Почетна » Хамбург » Билети за Елбфилхармонија

Elbphilharmonie – билети, цени, попусти, бесплатен влез, тура со водич

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(163)

Elbphilharmonie или Elphi е огромна концертна сала, лоцирана во квартот Хафен Сити во Хамбург, привлекувајќи повеќе од четири милиони туристи секоја година. 

Покрај концертите, туристите исто така сакаат да ја знаат историјата, да ги проверуваат ентериерите и да уживаат во панорамскиот поглед на градот од 360 степени од Плаза на зградата. 

Elbphilharmonie е исто така дом на ескалатор долг 82 метри (269 стапки), најдолгиот во Европа. 

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да го резервирате вашиот билет за Elbphilharmonie.

Билети за Елбфилхармонија

Elbphilharmonie Plaza е најпопуларната атракција во Хамбург и има приближно единаесет илјади посетители секој ден.

Во овој дел, споделуваме сè што мора да знаете за билетите за Елбфилхармонија.

Елбфилхармонија бесплатно

Elbphilharmonie Plaza е отворена за сите – музички покровители со билети за концерт, гости на ресторанот и хотелот и сите други кои сакаат да уживаат во глетките.

Накратко, влезот во Elbphilharmonie Plaza е бесплатен.

Со оглед на тоа што постои ограничување на максималниот број на посетители дозволени во Elbphilharmonie Plaza во исто време, посетите се регулирани со бесплатни билети.

Овие бесплатни билети се достапни само во Центарот за посетители и само на денот на вашата посета. 

Овие бесплатни билети можете да ги резервирате и на веб-страницата на Elbphilharmonie за 2 евра, до 18 недели однапред. Сепак, овие временски билети се распродадени наскоро.

Сето ова води до долги редици пред Elbphilharmonie за време на шпицот (наутро и навечер) и за време на викендите. 

Долга редица за купување билети во Elbphilharmonie
Откако ќе застанете во редот за да ги купите вашите билети за Elbphilharmonie Plaza, мора да почекате и да пристигне вашето време. Слика: Spiegel.de

Затоа патувања со водич до Елбфилхармонија се голем хит - тие овозможуваат влез во последен момент во атракцијата во Хамбург, без губење време на чекање во редови. 

Освен тоа, локалниот експерт што ве води наоколу го прави патувањето уште позначајно. 

Препорачуваме три од нашите омилени тури со водич во оваа атракција во Хамбург - 

Тури со водич на Елбфилхармонија

Новоизградената Елбфилхармонија е многу популарна кај локалните Германци, а многумина стигнуваат до Хамбург за да ја искусат. 

Хамбург, исто така, добива многу туристи од нациите што зборуваат германски, како што се Австрија, Белгија, Швајцарија, Луксембург итн. 

Затоа, патувањата со водич на Елбфилхармонија на германски се многу барани. 

Постојат три начини да се доживее оваа знаменитост во Хамбург на локалниот јазик - 

Елбфилхармонија со водич

Оваа едночасовна турнеја е одличен начин да се открие Elbphilharmonie Plaza во Хамбург, на германски или англиски јазик.

Туристичкиот водич споделува возбудливи информации за зградата и гарантира дека нема да пропуштите ниту една задолжителна глетка од Плаза.

Елфи премиум турнеја вклучувајќи ужина и кафе

Покрај истражувањето на прекрасната туристичка атракција, уживате и во кафе и Franzbrötchen, традиционално пециво од Хамбург, на оваа врвна тура со водич.

Оваа пешачка тура започнува од Метро станица Баумвол.

3-часовна турнеја со храна во Хафен Сити и посета на Елбфилхармонијата

Оваа тура е 3-часовно патување со водич што започнува од Метро станица Überseequartier

За време на оваа турнеја, ќе уживате во вкусни интернационални мезе во најмногу 5 одлични ресторани.

Групата, исто така, го посетува Шпајхерштад, историски магацински комплекс кој сега е место за светско наследство на УНЕСКО.

Крајната дестинација е Плаза на Елбфилхармонија за панорамски поглед на пристаништето и градот. 

Последното од петте дегустации на мезе се случува во ресторанот Stortebekers на 6-тиот кат на Elbphilharmonie. 

Како да стигнете до Елбфилхармонија

адреса: Плац д. Deutschen Einheit 4, 20457 Хамбург, Германија. Добиете насоки

Најдобро е да се стигне до Елбфилхармони со јавен превоз.

Со Underground

Станица Баумвол е на половина километар (една третина од милја) од Elbphilharmonie Hamburg, и можете да се качите на U3 линијата за да стигнете таму. 

Станица Uberseequartier може да се стигне преку возовите U4 и е речиси еден километар од атракцијата во Хамбург.

Со автобус

Автобус бр. 111 може да ве однесе до Автобуска постојка Am Kaiserkai, што е само 200 метри (650 стапки) од Elbphilharmonie.

Вашата следна опција е да се качите Автобус бр. 6 и спушти се во Auf dem Sande стоп, 600 метри (половина милја) од Elbphilharmonie.

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете.

Повеќекатниот паркинг на Elbphilharmonie има 435 паркинг места и е секогаш отворен.

Откако ќе го паркирате вашето возило, следете ги знаците за да отидете на приземјето од каде што можете да одите со ескалаторот со цевка до Плаза.

Чини 10 евра за четири часа паркирање. Мора да издвоите дополнителни 5 евра за секој дополнителен потрошен час.

Фиксната цена се применува само за резервација преку Интернет направени најмалку два часа пред влезот. 

Останатите паркиралишта во близина се:

 • Parkhaus Speicherstadt, лоциран во Am Sandtorkai 6, 750 метри (околу половина милја) оддалечен

Вратете се на почетокот


Влез во Елбфилхармонија

Сите иматели на влезници на Плаза и билети за концерт мора да влезат во зградата преку главниот влез. 

Можете да го однесете заоблениот ескалатор долг 82 метри (269 стапки) од главниот влез за да се качите или до Плаза и до фоајето на концертните сали. 

Додека долгиот ескалатор ги води посетителите до панорамскиот прозорец на 6-ми кат, за да одат до Плаза на 8-ми кат, тие можат да земат помал ескалатор. 

Распоред на Elbphilharmonie, Хамбург
Зголемување на сликата за подобро разбирање на ескалаторите и влезните точки во зградата на Elbphilharmonie. Кредит на слика: Elbphilharmonie.de

Влез на плоштадот од паркинг

До концертните сали Elbphilharmonie и Плаза не може да се пристапи директно од паркингот. 

Прво мора да земете лифтови од групата Б за да патувате до приземјето.

На приземјето, обезбедувањето на влезот ќе ги провери вашите билети, по што ќе ве води кон приземниот лифт наречен Tube. 


Вратете се на почетокот


Работно време на Elbphilharmonie

Елбфилхармонијата е отворена од 10 до 11 часот секој ден. 

Последен влез за посетителите со билети е во 11.30 часот.

Влезете во Elbphilharmonie рано наутро или навечер за да избегнете сообраќајни часови. 

Работно време на Центарот за посетители

Елбфилхармонија центар за посетители е отворена од 10 до 8 часот. 

Се наоѓа на главниот влез на зградата, нуди билети за Elbphilharmonie Plaza во текот на денот. 

Сепак, подобро е да ги резервирате билетите преку Интернет за да избегнете да го чекате вашиот временски период.


Вратете се на почетокот


Што има внатре во Елбфилхармонија

Elbphilharmonie е импресивна зграда со фасцинантни работи што треба да ги видите и направите откако ќе влезете внатре.

Ентериерите на Elbphilharmonie вклучуваат три концертни сали, 15 ката со 45 апартмани, хотел Вестин, најдолгиот ескалатор во Европа и, се разбира, Плаза со панорамски поглед од 360 степени на прекрасниот град. 

Најдобрите моменти на Elbphilharmonie ги вклучуваат познатиот ескалатор, Плаза, Паметната маса, Големата сала, Рециталната сала и Каистудиос.

Ескалатор Elbphilharmonie

Ескалаторот Elbphilharmonie е познат како цевка или 82 метри долгиот заоблен ескалатор на Хамбург. 

Овој ескалатор започнува на влезот на зградата и ве носи до платформа за набљудување за четири минути. 

Ескалатор на Elbphilharmonie
Ескалаторот во Elbphilharmonie Hamburg е првиот заоблен ескалатор во светот. Слика: google arts

Нагоре, ќе забележите интересни илузионарни ефекти дизајнирани на страничните ѕидови на цевката. 

Патеката на ескалаторот е малку закривена, така што посетителите не можат да го видат крајот на почетокот на патувањето. 

Elbphilharmonie Plaza

Искуството со разгледување на знаменитостите на Елбфилхармонија е нецелосно без посета на Плаза, на 8-ми кат.

Лоциран на 37 метри (121 стапки) над земјата, овој Плаза нуди прекрасен панорамски поглед од 360 степени низ целата зграда. 

Посетителите гледаат надвор од Elbphilharmonie Plaza
Слика: Archdaily.com

Од платформата за гледање на Elbphilharmonie, го гледате распространетиот град на Хамбург, прекрасната река Елба и високите кубиња од највисоките градби во градот. 

Можете исто така да пристапите до концертните сали од Плаза на Elbphilharmonie.

Интересно: Прикрадниот врв на Плаза Елбфилхармонија на StreetView на Google

Паметната маса на Elbphilharmonie

Паметната маса на Elbphilharmonie е развиена од SAP за да им даде на посетителите незаборавно искуство.

Може да свирите оргули, да летате низ концертната сала со помош на дрон или да ја дознаете историјата и архитектонските детали на Елбфилхармонијата. 

Smart Table им нуди на посетителите брз лет со дрон за да ја погледнат целата зграда и нејзините погледи. 

Можете исто така да видите неколку неверојатни слики.

Големата сала на Елбфилхармонијата

Големата сала Elbphilharmonie, со капацитет за 2100 гости, е прекрасен простор дизајниран да има совршена акустика.

Гостите седат околу оркестарот во средината со редови на седишта стрмно во формација на нивоа. 

Големата сала во Елбфилхармонија, Хамбург
Оваа концертна сала е дизајнирана од швајцарските архитекти Херцог и де Меурон. Слика: Elbphilharmonie.de

Меѓународно реномираната Јасухиса Тојота ја создаде акустиката на овој простор. 

Со жлебови гипс и хартиени панели, тој создаде избалансирана резонанца што ги заслепува толпата во Elbphilharmonie. 

Рецитална сала

Рециталната сала Elbphilharmonie може да собере до 572 гости во класично дизајнираниот простор.

Рецитална сала во Elbphilharmonie
Слика: Elbphilharmonie.de

Тој е опремен со флексибилни седишта, фантастична акустика и други сценски елементи за да им овозможи на своите гости исклучително музичко искуство. 

Во рециталната сала се одржуваат музички емисии како што се камерна музика, Лидер, џез, соло рецитали итн.

Kaistudios

Kaistudios е музички простор дизајниран да им даде на своите гости слободен простор за имагинација и музичко изразување.

Се наоѓа на 2-ри и 3-ти кат од зградата Elbphilharmonie и често се нарекува „Светот на инструментите“. 

Со капацитет од 150, Kaistudios е совршен за семинари, работилници и музички проби.


Вратете се на почетокот


Елбфилхармонија со водич со влез во Концертната сала

Ако сакате да влезете во Концертната сала во Елбфилхармонија, имате две опции - која било резервирај концерт или да направите официјална обиколка на Концертната сала. 

И постојат два вида официјални тури со водич со влез во концертната сала – а групна турнеја и приватна турнеја

За време на овие турнеи, освен што гледаат прекрасни погледи од Плаза на 8-ми кат, посетителите ја посетуваат и Концертната сала за да ја разберат нејзината работа и музичкото програмирање.

Јавна турнеја

 • Времетраење: 90 минути
 • Јазик: германски, англиски
 • Макс. големина на групата: 10 учесници
 • Цена: 15 € по лице

Приватна турнеја

 • Времетраење: 90 минути
 • Достапно на различни јазици
 • Фиксна цена: 200 € за група до 10 учесници

Еве неколку клучни совети што мора да ги запомните пред да резервирате една од овие тури. 

 1. Треба да бидете на местото најмалку 15 минути пред споменатото време за почеток на турата.
 2. Можете да купите само тури со водич со влез во Концертната сала преку Интернет бидејќи тие се закажани имајќи ги предвид концертите и пробите. Идејата е да не се вознемируваат уметниците.
 3. Децата помлади од осум години не сакаат тури до Elbphilharmonie Хамбург со влез во Концертната сала. Сепак, тие можат да учествуваат во турите.

Вратете се на почетокот


Ресторан Elbphilharmonie

Ресторанот Störtebeker е едно од најдобрите места за вечера во Хамбург и нуди прекрасен поглед на пристаништата и реката Елба. 

Долгата цевка ве носи до ресторанот, кој е веднаш до панорамскиот поглед на 6-ти кат.

Вечерашите бараат билет за пристап до ресторанот и Elbphilharmonie Plaza.

Ќе најдете одлична и домашна храна во текот на денот и софистицирано мени за вечера. 

Störtebeker е познат по својата свежа и вкусна храна заедно со наградуваното пиво на чешма.

Работно време на ресторанот

Понеделник до недела, од 4 до 9 часот

Бар е отворен од 12 до 10.30:XNUMX часот

Бонус: Оваа тричасовна турнеја со храна во Хамбург завршува со посета на ресторанот Störtebeker.

Кафе Elbphilharmonie

Кафулето е на 8-ми кат, на плоштадот Елбфилхармонија. 

Познат е како „Deck & Deli“ и нуди лесни закуски и освежителни пијалоци. 

Можете да изберете од широк спектар на сендвичи, колачи и бисквити. 

Достапни се многу видови вино, специјалитети за кафе и разни пива со буре Störtebeker. 

Работно време на кафулето: Понеделник до недела, од 10 до 8 часот


Вратете се на почетокот


Концерти на Елбфилхармонија

Патувањето до концертот на Elbphilharmonie Хамбург е уникатно искуство каде музиката е главната атракција. 

Внатре во Големата сала, редовите се издигнуваат на кружен и терасовиден начин, а акустиката на Yasuhisa Toyota сигурно ќе ве остави вчудоневидени бидејќи можете кристално јасно да ја слушнете секоја нота. 

Ова беше инаугуративен концерт на Elbphilharmonie во Хамбург. Во ова видео можете да ја слушнете симфонијата на Бетовен бр.9: Финале и да видите како е поставена концертната сала.

Програмата во Elbphilharmonie и Laeiszhalle главно се однесува на квалитетот, надминувањето на границите на жанрот и различноста. 

Настапите се секогаш на најдобрите светски уметници и резидентниот оркестар на двете сали, NDR Elbphilharmonie Orchestra и Ansemble Resonanz и Symphoniker Hamburg.

Секоја сезона, Elbphilharmonie и Laeiszhalle нудат уникатна распоред на концерти во однос на обемот и разновидноста. 

Пристап до плоштадот со билети за концерт 

Посетителите добиваат пристап до Плаза два часа пред настанот кога купуваат билети за концерти во Големата сала Elbphilharmonie или Рециталната сала. 

Повеќето посетители доаѓаат рано за да уживаат во воодушевувачките погледи од Плаза, а потоа да присуствуваат на концертот.

Бесплатен превоз со билети за концерт 

Билетите за концерт вклучуваат и кружен пат до Елфилхармонија

На денот на вашата посета, можете да ги користите билетите за концертот за да патувате со возилата на HVV-Gesamtbereich, компанија која го координира јавниот превоз во и околу Хамбург.

Влезните билети на Плаза не вклучуваат пристап до јавен превоз.

Извори

# Architonic.com
# Archdaily.com
# Hamburg.com
# Archello.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Елфилхармонија минијатурна чуда
Хамбуршкото пристаниште Reeperbahn Tours
Hamburger Kunsthalle Тури во Сент Паули
Хоп-на-хоп-оф автобуска турнеја Турнеја за Хари Потер
Тури со брод во Хамбург Велосипедска тура во Хамбург
Музеј на зачини Гранд Хотел Travestie Show
Турнеја на Оливија Џонс Турнеја за секс и криминал
Стриткарт турнеја Пулверлески шоу
Капа Сан Диего Дијалог
Паноптикум Форум Буцериус Кунст
Рикмер Рикмерс Хамбург зандана
Меѓународен поморски музеј Chocoversum
ПРОТОТИП Авто музеј Музеј за емиграција на Балин Стад

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Хамбург

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар