Почетна » Виена » Билети за музејот Албертина

Музеј Албертина – билети, цени, часови, уметнички колекции

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(146)

Музејот Албертина во Виена располага со една од најголемите и најскапоцените збирки на графички уметности во светот.

Музејот содржи повеќе од 50,000 цртежи и еден милион отпечатоци од сите периоди на историјата.

Околу 800,000 туристи го посетуваат музејот Албертина секоја година, што го прави една од петте најдобри атракции во Виена.

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да купите билети за музејот Албертина.

Што да очекувате

Музејот Албертина ги прикажува популарните дела на големи уметници, како што се Моне, Пикасо, Реноар, Шагал, Миро, Магрит и многу други.

Музејот е дом на некои од најомилените и најомилени постојани изложби во Европа на колекцијата Batliner, Моне до Пикасо, 20 елегантни кабинети и повеќе!

Можете исто така да пристапите до Да Винчи, Рафаел, Микеланџело, Дурер, ремек-делата на Рубенс и многу повеќе.

Можете да прочитате повеќе за колекцијата во делот „Збирка на музејот Албертина“ подолу.

Билети за музејот Албертина

Повеќето посетители се одлучуваат за прескокнување на линијата Билети за музејот Албертина, додека неколку посетители се одлучуваат за Музејот Албертина и комбо билет Албертина Модерен

Каде да резервирате билети

Можеш да купиш Билети за музејот Албертина на атракција или онлајн.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Бидејќи музејот Албертина продава ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат.

Значи, раното резервирање помага да се избегне разочарување во последен момент.

Како функционираат онлајн билетите

Оди на Резервација на билети во музејот Албертина страница.

Изберете претпочитан датум и број на билети и купете ги билетите.

Билетите се испорачуваат на вашата е-пошта по купувањето.

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот.

Е-билетот можете да го покажете на вашиот паметен телефон на влезот од атракцијата.

Цени на билетите

Билет за музејот Албертина (обичен билет) чини 19 евра за посетители помеѓу 27 и 64 години.

Посетителите под 18 години можат да влезат бесплатно.

Младите посетители меѓу 19 и 26 години и постарите над 65 години плаќаат попуст од 15 евра за нивниот влез.

Посетителите со посебни потреби добиваат попуст од 11 евра и плаќаат само 7 евра за нивниот влез.

Иако под 18-те влегуваат бесплатно, мора да ги наведете на страницата за резервации на билети. 

Билети за музејот Албертина

Тие се познати како „Билети за прескокнување на линијата“, бидејќи можете да поминете покрај линиите на шалтерот за билети и веднаш да влезете во музејот.

Покрај музејот, овој билет ви овозможува и пристап до кабинетите, постојаните изложби и привремените изложби.

Аудио водичот не е дел од овој билет, но можете да го изнајмите за 4 евра по лице во музејот.

Овој билет важи 3 месеци од денот кога ќе го активирате.

Цената на билетот

Редовен билет (од 27 до 65 години): €19
Детски билет (до 18 години): Слободен влез
Младински билет (од 19 до 26 години): €15
Билет за сениори (65+ години): €15
Посетители со посебни потреби: €7

Албертина Модерен и Музеј Албертина

Овој комбиниран билет ви дава пристап до два од врвните музеи на уметноста во Виена - Музејот Албертина и Модерниот.

Албертина Модерн има една од најголемите европски збирки на модерна и современа уметност.

Музејот Албертина се смета за голема сестра на Албертина Модерн меѓу љубителите на уметноста.

И двата музеа се оддалечени 10 минути пешачење еден од друг, а вие прво можете да го изберете музејот што сакате да го посетите.

Цена на билетот

Редовен билет (од 26 до 64 години): €25
Детски билет (до 18 години): Слободен влез
Младински билет (од 19 до 25 години): €20
Билет за сениори (65+ години): €20
Оневозможен посетител: € 7

Наведовме неколку пакети за билети, кои се популарни кај туристите и се одличен начин да заштедите пари.

Бовча цена
Музејот на Албертина и Леополд €34
Музеј Албертина + палата Белведере €36

Со Градска картичка на Виена, добивате попусти на над 200 атракции и бесплатно, неограничено користење на градското метро, ​​трамвај и автобуски линии. 

Како да стигнете до музејот Албертина

Музејот Албертина е во срцето на внатрешниот град на Виена помеѓу Државната опера, Кернтнерштрасе и Виенскиот Хофбург.

адреса: Albertinaplatz 1, 1010 Виена, Австрија. Најдете насоки

Постојат три начини да се стигне до музејот Албертина.

Со јавен превоз

За да стигнете до музејот Албертина, можете да патувате со подземното метро U-Bahn.

Мора да се спуштите во Метро станица Карлсплац ако се качите на линиите U1, U2, U4.

Од Карлсплац, музејот Албертина е брз 9-минути пешачење.

Метро станица Карлсплац до музејот Албертина

Ако земете линија U3, спуштете се во Метро станица Стефансплац.

Stephansplatz е на половина километар (1/3 од милја) од музејот Албертина, а растојанието можете да го пешачите за пет минути.

Метро станица Стефансплац до музејот Албертина

Трамвајот 1, 2, D, 62, 71 и Lokalbahn Wien-Baden исто така може да се користат за да се стигне до музејот Албертина. 

Овие имаат застанување на Кернтнер прстен/Опер.

Ако наместо тоа, сакате да стигнете до музејот Албертина со автобус, одлучете се за автобус број 2А.

Со кола

Виена е одличен град за возење наоколу, и затоа некои туристи претпочитаат возење до музејот Албертина.

Има доволно места за паркирање на улица во близина на музејот Албертина.

Доколку сакате, можете да се одлучите и за платени внатрешни паркиралишта како на пр Kärntnerring гаражаKärntnerstraße TiefgarageПалатата-Корсо-гаражаBOE Гаража Опернрингхоф, и Гаража Роберт-Штолц-Плац.


Вратете се на почетокот


Работно време на музејот Албертина

Во понеделник, вторник, четврток, сабота и недела, музејот Албертина се отвора во 10 часот и се затвора во 6 часот.

Музејот се отвора во 10 часот наутро во среда и петок, но за да се смести толпата се затвора само во 9 часот. 

Алберта Модерн останува отворена секој ден од 10 до 6 часот.

На 24 декември, Музејот останува отворен од 10 до 2 часот.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Музејот Албертина?

Претставниците на музејот Албертина препорачуваат посетителите да земат предвид два часа за истражување.

Сепак, познато е дека љубителите на уметноста и историјата поминуваат до четири часа во истражување на музејот.

Туристите кои ги посетуваат уметничките музеи велат дека уморот од уметноста започнува по два часа, а паузите помагаат да се продолжи истражувањето.


Вратете се на почетокот


Дали вреди музејот Албертина?

Слики во музејот Албертина
Слика: Рајнер Мирау / Албертина.at

Музеј Албертина е како мини верзија на Musee d'Orsay, светски уметнички музеј во Париз.

Тој е еден од најголемите и најважни уметнички музеи во светот и вреди.

Албертина има огромна колекција на уметност од француски импресионисти и продолжува до денес, вклучувајќи ги и австриските експресионисти како што се Климт, Шиле и Кокошка.

Ако не сте љубител на уметност, можете да се потопите и во царскиот шмек на државните соби, кои некогаш служеле како резиденција на хабсбуршките надвојводи и надвојводи.


Вратете се на почетокот


Збирка на музејот Албертина

Има многу што да се види во музејот Албертина. Неколку туристи прават повеќе патувања за да истражат сè.

Еве ја нашата листа на најдобрите предмети од колекцијата на Музејот.

Слики и скулптури

Заспаната жена со цвеќиња од Марк Шагал

Музејот Албертина содржи дела од сите големи уметници од историјата на модерната и современата уметност.

Музејот ги прикажува пионерските уметнички идеи од модерната ера, францускиот импресионизам, фовизмот и делата на експресионистичките уметнички групи.

Слика: Заспаната жена со цвеќиња од Марк Шагал

Во овој музеј може да се најдат ремек-дела на големи уметници како Пикасо, Моне, Кифер и Ласниг.

Цртежи и отпечатоци

Оваа колекција има еден милион цртежи и отпечатоци од доцниот готски период.

Основана во 1776 година од војводата Алберт од Сакс-Тешен, колекцијата Графичка уметност нуди навистина панорамско истражување на уметноста.

Цртеж на Микеланџело во музејот Албертина
Еден од многуте цртежи на Микеланџело изложени во музејот Албертина. Слика: Албертина.at

Музејот овозможува богат преглед на 100-годишната историја на уметност во дела на големи уметници како Микеланџело, Дирер, Рембрант, Рубенс, Климт, Шиле, Пикасо, Рихтер и Ласниг.

Фотографија

Фотографската колекција на Музејот Албертина е најобемната колекција на уметничка фотографија во Австрија.

Околу 100,000 богатства на фотографската историја ги следат најзначајните случувања на уметничкото поле.

Овој дел ги воведува жанровите вклучувајќи портрет, архитектура, пејзаж и улична фотографија кои се движат од почетоците на медиумот до денес.

Архитектура

Архитектонскиот дел во Музејот Албертина чува фасцинантна колекција од повеќе од 40,000 планови, студии и модели.

Од доцниот готски период до сегашната архитектура, Музејот Албертина има значајни дела од Бернини, Боромини, Хансен, Вагнер, Лос, Холеин, Хадид и многу други.

Државни соби

Посетителите уживаат во фасцинантното чувство на империјалната поставеност во Музејот на Државните простории на Албертина.

Државни соби во музејот Албертина
Салата за публика е една од најубавите соби меѓу 20-те државни соби во музејот Албертина. Фото © Георг Молтерер

20-те хабсбуршки државни соби се луксузно уредени и макотрпно реставрирани за да ги одведат посетителите во величествениот свет на класицизмот со нивната скапоцена декорација.

За 100 години, зградата на музејот Албертина служела како резиденција на хабсбуршките надвојводи и надвојводи.


Вратете се на почетокот


Музејот Албертина аудио водич

Аудио водичот е информативен и забавен во исто време.

Аудио водичот им помага на посетителите да извлечат максимум од нивната посета обезбедувајќи опширни информации за изложбата, уметниците и уметничките дела.

Тие исто така вклучуваат интервјуа од уметниците, музика во позадина и цитати.

Аудио водичот за изложбите е достапен на повеќе јазици - германски, англиски, француски, италијански, чешки, руски и шпански.

И за државните соби во Хабсбург, тој е достапен на уште еден дополнителен јазик - јапонски.

Посетителите можат да го купат аудио водичот на Музејот Албертина на местото за 4 евра.


Вратете се на почетокот


Ресторан музеј Албертина

Посетителите можат да ги убијат болките од глад и да се дружат во ресторанот DO&CO во музејот Албертина.

Менито вклучува виенски јадења и меѓународни деликатеси, како и фантастично кафе и колачи од ДЕМЕЛ, поранешните добавувачи на царскиот и кралскиот двор.

Ресторанот е отворен од 9 до 11 часот, а подобро е да резервирате однапред.

Извори

# Албертина.at
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com
# Visitingvienna.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Schonbrunn Palace Виенска зоолошка градина
Музеј Албертина катедралата Свети Стефан
Шпанско училиште за јавање Палатата Белведере
Кунстиисториски Дунавска кула
Gиновско панорамско тркало Патување низ времето Виена
Музеј на Зигмунд Фројд Австриска вечера шоу
Куќа на музика Велтмузеј
Царската ризница Мадам Тисо Виена
Семеен парк Концентрационен камп Маутхаузен
Турнеја на духови и легенди Музеј Сиси
Технички музеј Виена Моцартхаус
Капуцини Крипта Виена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Виена

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар