидејќи после тоа редиците почнуваат да се подолги. 

За време на шпицот од 4 до 8 часот за време на викендите, времето на чекање во редиците за билети може да достигне 45 минути. Затоа е најдобро да се купете ги вашите билети онлајн

Најдобро време за посета за светлосно шоу

Ако сакате да го видите популарното светло и звук шоу (исто така познато како Garden Rhapsody) во Gardens by the Bay, постојат два начини да го испланирате вашето патување -

Ако можете да ја посетите само еднаш

Купете ги вашите билети онлајн, и стигнете до Градините покрај заливот околу 4 часот. 

Бидејќи веќе ќе ги имате билетите, можете да се упатите директно до Flower Dome и Cloud Forest Dome.

Можете да поминете два до три часа истражувајќи ги куполите во текот на дневните часови. 

Откако ќе уживате во шарените цвеќиња и растенија на природна светлина, можете да излезете околу 7 часот и да го истражите остатокот од Градините покрај заливот. 

А потоа стигнете до SuperTrees Grove до 7.45, бидејќи тогаш започнува првото 15-минутно светлосно аудио шоу. 

Следното шоу Gardens by the Bay започнува во 8.45 часот.

Можете да одлучите да останете онолку долго колку што сакате. 

Ако можете двапати да го посетите Gardens by the Bay

Ако сте тип на турист кој поминува многу време во истражување, ви предлагаме двапати да го посетите Gardens by the Bay. 

Дојдете до Градините покрај заливот рано наутро за да ги истражите конзерваториумите (двете куполи) и остатокот од градините.

Со најдобрата природна светлина и без гужва, можете да ја видите шарената екстраваганција во нивната најдобра форма. И, исто така, направи некои од најдобрите фотографии. 

За вашата утринска посета, мора да купите Билети за Gardens by the Bay.

Втора посета

За да го видите светлосното и звучното шоу Gardens by the Bay, мора повторно да го посетите околу 7 часот.

Бидејќи ова шоу се гледа од SuperTree Groove, на кое не му требаат билети, вашиот вечерен влез ќе биде бесплатен.

Најдобро време да се види замаглувањето на Облачната шума

Кога растенијата во Gardens by the Bay's Cloud Forest ќе „наводнуваат“, огромна магла ја зафаќа целата купола.

Ова замаглување е закажано на секои два часа - во 10 часот, 12 часот, 2 часот, 4 часот, 6 часот и 8 часот.

Ако сакате да ја видите маглата Cloud Forest во нејзината најдобра форма, бидете внатре во куполата 15 минути пред време и стигнете до највисокото ниво (по можност 7-мо ниво).

Додека маглата ја зафаќа планината направена од човекот, одете надолу преку мостот Cloud Walk.


Вратете се на почетокот


Колку долго да поминете во Gardens by the Bay

За околу три до четири часа, повеќето посетители ги истражуваат Flower Dome, Cloud Forest, Supertree Grove, OCBC Skyway и уживаат во светлосното и звучното шоу Garden Rhapsody.

Еве преглед на приближното време кое го одзема Gardens by the Bay -

ИзложбаОдвоено време
Цветна купола90 минути
Облачна шума купола90 минути
Supertrees + OCBC Skyway30 минути
Градина рапсодија30 минути

Забелешка: Ако одите со деца, ви предлагаме да го намалите времето за истражување на другите градини и наместо тоа да ги оставите вашите деца да играат во детската градина на организацијата на Далечниот Исток. 


Вратете се на почетокот


Светлосно шоу во градините покрај заливот

Garden Rhapsody е препознатливо светлосно и звучно шоу на Gardens by the Bay и е познато и како „Gardens by the Bay шоу“.

За време на шоуто, светлата и музиката создаваат симфонија која тешко се заборава.

Од 2015 година, оваа креативна екстраваганција е предводена од дизајнерот на осветлување Адријан Тан и водечкиот сингапурски композитор Банг Венфу.

Тајмингот на Garden Rhapsody

Секојдневно има две ревии Garden Rhapsody во Gardens by the Bay - во 7.45 и 8.45 часот.

Овие светлосни и звучни емисии на Gardens by the Bay траат само 15 минути, па затоа мора да се стигне до SuperTree Grove најмалку пет минути однапред.

Посетителите имаат тенденција да доаѓаат рано за да добијат добро место за да уживаат во изведбата.


Вратете се на почетокот


Билети за Gardens by the Bay

Билети за Gardens By The Bay
Кога купувате билети за Gardens by the Bay на местото на одржување, добивате физички билет (како на сликата). Сепак, ви препорачуваме да ги купите вашите билети преку Интернет за да избегнете чекање во долгите шалтери за билети. Слика: Sg.carousell.com

Градините покрај заливот има многу атракции. 

Некои од нив се бесплатни за влез, а некои од овие атракции имаат влезница.

Билетите Gardens by the Bay доаѓаат во три комбинации, а ние ги објаснуваме сите подолу - 

Најевтини билети Gardens by the Bay

Ова се најпопуларните и најевтините билети за истражување на Gardens by the Bay.

Мобилниот ваучер (кој ќе го добиете откако ќе го резервирате овој билет) можете да го покажете на влезот на Gardens by the Bay и да влезете во него.

Не треба да отпечатите од овој билет.

Овие билети ќе ве натераат да пристапите до Цветната купола, шумата на облаците и другите градини, вклучувајќи го и Супердрвата Гроув, Павилјонот на сонцето итн.

Можете да го надградите овој билет и да вклучите влез во изложбата Floral Fantasy.

Цена на билетот

Билет за возрасни (13+ години): 20 американски долари
Детски билет (од 3 до 12 години): 12 американски долари

За да постигнете попуст од 5%, можете да го купите Комбинација на Gardens by the Bay + Singapore Flyer.

Билети за Floral Fantasy

The Floral Fantasy е фантастична цветна земја на чудата, која мора да ја видите доколку летувате во Сингапур.

Во оваа цветна изложба, можете да истражите четири прекрасни градинарски пејзажи - валцер, танц, плови и лебдат.

Сите овие зони се одржуваат на благи 23ºC – 25ºC.

Ако сакате да фотографирате, Floral Fantasy е фантастична атракција за проба.

За да се обезбеди доволно простор за безбедно растојание, на посетителите им е дозволено до 45 минути во Floral Fantasy.

Цена на билетот

Билет за возрасни (13+ години): 12 американски долари
Детски билет (од 3 до 12 години): 8 американски долари


Вратете се на почетокот


Градини покрај заливот атракции

Градините покрај заливот Сингапур опфаќа 101 хектар (250 хектари) обновено земјиште, со 24 различни атракции и десет ресторани распространети насекаде наоколу.

Бидејќи е толку голем, најдобро е да го скенирате Градини покрај мапата на заливот пред посета на туристичкото место.

Одржувањето на планот на градината при рака, исто така ќе ви помогне да најдете услуги за посетителите, како што се тоалети, соби за нега, автобуски постојки, паркинг, лифтови, скали итн. 

Најважните работи што треба да се видат во оваа туристичка атракција се двете градини покрај куполи на заливот - Облачната шума и Цветната купола. 

Цветна купола

The Flower Dome at Gardens by the Bay е најголемата стаклена градина во светот. 

Во куполата се сместени цвеќиња и растенија од пет различни континенти, изложени во девет различни градини.

Внатрешната температура се движи помеѓу 23°C – 25°C (73.4°F – 77°F) за да ја повтори студената и сува медитеранска клима. 

Карта на цветната купола, градини покрај заливот
Погрижете се да не пропуштите ниту една од посебните градини во внатрешноста на цветната купола. Слика: Gardensbythebay.com.sg / Преземете ја печатената верзија

Време: 9 сум да 9 часот

Билети: Ова е платен влез. Билетите за возрасен (13+ години) чинат 20 S$, а за дете (3-12 години) билет чини 12 S$. Овој билет Gardens by the Bay ви овозможува и пристап до Облачната шума. Размислете за купување СЕГА

Облачна шума

Cloud Forest е уште една купола Garden by the Bay, во која се сместени 35-метарска планина покриена со бујна зелена вегетација.

Највисокиот затворен водопад на светот паѓа од оваа планина, создавајќи мистериозен свет покриен со магла. 

Овој конзерваториум има девет уникатни зони кои го прикажуваат растителниот свет, почнувајќи од оние што се наоѓаат во тропските висорамнини до оние кои се наоѓаат на 2,000 метри надморска височина.

Овој конзерваториум ја одржува и температурата помеѓу 23°C – 25°C (73.4°F – 77°F). 

Облачна шума, градини покрај заливот
Кога ја истражувате шумата на облаците, не пропуштајте ги прошетките во облаците и прошетките на врвот на дрвото. Слика: Gardensbythebay.com.sg / Преземете ја печатената верзија

Магла во Облачната шума 

Растенијата во Облачната шума се „наводнуваат“ низ магла дури и часови од денот. 

Времето на замаглување во Облачната шума се: 10 часот, 12 часот, 2 часот, 4 часот, 6 часот и 8 часот.

Кога се случува замаглувањето, Шумата на облаци се прекрива со магла и магла и е искуство кое се случува еднаш во животот.

Време: 9 сум да 9 часот

Билети: За да влезете во Cloud Forest, мора да купите билети. За возрасен над 13 години, чини 20 S$, а децата од 3 до 12 години плаќаат 12 S$. Овој билет ви дава пристап и до Цветната купола. Размислете за купување СЕГА

Супердрва

Градините покрај заливот Супердрва се градби налик на дрво со бетонско стебло и челична рамка околу неа за да ги држат растенијата. 

Тие се високи помеѓу 25 метри (82 стапки) и 50 метри (164 стапки).

Gardens by the Bay има 18 Supertrees, од кои 12 се во Supertree Grove.

Останатите шест Супердрва се распределени подеднакво помеѓу Златната градина и Сребрената градина. 

Супердрвата имаат големи крошни, кои обезбедуваат сенка во текот на денот, а во текот на ноќта се претвораат во центарот на светлото и звукот. 

Време: 5 сум до 2 сум 
Билети: Бесплатен влез

OCBC Skyway 

OCBC Skyway во градините покрај заливот
OCBC Skyway е патека помеѓу две од поголемите Супердрва. Слика: Gardensbythebay.com.sg

OCBC Skyway е пешачка патека долга 128 метри (420 стапки) на висина од 22 метри (72 стапки), поврзувајќи две Супердрва. 

Оваа атракција во Супертри Гроув се нарекува и Градини покрај мостот Беј и нуди панорамски поглед на Градините и хоризонтот на Марина Беј. 

Додека Supertree Grove е бесплатен, OCBC Skyway е платена атракција. 

Во просек, еден од пет туристи се одлучува да се качи на OCBC Skyway.

Време: 9 до 9 часот

Билети: Ако одлучите да го купите на местото на настанот, еве ја цената што ќе ја платите над и над вашите Градини до влезниот билет за залив - 

Возрасни (од 13 до 59 години): 8 американски долари
Сениор (60 години): 8 американски долари
Дете (3-12 години): 5 американски долари

Работи поевтино ако клубовите билети за OCBC Skyway со вашиот редовен билет за влез во Gardens by the Bay и ги купите преку Интернет. Размислете за купување СЕГА

Детска градина 

Оваа област за детска игра е позната и како Детска градина на организацијата на Далечниот Исток.

Ако ги истражувате Gardens by the Bay со вашите деца, не пропуштајте го овој дел од Bay Gardens. 

Оваа детска градина има четири дела - 

Областа за играње за мали деца

Овој дел од детската градина најдобро одговара за деца од 1 до 5 години. 

Опремата за играње, како што се мостот за нишање, чесните пружини итн., го задржува вниманието на децата.

Рибните фонтани и другиот простор за играње вода се голем хит кај малите деца. 

Областа за играње вода

Оваа водена поставка на крајот е омилена на сите деца бидејќи им овозможува да прскаат наоколу во водата. 

Програмабилните фонтани за вода го детектираат движењето на децата и реагираат со водени ефекти. 

Оваа област е најпогодна за деца од шест до 12 години.

Во ова видео, можете да ги откриете двете области за играње вода.

Куќи од дождовни шуми

Овој дел од детската градина исто така се грижи за деца од шест до 12 години.

Двете куќички на дрвја се високи 4 и 7.5 метри, во густа крошна од дрвја.

Тоа е совршена локација за авантуристичките фантазии во џунглата да се претворат во реалност. 

Амфитеатар

Овој покриен амфитеатар може да собере 300 публика и е совршен за едукативни настани. 

Од време на време, активностите се организираат на ова место. 

Време на детската градина

Вторник до петок: 10 сум да 7 часот
Сабота до недела: 9 сум да 9 часот

Областите за водена игра и фонтана за риби се затвораат 30 минути пред да се затвори Детската градина. 

Билети: Бесплатен влез

Цветна фантазија

Floral Fantasy е најновото дополнување на Gardens by the Bay. 

Во Floral Fantasy, цвеќињата, уметноста и технологијата се здружуваат за да создадат хипнотизирачко искуство за посетителите. 

Четири уникатни концепти се пренесени со користење на четири различни градинарски пејзажи. Купете билети

Флорална фантазија 4D возење

На ова 4D возење, ја доживувате симулираната патека на летот на вилинско коњче низ Градините покрај заливот.

И децата и возрасните уживаат во ова возење со Floral Fantasy. 

Како мерка на претпазливост, сите посетители мора да бидат најмалку 1 метар (3.3 стапки) или повисоки за да го поминат 4D возењето. 

Време: 9 до 9 часот

Цена на билетот

Возрасни (13+ години): 20 американски долари
Дете (од 3 до 12 години): 12 американски долари

Купете го овој билет

Други градини на отворено

Gardens by the Bay има колекција на градини на отворено, во кои може слободно да се влезе. 

Секоја од овие градини има тема.

Сончев павилјон

Во Sun Pavilion, можете да искусите пејзажи слични на пустината. 

Повеќе од 1,000 пустински растенија од 100 различни видови се искористени за повторно создавање на една од најдинамичните сушни предели во светот. 

Време: 9 до 9 часот

Мирна градина

Инспирирана од минималистичкиот концепт на јапонските Зен градини, спокојната градина привлекува посетители кои сакаат да побегнат од толпата. 

Оваа мирна бујна зелена заграда е на брза прошетка од Supertree Grove. 

Време: 5 до 2 часот по полноќ

Градините на наследството

Heritage Gardens ја раскажуваат разновидната историја и култура на Сингапур преку растенија. 

Heritage Gardens има четири тематски делови - кинески, малајски, индиски и колонијален - и секој раскажува за тоа колку сложено некои од растенијата остануваат поврзани со културата на групата.

Време: 5 до 2 часот по полноќ

Кањонот

Кањонот е нов додаток на Gardens by the Bay и располага со обемна колекција на скулпторски карпи долж 400 метри долга патека во форма на змеј.

Кањонот има повеќе од 60 уникатни антички карпи донесени од Шандонг, Кина. 

Покрај карпите, овој простор прикажува и џиновско вилинско коњче, метален змеј и два кинески тотеми.

Време: 5 до 2 часот по полноќ

Светот на растенијата

Како што отсликува името, овој простор е можност да дознаете сè за растенијата. 

Овде, децата (и возрасните) можат да добијат одговори на сите прашања што може да ги имаат - прашања како што се опрашувањето, како се распрснуваат семињата, како растенијата се прилагодуваат итн. 

Време: 5 до 2 часот по полноќ

Уметнички скулптури

Gardens by the Bay прикажува повеќе од 40 скулптури, кои го надополнуваат остатокот од уредувањето во градините. 

Овие скулптури се расфрлани насекаде низ градините. 

Подолу споделуваме некои од најпознатите скулптури во Gardens by the Bay и каде можете да ги најдете. 

Planet

Станува збор за масивна скулптура од седум тони, долга 9 метри (29 стапки) и бронзена висока 3 метри (10 стапки).

Скулптурата е преголема репродукција на синот на уметникот.

Кога првпат ќе ја погледнете скулптурата, изгледа како да лебди во воздухот. 

Тоа е затоа што уметникот вешто ја балансирал својата тежина на десната рака на новороденчето.

локација: Пред Ливадата

Шапка Памела

Шапка Памела прикажува глава на жена која носи а 

шапка со широк обод, која и паѓа на лицето. 

Станува збор за скулптура висока 4.9 метри (16 стапки) изработена од алуминиум. 

локација: Пред Ливадата

Цветен часовник

Цветниот часовник во Gardens by the Bay ја спојува прецизноста на мерењето на времето со ботаничката уметност.

Дизајнирана од Audemars Piguet, оваа скулптура широка 7 метри (23 стапки) е составена од растенија со обоени зеленило и цвеќиња.

локација: Покрај крошна

Орелот слета

Оваа скулптура е составена од обоено, полирано дрво од личи.

На дното на Орелот, се наоѓа обичен трупец од дрвото Личи кој делува како основа. 

локација: Цветна купола

Другите познати скулптури во Gardens by the Bay се Морската школка, Папратите, Величествениот бик, Џиновскиот полжав, Мравките на дрвјата, Јавачите на вилинско коњче, дијаспората, лавовите чувари, мунгејт итн. 

Вилинско коњче и езера

Езерата Dragonfly и Kingfisher, кои се дел од Gardens by the Bay, се вистински претставници на фасцинантниот воден екосистем на областа.

Покрај тоа што се мирни места за поминување време, езерата се богат извор на воден живот. 

Долгата 440 метри (1440 стапки) патека покрај езерото Dragonfly е едно од најдобрите места за фотографирање во областа. 

Време: 5 сум до 2 сум
Билети: Бесплатен влез


Вратете се на почетокот


Градини покрај рестораните на заливот

Има многу опции за храна во Gardens by the Bay.

Бидејќи има многу да се види и истражи, посетителите имаат тенденција да се уморат и да се одлучат за јадење во Градините покрај заливот.

Ако барате нешто да јадете по шоуто „Светло и звук“ во текот на ноќта, најблиската опција е салата за храна „Супертрее“. 

Supertree Food Hall е збирка од седум мини ресторани кои служат виетнамски, Хонг Конг, јапонски, индиски и западни деликатеси. 

Ако барате лесни јадења и некој пијалок, одлучете се за едно од кафулињата меѓу Кафе Астер, Кафе Крема, Кафе во детска градина или Кафе конзерваториум.

Достапен е и халал сертифициран Мекдоналдс со брилијантен поглед на Супердрвото. 

За морска храна, не гледајте подалеку од ресторанот Majestic Bay Seafood. 

За локацијата, рестораните и кафулињата, проверете го ова Градини покрај заливот карта.

Градини покрај Заливот Сатај

Некои посетители имаат тенденција да одат локално и да го имаат Сатај покрај заливот.

Посетете го Satay by the Bay, терен за храна со 1000 седишта, каде што можете да ја пробате сингапурската кујна додека уживате во солената арома на океанот.

Градини покрај барот Беј

До април 2019 година, имаше бар во Gardens by the Bay. 

Бар и ресторан Indochine Supertree, кој беше на врвот на највисокото Supertree во Gardens by the Bay, беше затворен по шест години работа. 

Просторот создаден со затворање на лентата ќе се користи за изградба на нова палуба за набљудување на Supertree. 


Вратете се на почетокот


Како да одите во Гарденс покрај заливот

Gardens by the Bay е комбинација од многу градини покрај брегот на Marina Bay во срцето на Сингапур.

адреса: Gardens by the Bay, 18 Marina Gardens Dr, Сингапур 018953. 

Gardens by the Bay Singapore се состои од три крајбрежни градини - Bay East, Bay Central и Bay South.

Бај Ист Гарден го посетуваат локалното население (и некои туристи), барајќи сложено уредени зелени површини кои нудат прекрасен поглед на хоризонтот на Сингапур.

Градините покрај Беј Исток се исто така одлично место за излет.

Беј Централ е најмалата од сите градини, а нејзиниот развој продолжува. 

Се очекува да ги поврзе пообемните две градини, Бајот Исток и Бај Југ.

Заливот Јужен е најголемиот од градините и привлекува најмногу туристи бидејќи во него се сместени иконите Супердрва, Цветната купола, Шумата на облаците итн.

Gardens by the Bay на МРТ

МРТ е најевтиниот и лесен начин да се стигне до Градините покрај заливот.

Најблиската МРТ до Gardens by the Bay

Бејфронт станица е најблиску до станицата МРТ до Гарденс покрај заливот.

Можете да одите на Кружната линија (исто така позната како Жолта линија) или линијата во центарот на градот (исто така позната како Сина линија) за да стигнете до станицата Bayfront MRT.

Шифра на станицата Бејфронт -

На Кружна линија: CE1
На линијата во центарот на градот: DT16

Откако ќе стигнете до станицата Бејфронт МРТ, излезете од Излез Б.

Брзо пешачење од пет минути може да ве однесе до Gardens by the Bay. 

Добијте насока

Алтернативна станица на МРТ 

Ако не можете да одите на Кружната линија или на линијата во центарот на градот, вашата следна најдобра опција е да се качите на линијата Источна Западна линија (исто така позната како Зелена линија). 

На оваа линија, Танјонг Пагар (EW15) е станицата на МРТ најблиску до Gardens by the Bay.

Излезете од Tanjong Pagar од излезот C и одете до автобуската постојка бр. 03223 на International Plaza, Anson Road. Насоки до автобуската станица

Скокни на 400 автобус и спуштете се на автобуската постојка бр. 03371 (Градини покрај заливот) на Marina Gardens Drive.

Паркинг градини покрај заливот

Лесно е да се вози до Gardens by the Bay - следете ги упатствата на Google Map овде

Gardens by the Bay има пет паркиралишта. Еден од овие паркинг места е во подрумот, додека други четири се паркиралишта на отворено.

ИметипТајминготДамки
Главниот влезПокриен5 сум до 2 сум420
ЛивадатаНа отворено5 сум до 2 сум284
Бејфронт ПлазаНа отворено5 сум до 2 сум172
Сатај покрај заливотНа отворено24 часот176
Беј Источна градинаНа отворено5 сум до 12 сум234

Забелешка: Паркингот Bayfront Plaza е најблиску до Floral Fantasy. 

Стапки за паркирање

Цената за паркирање на автомобил на паркингот Gardens by the Bay е 0.03 S$ за минута. Постои горната капа од 25 S$ на ден по автомобил.

Мотоциклите плаќаат 1.20 S$ по влез. 


Вратете се на почетокот


Градини покрај заливот Божиќна земја на чудата

Божиќ во градините покрај заливот е многу баран настан секоја година. 

на Градини покрај заливот Божиќна земја на чудата, кој обично започнува до 30 ноември и трае до 26 декември, има по нешто за секого. 

Повеќе од 3 милиони посетители секоја година учествуваат на најголемата Божиќна прослава во Сингапур. 

# Сингапурска жичарница
# Зоолошката градина во Сингапур
# Ноќно сафари во Сингапур
# Сафари на реката Сингапур
# Божиќна земја на чудата

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сингапур