Почетна » Виена » Билети за Кунстиисториски музеј

Kunsthistorisches Museum – билети, цени, попусти, што да се види

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Виена

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(172)

Кунстиисторискиот музеј во Виена е еден од најдобрите уметнички музеи во светот.

Тој е дом на најобемната колекција на слики од холандскиот мајстор од 16 век, Питер Бројгел Постариот.

Музејот е прекрасен и одвнатре и однадвор – беспрекорната архитектура на зградата привлекува и огромна толпа.

Во оваа статија објаснуваме сè што треба да знаете пред да купите билети за музејот Kunsthistorisches.

Како да стигнете до Кунстиисторискиот музеј

Прекрасниот музеј се наоѓа на Рингштрасе, Виенската обиколница. Најдете насоки

Јавниот превоз е најдобриот начин да стигнете до музејот Kunsthistorisches.

Може да се качите на линијата U2 или на линијата U3 на виенскиот U-Bahn и да се спуштите на Станица Volkstheater.

Од метро станицата Volkstheater, Kunsthistorisches Museum е помалку од десет минути пешачење.

Станица Volkstheater до Kunsthistorisches Museum

Можете исто така да изберете да се возите со трамвај D до станицата Бургринг/Кунстиисториски музеј.

Во Виена, трамваите се познати и како трамваи.

Трамвај Д до Кунстиисторискиот музеј
Трамвајот е совршен начин да го видите уличниот живот на Виена на патот до музејот Kunsthistorisches. Слика: Commons.wikimedia.org

Многу од туристичките атракции на градот како што се Schonbrunn Palace, музеј Белведере, Виенска зоолошка градина, Хофбург, Музеј Албертина, Природонаучниот музеј итн., се околу Рингштрасе, па дојдете подготвени за долг ден.


Вратете се на почетокот


Работно време на музејот Kunsthistorisches

Kunsthistorisches музејот се отвора во 10 часот секој ден во неделата, освен во понеделник кога останува затворен.

Музејот на уметноста се затвора во 6 часот секој ден, освен во четврток кога останува отворен до 9 часот за да се грижи за публиката доцна навечер.

Последниот влез е секогаш 30 минути пред затворање.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Кунстиисторискиот музеј

Најдобро време за посета на Кунстиисторискиот музеј е веднаш штом ќе се отвори во 10 часот.

Толпата допрва ќе влезе, што значи дека можете да валцерате и да ги истражувате уметничките дела на мир.

Ако не можете да успеете наутро, ви препорачуваме четврток навечер.

Можете да стигнете до Музејот до 6 часот и да останете до 9 часот, со што изгледа дека сите уметнички дела во Музејот се ваша приватна колекција.

Повеќето преполна соба

Собата бр. 12 на првиот кат од Музејот, каде што висат најпознатите Бригели, е најпреполна.

Затоа е најдобро да ја проверите оваа соба веднаш штом ќе стигнете до Музејот.

Ако местото е полно со туристи, секогаш можете да се вратите подоцна.

Совет: Kunsthistorisches музеј добива околу 1.5 милиони посетители годишно, што е околу 4000 посетители дневно. Купување билети однапред ви помага да заштедите време на чекање.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Кунстиисторискиот музеј?

Ако сте љубител на уметност, потребни ви се најмалку четири часа за да ги истражите неверојатните постојани и привремени збирки во Kunsthistorisches Museum на задоволство.

Некои туристи се фокусираат само на првиот кат, на кој се прикажани некои од најдобрите слики во светот, а својата турнеја ја завршуваат за само два часа.

Препорачуваме барем една посета на кафулето на Музејот помеѓу вашата турнеја. Тоа ви помага да ја вратите енергијата и да го победите уморот од уметноста.


Вратете се на почетокот


Билети за Кунстиисториски музеј

Билети за музејски историски музеј

Овој билет за Kunsthistorisches Museum Wien ви дава пристап и до постојаните колекции на семејството Хабсбург, како и до привремените изложби.

Со овој билет за прескокнување на Kunsthistorisches Виена, можете да поминете покрај долгите редици на шалтерот за билети, да го покажете вашиот онлајн билет (на вашиот мобилен телефон) на влезот и да влезете.

Не треба да земате отпечатоци.

Посетителите на возраст од 18 години и подолу не треба да купуваат влезници.

Билет за возрасни (од 19 до 64 години): 16 евра
Билет за сениори (65+ години): 12 евра
Студентски билет (од 19 до 25 години, со лична карта): 12 евра

Туристите кои го посетуваат музејот Kunsthistorisches, исто така, го пробаат музејот Албертина. Купете ги нивните билети заедно за да добиете 5% попуст!


Вратете се на почетокот


Kunsthistorisches музеј + Царска ризница

Билети за царска ризница во Виена

Овој билет ви дава пристап до две од главните знаменитости на Виена -

Kunsthistorisches музеј и царска ризница.

Царската ризница на палатата Хофбург е на само 450 метри (четвртина милја) од музејот Кунстистор. Видете на Google Map

Посетителите можат да го изодат ова растојание за помалку од пет минути.

Поради оваа близина и богатствата во Царската ризница (која покрива повеќе од илјада години европска историја), овој комбиниран билет е доста популарен меѓу посетителите.

Не мора да ги посетите двата музеи во ист ден.

Кунстиисторискиот музеј е затворен во понеделник, а Царската ризница во вторник.

Посетителите на возраст од 18 години нагоре добиваат бесплатен влез со прикажување на нивната важечка лична карта.

Билет за возрасни (19+ години): 22 евра


Вратете се на почетокот


Бесплатна посета на Кунстиисторискиот музеј

Доколку летувате во Виена повеќе од три дена, топло ви го препорачуваме Виена Пас.

Постојат две различни предности -

1. Ќе заштедите до 45% од цената на влезните билети
2. На повеќето места, можете да ја прескокнете линијата и да влезете (со тоа ќе заштедите многу од вашето време)

Ако ја купите оваа пропусница, можете бесплатно да го посетите Кунстиисторискиот музеј.

Атракции до кои оваа картичка за попуст може да ви помогне бесплатно да пристапите се палатата Шенбрун, зоолошката градина Шенбрун, џиновското панорамско тркало, шпанската школа за јавање, музејот Албертина итн.

Vienna Pass е достапен во опции за 1 ден, 2 дена, 3 дена и 6 дена, а цената варира соодветно.


Вратете се на почетокот


Што да се види во Kunsthistorisches музеј

Секоја просторија на Музејот е способна да ве разбуди.

Сепак, еве некои од Определување на Kunsthistorisches музеј.

Во оваа галерија на Kunsthistorisches музеј, посетителите уживаат во работата на познати сликари од 17 век.

Некои од популарните сликари изложени овде се Вермер, Рембрант, Рубенс, Ван Дајк, Ван Ејк, Тицијан, Веронезе, Тинторето, Дирер, Веласкез, Рафаел, Караваџо итн.

Сепак, најважна од сите слики во Кунстиисторискиот музеј се оние на Бригел.

Колекцијата на Бригел

Еден од најзначајните фламански уметници, Питер Бројгел, Старецот, е познат по деталното прикажување на селскиот живот.

Музејот на уметност ја содржи најобемната колекција на неговите дела, вклучувајќи ремек-дела како „Вавилонската кула“.

Вавилонската кула од Питер Бројгел
Вавилонската кула е изложена во соодветно именуваната „Галерија Бригел“ во Галеријата на слики. Вкупно 12 ремек-дела на Бригел се изложени во Кунстиисторискиот музеј.

Поголемиот дел од времето сигурно ќе го поминете во овој музеј гледајќи во сликите на овој сликар од 16 век.

2. Кунсткамер

Кунсткамер е познат и како дел за уметност и природни чуда.

Некои дури го нарекуваат и ковчег со богатство на Хабсбург, бидејќи експонатите овде се ретки, љубопитни и необични предмети - вкупно 2,200 предмети.

Во оваа комора може да се видат монети, оружје, камени садови, бронзени скулптури, резби од слонова коска, часовници, таписерии, сложени златарски дела и бројни други артефакти со неизмерна вредност.

Saliera од Cellini во Kunsthistorisches Museum
Заслепувачкиот сјај од 10 инчи цврста златна солена визба, „Saliera“ од Cellini, ќе ве воодушеви. Оваа златна и емајлирана визба е една од најпознатите знаменитости на Музејот. Слика: Khm.at

3. Египетска и блискоисточна колекција

Во египетската и блискоисточната колекција на музејот Kunsthistorisches, можете да видите некои од најважните светски збирки на египетски антиквитети. 

Овој дел е домаќин на 17 000+ експонати од речиси четири илјади години. 

Не пропуштајте ја богато украсената Капела за нудење Ка-ни-нисут од Старото Кралство, сложено дизајнирани ковчези, животински мумии, божествени фигури, предмети од секојдневниот живот како облека и козметички производи итн.

Мастаба од Канинисут во Кунстиисторискиот музеј
Мастабата на Ка-ни-нисут била откриена во Гиза во 1913 година и сега е изложена во музејот Кунстистор. Слика: Khm.at

4. Грчки и римски антиквитети

Овој дел од Кунстиисторискиот музеј има околу 2500 римски и грчки експонати, од кои некои се стари дури три илјади години. 

Хабсбурзите од Виенскиот двор го собраа првиот од овие антиквитети, а во последно време Музејот ги набавува.

Најдобрите моменти на овој дел ги вклучуваат Гема Августа, златното богатство на Нагисентмиклош, Купот Бригос, Вотивна статуа на човек од Кипар, амазонски саркофаг итн.

Гема Августа во Кунстиисторискиот музеј
Гема Августа го велича императорот Август и неговиот наследник Тибериј и е ремек-дело на царската работилница за скапоцени камења во Рим. Слика: Khm.at

5. Колекцијата на монети

Колекцијата на монети на музејот Kunsthistorisches е една од петте најобемни на глобално ниво и е изложена во три големи сали.

Во овој дел, покрај монетите, ќе најдете и книжни пари, медалјони, нарачки итн.

Првата сала ве води низ историјата и развојот на медалот од тоа како настанал во Италија во 1400 година до денес.

Оваа сала има и австриски и европски ордени и почесни медали.

Втората сала ја раскажува историјата на парите.

Можете да го видите патувањето почнувајќи од предпаричните начини на плаќање до пронаоѓањето на монетата во 7 век п.н.е.

Колекција на монети во музејот Kunsthistorisches
Неколку монети од класичниот свет. Слика: Khm.at

Во третата сала посетителите гледаат специјални изложби засновани на уникатни теми.

6. Салата Купола

Салата Купола е срцето на Кунстиисторискиот музеј и е архитектонски врв на зградата.

Оваа сала е дом на ресторан, каде што туристите можат да стигнат до локалното население.

Кога сте во салата Купола, не заборавајте да погледнете нагоре во прекрасниот куполен таван.

Покрај овие, не смеете да ги пропуштите Империјалното оружје, музејот во Ефес и колекцијата на антички музички инструменти.


Вратете се на почетокот


Карта на Kunsthistorisches музеј

Kunsthistorisches музеј може да биде лавиринт за прв посетител.

Да се ​​биде свесен за План на подот на Кунстиисторискиот музеј може да биде огромна предност за време на вашата посета.

На влезот, подигнете го „брошурата за добредојде“ на која има мапа на подот означена со музејски моменти.

Покрај експонатите, мапата исто така ви помага да ги идентификувате услугите за посетители како што се ресторани, тоалети, продавница за подароци итн.


Вратете се на почетокот


Аудио водич

Kunsthistorisches музеј има фантастична уметничка колекција и ќе биде криминално да се оди наоколу зјапајќи во уметничкото дело, а да не се знаат приказните зад нив.

Аудио водичот на музејот ви помага да го доживеете Музејот на најдобар можен начин.

Аудио водичот на Kunsthistorisches Museum може да го добиете на влезот со плаќање 6 евра по лице. Или 8 евра за двајца.

Деветстотини уметнички дела изложени во музејот се детално опишани на германски, англиски, француски и италијански јазик.

Поддршката за шпански, руски, јапонски и корејски јазик е достапна само за 120 музејски моменти.

# Палатата Белведере
# Schonbrunn Palace
# Виенска зоолошка градина
# Музеј Албертина
# Шпанско училиште за јавање
# Катедралата Свети Стефан

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Виена