Почетна » Атланта » Билети за зоолошката градина во Атланта

Зоолошката градина во Атланта – билети, цени, попусти, детски активности, животни

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Атланта

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(179)

Зоолошката градина Атланта е распространета на 40 хектари Грант Парк, историска населба западно од центарот на Атланта.

Во него се сместени 1,500 животни од 220 видови во природни живеалишта слични на нивната околина во дивината. 

Најдобрите моменти на Зоолошката градина во Атланта вклучуваат џиновски панди, вклучувајќи ги Ја Лун и Кси Лун, збир на близнаци родени во зоолошката градина, една од најголемите зоолошки популации на горили во Северна Америка и глобален центар за грижа и проучување на влекачи и водоземци наречен „Лешави лигави“. Спектакуларно.' 

Оваа врвна атракција во Атланта добива повеќе од 1.2 милиони посетители годишно. 

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да ги купите вашите билети во Зоолошката градина во Атланта. 

Содржина

Како да стигнете до зоолошката градина во Атланта

Зоолошката градина Атланта е во историскиот Грант Парк, неколку минути од центарот на Атланта. Најдете насоки

Јавен превоз

на Станица Вест Енд и Спомен станица на кралот се најблиску до Зоолошката градина во Атланта. 

Можете да се качите на црвената или златната линија за да стигнете до станицата Вест Енд и потоа да се возите пат 832 автобус. Станицата Вест Енд е на 4 километри (2.6 милји) од зоолошката градина.

Или возете ја зелената или сината линија до споменикот на кралот и потоа качете се пат 9 автобус до зоолошката градина во Атланта. Меморијалната станица на кралот е 2.5 км (1.5 милји) од зоолошката градина. 

Паркинг во зоолошката градина во Атланта

Паркинг во зоолошката градина во Атланта е достапен во 800 Чироки авенија а во новата Објект за паркирање на Грант Парк Гејтвеј на булеварот.

Двете овие платени паркинзи се блиску до зоолошката градина, а растојанието можете да го пешачите за 2 до 4 минути. 

Надоместокот за паркирање е 3 долари за еден час и е ограничен на максимум 12 долари за целиот ден. 

Часови во зоолошката градина во Атланта

Зоолошката градина Атланта се отвора во 9 часот наутро и се затвора во 5 часот секој ден од годината. 

Последен влез во зоолошката градина е во 3.30 часот. 

Останува затворен на Денот на благодарноста и Божиќ. 

Зоолошката градина Атланта почнува да ги носи своите животни еден ден пред затворањето на зоолошката градина. Штандовите за храна исто така се затвораат еден час пред затворањето. 

Најдобро време за посета на зоолошката градина во Атланта

Добра идеја е да ја посетите зоолошката градина во Атланта веднаш штом ќе се отвори во 9 часот наутро. 

Рано наутро, животните се најактивни, а гужвите само што ќе влезат внатре. 

Викендите се позафатени од работните денови. 

Ако можете, изберете работен ден за да го искористите максимумот од вашата посета. Исто така добивате а Попуст од 3 долари за делничен ден на билетот.

Препорачуваме работни денови за мирна посета бидејќи има гужва за викенди и училишни празници.

Летото е совршено време за посета на зоолошката градина во Атланта, но исто така попрометно во споредба со зимите. 

Зоолошката градина Атланта во зима

Зоолошката градина во Атланта има многу да понуди во текот на зимата, бидејќи животните како пандите, Тануки, слоновите се активни на студено време. 

Друга предност на посетата во зима е тоа што може лесно да најдете паркинг. 

Во зима, зоолошката градина може да прекине некои активности. 

Исто така, видовите кои потекнуваат од пожешка клима може да биде предизвик да се забележат. 

Ако го сакате дивиот свет, проверете Зоолошката градина во Атланта и премин за аквариум, што ви дава пристап до двете атракции погодни за деца. Добивате и код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.

Колку време трае Зоолошката градина во Атланта?

Ако одите во посета со деца, можеби ќе ви требаат три до четири часа за да ја истражите зоолошката градина во Атланта. 

Децата имаат тенденција да се задржуваат подолго околу нивните омилени куќишта за животни, да присуствуваат на сесии за хранење, разговори со чувари и да испробуваат бројни искуства. 

На семејствата кои паузираат за ручек им треба повеќе време.

Доколку сакате, можете да го претворите и во целодневен излет бидејќи Билети за влез во Зоолошката градина Атланта немаат временско ограничување.

Цените на зоолошката градина во Атланта

За да ги поттикне посетите во работните денови, Зоолошката градина во Атланта нуди билети со попуст во понеделник, вторник, среда и четврток. 

Од понеделник до четврток, билетот за возрасни за посетители од 12 до 64 години чини 29.40 долари, а од петок до недела истиот билет чини 32.70 долари.

Слично на тоа, постарите лица на возраст од 65+ години плаќаат пониска цена од 27.20 долари во работните денови и 30.50 долари за влез во зоолошката градина во петок, сабота и недела. 

Овој работен ден попуст од 3 долари по билет е најдобриот начин да заштедите пари додека ја посетувате зоолошката градина во Атланта. Купи веднаш!

Децата добиваат само 1 долар намалување за посетите во работните денови - нивниот билет е по цена од 22.80 долари за работни денови и 24 долари за викенди

Зоолошката градина Атланта бесплатно

Сите активни, резервисти, ветерани и пензионираните вооружени сили на САД добиваат бесплатен влез во Зоолошката градина Атланта со нивната важечка воена лична карта.

Посетителите можат да ги добијат овие бесплатни билети во Зоолошката градина во Атланта на шалтерите за билети. 

Билети за зоолошката градина во Атланта

Билети за зоолошката градина во Атланта

Купувањето билети за зоолошката градина во Атланта преку Интернет е подобро искуство од две причини:

  • Не чекате во редот на шалтер за билети и трошите време и енергија.
  • Дневниот капацитет е ограничен, а билетите на лице место се продаваат по принципот „прв дојден, прв услужен“. Резервирањето билети преку Интернет (и однапред) обезбедува гарантиран влез.

Билетите ви се испраќаат преку е-пошта. На денот на посетата, можете да ја прескокнете линијата на бројачот за билети и да продолжите директно до кабината за пријавување за да го скенирате билетот за паметен телефон.

Овие билети ви даваат пристап до сите експонати во зоолошката градина во Атланта.

Децата под три години влегуваат бесплатно и не им треба билет. 

Од понеделник до четврток – Цена на билетот

Билет за возрасни (од 12 до 64 години): 29.40 долари
Билет за сениори (65+ години): 27.20 долари
Детски билет (од 3 до 11 години): 22.80 долари

Петок до недела – Цена на билетот

Билет за возрасни (од 12 до 64 години): 32.70 долари
Билет за сениори (65+ години): 30.50 долари
Детски билет (од 3 до 11 години): 24 долари

Зоолошката градина Атланта и аквариумот Џорџија

Аквариум на Georgiaорџија е најголемиот аквариум во светот. 

Има над 100,000 морски животни и е единствениот аквариум надвор од Азија во кој има китови ајкули. 

Се наоѓа на 225 Baker St NW, Атланта, Џорџија, на само 10 минути возење од Зоолошката градина во Атланта. 

Зоолошката градина во Атланта и аквариумот Џорџија е популарна комбинација за разгледување меѓу туристите со деца. 

Ако одржувате добро темпо, можете да ги покриете и двете атракции во ист ден. Или планирајте ги за два одвоени дена.

Кога ќе ја купите оваа зоолошка градина во Атланта и пропусницата за аквариум, добивате и код за попуст од 10%, кој може да се искористи (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.

Зоолошката градина во Атланта со премин на Атланта Сити

Ако имате подолг престој во Атланта, Atlanta City Pass е паметен избор за разгледување. 

Тоа ви заштедува 45% на билети за најдобрите 5 туристички атракции во Атланта, вклучувајќи ја и зоолошката градина во Атланта. 

Атланта Сити Пас за возрасни (13 до 99 години) чини 83.77 долари, а за деца (од 3 до 12 години) чини 68.54 долари.

 Со вашиот Atlanta CityPass, добивате:

  • Општ прием во зоолошката градина во Атланта
  • Во секое време поминете во аквариумот Џорџија
  • Општ прием во World of Coco-Cola

Прием на било која две од следните атракции:

  • Куќата на славните на колеџ фудбал
  • Музеј на природна историја Фернбанк
  • Национален центар за граѓански и човекови права

Пропусницата важи девет последователни дена по првата употреба. 

Детски активности во зоолошката градина во Атланта

Зоолошката градина Атланта има многу да им понуди на своите млади посетители. 

Постојат неколку возбудливи активности во текот на денот кои можат да го направат вашето излегување во зоолошка градина позабавно. 

Некои од овие активности имаат старосни ограничувања, се временски ограничени, плус се со дополнителен надомест. 

Еве сè што треба да знаете за нив за да можете соодветно да ја планирате вашата посета.

Хранење жирафа

Хранење жирафа во зоолошката градина во Атланта
Слика: Zooatlanta.org

Хранењето со жирафа во Зоолошката градина Атланта е активност популарна кај сите возрасни групи. 

Кога купувате билети за хранење жирафа во шаторот на терасата Твига, ќе добиете нумериран билет за да ја покажете вашата позиција во линијата.

Треба да купите храна за жирафи одделно. За хранење на жирафата чини 3 долари за две парчиња ромска зелена салата.

Кога: Секој ден од 10 до 1 часот и од 2 до 3.30:XNUMX часот, доколку времето дозволува.

каде што: Куќиште за жирафа

Возрасни спецификации: Оваа активност е за сите возрасти. За деца под 3 години, родител или старател мора да ги придружува за време на искуството со хранење. 

Цена: 3 долари за две парчиња ромска зелена салата

Воз во зоолошката градина во Атланта

Возот во зоолошката градина во Атланта е рачно изработена копија на оригинална локомотива од 1863 година и една од најпопуларните атракции на зоолошката градина. 

Посетителите се возат со воз низ Critter Crossing и сами се уверуваат во секојдневниот живот на неговите животни. Видете го рутата на возот.

Покриените патнички вагони на возот се опремени со широки, удобни седишта.

Кога: Секој ден од 10.30 до 4.30 часот, во зависност од временските услови. Билетарницата се затвора во 4.15 часот.

каде што: KIDZone

спецификации: Еден родител се вози бесплатно со секое дете под 3.5 стапки (42 инчи) високо

Цена: 3 долари + данок

Трага на врвот на дрвото

Патеката на дрвото е одлична можност да се видат работите од перспектива на животните кои живеат на дрвја. 

Искуството има две нивоа на скали од јаже, мостови од јаже што се нишаат, мрежи, ножни линии итн., низ кои посетителите мора да се движат и да стигнат до другата страна. 

Патека на врвот на дрвото во зоолошката градина Атланта
Слика: Atlantaparent.com

Авантурата ги исполнува највисоките нивоа на безбедност, а учесниците секогаш остануваат обезбедени и врзани за надземниот систем за следење.

Сите гости можат да учествуваат. Сепак, возрасен мора да ги придружува децата под четири стапки (48 инчи).

Кога: Од 10.30 до 4.30 часот, петок до недела, во зависност од времето. 

Последниот билет е достапен во 4 часот.

каде што: KIDZone

Спецификација за возраст: Може да учествуваат сите возрасни групи. Сепак, на децата под 4 стапки (48 инчи) им треба возрасен да биде со нив на Sky Trail Navigator на Treetop Trail. Учесниците мора да бидат високи најмалку четири стапки (48 инчи) за да пристапат до SkyRail на Treettop Trail.

Цена: $ 14.95

Рингишпилот загрозени видови, сместен под шарен павилјон, има рачно изрезбани дрвени животински фигури кои гостите во зоолошката градина можат да ги возат. 

Рингишпил за загрозени видови
Слика: Zooatlanta.org

Исто така, има мурали кои прикажуваат загрозени мајки и бебиња животни во нивното природно живеалиште.

Кога: Од 10.30 до 4.30 часот, секој ден, во текот на целата година

каде што: рингишпил

Спецификација за возраст: На рингишпилот се дозволени посетители од сите возрасти. Еден родител може бесплатно да вози со дете кое е под 3.5 стапки (42 инчи) високо.

Цена: 3 долари + данок. Ве молиме имајте предвид дека штандот за билети се затвора во 4:15 часот)

Зоолошката градина за галење на Outback Station

Зоолошката градина Petting е популарна изложба, особено за мали деца. 

Овде, тие добиваат шанса да се запознаат блиску и лично со неколку нивни крзнени пријатели. 

Децата можат да се сретнат со некои пријателски расположени животни како овци, кози и свињи во станицата Outback во детската зоолошка градина Оркин. 

Иако животните се навикнати на човечка интеракција, добро е да се следат правилата и уште подобро ако возрасните ги придружуваат децата за да се обезбеди безбедно искуство.

Пристапот до зоолошката градина Петинг е вклучен во редовен билет за зоолошката градина во Атланта.

Игралишта за деца

Децата се најсреќни на игралиштата, а Зоолошката градина Атланта добро го знае тоа. 

Во зоолошката градина има две игралишта - 'KIDZone Playground' и 'Naked Mole Rat Playground'.

И двете се погодни за деца под 4.2 стапки (50 инчи) високи и сите посетители можат бесплатно да уживаат во нив. 

Овие игралишта на тема животните имаат многу простор за нивните мали патрони да лизгаат, да се качуваат и да истражуваат. 

Добро е да се внимава на децата кога си играат бидејќи овие области се преполни за време на шпицот. 

Пристапот до игралиштата е дел од Билети за влез во зоолошката градина во Атланта.

Фонтана со прскање

Атланта може да биде доста жешка во лето. 

Ако ја посетите зоолошката градина во Атланта во сезоната на топло време, може да се одморите и да се одморите во Splash.

Сплеш фонтана е во делот KIDZone и се простира на 2500 квадратни стапки, со 18 млаз вода. 

Погрижете се да го искористите максимумот бидејќи ова не чини дополнително, туку е дел од редовен влезен билет

Животни во зоолошката градина во Атланта

Зоолошката градина во Атланта има повеќе од 1500 животни кои припаѓаат на околу 220 видови, распространети на различни живеалишта. 

Африканска прашума

Африканска прашума во зоолошката градина Атланта
Слика: Zooatlanta.org

Зоолошката градина Атланта моментално е дом на една од најголемите популации на горили во Северна Америка. Сите овие живеат во африканската прашума.

Не заборавајте да го запознаете Ози, кој е најстариот жив машки горила во светот. 

The Living Treehouse е продолжение на африканската дождовна шума и во неа се сместени птичарникот на африкански птици и различни видови лемури, мајмуни, дупчалки и гуенони. 

Комплексни месојади и трговска уличка

Тигар во зоолошката градина во Атланта
Слика: ZooATL

Комплексните месојади е местото каде што ќе ги видите сите големи мачки како Тигар и Лавови. 

Во овој дел, можете да видите и помали месојади како Буш Дог, Бинтуронг, Фоса итн. 

Во меѓувреме, The Trader's Alley се фокусира на животинските видови погодени од меѓународната трговија со диви животни. 

Посетителите можат да видат животни како што се малајските сончеви мечки и кучињата од ракун, кои доста се продаваат. 

Африканска савана

Африканската савана е динамичен простор за живеење со елементи специјално дизајнирани за благосостојба и збогатување на животните.

Во него се сместени дивиот свет роден во пасиштата и пустината во Африка.

Најдобрите моменти на овој дел се лавовите, слоновите, жирафите, зебрите, ноевите, брадавиците, сиретите итн.

Мумблс, 9-годишниот јужен бел носорог тежок 4,300 килограми, исто така живее во комплексот Африканска Савана.

Лушпеста лигави спектакуларно

Scaly Slimy Spectacular е наградуваниот нов комплекс на водоземци и рептили на зоолошката градина во Атланта, кој содржи повеќе од 70 видови.

Посетителите не можат да го пропуштат поради неговата икона стаклена влезна купола висока 14 метри (45 стапки).

Некои од најистакнатите видови што може да се забележат овде се габунската вајпер, кожичката со опашка, зелената анаконда, чудовиштето Гила, питонот од зеленото дрво, јамајканската игуана, дијамантскиот терапин итн. 

Азиска шума

Врвот на азиската шума се џиновските видри, сончеви мечки, комодо змејови, суматрански тигри, џиновски панди, тануки и црвени панди, како и борнеански орангутани и суматрански орангутани.

За време на вашата посета на Зоолошката градина Атланта, не пропуштајте го проектот за учење орангутани, каде што можете да видите орангутани како се занимаваат со компјутерски загатки, игри и вежби за решавање проблеми.

Џиновски панди

Зоолошката градина Атланта е една од трите институции во САД кои моментално се сместени џиновски панди. 

Изложбата џиновски панди е дел од Азиската шума, но заслужува посебно споменување.

Лун Лун (женски) и Јанг Јанг (маж) дојдоа во 1999 година на позајмица од Кина. Оттогаш нивниот број се зголеми. 

Најмладите панди во куќиштето се Ја Лун и Кси Лун, збир на близнаци родени од Лун Лун на 3 септември 2016 година. 

Outback станица

Аутбек станицата во зоолошката градина Атланта содржи австралиски диви животни, вклучувајќи ги црвените кенгури, мајорот Мичелови какаду, Кукабура и казуари со двојни вати. 

Детската зоолошка градина е исто така дел од станицата Outback и е дом на кози, овци, свињи итн., за децата да се доближат и да ги галат животните. 

Диви средби

Зоолошката градина Атланта нуди четири уникатни диви средби кои можат да ја подигнат вашата турнеја. 

Со дополнителна такса, можете да комуницирате во близина со дивите жители на зоолошката градина.

Ви кажуваме сè за овие за да можете ефикасно да го изберете и планирате вашето патување во Зоолошката градина во Атланта.

Средба со носорог

Мумблс, првиот јужен бел носорог во Зоолошката градина во Атланта, е ѕвездата на оваа средба. 

На почетокот, едукатор во зоолошка градина ги запознава посетителите со фактите и напорите за зачувување на овој извонреден вид. 

Потоа, член на тимот за нега на носорози ве води со приближување, хранење и допирање на Mumbles.

Средба со слон

Во оваа средба лице в стебло, ќе се сретнете со Тара или Кели - двајца од слоновите во Зоолошката градина Атланта. 

Средбата трае еден час, почнувајќи со едукатор од зоолошка градина кој ве информира за живеалиштето и однесувањето на слоновите. 

После тоа, ќе се сретнете со член на тимот за нега на слонови и ќе нахраните еден од слоновите.

Средба со Aldabra Tortoise

Оваа средба е можност еднаш во животот да ја видите, нахраните и допрете желката Алдабра, најголемата жива желка во светот. 

Средба со Лемур

Оваа активност е шанса за интеракција со најпознатите автохтони видови - Лемурите. 

Можете да видите и да нахраните некои од овие прекрасни примати. 

Лемурите се домородци на Мадагаскар и придонесуваат островот да стане еден од најбогатите и динамични природни екосистеми. 

Можете исто така да научите како можеме да помогнеме во заштитата и одржувањето на овие загрозени цицачи.

Иван од зоолошката градина во Атланта

Иван, изговорен како Eye-Van - горилата од западната низинска област, беше една од ѕвездените атракции на Зоолошката градина во Атланта од 1994 година до неговата смрт во август 2012 година.

Неговото патување пред да пристигне во зоолошката градина е исто толку фасцинантно како и времето потоа. 

По потекло од Демократска Република Конго, Иван бил новороденче кога дошол во Такома во Вашингтон. 

Живеел во затворен простор, прво како семеен миленик, а потоа како „горила во трговскиот центар“. 

Неговото осамено и затворено постоење предизвика национален гнев во благосостојбата на животните и зоолошките заедници. 

Тој се преселил во зоолошката градина Вудленд Парк во Сиетл пред да се пресели во зоолошката градина во Атланта како дел од нејзината успешна програма за горили. 

Зоолошката градина Атланта му го даде на Иван својот прв престој на отворено во околина како неговото природно живеалиште во Африка. 

Тој напредуваше додека го живееше остатокот од својот живот како што треба да живеат горилите - меѓу нивните и во отворена, природна средина. 

Наследството на Иван живее во книгата на Кетрин Еплгејт „Единствениот Иван“ и неговата икона слика „Иван ја срце Атланта“ и пошироко. 

Зоолошката градина Атланта ревносно продолжи и ги збогати своите пионерски програми за зачувување и зачувување на горилата, помагајќи во опстанокот на овие загрозени видови. 

Вили Б

Вили Б, уште еден познат жител на горила, беше иконата за трансформација на Зоолошката градина во Атланта и живееше тука од 1961 година до неговото смрт во 2000 година. 

Именуван по поранешниот градоначалник на Атланта Вилијам Б Хартсфилд, тој живеел во затворен простор речиси три децении. 

Повеќе од дваесет и пет илјади луѓе беа сведоци на неговата транзиција во изложбата на отворено Форд Африканска дождовна шума во Зоолошката градина Атланта. 

Неговото наследство во Зоолошката градина во Атланта живее преку меѓународно познатата програма за горили и неговите деца и внуци. 

Споменикот на Вили Б надвор од африканската дождовна шума Форд е едно од најпопуларните фото места во Зоолошката градина Атланта.

Карта на зоолошката градина во Атланта

Ако сакате навреме да ја покриете зоолошката градина во Атланта, најдобро е да ја добиете картата на зоолошката градина. 

Картата може да ви помогне да ги лоцирате куќиштата и деловите и објектите како што се соби за одмор, ресторани, игралишта, медицинска соба, изнајмување колички/инвалидски колички, паркинг и продавници за сувенири. 

Мапите може да бидат погодни за семејствата кои можеби ќе сакаат да почнат да ги гледаат своите омилени животни и однапред да ја креираат својата маршрута. 

Можете да ја преземете ја картата (320 Kb) или обележете ја оваа страница за подоцна.

Ресторани во зоолошката градина во Атланта

Ако не планирате да носите храна, не треба да се грижите. 

Nourish Café, водечкиот ресторан во Зоолошката градина во Атланта, има раскошен намаз-класичен плескавица, виршли, лебници по нарачка, салати, сендвичи. 

Сместено во Големиот двор на зоолошката градина, нуди и вегетаријански и вегански јадења. На барање можете да добиете и лепчиња и лебници без глутен. 

Ако сакате повеќе задоволства, проверете ги овие продавници за храна распространети низ Зоолошката градина Атланта:

Камион со сирење на скара: Гурмански сендвичи со сирење на скара и крцкави младенчиња
Камионот за храна Coop: Рачно печено пилешко месо и помфрит
Фро-Зен: Сладоледи, поп корни, бонбони од памук и многу повеќе
Вили Б: Пици
Фламинго Џо: Топли пијалоци и ладни задоволства
Слатководна пивска градина: Разладени пива 

Извори

# Zooatlanta.org
# Wikipedia.org
# Discoveratlanta.com
# Tripadvisor.com

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

Популарни атракции во Атланта

# Аквариум на Georgiaорџија
# Светот на Кока Кола
# Средновековни времиња Џорџија
# Илуминариум Атланта
# Куќата на славните на колеџ фудбал
# Леголанд центар за откривање
# Забавна точка Америка
# SeaQuest Stonecrest
# iFly Атланта
# Маргарет Мичел Хаус

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Атланта

1 мисла на „Зоолошката градина Атланта – билети, цени, попусти, детски активности, животни“

  1. Сакам да ги носам моите бабиња во Зоолошката градина Атланта! Тие апсолутно го сакаат!

Коментарите се затворени.