Почетна » Виена » Билети во зоолошката градина во Виена

Зоолошката градина во Виена – билети, цена, часови, животни, воз Панорама

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Виена

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(121)

Виенската зоолошка градина е најстарата постоечка зоолошка градина во светот.

Зоолошката градина е дел од палатата Шонбрун, светско наследство на УНЕСКО, и локално е позната како Tiergarten Schonbrunn.

Редовно е прогласувана за најдобра зоолошка градина во Европа и секоја година привлекува повеќе од два милиони туристи.

Во оваа статија споделуваме сè што мора да знаете пред да купите билети во Зоолошката градина во Виена.

Што да очекувате во зоолошката градина во Виена

Подобро е да се купи Билет во зоолошката градина во Виена онлајн, бидејќи тие се поевтини од цената на портата, а можете да ја избегнете и редицата. 

Билетите за посетители од 19 години и постари чинат 22 евра, додека децата од 6 до 18 години плаќаат 11 евра.

По или пред нивната посета на зоолошката градина, некои посетители одат околу палатата Шонбрун со возот Панорама. 

Бидејќи е многу баран, подобро е да резервирате Панорамски билети за воз однапред.  


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до зоолошката градина во Виена

Виенската зоолошка градина се наоѓа на теренот на познатите Палатата Шенбрун во Виена, Австрија.

Адреса на зоолошката градина во Виена: Maxingstrabe 13b, 1130 Виена, Австрија

За да стигнете до главниот влез на зоолошката градина во Виена, мора да ја користите влезната порта во паркот Hietznger Tor.

Можете да земете U4 Underground и да се симнете на Метро станица Hietzing.

Портата Hietznger Tor е на само 350 метри од метро станицата Hietzing, а пешачењето трае помалку од пет минути. 

Hietzing метро до зоолошката градина во Виена со пешачење
Портата Hietznger Tor е само 350 метри од метро станицата Hietzing.

Ако планирате да го земете трамвајот, одлучете се за трамвајските броеви 10, 58 и 60.

Ако автобусот е вашиот претпочитан начин на транспорт, скокнете во автобусот со броевите 51A, 56A, 56B или 58A за да стигнете до зоолошката градина во Виена.

Паркинг е достапен во една од гаражите Park & ​​Ride, неколку подземни станици од Зоолошката градина. 

Ви препорачуваме Хутелдорф на линијата U4 и Сибенхиртен на линијата U6.


Вратете се на почетокот


Работно време во зоолошката градина во Виена

Зоолошката градина во Виена се отвора во 9 часот наутро, секој ден во годината.

За време на шпицот на сезоната од април до септември, зоолошката градина се затвора во 6.30 часот, а во текот на месеците март и октомври, атракцијата за диви животни се затвора во 5.30 часот.

За време на слабата сезона од ноември до февруари, зоолошката градина во Виена се затвора во 4.30 часот.

Аквариумската куќа и тиролската фарма се затвораат на крајот од часовите за посета, Куќата за птици се затвора еден час порано, а сите други куќи за животни се затвораат половина час пред тоа.

Работно време Desert House

Desert House е ботаничка градина во зоолошката градина во Виена и нејзините часови се разликуваат од времето на зоолошката градина.

Од јануари до септември, Desert House се отвора во 9 часот и се затвора во 5 часот, а од октомври до декември се отвора во 9 часот и се затвора во 5.30 часот. 


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на зоолошката градина во Виена

Најдобро време за посета на зоолошката градина во Виена е веднаш штом ќе се отворат во 9 часот наутро.

Бидејќи животните се најактивни наутро, тие се повидливи и може да се повлечат во засенчени места како што денот станува потопол.

Температурите се сè уште умерени, што помага во истражувањето на претежно зоолошката градина на отворено.

Толпата, исто така, допрва треба да влезе, што значи дека не треба да стоите во редица.

Кога ќе започнете рано, можете да истражувате неколку часа, да застанете на ручек во еден од рестораните и потоа да продолжите со својата обиколка на атракцијата на дивиот свет.

Викендите и училишните празници може да бидат преполни.


Вратете се на почетокот


Колку време трае зоолошката градина во Виена

Ако посетите со деца и планирате да ги видите сите изложби на животни, да присуствувате на разговори со чувари, сесии за хранење итн., ќе ви требаат четири до пет часа за да ја истражите зоолошката градина во Виена.

Меѓутоа, ако сте еден куп возрасни и сакате да завршите наскоро, можете да ги покриете повеќето животински експонати за два часа. 

Совет: Кога купувате Билети во зоолошката градина во Виена, можете да ги прескокнете долгите редици на билетарницата и да заштедите време.


Вратете се на почетокот


Билети во зоолошката градина во Виена

Посетителите можат да купат билети за Зоолошката градина во Виена онлајн или на портата на атракцијата.

Кога ќе закажете билет за зоолошката градина во Виена однапред, заштедувате неколку евра по лице на цената на билетот.

Онлајн билетите се најмалку 10% поевтини од билетите достапни во зоолошката градина.

Купувањето на вашите билети за зоолошката градина во Виена преку Интернет ќе ве спаси и од мака да стоите во долга редица на шалтер.

Затоа тие се познати и како билети за прескокнување на линијата во зоолошката градина во Виена. 

Цени на билетите

Билетот во Зоолошката градина во Виена за возрасни од 19 години и постари чини 22 евра, додека децата од 6 до 18 години плаќаат 11 евра.

Додека купувате билети преку Интернет, можете да ги резервирате однапред или да купите билети за истиот ден.

Цените на билетите во истиот ден

Цената за онлајн резервација во ист ден за влез во зоолошката градина во Виена чини исто - 22 евра за возрасни и 11 евра за деца на возраст од 6 до 18 години. 

Дури и ако стигнете до зоолошката градина во Виена, сепак можете купете ги вашите билети преку Интернет и заштедете неколку евра. 

Попуст во Виенската зоолошка градина

Зоолошката градина во Виена нуди билети со попуст за деца до 18 години. 

Децата од пет години па нагоре можат да влезат бесплатно, додека децата на возраст од 6 до 18 години добиваат 50% попуст на цената на билетот за возрасни и плаќаат само 11 евра.

За жал, Зоолошката градина не ја намалува цената на билетите за постарите, студентите и воените луѓе.

Посетителите со посебни потреби со сертификати за попреченост можат да бараат намалување на шалтерите за билети во зоолошката градина.

Совет: Виенски премин бесплатно ве носи во зоолошката градина во Виена.

Како функционираат онлајн билетите

Билетите ви се испраќаат по е-пошта веднаш штом ќе ги купите. 

Не треба да земате отпечатоци.

На денот на вашата посета, покажете ја е-поштата што сте ја примиле (на вашиот паметен телефон) на влезот во Зоолошката градина и влезете.

Кога го резервирате овој билет преку Интернет, можете да избегнете да стоите во редот на шалтерот за билети, па оттука и името.

Бидејќи тоа не е темпиран билет, можете да стигнете до зоолошката градина секогаш кога е погодно.

Цена на билетот

Билет за возрасни (19+ години): 22 евра
Детски билет (од 6 до 18 години, со валидна лична карта): 11 евра

Некои посетители на зоолошката градина во Виена го проверуваат Музејот на Империјалната кочија, кој исто така се наоѓа во палатата Шенбрун. Резервирајте ги двата билети заедно, и добијте 5% попуст. 

По истражувањето на зоолошката градина во Виена, некои посетители претпочитаат да се качат на Шенбрун Панорамабан (возот Панорама). Тоа е одличен начин да ги опуштите нозете дури и кога гледате 160 хектари Шенбрун. Дознајте повеќе


Вратете се на почетокот


Панорамски воз во зоолошката градина во Виена

Панорамски воз во зоолошката градина Шонбрун
Слика: Zoovienna.at

Виенската зоолошка градина се наоѓа на теренот на палатата Шонбрун, распространета на 160 хектари земја.

Возот Schonbrunn Panorama е одличен начин за истражување на овој огромен парк. 

Од 10 до 6 часот возот на дизел се движи низ паркот Палас со брзина од 10 до 15 км/ч.

Едната обиколка на возот Панорама околу палатата, која има девет постојки, трае 50 минути.

Поминува низ зоолошката градина помеѓу павилјонот за појадок на императорот, куќата на слонови и Тиролерхоф, а секој интервал трае околу 45 минути.

Ако сакате да ја истражувате само зоолошката градина во овој воз, можете да купите билети во зоолошката градина во Виена. Тие чинат 2 евра за возрасни и 1 евро за деца.

Ако сакате да седите низ целата рута и да го истражите паркот на палатата Шенбрун, мора купете билети за воз за Панорама, кои чинат 9 € за сите посетители од 15 години па нагоре. Билетите за деца од 3 до 14 години чинат 5 евра.


Вратете се на почетокот


Билети за пустинската куќа на зоолошката градина во Виена

Пустинската куќа е ботаничка куќа во зоолошката градина во Виена која ги прикажува живеалиштата, растенијата и животните на пустината.

Врвот на Desert House е 70-метарски лавиринт од стаклена цевка со пустински кртови стаорци.

Меѓу растенијата, атракција што мора да се види е „Fockea“, потомок на најстарото сочно растение во саксии во светот.

Овој билет важи и за цел ден.

Цена на билетот

Билет за возрасни (19+ години): 6 евра
Младински билет (од 6 до 18 години): 4.5 евра
Детски билет (5 години и помалку): Слободен влез

Нашата препорака: Ви предлагаме да ја истражувате Зоолошката градина колку што сакате и доколку ви останува уште енергија, купете ги билетите Desert House на местото на настанот. Ако сакате, можете резервирајте однапред, Како и.


Вратете се на почетокот


Виенска зоолошка градина и виенски премин

Виенски премин

Виенскиот премин е одличен начин да заштедите пари и време додека го истражувате градот Виена.

Обезбедува бесплатен влез не само во зоолошката градина во Виена, туку и во 60 други атракции во Виена.

Некои од најдобрите туристички атракции каде што оваа пропусница може да ви помогне да добиете бесплатен влез се - палатата Шенбрун, џиновското панорамско тркало, шпанската школа за јавање, музејот Албертина итн.

Најдобриот дел е што нема да мора да чекате ни во редици - можете да влезете веднаш.

Виенската карта е достапна за еден ден, два дена, три дена и шест дена.

Туристите од 19 години и постари се сметаат за возрасни, додека децата на возраст од 6 до 18 години треба да купат детска карта. Децата од пет години па нагоре можат да се приклучат бесплатно.


Вратете се на почетокот


Карта на зоолошката градина во Виена

Има многу што да се види и направи во зоолошката градина, поради што има смисла да се има карта на зоолошката градина во Виена пригоден во моментот на вашата посета. 

Картата помага да се лоцираат објекти како што се тоалети, паркинг, ресторан, центар за прва помош и ефикасно да се движите низ различните зони, куќишта и активности.

Препорачливо е да го носите распоредот на Tiergarten Schonbrunn ако патувате со деца бидејќи нема да губите време наоѓајќи различни експонати и во тој процес ќе се исцрпите.


Вратете се на почетокот


Зоолошката градина во Виена во зима

Планирате посета на зоолошката градина во Виена во зима, но не сте сигурни?

Не грижете се. Летото е најдобро време за посета на која било зоолошка градина, но ниту зимата во зоолошката градина во Виена не е лоша.

Зимските посети се позабавни бидејќи има помалку гужва и можете да ги погледнете животните одблизу.

Ќе бидете изненадени колку животните се активни во нивните топли затворени куќишта.

Пониските температури не им пречат на многу животни, особено на оние од Африка или Јужна Америка.

Многу егзотични животни веројатно ќе се видат надвор во зима како си играат помеѓу нивните внатрешни и надворешни куќишта, во зависност од нивното расположение.


Вратете се на почетокот


Животни во зоолошката градина во Виена - што да се види

Зоолошката градина во Виена прикажува различни животни, птици, цицачи, влекачи, риби и многу повеќе.

Атракцијата на дивиот свет е дом на околу 8,500 животни од повеќе од 700 различни видови.

Атракциите на виенската зоолошка градина што мора да ги видите се -

Регенвалдхаус

Регенвалдхаус е германски збор за куќа во дождовните шуми. 

Тоа е огромно стаклено куќиште, кое на посетителот му дава атмосфера на џунгла. 

Вештачките грмотевици, подот и крошната, итн., прикажуваат природна тропска шума.

Во оваа шума слободно живеат животни, птици, лилјаци итн., давајќи и чувство на автентичност.

МОРА: За да ги погледнете „летечките лисици“, мора да отидете на највисокото ниво на оваа шумска куќа.

Куќа на слонови

Elephant House е посветена на чување и грижа за слоновите.

Рутината за туширање со слонови е возбудлива атракција во Зоолошката градина.

Ако патувате со деца, ви предлагаме да го дознаете времето на сесиите за чистење и хранење и да планирате соодветно.

Помладите посетители ги сакаат сесиите за чистење и хранење во овој дел од зоолошката градина во Виена.

Куќа за големи мачки

Семејството мачки - тигри, гепарди и леопарди - зафаќаат соби и надворешни области во големата куќа за мачки.

Децата, исто така, се многу возбудени во овој дел.

Куќа со носорог

Зоолошката градина во Виена има убава голема куќа за индиски пар носорог.

Се вели дека овој носорог е подарок од Кралството Непал.

полариум

Оваа област има пингвини во нивното природно живеалиште и продолжен базен за морските лавови.

Секогаш е уживање да се гледаат големите морски животни како скокаат и ги опсипуваат посетителите.

Тиролерхоф

Тиролерхоф е фарма од планинскиот тиролски регион на Австрија и се наоѓа веднаш зад Куќата на слоновите.

Во Тиролерхоф може да се видат ретки раси на фармерски животни како коњи, овци, кози итн.

Исто така, се удвојува како одлично место за да добиете храна и пијалоци.

Други животни

Освен овие главни центри, има и други животни како жирафи, зебра, антилопа и птици.

Има дури и детска зоолошка градина каде што можете да се галите и да си играте со животните.

Останатите атракции вклучуваат куќа од инсекти, куќа од коала, поларни мечки, куќа од мајмуни и мајмуни, остров Гибон, ирваси, ирваси, камили, џиновски панди итн.

Аквариум

Аквариумот на зоолошката градина во Виена се состои од три дела.

Првиот дел содржи крокодили, риби и птици и пеперутки што живеат слободно.

Во овој дел ќе ја забележите и станицата за размножување пеперутки.

Врвот на вториот дел е значителен гребен аквариум од 80,000 литри исполнет со риби, анемони и корали.

Третиот дел е Терариум - стаклен тунел долг 7.5 метри (24.5 стапки) кој наликува на поплавен шумски под на Амазон.

Овој дел прикажува змии, жаби, гуштери, скорпии, непарен пајак, мравки и затемнета област каде што можете да видите лилјаци и скорпии.

# Палатата Белведере
# Schonbrunn Palace
# Музеј Албертина
# Шпанско училиште за јавање
# Катедралата Свети Стефан
# Музеј Кунстисториш

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Виена

2 размислувања за „Зоолошката градина во Виена – билети, цена, часови, животни, воз Панорама“

  1. здраво, дали можеш да ми продадеш едно од неодамна родените младенчиња на поларна мечка

Коментарите се затворени.