Почетна » Даблин » Билети за турнеја во Гинисовата продавница

Гинис магацин – билети за турнеја, цени, попусти, подови, Gravity Bar

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(174)

Гинисовата магацин е најпопуларна туристичка атракција во Даблин, Ирска, а откако е отворена во 2000 година дочекала 20 милиони посетители. 

За време на ова задолжително искуство, прво дознавате за иконскиот пијалок на Ирска и нејзината 250-годишна историја, а потоа земете го бесплатното пиво Гинисово пиво и тргнете до најгорниот кат за да уживате во прекрасниот поглед на градот. 

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да ја резервирате турнејата во Гинисовата продавница.

Разглед на Гинисовата продавница

Што да очекувате во Гинис Магацин

Посетата на Гинисовата продавница е турнеја со сопствена водич, каде што ги истражувате седумте ката на зградата и го учите секој аспект од познатото пиво. 

Додека учите за долгата историја на производство на пиво во Ирска, можете да ја видите и најголемата чаша во светот.

Целиот амбиент има чувство како ноќен клуб, со добра храна и уште подобро пиво. 

Погледнете го видеото подолу за да знаете што може да очекувате од турнејата – 

Посетителите можат да изберат од три типа на тури во Гинисовата продавница.

на редовна турнеја со бесплатна пинта е најефтината и најпопуларната тура.

Ако не сте со буџет, можете да изберете помеѓу Пакет со потпис, која вклучува кутија за подароци за носење дома или Искуство на познавач, ВИП тура со приватен бар за дегустација на пиво.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до магацинот на Гинис

Гинисовата магацин е во стара фабрика за ферментација во срцето на пиварницата Сент Џејмс Гејт. 

Нејзината адреса е Портата Сент Џејмс, Даблин 8, Ирска.

Влезот во Гинисовата продавница

Главниот влез на Гинисовата магацин е на улицата Маркет. 

Сите посетители – поединци, групи, инвалидски колички и колички мора да го користат овој влез. 

Влезот во Гинисовата продавница
За насоки до влезната порта Гинис Магацин, Кликни тука

Одење до Магацин

Ако сте во центарот на градот Даблин, ви препорачуваме да пешачите растојание од 2.5 км (1.5 милји) до продавницата Гинис. 

30-минутната прошетка ќе ве однесе и преку реката Лифи. 

Со автобус

На автобусите им требаат десет минути од центарот на градот Даблин за да стигнат до Гинисовата продавница. 

Може да се качите на автобусот бр. 123 од било која друга Горна улица О'Конел или од дај ми улица

Автобусите сообраќаат на фреквенција од 8-10 минути. 

Мора да се спуштите во Џејмс Стрит (Стоп 1940), од каде влезот во Гинисовата магацин е само 500 метри (една третина од милја). 

Патување со трамвај

Луас е трамвајски/лесен железнички систем во Даблин, Ирска.

Ако трамвајот е вашиот префериран начин на транспорт, мора да се качите на црвената линија Луас и да се симнете во Луас Стоп на Џејмс.

Откако ќе се симнете, мора да пешачите 1 км (,6 милји) за да стигнете до атракцијата.

Прошетката обично трае 15 непарни минути. 

Паркинг за автомобили

Ако планирате да патувате со автомобил, можете да го искористите бесплатниот паркинг достапен на улицата Крејн. 

Од атракцијата е на 3 минути пешачење. 

Бидејќи слотовите се достапни по принципот „прв дојден, прв услужен“, можеби ќе сакате да започнете рано во текот на денот. 

Достапен е и ограничен број паркинг места достапни за инвалидски колички. 

Ако не добиете место во бесплатната гаража за паркирање, проверете ги овие платени паркинзи - Кју-парк четири судовиПаркинг на улицата Свети Августин, и Кју-парк Крајстчерч


Вратете се на почетокот


Работно време во Гинисовата продавница

Магацинот Гинис се отвора во 9.30 часот и се затвора во 5 часот, секој ден во неделата. 

Последниот влез е во 5 часот. 

Два месеци годишно – јули и август – Гинисовата продавница останува отворена до 9 часот. 

Во овој период, последниот влез е во 7 часот. 

Гинисовата магацин останува затворена од 24 до 26 декември секоја година.


Вратете се на почетокот


Дали вреди турнејата во Гинисовата продавница?

Гинисовата Магацин 90-минутна турнеја е вистински удар за искуство ако сакате пиво, храна или историја.

Имајќи го тоа, познато е дека дури и оние кои не пијат велат дека нивната посета на Гинисовата продавница вредела.

Еве пет причини зошто мислиме дека сите мора да одат на турнеја -

  1. Магацинот не е споменик или музеј. Тоа е различен вид на туристичка атракција со видеа, интерактивни екрани на допир, експонати и активности кои им помагаат на посетителите да научат како водата, хмељот, јачменот и квасецот се спојуваат за да го направат заштитниот знак Гинисов пиво. 
  2. Зградата на Гинисовата продавница е дизајнирана имајќи ги на ум креативните посетители, така што ќе можете да видите паметни потсмевки и натписи напишани на сите спратови. Дури и самата зграда е брилијантен дизајн - наликува на стакло од седум ката.
  3. Има многу историја што треба да се научи - рекламните кампањи на Гинис во последните 200 години, методите на транспорт за испраќање на пивото низ земји итн. 
  4. Нема многу места каде што можете да научите како да складирате, послужите и вкусите половина литар Гинис. Што е уште поважно, турнејата завршува во Гравити барот, кој е најдоброто место во целиот свет за да имаш половина литар Гинис.
  5. Од лентата Gravity, добивате и поглед од 360° низ величествениот хоризонт на Даблин. 

Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Гинисовата продавница 

Ако сакате да ја избегнете гужвата и да уживате во искуството на пониски нивоа на бучава, најдобро време за посета на Гинисовата продавница е помеѓу 9.30 и 12 часот во работните денови. 

Од пладне на шалтерот почнуваат да се создаваат долги редици, а и експонатите внатре се преполни.

Затоа препорачуваме купување билети преку Интернет, многу однапред. 

Врвната туристичка сезона за Гинисовата продавница е од мај до септември. 


Вратете се на почетокот


Должина на турнејата во Гинисовата продавница

на Разглед на Гинисовата продавница се насочува самостојно и трае приближно 90 минути. 

По нивната турнеја, посетителите се охрабруваат да останат онолку долго колку што сакаат и да уживаат во прекрасните погледи на Даблин од Gravity Bar. 

Бидејќи ова е релативно кратка турнеја, некои туристи ја комбинираат или со Џејмсон виски искуство или Голема автобуска хоп-на хоп-оф турнеја.


Вратете се на почетокот


Разглед на Гинисовата продавница

Познавачите на пијалоци и љубителите на искуства со тематика на храна уживаат во обиколката на Гинис Магацин, која се води самостојно.

Во 2019 година, Guinness StoreHouse имаше 1.7 милиони посетители. 

Посета на Гинисовата продавница

 

Туристите минуваат низ седумте ката на чиста забава, а потоа седнуваат во Gravity Bar и ги гледаат погледите на градот.

Ако сакате некои насоки, можете да се одлучите за „Пиво клуб со водич“ на местото на одржување. 

Слика: Ана Рибеиро

И официјален водич ве води низ првите три ката - за историјата на Гинис, семејството Гинис, процесот на подготовка и рекламниот под. 

Оваа Гинисова турнеја има и аудио водичи на шпански, француски, германски, италијански, португалски и мандарински, кои можете да ги изнајмите за по две евра (од приземје).

За посетителите со оштетен слух, достапен е визуелен водич на меѓународен знаковен јазик.

Дали децата можат да се приклучат на турнеите?

Гинисовата магацин е туристичка атракција погодна за децата и има простор дури и за колички и колички. 

Сепак, возрасен секогаш мора да ги придружува децата на возраст под осумнаесет години. 

Непотребно е да се каже дека децата под 18 години нема да можат да пијат или да купат пијалок.

Сепак, тие можат да го откупат својот билет од Гинисовата продавница за бесплатен безалкохолен пијалок. 


Вратете се на почетокот


Билети за турнеја во Гинисовата продавница

Во овој дел, ви кажуваме сè што треба да знаете за билетите за турнеја пред да направите резервација. 

Поништување на политика

Сите билети за влез во Гинисовата продавница доаѓаат со 24-часовна гаранција за откажување - односно, можете да откажете 24 пред датумот на вашата посета за целосно враќање на средствата. 

Содржини

Секој билет за турнеја доаѓа и со бесплатна пинта, која можете да ја откупите во Гинисовата академија на четвртиот кат, Артурс бар на петтиот кат или барот Гравити на седмиот кат.

Можете да резервирате надградено искуство како што е „Пакет со потпис“ или „Искуство на познавач“ и да добиете дополнителни активности вклучени со вашиот билет.

Попуст во Гинис Магацин

Најдобар начин да добиете попуст на билетот за Гинис Магацин е со добивање на Dublin Pass. 

Сопствениците на Dublin Pass добиваат бесплатен Skip The Line пристап до Магацин, во кој било ден по свој избор. 

Тоа е 100% попуст на цената на билетот! Дознај повеќе

Билети на врата

Да, посетителите можат да купат билети за Гинисовата продавница на влезот на местото на денот на нивната посета, но ние не го препорачуваме тоа. 

Редот на чекање на шалтерот за билети може да биде доста долг, особено за време на викендите и шпицот на туристичките сезони - понекогаш и до еден час. 

Во редовните работни денови, по 12 часот, времето на чекање за купување на билетите е од 15 до 20 минути. 

Линија билети од Гинис Магацин
Кога купувате билети за Гинисовата продавница преку Интернет, избегнувате да стоите во овие долги редови. Покрај тоа, добивате и повеќе од 10% попуст на онлајн билетите. Слика: Pratesiliving.com

Затоа е подобро да ги купите билетите за Гинисовата продавница преку Интернет, и тоа многу однапред.

Онлајн билетите се повеќе од 10% поевтини и не се прикачени на некој конкретен датум или време. Можете да го користите во секое време во текот на следната година.

Сега, ги споделуваме трите типа искуства во Гинисовата продавница што можете да ги резервирате -

Обиколка на Гинис Магацин со бесплатна пинта

Билети од Гинис Магацин
Слика: Blog.org

Ова е најевтината и најпопуларна турнеја во Гинисовата продавница, а околу 75% од посетителите се одлучуваат за ова искуство. 

Со ова прескокнување на линијата билет добивате пристап до сите седум ката на Магацинот и бесплатна половина литар пиво Гинис. 

Цена на билетот: 26 евра

Пакет со потпис на Гинис Магацин

Ова е премиум билет Skip the Line, а околу 20 проценти од посетителите се одлучуваат за ова искуство. 

Покрај бесплатната пинта, Signature Package ви добива и кутија за подарок што содржи ексклузивна Гинисова чаша Даблин и разгледница од Гинисовата продавница (на сликата подолу).

Кутија за подароци во магацин Гинис
Ова е подарокот што го добивате за да го вратите дома, откако ќе заврши вашата Гинисова турнеја. Слика: Getyourguide.com

Цена на билетот: 32.75 евра

Искуство со познавач на Гинис магацин

Connoisseur Experience е специјална ВИП-тура која се нуди на само 16 луѓе два до четири пати дневно. 

За време на оваа 90-минутна дегустација со водич со специјалист за пиво во луксузен приватен бар во продавницата Гинис, можете да пробате четири варијации на Гинис.

Билети за познавач-искуство во Гинис Магацин
The Connoisseur Experience е врвно искуство за дегустација за сите љубители на пиво. Слика: Getyourguide.com

Бидејќи секој ден се продаваат само ограничен број билети за Connoisseur Experience, препорачуваме рана резервација. 

Оваа активност е темпирана турнеја и мора да изберете помеѓу четири слотови - 11 часот, 1 часот, 3 часот и 5 часот. 

Цена на билетот: 65 евра

Гинисовата турнеја „Behind The Scenes“.
Оваа новоотворена Гинисова пиварница е 3-часовно Гинисово искуство „Зад портите“. На билетите се 95 евра по лице и за време на 3-часовната пешачка тура, пристапувате до Магацин, Рост Хаус, Пиварница 4, подземниот тунел за патници итн. 


Вратете се на почетокот


Комбинирани тури во Гинисовата продавница

Бидејќи турите во Гинисовата продавница не траат повеќе од 90 минути до два часа, туристите имаат тенденција да ги комбинираат со други активности во градот. 

Подолу наведуваме три од најпопуларните комбинации - 

Гинис и Џејмсон ирско искуство турнеја

Ова патување е 4-часовна турнеја со целосно водич – прво до дестилеријата за виски Џејмсон, а потоа до продавницата Гинис.

Турнејата започнува во 1.45 часот надвор од влезот на Џејмсон Виски Дестилерија. 

Во Џејмсон, вие дегустирате различни виски и учите за трите состојки кои се вклучени во правењето на најпознатото ирски виски во светот. 

Откако ќе заврши дегустацијата, го добивате сертификатот за дегустација на виски и се упатувате кон Гинисовата продавница за вториот дел од вашата турнеја. 

Цена на билетот: 79 евра

Ако можете да посетите само една атракција, погледнете ја оваа фантастична анализа на Гинис магацин или дестилерија Џејмсон.

Магацин Гинис и пиварница Отворена порта

Овој билет е одличен начин да го продолжите вашето Гинисово искуство. 

Ако го имате овој билет, откако ќе заврши турнејата во Гинисовата продавница, можете да се упатите во пиварницата Отворена порта за уште малку пиво. 

Отворена порта пиварница е на само 400 метри (25 милји) од Магацин и посетителите можат да одат преку него за помалку од 5 минути. 

Забелешка: Само посетителите постари од 18 години смеат да влезат во пиварницата Open Gate

Цена на билетот: 34 евра

Гинисов магацин и турнеја со голем автобус HOHO

Ова е совршен комбо билет ако сте во Даблин на кратко.

Уживате во денот на разгледување на Даблин со автобуска турнеја со хоп-он, хоп-оф, а кон крајот на денот, слезете во Гинисовата продавница за да ја видите најпопуларната атракција во градот.

Овој билет доаѓа во два вкуса -  

Класичен билет: 1 ден хоп-он, хоп-оф, брз влез во Гинисовата магацин и бесплатна половина литар Гинис

Класична цена на билетот: 49 евра по лице

Премиум билет: 2 дена хоп-он, хоп-оф, пешачка тура, ноќна тура, брз влез во Гинисовата магацин и бесплатна половина литар Гинис

Премиум цена на билетот: 52 евра по лице


Вратете се на почетокот


Подови во Гинис Магацин

Оваа Гинисова зграда има седум ката.

Посетителите ја започнуваат својата обиколка во Гинисовата продавница на приземјето на зградата и ја завршуваат на седмото ниво. 

Шестиот кат од зградата се користи за административни цели, а со тоа посетителите нема што да видат. 

Приземје

Приземјето има два дела - продавница за малопродажба на Гинис и изложба наречена „Нашата приказна за пивото“.

1. Продавница за малопродажба на Гинис 

Гинисовата продавница за малопродажба е најобемната колекција на сувенири од Гинис и ексклузивна стока во светот. 

Некои посетители земаат персонализирани врежани очила во продавницата. 

2. Нашата приказна за пиво

Во овој дел, посетителите учат за историјата на Гинис, за тоа што е потребно за да се приготвува пивото и за извонредните должини што компанијата ги прави за да го направи витко број еден во светот.

Прв кат

Првиот кат од зградата има три дела кои го покриваат основачот Артур Гинис, Мастер Куперс и тематско кафе.

1. Приказната за Артур Гинис

Овој дел ја раскажува приказната за Артур Гинис, кој бил толку уверен во неговото пијалок што освен што го втиснал неговото семејно име на него, тој ја изнајмил областа Сент Џејмс Гејт каде што неговата пиварница стоела на 45 фунти годишно во текот на 9,000 години. 

И тоа не е печатна грешка!

2. Кооперација и транспорт

Совет: Купер е човек кој прави дрвени буриња, буриња, канти, кофи, кади, корита итн. 

Овој дел е за улогата што ја игра Мастер Куперс, кој рачно ги изработил дрвените буриња во кои Гинис се транспортирал низ целиот свет. 

Бурињата порано беа наредени толку високо што пилотите можеа да ги забележат од нивните авиони, поради што го добија прекарот „Даблински пирамиди“. 

3. Кафулето Cooperage

Cooperage cafe е скромна почит на бурињата и уметноста на правење буриња. 

Ако сакате, можете да застанете овде за да се наполните или да застанете во рестораните на 5-ти кат. 

Втор кат - Искуство со дегустација

Ова е подот каде што можете да стигнете до патување со повеќе сетилни дегустации за да ги разберете препознатливите вкусови на иконското пиво на Гинис.

Прво, ги будите вашите сетила, потоа ги мирисате различните ароми и на крајот ја вкусувате кадифената мазна голтка до последната капка.

Трет кат - Светот на рекламирањето

На третиот кат, влегувате во Гинисовиот свет на рекламирање и доживувате осумдесет години револуционерни печатени, дигитални и ТВ кампањи.

Во овој дел, можете исто така да фотографирате себеси и да го втиснете на вашата половина литар пиво.

Тие гордо го нарекуваат STOUTie.

Четврти кат

Четвртиот кат од Гинисовата продавница има две активности - Гинисовата академија и искуството на познавачите. 

1. Гинисова академија

На Гинисовата академија, посетителите учат да истурат совршена пивца Гинис и потоа да ја пијат. 

Откако ќе го научите ритуалот од шест чекори, добивате Гинисов сертификат.

2. Искуство на познавач

Ако сакате VIP искуства, мора да се одлучите за Искуство на познавач, каде што добивате приватен бар за себе. 

И личен водич ве води низ вкусовите за време на искуството на дегустација. 

Петти кат - Ресторани

На петтиот кат од зградата се наоѓаат три од рестораните во Гинисовата продавница - Пиварската трпезарија, 1837 Bar & Brasserie и Артур бар. 

1. Трпезарија на пиварите

Изгледот, чувството и јадењата во овој ресторан се инспирирани од трпезариите од 18 и 19 век во близина на пиварницата.

Трпезаријата на пиварите располага со отворена кујна и нуди иконски Гинисова јадења и традиционална ирска храна. 

2. Бар и ресторан од 1837 година

Тоа беше во 1837 година кога Гинис и остригите за прв пат се најдоа на насловните страници како пар што добро се комбинираат. 

Овој ресторан со релаксиран амбиент е совршен за мали чинии, обилна мрежа и за делење послужавници. Мени за преземање

3. Артур бар

Артур бар е сè што може да се очекува од еден ирски бар - ирско гостопримство, Гинисови пива, лесни залаци и традиционална ирска музика за малку тапкање. Преземете го менито на барот на Артур

Седми кат – Гравитација бар

Guinness Storehouse Gravity Bar на 7-ми кат од зградата нуди одличен поглед од 360 степени на градот.

И затоа турнејата во Гинисовата продавница завршува тука, дури и кога пиете половина литар црна работа додека го гледате прекрасниот хоризонт на Даблин.

Можете да влезете во Gravity Bar само ако ги имате билетите за турнеја и откако ќе влезете, можете да останете колку долго сакате.


Вратете се на почетокот


Осврти на Гинис Магацин

Според Tripadvisor, Гинисовата продавница е главната атракција во Даблин, Ирска. 

Проверете две рецензии на Tripadvisor за тоа што е најдобро за Гинисовото искуство. 

Сега ми се допаѓа Гинис

Не сум љубител на Гинис, но сакав да ја откривам историјата на пијалокот и друштвото. Целото искуство е многу импресивно и уникатно, а вие можете да истражувате и откривате со свое темпо. Застанавме по храна во ресторанот, а јас уживав во Гинисовата плескавица…топло препорачливо. 

Да можеме да го истуриме сопствениот Гинис беше одлична забава, разбирајќи ги техниките и деталите зад дизајнот на стаклото. 

Потоа можете да уживате во вашиот Гинис, но најзабавно беше погледот од врвот, 360 бари. - Патување со Роси

Одлични и вредни 90 минути

Оваа турнеја беше фантастична! И покрај тоа што се води самостојно, имаше сместување за многу јазици, а темпото на пешачката тура беше совршено. 

Постојаната потреба од воведници да ги преместат посетителите не беше угнетувачка, туку неопходна. 

Сегментот „Perfect Pour“ беше одличен, а средбата во горниот „Gravity Bar“ беше вистинско меѓународно искуство. Многу високо се препорачува за секој кој ужива во било каков вид на пиво. - N4825MGdennism

Извори
# Guinness-storehouse.com
# Tripadvisor.com
# Wikipedia.org
# Visitdublin.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

# Гробиштата Гласневин
# Замокот Малахид
# Музеј на ирско виски
# Дестилерија Џејмсон
# Телинг дестилерија

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Даблин

Оваа статија е истражувана и напишана од