Почетна » Даблин » Тури во дестилеријата Џејмсон

Дестилерија Џејмсон, Даблин – билети за турнеја, цени, попусти, дегустации, часови

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Даблин

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(164)

Дестилеријата Џејмсон на улицата Боу во Даблин ги пречекува посетителите во последните 200 години.

Токму од оваа локација дестилеријата работеше од 1780 до 1971 година пред фабриката да се пресели во Мидлтон во Корк.

Сега само турнејата за искуство во Џејмсон дестилерија се нуди од зградата на дестилеријата Олд Џејмсон во Смитфилд.

По нивните обновувања од 11 милиони евра во 2017 година, ова искуство за дегустација на виски добива речиси половина милион познавачи на виски секоја година.

Во оваа статија, објаснуваме сè што мора да знаете пред да го резервирате вашето искуство со Џејмсон на улицата Боу.

На што да очекуваме Дестилерија Џејмсон

Како да стигнете до Џејмсон дестилерија

Дестилеријата Old Jameson, која сега е фасцинантна Туристичка атракција за ирско виски, се наоѓа веднаш до плоштадот Смитфилд во Даблин, Ирска. 

адреса: Bow St, Smithfield, Даблин 7, D07 N9VH, Ирска

Карта на локација на дестилеријата Џејмсон

Постојат многу начини да стигнете до дестилеријата Џејмсондедото на сите тури со дестилеријата во Даблин.

До дестилерија Џејмсон со автобус

Ако сте околу центарот на градот Даблин, многу автобуси се достапни од Астон Кеј (стоп 328)

Автобуските броеви 25, 25A, 25B, 25D, 37, 39 и 39A можат да ве одведат до Кејот на Ашер (стоп 1445), што е патување од 4 минути. 

Автобуската станица Usher's Quay е на 600 метри (,4 милји) од атракцијата, а брзо одење од 7 минути може да ве однесе таму. 

Доколку сте го резервирале Голема автобуска тура со автобус со отворен врв or DoDublin Hop-on Hop-off автобуска турнеја, мора да се симнете на постојката Смитфилд за да стигнете до дестилеријата Џејмсон. 

Патување со трамвај

Луас е трамвајски/лесен железнички систем во Даблин, Ирска.

Ако трамвајот е вашиот префериран начин на транспорт, мора да се качите на црвената линија Луас и да се симнете во Смитфилд Стоп.

Од станицата на трамвајот, Џејмсон дестилери Боу Св. е на само 200 метри, а можете да го пешачите за две минути.

Паркинг за автомобили

Дестилеријата Џејмсон нема специфичен паркинг простор за своите посетители. 

Сепак, има многу паркинг на улица на улицата Квинс и плоштадот Смитфилд.

Забелешка: Другата дестилерија Џејмсон е во Мидлтон, округот Корк.


Вратете се на почетокот


Џејмсон дестилерија Даблин часови

Дестилеријата Џејмсон во Даблин има различно време за лето и зима.

Летни тајминзи

Од 1 март до 31 октомври, дестилеријата Џејмсон во Даблин се отвора во 10 часот. Од недела до четврток последниот влез е во 6 часот додека во петок и сабота е во 7 часот.

Во овие месеци, во работните денови, Bar & Gift Shop се затвора во 7 часот, а во петок и сабота во 8 часот.

Зимски тајминзи

Од 1 ноември до 28 февруари, дестилеријата Џејмсон продолжува да работи во 10 часот, но времето на затворање се менува.

Од недела до четврток последниот влез е во 5.30 часот додека во петок и сабота е во 6.30 часот.

Во работните денови, Bar & Gift Shop се затвора во 6.30 часот, а во петок и сабота во 7.30 часот.

Забелешка: Ирска има строги прописи за алкохол кои забрануваат продажба на алкохол во продавница за подароци или бар пред 10.30 часот од понеделник до петок и пред 12.30 часот во недела.

на Тури за дегустација на виски во дестилеријата Џејмсон се распродава рано во петок, сабота и недела. За да избегнете разочарување во последен момент, обидете се да стигнете до местото пред 3 часот.


Вратете се на почетокот


Колку трае турнејата Џејмсон дестилерија во Даблин?

Колку долго трае дестилеријата Џејмсон

Дестилеријата Џејмсон има пет различни тури, а нивното времетраење се движи од 20 до 90 минути. 

Сепак, најпопуларната турнеја во дестилеријата Џејмсон, „Обиколка на дестилеријата со водич Bow St“, трае 40 минути. 

По турнејата, посетителите можат да се дружат некое време пиејќи го својот бесплатен Џејмсон пијалок. 

Повеќето посетители поминуваат некаде од 90 минути до два часа во дестилеријата Џејмсон.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на дестилеријата Џејмсон

Најдобро време да ја посетите дестилеријата Џејмсон со пријателите
Ако ја посетувате дестилеријата Џејмсон со вашите пријатели, одете рано за да можете да поминете доволно време во нивниот JJ бар. Слика: Jamesonwhisky.com

Најдобро е да ја посетите дестилеријата Џејмсон помеѓу 10 и 3 часот од понеделник до сабота. После 3 часот, линиите се подолги, а времето на чекање се зголемува. 

Поради прописите за алкохол во Ирска, во недела, барот на дестилеријата не може да служи алкохол пред 12.30 часот, така што има смисла да се стигне до местото по ручекот. 

Поврзано читање
# Дестилерија Џејмсон или музеј за ирско виски
# Телинг дестилерија или дестилерија Џејмсон


Вратете се на почетокот


Бесплатна турнеја во дестилеријата Џејмсон

Турнејата на улицата Џејмсон дестилерија Bow е бесплатна со Даблин пас

Бесплатен влез во дестилеријата Џејмсон со Даблин пас

Сè што треба да направите е да стигнете до дестилеријата пред 3 часот, да ја покажете вашата пропусница и да влезете внатре. 

Покрај дестилеријата Џејмсон, оваа Dublin City Pass ви овозможува бесплатен влез во 32 други атракции.

Во суштина, ако сте двојка што сакате да пробате една од турите во дестилеријата во Даблин, можете да заштедите до 50 евра. Дознајте повеќе


Вратете се на почетокот


Џејмсон турнеја попусти

Билет за возрасни за Турнеја на Jameson Destillery Bow St чини 25 евра.

Посетителите постари од 65 години добиваат попуст од 7 евра (намалување од 28%) на цената на билетот за возрасни.

Посетителите со валидна студентска легитимација се квалификуваат за намалување од 7 евра.

Влезницата за деца помлади од 18 години е само 11 евра – попуст од 56% на цената на билетот за возрасни.

Важно: Децата помлади од 18 години можат да учествуваат во турнејата со искуство во Џејмсон дестилерија и да научат за историјата, процесот итн., но тие не можат да се приклучат на дегустацијата на вискито. Сепак, тие можат да наздрават со безалкохолен пијалок.


Вратете се на почетокот


Билети за турнеја во Џејмсон Дестилерија

Билет за турнеја Џејмсон дестилерија
Слика: Whiskyclub.com

Ако сакате да го посетите барот на Џејмсон дестилерија на улицата Боу, не ви требаат влезници. Можете само да влезете и да нарачате пијалоци. 

Меѓутоа, доколку сакате да бидете дел од Искусна турнеја во дестилеријата Џејмсон, треба да купите билети. 

Амбасадорите на Џејмсон ги водат овие тури. 

Постојат три начини да се доживее најпрекрасното искуство со виски во Даблин, а ние ги детализираме подолу - 

Обиколка на дестилеријата со водич Bow St

Ова е водечкото искуство со вискито на Џејмсон дестилерија, а повеќе од 90% од посетителите се одлучуваат за оваа турнеја. 

На 25. World Travel Awards во декември 2018 година, турнејата Jameson Distillery Bow St. ја доби наградата „World's Leading Destillery Tour“. Во 2019 година тие го освои по втор пат во низа. 

За време на оваа целосно водена и извонредна турнеја од 40 минути, посетителите можат да ја научат приказната на Џејмсон Виски, да ја обработат и потоа да се препуштат на компаративното дегустирање на вискито.

Компаративна дегустација на виски во дестилеријата Џејмсон
Компаративната дегустација на виски во дестилеријата Џејмсон е откривачка затоа што за време на оваа сесија го споредувате Џејмсон со шкотско и американски виски. И погодете што - речиси секој посетител на крајот го избира Џејмсон за свој омилен. Слика: Jamesonwhisky.com

Откако ќе заврши дегустацијата, сите добиваат бесплатен Џејмсон пијалок во барот Џеј Џеј.

Оваа турнеја започнува на секои 15 минути, а доколку сте ги резервирале билетите онлајн, можете само да влезете и да се придружите на непосредната следна турнеја. 

Цена на турнејата во дестилеријата Џејмсон

Билет за возрасни (од 18 до 64 години): 25 евра
Студентски билет (од 18 до 64, со студентска легитимација): 18 евра
Билет за сениори (65+ години): 18 евра
Детски билет (до 17 години): 11 евра

Гинис и Џејмсон ирско искуство турнеја

Ако сте познавач на алкохол, ова е идеалното полудневен излет во Даблин. 

Турата со водич започнува во 1.45 часот и за четири часа, можете да искусите две од врвните атракции во градот - Гинисовата Магацин и Џејмсон дестилерија. 

Ова ирско искуство започнува кога ќе го сретнете вашиот водич надвор од дестилеријата Џејмсон во Боу Св. 

Откако ќе влезете внатре, ќе ги пробате варијантите на вискито Џејмсон за споредба на вискито и ќе дознаете за трите состојки кои се вклучени во правењето на ова светски познато ирски виски.

По дегустацијата, Џејмсон амбасадорот ви го предава посакуваниот сертификат за дегустација на виски, а добивате и бесплатен пијалок во JJ Bar. 

Вашиот водич потоа ве носи до Гинисовата магацин, атракција број еден за посетители во Ирска, која е оддалечена само 15 минути пешачење (1.3 км, помалку од една милја).

Ги прескокнувате долгите редици, влегувате и поминувате низ седумте ката на Гинисовото искуство, учејќи за пијалокот, а исто така и вкусувајќи ја темната половина литар. 

Откако ќе го искусите најмасивното стакло во светот (целата зграда е дизајнирана како пинта стакло одвнатре!), ќе го носите вашиот бесплатен пијалок и ќе отидете во Guinness Storehouse Gravity Bar на седмиот кат.

Гравитација бар во Гинисовата магацин
Gravity Bar е посебна атракција во Гинисовата продавница. Слика: Dublinachristmas.т.е

Од Gravity Bar, можете да видите прекрасни погледи на Даблин, поради што посетителите обично нарачуваат дополнителни пијалоци и остануваат по завршувањето на турата со водич. 

Цена на турата за Ирско искуство: 79 евра/лице

Дегустација на виски во Даблин – The Luxury Tour

Ако сте тип на турист од Даблин кој бара „тури со дестилерија блиску до мене“ или „Дегустација на виски блиску до мене“, ова е само совршената тура за вас. 

Оваа строго 18+ годишна турнеја започнува во 1.15 часот од продавницата за пури и виски Џејмс Фокс, улица Графтон 119, Даблин 2. Google на сајтот

Во текот на следните четири часа, вашиот локален водич ве води до четири различни искуства со ирско виски - 

Селтик виски продавница за да ги испробате вискиите на месецот

Музеј на ирско виски за дегустација на 3 ирски виски

Roe and Co Destillery за дегустација, работилница за пробување на подучени коктели и вкусови

Џејмсон дестилерија Bow St

Патувањето помеѓу овие четири места ќе биде со луксузен извршен тренер со коментар од експерт за виски.

*За оваа тура се потребни најмалку две лица

Цена на турата: 149 евра по лице


Вратете се на почетокот


Која дестилерија Џејмсон е подобра?

Туристите кои се обидуваат да резервираат посета на дестилеријата Џејмсон имаат тенденција да се збунат бидејќи има две од нив - дестилеријата на улицата Боу во Даблин и онаа во Мидлтон, Корк. 

Оригиналната дестилерија Џејмсон

Дестилеријата Џејмсон на улицата Боу е оригиналот, и токму тука во 1780 година созреа првото буре Џејмсон виски. 

Речиси два века, дестилеријата Bow Street произведуваше милиони барели врвно ирско виски. 

Сепак, во 1971 година, компанијата ја пресели својата дестилерија во Мидлтон во округот Корк.

Овој потег беше поради две причини – да се биде поблиску до добри извори на вода и фарми кои произведуваат јачмен, клучната состојка во вискито Џејмсон. 

Дестилерија Џејмсон во Даблин vs Дестилерија во Корк

Од дестилеријата Џејмсон во Даблин, онаа во Корк е приближно 250 километри (155 милји) и потребни се речиси 3 часа со автомобил, околу 4 часа со автобус и воз. 

Ако летувате во Даблин, нема смисла да го поминете целото растојание за турнеја со виски искуство. 

Меѓутоа, ако летувате во Корк или во близина, посетата на дестилеријата Џејмсон во Мидлтон е апсолутна задолжителна бидејќи познавачите на виски кои биле и во двете го нарекуваат најдоброто од две искуства. 

Еве некои од причините зошто Џејмсон дестилеријата во Мидлтон се смета за подобра од онаа во Даблин. 

 • Иако штекерот Џејмсон во Бау Стрит е оригиналот, тој сега е само центар за посетители, а НЕ Дестилерија. 
 • Во Мидлтон, освен што учат и дегустираат, туристите можат да видат и каде се прави целото виски.
 • Во Midleton дури ќе добиете шанса да пиете виски директно од бурето.
 • Амбиентот на село, историските градби итн. ја прават турнејата Мидлтон сосема поинакво искуство.

Еве подетално објаснување за која Џејмсон дестилерија е подобра – Даблин или Мидлтон.

Тури со виски во Џејмсон, Мидлтон

Дестилеријата Џејмсон во Мидлтон нуди две тури на своите гости -

Џејмсон искуство виски турнеја, Мидлтон

Дестилерија Џејмсон во Мидлтон, округот Корк
Слика: Jamesonwhisky.com

Оваа турнеја е 75-минутно едукативно и културно искуство во дестилеријата Џејмсон, Мидлтон. 

Со овој онлајн билет, можете да влезете во просториите во секое време од 10 до 5 часот и да започнете. 

Турнејата ја започнувате со аудиовизуелна презентација, по што Џејмсон амбасадор ве води низ оригиналната дестилерија.

Кога сте во барот Џејмсон, се препуштате на дегустација на виски од три дела, каде што го пробувате Џејмсон против шкотско и американски виски. 

По споредбата, станувате квалификуван „ирски дегустатор на виски“.

Не пропуштајте ја бесплатна чаша Џејмсон, најдоброто од ирското виски. 

Цена на турата: 23 евра по лице

Ако престојувате во Корк и би сакале да изберете, проверете го ова 4-часовен водич Џејмсон виски искуство од Корк.

Турнеја зад сцената на Мидлтон

Турнејата „Зад сцената“ во дестилеријата Џејмсон, Мидлтон е долга два часа и се добива длабински увид во историјата, процесот на производство, приказните итн. 

Турнеја Midleton Destillery Behind the Scenes
За време на турнејата на Jameson's Midleton Destillery Behind the Scenes, можете да видите како се чуваат бурињата со виски. Слика: Jamesonwhisky.com

Дегустации на врвни ирски вискии се дел од оваа турнеја.

За време на оваа турнеја, Џејмсон Амбасадор ве води и во некои од важните згради, како што се Микродистилеријата, Куперажата, Магацинот за созревање, Колибата на дестилаторите итн. 

Оваа турнеја започнува во 3 часот, секој ден во неделата. 

Цена на турата: 60 евра по лице


Вратете се на почетокот


Џејмсон дестилерија против Гинис магацин

Многу туристи кои летуваат во Даблин се поделени Дестилерија Џејмсон или складиште за Гинис посетете. 

Особено оние со малку време при рака или оние на буџетски одмор, бидејќи мора да се одлучат за еден од нив. 

Брз одговор: 

Изберете помеѓу Гинисовата продавница и дестилеријата Џејмсон врз основа на она што би сакале да го вкусите - пиво или виски? 

Ако сте личност со виски, одете на Jameson Whisky Experience, а одлучете се за познатото искуство со темно пиво во Ирска.  

Ако пијалокот не е важен, но сакате добро да се забавувате, ви ја препорачуваме турнејата во Џејмсон Дестилерија бидејќи е неодамнешна и освојува награди во последните неколку години. 

Во случај да се одлучите за Jameson Experience, единственото нешто што ќе ви недостига е забавата со пиење во Gravity Bar (7-ми кат од Гинис Магацин) гледајќи го хоризонтот на Даблин. 

Туристите кои сакаат да ги пробаат двете искуства, се одлучуваат за ова комбо турнеја


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за дестилеријата Џејмсон

И локалното население и туристите кои планираат да го посетат најдоброто искуство со виски во Даблин генерално имаат многу прашања.

Ние одговараме на неколку од нив подолу -

 1. Која е најдобрата турнеја Џејмсон дестилерија?

  Водените Обиколка на дестилеријата Bow Street Experience е најдобрата турнеја во дестилеријата Џејмсон, Даблин. 

  За време на оваа 40-минутна турнеја, посетителите ја дознаваат историјата, приказната, процесот на Џејмсон Виски, а исто така се препуштаат на компаративна дегустација на виски.

  Турнејата вклучува бесплатен Џејмсон пијалок во JJ's Bar.

 2. Колку чини турнејата Џејмсон дестилерија?

  Билет за возрасни за Турнеја на Jameson Destillery Bow St чини 25 евра. Билетите за посетители постари од 65 години (повозрасни) и студенти со валидни лични карти чинат 18 евра, а деца помлади од 18 години плаќаат само 11 евра. 

  Иако децата помлади од 18 години можат да се придружат на турнејата, тие не можат да се препуштат на дегустација на виски.

  Ако сакате да го посетите барот на Џејмсон дестилерија на улицата Боу, не ви требаат влезници. Можете само да влезете и да нарачате пијалоци.

 3. Дали треба да резервирате Џејмсон дестилерија однапред?

  Турите за дегустација на виски започнуваат на секои 15 минути, а ако веќе сте ги купиле билетите преку Интернет, можете да влезете во дестилеријата Џејмсон и веднаш да се придружите на турнејата. 

  Освен тоа, онлајн билетите се поевтини, а можете да ја избегнете гужвата.

 4. Дали треба да ги испечатам моите билети за турнеја во Џејмсон дестилерија?

  Кога ќе го купите вашиот Билети за турнеја во Џејмсон Дестилерија онлајн, добивате е-пошта со потврда.

  На денот на вашата посета, кога ќе ја покажете е-поштата за потврда на влезот на дестилеријата, тимот на Џејмсон ќе ви испечати физички билет. 

 5. Во колку часот се затвора дестилеријата Џејмсон?

  Од 1 март до 31 октомври, дестилеријата Џејмсон во Даблин се затвора во 6 часот секоја недела до четврток. Во петок и сабота, последниот влез е дозволен до 7 часот. 

  Од 1 ноември до 28 февруари, Џејмсон дестилерија затвора во 5.30:6.30 секоја недела до четврток. Во петок и сабота, дестилеријата дозволува влез до XNUMX часот. 

  Но, за да избегнете разочарување во последен момент, ви препорачуваме резервирајте ги вашите билети онлајн и бидете на местото пред 3 часот. 

 6. Колку често се одржуваат тури во Џејмсон дестилерија?

  Џејмсон дестилерија Bow St Искуство е најпопуларната турнеја во дестилеријата Џејмсон, а турнеските групи започнуваат на секои 15 минути. 

  Бидејќи оваа дестилерија Џејмсон во Даблин ја носи титулата „Водечка светска турнеја за дестилерија“, има смисла да се купат билетите однапред и да се стигне до местото пред 3 часот за да се избегне гужвата. 

 7. Колку е далеку Дестилеријата Џејмсон од Гинис Магацин?

  Дестилеријата Џејмсон е оддалечена 1.3 км (,8 милји) од продавницата Гинис, а туристите можат да го прошетаат растојанието за 15 непарни минути. 

  Дестилерија Џејмсон до Магацин Гинис

  Има комбо турнеја наречена Гинис и Џејмсон ирско искуство турнеја, кој започнува во дестилеријата за виски Џејмсон, а турската група потоа оди до Гинис на втората половина од турнејата. 

# Гинисовата Магацин
# Гробиштата Гласневин
# Замокот Малахид
# Музеј на ирско виски
# Телинг дестилерија

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Даблин