Почетна » Гренада » Билети за замокот Алхамбра

Замокот Алхамбра – билети, цени, попусти, тури, што да се види

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Гранада

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(188)

Алхамбра е тврдина комплекс на мавританските монарси на Гранада во Шпанија и привлекува 2.7 милиони туристи годишно.

Изградена на плато помеѓу 1238 и 1358 година, Алхамбра гледа на квартот Албаицин во градот Гранада.

Замокот Алхамбра се состои од четири различни зони: Насридските палати, Алказаба (воената зона), Медина (градот) и Генералифе.

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да ја резервирате вашата турнеја низ Алхамбра.

Важно: Додека ја посетите Алхамбра, ве молиме носете го вашиот пасош. Тоа е единствената форма на идентификација прифатена на местото на одржување.

Што да очекувате во Алхамбра


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Алхамбра

Алхамбра е 2.5 км (1.5 милји) од центарот на Гранада Сити. 

Ако сте во и околу градот Гранада, качете се во некој од овие автобуси:

 1. Автобус бр. C30 (патна карта)
 2. Автобус бр. C32 (патна карта)
 3. Автобус бр. C35 (Карта на маршрутата)

Автобусот бр. 30 и 32 ги имаат следните постојки во комплексот Алхамбра:

 1. Влезен павилјон (канцеларии за билети)
 2. Кулата на главите (Torre de las Cabezas), која се наоѓа во близина на палатата Чарлс V и палатите Насрид
 3. Портата на правдата (Пуерта де ла Јустиција), најблиску до Алказаба.

Сите линии имаат фреквенција од најмалку два автобуси на час, така што нема да морате да чекате долго. 

Вашата следна најдобра опција е да земете Uber за да стигнете до Алхамбра.

Uber од Гранада до замокот Алхамбра

Од центарот на градот можете да стигнете до тврдината за околу 5 евра.

Алхамбра паркинг

Приватен превоз не е дозволен влез во Алхамбра. 

Сепак, посетителите можат да најдат околу 500 паркинг места на одредено растојание од билетарата на Алхамбра и главниот влез на замокот. Добијте насоки за возење

Пешачење до Алхамбра 

За да уживате во природата, уметничкото опкружување и да уживате во многу историја, ви предлагаме да ја пешачите последната милја до Алхамбра.

Кога патувате со други превозни средства, лесно е да се пропушти убавината на споменикот што се приближува.

Маршрута за пешачење од Плаза Нуева до палатата Алхамбра

Имаш две опции - 

1. Започнете од Плаза Нуева

Одење: 1.4 км (1 милја)
Стекната височина: 97 метри (320 стапки)
Времетраење: 21 минути

2. Започнете од Улица Куеста де Гомерез

Одење: 850 метри (половина милја)
Стекната височина: 52 метри (170 стапки)
Времетраење: 13 минути

Некои посетители можеби оваа прошетка може да ја наречат „поход до Алхамбра“, но ние ви ја препорачуваме доколку сте доволно здрави.


Вратете се на почетокот


Влезот во Алхамбра

Ако веќе сте купиле билети за Алхамбра преку Интернет, најдобро е да влезете во комплексот преку Портата на правдата (Пуерта де ла Јустиција). Најдете насоки

Од трите порти во ѕидовите на Алхамбра, Портата на правдата е најголемиот и најимпресивниот влез. 

Позната е и како Порта на Еспланадата (Пуерта де ла Експланада) поради огромната еспланада што се протега пред неа. 

Ако не ги купите вашите билети за Алхамбра однапред, можете да ги набавите од билетарницата што се наоѓа на влезот на Access Pavillion.

Павилјонот за пристап е 600 метри (приближно половина милја) од Портата на правдата. Насоки до билетарницата

Растојание од Павилјонот за пристап до Портата на правдата

Третиот влез во Алхамбра се нарекува Порта на количките. Најблиску е до влезот на Палатата Насрид и палатата Чарлс V. Насоки


Вратете се на почетокот


Работно време на Алхамбра

Во текот на летните месеци (1 април до 14 октомври), Алхамбра се отвора во 8.30 часот и се затвора во 8 часот.

Во зима (15 октомври до 31 март), Алхамбра продолжува да се отвора во 8.30 часот, но се затвора рано во 6 часот.

Билетарницата се отвора во 8 часот наутро и завршува со затворањето на замокот Алхамбра во текот на целата година.

Доколку планирате да ги посетите Градините во текот на денот, важат часовите на Алхамбра. 

Ноќни тајмингот на Гарденс Алхамбра

Градините Алхамбра не се отворени за ноќни посети од 1 јуни до 31 август и од 15 ноември до 31 март.

Остатокот од годината, од вторник до сабота, Градините ги следат овие временски распореди:

МесециВлез во градинитеБирото за билети
1 април до 31 мај10 часот - 11.30 часот9 часот - 10.45 часот
1 септември до 14 октомври10 часот - 11.30 часот9 часот - 10.45 часот
15 октомври до 14 ноември8 часот - 9.30 часот7 часот - 8.45 часот

Во недела и понеделник, ноќните посети не се дозволени. 

Алхамбра останува затворена два дена во годината - 25 декември и 1 и јануари.

Последниот влез во сите области на Алхамбра е еден час пред затворањето.

Се молат сите посетители во комплексот Тврдина да го напуштат споменикот во времето на затворање.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Алхамбра?

На повеќето посетители на Алхамбра им требаат четири до пет часа за целосно да го истражат замокот Алхамбра.

Ова вклучува пешачење од околу 3.5 км (2.1 милји) ако планирате да ги видите сите комплексни атракции на Форт.

Еве го распадот на времето што веројатно ќе го поминете во Алхамбра -

АтракцијаОдвоено време
Алказаба15 до 30 мин
Палатата Насрид30 до 45 мин
Generalенералифе30 до 45 мин
Палатата Чарлс V15 до 30 мин
Музеи (2)20 до 30 мин
*Одење 60 до 90 мин

*Бидејќи атракциите се на растојание една од друга, ќе поминете значително време пешачејќи од една до друга.

Викендите и празниците привлекуваат многу посетители, што може дополнително да го продолжи времето потребно за истражување на Алхамбра.

Кога ќе купи билети за Алхамбра однапред, заштедувате од 30 до 60 минути време на чекање на редиците на шалтер за билети.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Алхамбра

Алхамбра се отвора во 8.30 часот, а толпата почнува да доаѓа до 10 часот, така што најдобро време за посета на замокот Алхамбра е пред 10 часот. 

Има три значајни придобивки од рано започнување – ќе го избегнете жешкото шпанско сонце, ќе ја избегнете гужвата, а исто така можете да ја завршите турнејата до 2 часот и да се упатите во градот Гранада на ручек.

Второто најдобро време за посета на Гранада е 3 часот, по убавиот локален ручек во градот. 

Во тоа време, толпата веќе заминала или планира да оди, а ако останете доволно долго, можете да видите и прекрасни погледи на зајдисонце од Кулите. 

Во летото: Ви предлагаме да започнете на отворено кога температурите се уште се подносливи. Откако ќе стане жешко, преместете се внатре во Палатите Насрид.

Во зима: Мора да ја започнете својата турнеја со палатите на Насрид и како што изгрева Сонцето и станува потопло, преместете се на отворено во Џенералифе и Алказаба. 

*Влезот во палатата Насрид е темпиран.


Вратете се на почетокот


Билети за Алхамбра

Алхамбра е комплицирана туристичка атракција и затоа е подобро да знаете сè пред да ги резервирате вашите билети за Алхамбра Гранада.

Билети за палатата Алхамбра

Контрола на толпата преку продажба на билети

Властите продаваат само 6,600 билети за палатата Алхамбра секој ден за да ја заштитат историската атракција од пренатрупаност.

Посетителите на палатите Насрид се исто така ограничени, а само 300 луѓе се дозволени внатре на секои половина час. 

За време на шпицот, билетите за Алхамбра се продаваат со месеци однапред - понекогаш 90 дена однапред. 

Ова е причината зошто постои голема побарувачка за билети за Алхамбра во последен момент.

Број на билети по лице

Поради овие строги ограничувања, едно лице може да резервира само десет билети одеднаш. 

Ова значи, ако сте поголема група, мора да ја поделите на два дела и да резервирате билети посебно. 

Дали билетите за Алхамбра се темпирани?

Да, влезните билети во Алхамбра имаат време споменато на нив. 

Ова им помага на властите да го ограничат бројот на луѓе во атракцијата во секој момент од времето. 

Ако не влезете во комплексот Тврдина во времето наведено на вашиот билет, го губите правото да ја посетите оваа област.

Истото важи и за палатата Насрид, која се наоѓа во тврдината Алхамбра - мора да ја внесете во временскиот отвор наведен на вашиот билет. 

Забелешка: Ако вашето време за влез во палатата Насрид е еден час пред затворање, мора да ги истражите Generalife и Alcazaba многу порано. 

Билети за Алхамбра на врата

Да, посетителите можат да купат билети на местото на одржување. 

Билетарницата на Алхамбра е во Павилјонот за пристап, а од таму посетителите можат да добијат пристап до палатите Алказаба, Насридските палати и Џенералифе.

Сепак, тоа нема да го препорачаме бидејќи бројот на продадени билети секој ден е ограничен, а билетите за денот се продаваат со недели (ако не и месеци) однапред. 

Освен тоа, губите време и од шалтерите за билети до атракциите во комплексот. 

На пример, од шалтерите за билети во Алхамбра, мора да пешачите:

 • 20 минути за да стигнете до Алказаба
 • 17 минути за да стигнете до Палатата Насрид
 • 15 минути за да стигнете до Generalife

Ако веќе ги имате вашите влезни билети кога ќе стигнете до Алхамбра, можете да влезете преку Портата на правдата, дел од Алказаба.

Зошто онлајн билетите се подобри

Три причини зошто морате секогаш купете билети за Алхамбра преку Интернет и однапред

1. Со посетување на повеќе од 7000 туристи дневно, билетите наскоро пресушуваат. Не сакате да стигнете таму и да дознаете дека сите билети се распродадени.

2. Кога ги купувате билетите за палатата Алхамбра преку Интернет, не го трошите вашето време чекајќи во долги редици за издавање билети

Ред во билетарницата во Алхамбра
Чекањето во толку долги редици на билетарницата на Алхамбра е губење време, што наместо тоа може да се искористи за истражување на атракцијата. Слика: Fromtheretoheretheblog.com

3. Влезот во Палатите Насрид е темпиран. Кога купувате билети на местото на одржување, може да добиете време подалеку во текот на денот и можеби ќе треба да чекате подолго.

4. Го пропуштате големиот влез во Алхамбра преку Портата на правдата бидејќи мора да стигнете до шалтерите за билети, кои се на друг влез - Павилјонот за пристап.

Аудио водич за Алхамбра

Кога ги резервирате билетите за Алхамбра препорачани подолу, го добивате и аудио водичот со него. 

Ако одлучите да купите билети од местото на одржување, можете да земете аудио водичи од Павилјонот на влезот (до билетарницата) или од палатата на Чарлс V.

Овие аудио водичи од Алхамбра се достапни на шпански, галего, каталонски, еускера, англиски, француски, италијански, германски, холандски и португалски.


Вратете се на почетокот


Обиколки на замокот Алхамбра

Постојат многу видови на тури во замокот Алхамбра, а ние ги објаснуваме подолу. 

Поради природата на атракцијата, препорачуваме билети за Алхамбра со водич, но тогаш изборот е ваш.

Најдобра водена турнеја во Алхамбра во сите области

Најдобар водич на Алхамбра
Слика: GetYourGuide

Овој билет за Генералниот Алхамбра ви овозможува пристап до сите области на атракцијата со прескокнување на линијата.

Локален водич ве води низ тврдината (Алказаба), палатата Насрид и палатата и градините на Џенералифе.

Рејтинг: 4.8 / 5
Времетраење: 3 часа
Време на турнеја: 4.30 часот
Туристички водич: Да

Соба за состаноци: Полинарио кафе бар до билетарницата во Алхамбра. Побарајте водич облечен во облека на GetYourGuide и со црвено знаме GetYourGuide стои до влезот на кафулето. Најдете насоки

Цена на билетите во Алхамбра

Билет за возрасни (12+ години): 42 евра
Детски билет (од 6 до 11 години): 21 евра
Билет за доенчиња (до 5 години): Слободен влез

Најдобра само-водена турнеја во Алхамбра

Овој самоводен општ билет на Алхамбра ви дава пристап до сите делови на замокот Алхамбра. 

Можете да ги истражувате Алхамбра, палатите на Насрид, градините, генералифе, палатата Чарлс V и Алказаба со вашето темпо.

Со билетот доаѓа и аудио водич, а можете да го подигнете во Павилјонот на влезот или во палатата на Чарлс V. 

Рејтинг: 4.2 / 5
Времетраење: 3-4 часа
достапност: 8.30:10 часот, 12 часот, 2 часот, 4 часот, XNUMX часот
Аудио водич: Да
Подигнување на хотелот: Достапно на барање

Цена на билетите за Алхамбра (само турнеја)

Билет за возрасни (12+ години): 38 евра
Детски билет (од 6 до 11 години): 19 евра
Билет за доенчиња (до 5 години): Слободен влез

Цена на билетите (со подигање во хотел)

Билет за возрасни (12+ години): 65 евра
Детски билет (од 6 до 11 години): 32.50 евра
Билет за доенчиња (до 5 години): 5 евра

*Доколку сакате да ја истражите Алхамбра, но со малку дополнителна помош, погледнете ја оваа тура само-водена со помош на GPS навигатор. Дознајте повеќе

Билети за Алхамбра Гарденс - сè освен палатите Насрид

Градините на Алхамбра
Градините на замокот Алхамбра. Слика: GetYourGuide

Овие билети се познати и како „билети за градини на Алхамбра“ или „билети за Алхамбра и Џенералифе“, бидејќи можете да пристапите до сè во комплексот Форт, освен палатите Насрид.

Ако не сакате да се придржувате до распоред додека истражувате која било атракција, овој билет е најдобар за вас - затоа што нема да ги посетувате палатите Насрид, каде што влегувањето е темпирано.

Рејтинг: 4.2 / 5
Времетраење: 2.5 часа
достапност: 10.30:3 и XNUMX часот
Туристички водич: Да
Аудио водич: Да
Подигнување на хотелот: Достапно на барање

Соба за состаноци: Ресторан Ла Мимбре, Гранада. Најдете насоки

Цена на билетите од Алхамбра Гарденс

Билет за возрасни (12+ години): 35 евра
Младински билет (од 6 до 11 години): 18 евра
Детски билет (од 2 до 5 години): Слободен влез
Билет за доенчиња (до 1 година): Слободен влез

Цена на билет (со хотелски трансфер)

Билет за возрасни (12+ години): 54 евра
Младински билет (од 6 до 11 години): 27 евра
Детски билет (од 2 до 5 години): 27 евра
Билет за доенчиња (до 1 година): 15 евра

Премиум мала групна турнеја со водич

Разглед на замокот Алхамбра со водич
Слика: GetYourGuide

Оваа обиколка со водич на замокот Алхамбра се одвива во мали групи до 10 луѓе, што овозможува попријатна и релаксирачка посета.

Официјалниот водич ги раскажува сите тајни, приказни, легенди и ги објаснува уметничките детали на локацијата, правејќи незаборавна турнеја.

Овој високо оценет билет за турнеја ви овозможува да пристапите до сите области - палатите Насрид, Алказаба Генералифе, Палатата на Карлос V и Бањите на џамијата.

Рејтинг: 4.9 / 5
Времетраење: 3 часа
достапност: 12 часот
Туристички водич: Да
Аудио водич: Не
Подигнување на хотелот: Не

Соба за состаноци: На картата Мурал, во близина на главниот влез на Алхамбра, кај билетарницата. Водичот ќе држи бел чадор. Најдете насоки

Цена на турнејата во Алхамбра

Билет за возрасни (12+ години): 59 евра
Детски билет (од 3 до 11 години): 35 евра
Билет за доенчиња (до 2 година): 25 евра

Приватна пешачка обиколка на Алхамбра

Ако сакате ВИП третман, ова е совршен начин да ја истражите оваа мавританска средновековна цитадела.

На крајот на краиштата, има подобар начин да ги откриете Алказаба, палатата Насрид, палатата Чарлс V и градините Џенералиф отколку со вашиот водич.

Рејтинг: 4.7 / 5
Времетраење: 3 часа
достапност: 8 сум да 6 часот
Туристички водич: Да
Аудио водич: Не
Подигнување на хотелот: Не

Соба за состаноци: Кафе барот, веднаш до билетарницата на Алхамбра. Најдете насоки

Цена за приватна турнеја во Алхамбра

Билет за возрасни (12+ години): 260 евра
Детски билет (од 8 до 11 години): 50 евра
Билет за доенчиња (до 7 години): 50 евра

Најевтина турнеја во Алхамбра - само влез во палатата Чарлс V

Палатата Чарлс V во замокот Алхамбра
Палатата Чарлс V во Алхамбра. Слика: Марија Боброва

Тоа е најевтината тура Алхамбра што е достапна, а тоа е затоа што ги истражувате само слободните области на комплексот Форт.

Локалниот водич ќе ви помогне да одите по живописен пат низ шумата до Портата на правдата Алхамбра.

На патот, ќе ја истражувате нејзината надворешност, ќе шетате по ѕидовите и кулите и ќе дознаете повеќе за неговата мавританска историја. 

Од Портата на правдата, ќе уживате во исклучителните погледи на населбата Албаицин, а потоа ќе влезете во Алхамбра за да ја видите палатата Чарлс V, која е бесплатен влез. 

Рејтинг: 4.2 / 5
Времетраење: 2 часа
достапност: 9.30:10.30 часот, 3.30 часот, 4 часот, 4.30 часот, XNUMX часот
Туристички водич: Да
Аудио водич: Не
Подигнување на хотелот: Не

Соба за состаноци: Портата на правдата, Calle Real de la Alhambra, 18, 18009 Гранада, Шпанија. Најдете насоки

Цена на турата

Билет за возрасни (13+ години): 13.50 евра
Детски билет (од 6 до 12 години): 3 евра
Билет за доенчиња (до 5 години): Слободен влез

Разглед на Алхамбра, Генералифе и Албаицин со водич

Оваа турнеја е фантастична можност да се добие сеопфатно разбирање за Алхамбра и градот во кој се наоѓа. 

Во 10 часот влегувате во палатата Алхамбра, импресивен утврден комплекс на муслиманска Шпанија. 

Откако водичот ќе ве однесе низ сите главни атракции во комплексот, застанувате на пауза за ручек. 

Откако ќе бидете свежи за уште еден круг на истражување, го посетувате Албаицин, античкиот кварт на Гранада.

Шетањето по тесните, калдрмани улици на Албаицин и восхитувањето на цветните балкони и прекрасните погледи на мавританската тврдина се спомени кои сигурно ќе останат со вас засекогаш. 

Рејтинг: 4.8 / 5
Времетраење: 1 ден
Започнува во: 10 am
Туристички водич: Да
Аудио водич: Не
Подигнување на хотелот: Не

Соба за состаноци: На картата Мурал, во близина на главниот влез на Алхамбра, кај билетарницата. Водичот ќе држи бел чадор. Најдете насоки

Цена на турата Алхамбра и Албаицин

Билет за возрасни (13+ години): 75 евра
Детски билет (од 6 до 12 години): 50 евра
Билет за доенчиња (до 5 години): 25 евра

*Ако сакате приватна обиколка на Гранадската Алхамбра, Палатите Насрид и населбата Албаицин, Види го ова.

Препорачано четиво
1. Тури на Алхамбра од Севиља
2. Тури на Алхамбра од Малага


Вратете се на почетокот


Препорачана рута во замокот Алхамбра

На арапски, Алхамбра значи „црвениот“. Комплексот го добива своето име по црвеникавата боја на Wallид (забиена земја) се користи за изградба на надворешните ѕидови.

Доколку сте резервирале а турнеја со водич во Алхамбра, не треба да се грижите бидејќи вашиот водич ќе се справи со маршрутата за вас.

Меѓутоа, ако сакате сами да истражувате атракции, еве план што можете да го следите -

Чекор 1: Проверете ја оваа статија на што да се види во Алхамбра.

Чекор 2: Резервирајте билет за Алхамбра со само-водење

Чекор 3: Влезете во тврдината од Портата на правдата. Насоки

Чекор 4: Постојат три дела на тврдината Алхамбра - Алказаба, Палатите Насрид и Генералифе.

Најдобар пат што треба да се следи е: АЛКАЗАБА >> ПАЛАСИ НА НАСРИД >> GENERALIFE

Затоа, упатете се директно во Алказаба и проверете:

 • Кула на коцки
 • Адарве на северниот ѕид
 • Плоштад на оружје
 • Барио Кастренсе
 • Тераса на Пуерта де лас Армас
 • Торе де ла Вела
 • Градината на Адарвите

Алказаба трае 30 до 45 минути, во зависност од вашиот интерес за историјата.

Бидејќи турнејата во Палатата Насрид може да се одржи само во времето наведено на вашиот билет, мора правилно да го темпирате вашето излегување од Алказаба.

Чекор 5: Излезот од Алказаба е на само околу 200 метри (650 стапки) од областа на редот на палатите Насрид.

Можете да бидете на влезот на Палатата Насрид до 30 минути од времето споменато на вашиот билет.

Односно, ако на вашиот билет стои 9.30 часот, ќе ви биде дозволен влез до 10 часот. 

Влезете и истражете ги следните области на палатите Насрид:

Мексвар

 • Салата
 • Ораториум
 • Позлатена соба
 • Судот на позлатената соба

Палатата Комарес

 • Судот на Миртлите
 • Сала на бродот
 • Сала на амбасадорите. 

Палатата на лавовите

 • Сала на Мокараби (Мукарнас)
 • Судот
 • Сала на Абенцераје
 • Сала на кралевите
 • Сала на двете сестри
 • Царските одаи
 • Суд на решетка од ковано железо
 • Градината на Даракса

Делумниот

 • Портико дел Паласио
 • Градини и патеки
 • брзо
 • Палатата на Јусуф III
 • Шеталиштето на кулите

Чекор 6: Вашата последна станица ќе биде Generalife, каде што можете да видите:

Ниски градини
Високи градини
Палатата на генералифе
Водни скали
Судот на султаната

Бидејќи има многу одење, препорачуваме удобни чевли за пешачење.

Ако сте во посета во текот на летото, носете шише вода и крема за сончање. 

Следете ја врската за а карта на рутата што треба да се следи во Алхамра.

# Generalенералифе
# Палатите на Насрид
# Жардинес де Зораја

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Гранада