Почетна » Виена » Билети за палатата Шонбрун

Палата Шонбрун – билети, цени, часови, шоу во Струдел, концерти

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Виена

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(189)

Палатата Шонбрун е палата со 1,441 соба и поранешна царска резиденција на Хабсбуршките монарси.

Со историја која се протега над 300 години, тој е еден од најважните историски споменици во Виена.

Во 1996 година, УНЕСКО ја додаде палатата Шонбрун на листата на светско наследство.

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да купите билети за палатата Шонбрун.

Како да стигнете до палатата Шонбрун

Палатата Шонбрун е во Хитцин, Виена, Австрија.

адреса: Schonbrunner Schlosstrasse 47, 1130 Виена, Австрија

Ви препорачуваме да земете јавен превоз за да стигнете до палатата Шонбрун.

Одете на Underground U4 (зелена линија) и слезете во Станица Шонбрун.

Земете трамвај бр. 10 или 60 за да се симнете веднаш во палатата Шонбрун.

Ако автобусот е вашиот префериран начин на транспорт, земете го бројот 10А за да стигнете до Шонбрун

Ако пристигнувате со автомобил, можете да одите по автопатот А1, А2 или А4.

Само запали Google Maps, идентификувајте ја најбрзата рута од вашата локација и следете ги знаците за Центарот на градот.

Паркинг на палатата Шонбрун

Палатата има свој паркинг, кој е отворен цела недела.

Со 160 автомобили и 20 места за паркирање автобуси, тие никогаш не остануваат без простор.

Паркирање на вашето возило на Паркинг на палатата Шонбрун ќе ве чини некаде од 3.90 евра на час до 39 евра на ден.


Вратете се на почетокот


Часови на палатата Шонбрун

Палатата Шонбрун се отвора во 8 часот наутро, во текот на целата година.

За време на врвните туристички месеци јули и август, тој се затвора во 6.30 часот, а за време на сезоната на рамо, месеците април, мај, јуни, септември и октомври, се затвора во 5.30 часот.

Остатокот од годината, палатата се затвора рано - во 5 часот.

Палатата Шонбрун е отворена секој ден, вклучувајќи ги и државните празници.

Во градините Шонбрун може слободно да се влезе од 6.30 часот па натаму.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на палатата Шонбрун

Римски урнатини во палатата Шонбрун
Римски урнатини во палатата Шонбрун. Ова е живописна градина дизајнирана од Јохан Фердинанд Хецендорф фон Хоенберг и изградена во 1778 година. Слика: Северин Вурниг / Schoenbrunn.at

Најдобро е да ја посетите палатата Шонбрун веднаш штом ќе се отвори во 8 часот наутро. 

Започнувањето на вашата посета рано во текот на денот помага да се избегне гужвата и сонцето, кои можат да станат жешки во лето.

Ако не можете да стигнете наутро, следното најдобро време за посета на палатата Шонбрун е после 3 часот, кога повеќето туристи се на излез.

Еден сигурен начин за работа околу шпицот на сезоната е да купите билети за палатата Шонбрун преку Интернет.

Потоа можете да ја избегнете толпата што чека на шалтерот за билети и да влезете веднаш. 

Трик за сообраќаен метеж во палатата Шонбрун

Ако поради некоја причина, можете да ја посетите само за време на шпицот (од 10 до 12 часот), најдобро ќе биде да ја започнете посетата со Градините.

Кога ќе завршите со Градините, толпата во Палатата ќе се истенчеше, а вие можете да влезете.

Најдобра сезона за посета на палатата Шонбрун

Високата сезона во Виена е од април до септември, со врв во јули и август.

Доколку сакате да избегнете гужви, најдобро би било да ги избегнете овие два месеци и божиќните празници (втората половина на декември).

Јануари и февруари се најдобри месеци за посета бидејќи гледаат минимални посетители.

Можете исто така да планирате патување во март или ноември каде што исто така има поблаги гужви.

Исто така, би било добро да ги следите сите значајни настани и фестивали како што се Виенскиот фестивал, Виенале, Виенската модна недела итн.


Вратете се на почетокот


Билети за палатата Шонбрун

Постојат многу начини да се доживее некогашната резиденција на Хабсбуршките монарси.

Можете да одлучите да ја обиколите само палатата или да ја комбинирате со обиколка на градот.

Изборот е неограничен. Ги избравме најдобрите три билети за палатата Шонбрун и ги детализиравме подолу.

Сите билети што ги препорачавме се билети за паметни телефони. Односно, во рок од пет минути од купувањето, билетот ќе ви биде испратен преку е-пошта. 

На денот на вашата посета, поминувате покрај редот на шалтерот за билети, стигнувате до влезот на Палатата, ја покажувате е-поштата на вашиот паметен телефон и влегувате.

Најевтини билети за палатата Шенбрун

Овие билети за палатата Шенбрун ви овозможуваат да го прескокнете влезот во најдобрата австриска палата.

Сите посетители добиваат 10-минутен вовед на англиски и германски јазик. Сепак, овој билет не вклучува турнеја со водич. 

Разглед на палатата Шонбрун со водич

Оваа 90-минутна турнеја со водич ви овозможува да го прескокнете пристапот до прекрасната палата Шонбрун.

Овој билет вклучува и пристап до градините на палатата.

Турата е достапна на англиски и германски јазик, а преферираниот јазик можете да го изберете на страницата за резервирање билети.

Цени на билетите

Билет за возрасни (18+ години): 34 евра
Младински билет (од 7 до 17 години): 28 евра

Деца од 6 години или помлади се бесплатни за влез.

Разглед на палатата Шонбрун и градините

Овој билет нуди обиколка со водич на палатата Шонбрун, славната поранешна царска резиденција на семејството Хабсбург, неговата Оранжерија и градините.

Професионален водич ве придружува и сите посетители добиваат аудио уред со слушалки за подобрување на слушањето.

Цени на билетите

Билет за возрасни (19+ години): 38 евра
Детски билет (од 6 до 18 години): 29 евра
Билет за доенчиња: Слободен влез

Ако не сте на буџетски одмор, ви го препорачуваме приватна обиколка на палатата Шонбрун и градините.

Билети за музејот Империјален превоз

Музејот на царски кочии во палатата Шенбрун опфаќа извонредна колекција на царски кочии.

Пристапот до овој музеј не е дел од кој било друг билет и бара посебен влезен билет. 

Повеќето посетители го подобруваат своето искуство во Шенбрун со посета на овој музеј кој прикажува околу 60 историски државни кочии, санки и седан столчиња. 

Цени на билетите

Билет за возрасни (од 19 до 64 години): 12 евра
Билет за сениори (65+ години): 9 евра
Студентски билет (со валидна лична карта): 9 евра

Палатата Шонбрун и разглед на градот Виена

Овој билет ви обезбедува автобуска обиколка на најценетите туристички атракции во Виена, како што се Државната опера, Музејот на историјата на уметноста, музејот Хабсбург, палатата Хофбург (зимската резиденција на императорите), австрискиот парламент, Градското собрание и Судскиот театар. .

Врвот на турнејата е специјален пристап до поранешната империјална резиденција на Хабсбуршките монарси - палатата Шонбрун.

Професионален водич ја води обиколката на палатата на еден од трите јазици - англиски, германски или шпански.

Мора да го изберете вашиот претпочитан јазик на страницата за резервирање билети.

Турата започнува во 9.30 часот.

Цени на билетите

Билет за возрасни (13+ години): 54 евра
Детски билет (од 2 до 12 години): 19 евра


Вратете се на почетокот


Панорама во Шенбрун

Комплексот на палатата Шонбрун е огромно место (160 хектари) и не е лесно да се истражуваат сите пешки. 

Еден начин да го заобиколите ова место е „Панорамски воз“, воз со скокање и подигнување со девет различни постојки.

Посетителите можат да се симнат или да се качат во возот на девет дестинации околу паркот, вклучувајќи ја зоолошката градина, ридот Глориет и палатата Шенбрун.

Возот е најдобриот начин да ја истражите магијата на градината на палатата Шенбрун без да се изморите. 

Билетите на Schönbrunn Panoramabahn, кои ви овозможуваат неограничено возење со воз во текот на денот, чинат 9 евра за возрасни (15 години и повеќе) и 5 ​​евра за помали деца.

Времиња

Возот сообраќа од 10 до 6 часот и тие тргнуваат секој час на час и на секои половина час од ридот Глориет и палатата Шенбрун.


Вратете се на почетокот


Штрудли шоу во палатата Шонбрун

Доколку сакате да готвите или да јадете, не смеете да ја пропуштите оваа емисија.

Овој билет ви овозможува да бидете сведоци на уметноста на правење исклучителен традиционален виенски деликатес – штрудла од јаболка.

Штрудли шоу во палатата Шонбрун
Слика: Youtube.com

Можете исто така да уживате во парче свежо печена штрудла на крајот од шоуто во дворската пекара на Cafe Residenz во палатата Шонбрун.

Ќе го добиете и оригиналниот рецепт за носење дома на осум јазици.

Претставата е долга 20 минути, а децата од шест години па нагоре можат да влезат бесплатно

Цени на билетите

Билет за возрасни (13+ години): 12 евра
Детски билет (од 0 до 6 години): Бесплатни влез


Вратете се на почетокот


Градините на палатата Шонбрун

Градините на палатата Шонбрун
И Палатата и градините на Шенбрун се импресивни и добро сочувани барокни ансамбли од ваков вид во Европа. Слика: Whc.unesco.org

Паркот во палатата Шонбрун е една од најпопуларните атракции во Виена поради неговата убавина и мирна атмосфера.

Посетителите исто така ги нарекуваат градини на палатата Шонбрун.

Градините беа отворени за јавноста во 1779 година и станаа дел од листата на светско наследство на УНЕСКО во 1996 година.

Градините на Палас се отвораат во 6.30 часот, а влезот е бесплатен.

За најдобро искуство во Градините, го препорачуваме приватна обиколка на палатата Шонбрун и градините.

Ако сте на буџетски одмор, подобро е да го резервирате групна тура со водич.


Вратете се на почетокот


Зоолошката градина на палатата Шонбрун

на Зоолошката градина на палатата Шонбрун е во рамките на палатата, и можете да стигнете до неа користејќи ја влезната порта во паркот „Hietzinger Tor“.

Оваа фантастична колекција на диви животни е позната и како Зоолошката градина во Виена.

Отвора секој ден од 9 часот наутро, но времето на затворање може да варира во зависност од годишните времиња.

Цените на билетите се движат од 20 евра за возрасни и 10 евра за деца над шест години.

Дознајте повеќе за Билети во зоолошката градина во Виена.


Вратете се на почетокот


Аудио водич за палатата Шонбрун

Палатата Шонбрун обезбедува аудио водичи за посетителите на 16 јазици и описи на турнеи на 21 јазик бесплатно.

Тие им се делат на посетителите бесплатно при влегувањето во палатата.

Сепак, овие се предмет на достапност.

Можете исто така да ги преземете аудио датотеките од нивната веб-страница како zip-датотека или преку iTunes или Yasssu. 


Вратете се на почетокот


Концерти во палатата Шонбрун

Концерти во палатата Шонбрун
Слика: Schoenbrunn.at

Дворецот Шонбрун организира маестрален концерт секој ден во 8.30 часот во Палас Оранжерија, кој го красеше изведбата на самиот Моцарт.

На концертот се свири најдобриот избор на маестралната музика на Моцарт и Штраус, заедно со танцови и вокални изведби.

Еве три од најдобрите билети за концерт во палатата Шонбрун.

Билет за концерт во палатата Шонбрун

Овој билет за концерт ви овозможува да имате магично искуство во оркестарот на палатата Шонбрун со прекрасната музика на Моцарт и Штраус два часа во Палас Оранжерија.

Можете да резервирате четири категории билети – почнувајќи од Imperial, која е најевтината, до категоријата VIP, која нуди најдобро искуство.

Цени на билетите

Империјални билети: 45 евра
Големи билети: 65 евра
Делукс билети: 75 евра
*ВИП билети: 105 евра

*Вилетите за ВИП концерт вклучуваат и чаша пенливо вино и ЦД.

Вечерен концерт и вечера

Вечерен концерт и вечера во прекрасната виенска палата е совршено искуство за резервација доколку барате романтична вечерна излегување.

Почнувате во 6.30 часот со романтична вечера од 3 јадења во ресторан во областа Шонбрун, по што ќе следи музички концерт во Оранжеријата Палас во 8.30 часот.

Можете да резервирате четири категории на билети, во зависност од видот на јадењето искуство што би го претпочитале - најприфатлива е категоријата Ц и категоријата ВИП што нуди најдобро искуство.

Цени на билетите

Категорија Ц: 81 евра
Категорија Б: 99 евра
Категорија А: 122 евра
ВИП категорија: 139 евра

Обиколка на палатата, вечера и концерт

Овој билет е зделка три во едно и вкупна вредност за парите. Ти добиваш -

а) Едночасовна обиколка со водич низ славната палата Шонбрун
б) Оброк од 3 јадења во областа на палатата Шонбрун
в) Волшебен музички концерт во Оранжеријата на палатата Шонбрун

Овој билет е скап, но ако можете да си го дозволите, топло ги препорачуваме.

Идеален е за заедничко излегување во пар или за група пријатели.

Најприфатлива е категоријата Ц, додека ВИП категоријата нуди најдобро искуство.

Цени на билетите

Категорија Ц: 99 евра
Категорија Б: 117 евра
Категорија А: 130 евра
ВИП категорија: 157 евра


Вратете се на почетокот


Карта на палатата Шонбрун

Палатата Шонбрун е огромна атракција со многу да се види и бара многу пешачење.

Додека се обидувате да го извлечете максимумот од палатата Шонбрун, лесно е брзо да се изгуби чувството за времето и начинот (и, во тој процес, да ги пропуштите експонатите).

Затоа препорачуваме а водени турнеја, каде локален експерт ви го покажува патот.

Следната најдобра опција е да се задржи а карта на палатата Шонбрун за подготвена референца за време на вашата посета.

Популарни атракции во Виена
# Палатата Белведере
# Виенска зоолошка градина
# Музеј Албертина
# Шпанско училиште за јавање
# Катедралата Свети Стефан
# Музеј Кунстисториш

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Виена