Почетна » Амстердам » Билети за музејот Рајкс


Rijksmuseum – билети, цени, попусти, часови, тури со водич

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Амстердам

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(161)

Rijksmuseum е 800 години холандска уметност и историја на едно место.

Музејот на уметност има околу 8000 слики, портрети, скулптури, оружје, облека, кукли итн., изложени во своите 80 галерии.

Со околу 2.5 милиони туристи кои го посетуваат Rijksmuseum секоја година, тој е најпосетуваниот музеј во Холандија.

Во оваа статија, објаснуваме сè што треба да знаете пред да купите билети за Rijksmuseum.

Што да очекувате во Rijksmuseum

Rijksmuseum е најдоброто место за да се видат некои од ремек-делата на холандското златно доба.

И покрај тоа што уметничкиот музеј има повеќе од еден милион уметнички дела во својата колекција, тој е најпознат по својата фантастична колекција на слики.

Изложени се ремек-дела на Рембрант, Јоханес Вермер, Франц Халс, Јан Вилем Пинеман, Ван Гог итн.

Ноќната стража, Млекарот, Брачниот портрет на Исак Маса и Беатрикс ван дер Лаен, Загрозениот лебед, Битката кај Ватерло итн., се некои од најпознатите изложени слики.

Билети за музејот Рајксцена
Самоводен билет за музејот Рајкс€ 21
Разглед на Ријксмузејот со водич€ 42
Приватен водич€ 230
I amsterdam City Card€ 65

Билети за музејот Рајкс

Можете да резервирате три типа на искуства во Rijksmuseum: самоводенитури со водичили приватни тури со водич.

Каде да купите билети за музејот Ријкс

Можете да ги добиете вашите билети за влез во музејот Ријкс на местото или да ги купите онлајн, многу однапред.

Ако планирате да ги добиете на атракција, мора да влезете во редот на прозорецот за билети. 

Во зависност од времето од денот (и месецот), можеби ќе треба да чекате во линијата на бројачот за билети 45 минути или повеќе за да го купите вашиот билет.

Втората и подобра опција е да резервирате билети за Rijksmuseum онлајн.

Кога купувате билети за Rijksmuseum однапред, заштедувате многу време на чекање со прескокнување на редот за бројачи на билети. 

Затоа овие билети се познати и како Rijksmuseum skip the line билети.

Ажурирате: Поради пандемијата, билети веќе не се продаваат на атракција. Наместо тоа, сите посетители мора да ги купат своите билети преку Интернет. 

Како функционираат онлајн билетите

Кога ќе резервирајте билети за Rijksmuseum онлајн, го избирате претпочитаното време на посета.

Веднаш по купувањето, вашите билети ви се испраќаат преку е-пошта. 

Не треба да земате никакви отпечатоци. 

Сега се што треба да направите е да стигнете до туристичката атракција 15 минути пред времето наведено на вашиот билет.

Бидејќи имате билет и сте на време, можете да го покажете на вашиот паметен телефон и веднаш да влезете во музејот за уметност Rijksmuseum.

Цените на билетите на Rijksmuseum

на само-воден билет за музејот Ријкс е најевтиниот и најпопуларниот билет и чини 21 € за сите возрасни 19 години и постари. 

Влезот во Rijksmuseum е бесплатен за деца од 18 години па нагоре, но мора да ги споменете и да добиете бесплатни билети додека резервирате.

Холандскиот уметнички музеј не нуди попусти за стари лица или студенти. 

Ако го држите Јас Амстердам картичка, се квалификувате за 100% попуст на билетот на Rijksmuseum. Така да, можете да ја покажете вашата картичка и да влезете!

Билетите за Rijksmuseum се темпирани

Претходните билети за музејот Рајкс важеа 12 месеци од датумот на купување, но не повеќе.

Од пандемијата „Ковид-19“, посетителите мора да изберат датум и време на нивната посета и да бидат во музејот најмалку 10 минути пред избраниот временски период. 

Билетот ви овозможува да влезете во музејот до 15 минути по времето наведено на билетот.

Самоводен влезен билет

Овој билет за општ влез на Rijksmuseum е најевтин и најпопуларен и кај туристите и кај локалното население. 

Овој билет ви дава целосен пристап до постојаната наплата и има еднодневна важност. Можете дури и да излезете од Музејот и да се вратите.

Цена на билетот

Билет за возрасни (19+ години): € 21
Детски билет (до 18 години): Слободен влез

Разглед на Ријксмузејот со водич

Ова е исто така карта за прескокнување на линијата и доста популарна меѓу туристите кои редовно ги посетуваат уметничките музеи.

За време на оваа двочасовна тура низ музејот, уметнички експерт ве води низ историјата на холандската уметност.

Водичот се грижи да не ги пропуштите ремек-делата и раскажува интересни приказни и анегдоти за да ја зачини вашата посета.

Големината на групата е ограничена на максимум 10 возрасни лица, за извонредна турнеја.

Откако ќе заврши турнејата, можете да продолжите да се вртите низ музејот онолку долго колку што сакате. 

Цена на билетот

Билет за возрасни (18+ години): € 48.50
Младински билет (од 13 до 17 години): € 23.50
Детски билет (до 9 години): € 17.50

Приватно разгледување на музејот Ријкс

Приватната обиколка на музејот Ријкс е најскапиот начин за истражување на величествените ремек-дела на Вермер, Рембрант, Ван Гог итн.

Искусниот уметнички експерт водич ќе ги објасни техничките аспекти на сликите и ќе разговара за скриените значења на некои од делата.

Можете да се одлучите за полуприватна тура (мала група до 8 посетители) или приватна тура на страницата за резервации. Цените се разликуваат соодветно. 

Цени за мала групна турнеја

Билет за возрасни (18+ години): € 100
Младински билет (од 10 до 17 години): € 84
Детски билет (до 9 години): € 62

Цени за приватна турнеја

Билет за возрасни (18+ години): € 285
Младински билет (од 10 до 17 години): € 84
Детски билет (до 9 години): € 62

Комбинирани тури на музејот Ријкс

Турист со аудио водич во Rijksmuseum
Турист со аудио водич на Rijksmuseum. Слика: Црвениот Чарли

Комбинации или пакети се одличен начин да заштедите пари - тие се обично 10 до 15% поевтини отколку ако сте резервирале искуства поединечно.

Друга причина зошто комбо-турите се доста популарни меѓу посетителите во Амстердам е затоа што туристичките атракции се во близина.

На пример, дали знаевте дека само 300 метри (985 стапки) ги делат музејот на Ван Гог и музејот Ријкс.

Комбинација / ПакетПопустцена
Rijksmuseum + музеј Ван Гог10%€ 38
Rijksmuseum + крстарење по канал15%€ 29
Ријксмузеј + Куќа на Рембрант10%€ 32
Кралската зоолошка градина ARTIS + Rijksmuseum0%€ 46

Како да стигнете до Ријксмузеј

Rijksmuseum се наоѓа на Museumstraat и е лесно достапен со јавен превоз, автомобили и велосипеди.

Амстердам е погодна за автомобили, но ви препорачуваме да користите јавен превоз за да стигнете до Rijksmuseum.

Трамвајот бр. 2, 5, 19 и 12 може да ве приближи до музејот Ријкс.

Трамвај 2: Централната станица во Амстердам до трамвајската станица Rijksmuseum
Трамвај 5: Станица Зуид до трамвајската станица Rijksmuseum
Трамвај 19: Станица Слотердајк до Трамвајската станица Шпигелграхт
Трамвај 12: Станица Амстел до трамвајската станица Rijksmuseum

Доколку сте далеку од холандскиот уметнички музеј, ви го препорачуваме амстердамското метро.

Weesperplein е метро станицата најблиску до Rijksmuseum.

Од метро станицата Weesperplein, качете се во трамвај бр. 1, 7 или 19 и спуштете се во Трамвајската станица Шпигелграхт, кој е на само две минути пешачење од музејот.

Rijksmuseum е достапен и со регионални автобуси.

Автобусот број 288 може да ве донесе од Регионална автобуска станица Marnixstraat до автобуската станица Rijksmuseum.

Ве пристигнува автобусот број 397 Аеродром Шипхол Амстердам до Rijksmuseum.

Забелешка: Јас Амстердам картичка добивате бесплатен пристап до 44 музеи и атракции во Амстердам и бесплатно патување со јавен превоз за рамна еднократна такса.

Работно време на музејот Ријкс

Rijksmuseum се отвора во 9 часот и се затвора во 5 часот, во текот на целата година.

Последниот влез е во 4.30 часот, а тогаш се затвора и билетарницата на Rijksmuseum.

Градините Rijksmuseum, Rijks Shop и Rijks Café остануваат отворени за посетители од 9 до 6 часот и до нив може да се пристапи без никакви билети.

Најдобро време за посета на музејот Ријкс

Посетителите на музејот Ријкс
Три девојки гледаат Рембрант во музејот Ријкс, Амстердам. Слика: Кристијан Фрегнан

Најдобро време за посета на музејот Ријкс е веднаш штом ќе се отворат во 9 часот наутро.

Следното најдобро време за посета на Rijksmuseum е после 3 часот, бидејќи дотогаш, големите групни тури се веќе оставени.

Ако влезете во Музејот на уметност во 3 часот, добивате максимум два часа за да го истражите Музејот бидејќи тој се затвора во 5 часот.

Музејот Ријкс е преполн меѓу 11 и 3 часот.

Во шпицот на сезоната

За време на врвните туристички месеци од мај до септември, националниот музеј се преполнува, а посетителите чекаат во редот на билетите дури и еден час.

Ниту петок, викенд и училишен одмор не се најдобро време за посета на музејот Ријкс.

Ако не сакате да чекате во долги редици, мора да ги избегнувате врнежливите денови за сите да слетаат во оваа затворена атракција.

Меѓутоа, ако сте резервирајте ги вашите билети онлајн, можете однапред да ги прескокнете овие долги редови на шалтерот за билети.

на Лозинка Амстердам вклучува билети за Rijksmuseum, музејот Ван Гог, 1-часовно крстарење по каналот и неограничени возења на системот за јавен превоз во Амстердам во времетраење од 48 часа. Добивате и код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.

Време на чекање во музејот Ријкс

Кога ќе го посетите Rijksmuseum, мора да чекате во две линии.

Првата линија за чекање е на шалтерот за билети, а во зависност од денот и сезоната, можеби ќе треба да чекате некаде од 10 минути до еден час.

Ви предлагаме купете билети за Rijksmuseum онлајн за да се избегне ова чекање (и да заштедите малку енергија за истражување на музејот за уметност).

Ако веќе сте ги резервирале билетите однапред, можете директно да чекате во редица на втората линија на чекање - за да влезете во Музејот.

Посетителите не можат да ја прескокнат втората редица, но добрата вест е дека таа се движи брзо.

Колку долго трае турнејата во Rijksmuseum?

Автопортрет на Винсент Ван Гог во музејот Рајкс
Љубителите на уметноста пред автопортретот на Винсент Ван Гог. Слика: Застарен Грут

Rijksmuseum препорачува да поминете најмалку пет часа за да ги видите сите експонати во уметничкиот музеј, но ако сакате да се фокусирате само на ремек-делата, можете да ја завршите својата турнеја за два часа.

Уметничките експерти веруваат дека по два часа уметничкиот замор го поставува тоа. Затоа, тие препорачуваат да направите брза пауза во едно од кафулињата за да се наполните.

Аудио водич на Rijksmuseum

Посетителите кои сакаат да дознаат повеќе за експонатите, можат да резервираат физички аудио-водич на местото на настанот за 5 евра по лице. 

Или можете да ја преземете мобилната апликација на музејот за уметност андроид or iPhone

Апликацијата има 90-минутни тури на холандски, холандски знаковен јазик, англиски, француски, германски, шпански, италијански, јапонски, руски и мандарински кинески.

Обиколките со мобилни апликации се исти како оние на аудио водичот достапен за изнајмување во музејот.

Ако заборавите да ги понесете слушалките, можете да ги купите во музејот.

Заштедете пари со неограничено бесплатно патување во Амстердам – со автобуси, трамваи, возови и траекти. Купете билет за патување во Амстердам

Познати слики

Ако немате време, најдобриот начин да го истражите Rijksmuseum е да се фокусирате на ремек-делата.

Се разбира, тешко е да се избере најдоброто затоа што секој експонат доаѓа до Музејот само кога вреди.

Еве ја нашата листа на најпопуларните слики во музејот Рајкс -

Ноќната стража

Беше насликана од Рембрант ван Рајн во 1642 година. Ноќната стража беше најпознатата слика на Рембрант за време на неговиот период.

Станува збор за сликарство во масло на платно со димензии 12 инчи на 14 инчи.

Млекарката

Млекарот е насликан од Јоханес Вермер помеѓу 1658 и 1660 година.

На сликата, типична кујнска собарка е прикажана како истура млеко од тегла.

Брачен портрет на Исак Маса и Беатрикс ван дер Лаен

Оваа слика од 1622 година на Франц Халс е необичен портрет според стандардите на 17 век.

Прво, ретко можеше да се прикаже насмеани седниците и второ, беше невообичаено парот да седи толку блиску еден до друг во јавност.

Загрозениот лебед

Загрозениот лебед беше првата аквизиција на Nationale Kunstgalerlj (музејот што стана Rijksmuseum).

Затоа на некој начин сликата стана симбол на холандскиот национален отпор.

Јан Аселијн го насликал „Загрозениот лебед“ во 1650 година.

Битка кај Ватерло

Јан Вилем Пинеман ја насликал битката кај Ватерло во 1824 година.

Сликата го прикажува војводата од Велингтон, кој добива порака дека пруските сили доаѓаат на помош.

Ентериер со жена покрај ленин шкаф

Во „Внатрешност со жена покрај ленин шкаф“, Питер де Хуч прикажува два контрастни погледи на светот – надвор и внатрешност.

Оваа слика од 1663 година е приближно 28 инчи на 30 инчи - релативно поголема од останатите.

Зимски пејзаж со лизгачи на мраз

Хендрик Аверкамп го насликал зимскиот пејзаж со лизгачи на мраз
во 1608 година, и стана едно од неговите најуспешни уметнички дела.

Сликата има многу ликови и инциденти, поради што посетителите поминуваат време истражувајќи ги сите.

Ран автопортрет на Рембрант

Рембрант ван Рајн го насликал ова во 1628 година кога имал само 22 години.

Интересно е тоа што кога бојата сè уште била влажна, се знае дека Рембрант го користел задниот крај на својата четка и правел гребаници за да ги нагласи локните на неговата разбушавена коса.

Еремија жали за уништувањето на Ерусалим

Рембрант ван Рајн го насликал Еремија жалејќи се за уништувањето на Ерусалим во 1630 година.

Фокусот на сликата е на тагата на Еремија откако кралот е заслепен и Ерусалим е запален.

Портрет на Лизи Ансинг

Тереза ​​Шварце го наслика Портретот на Лизи Ансинг во 1902 година.

Ова беше неформален портрет на внуката на Шварце и колешка сликарка Лизи Ансинг.

Портрет на Сер Томас Грешам

Антониус Мор го создаде Портретот на Сер Томас Грешам и неговата сопруга во текот на пет години - од 1560 до 1565 година.

Мор го прикажува познатиот англиски трговец заедно со неговата сопруга Лејди Ен Фернели во портрет на придружник.

Веселото семејство

Јан Стин ја создаде сликата наречена „Веселото семејство“ со многу ликови во 1668 година.

Во ова познато уметничко дело, тој прикажува семејство како пие алкохол заедно.

Тој сакаше да ги предупреди гледачите за опасностите од неморалот.

Карта на Rijksmuseum

Доколку сте резервирале а разглед на Ријксмузеј со водич, не ви треба карта на Помпеја.

Меѓутоа, ако немате водич за да ве однесе наоколу, мора да добиете карта.

Карта на Rijksmuseum
Слика: Rijksmuseum.nl

Музејот Рајкс е поделен на различни делови, зони и подови - 

најмногу во зависност од годината на создавање на сликарството.

За прв посетител, огромниот уметнички музеј може да биде збунувачки.

Картата на Rijksmuseum може да ви помогне да заштедите време и да се погрижите да не ги пропуштите ремек-делата.

Мапата исто така ќе ви помогне да најдете туристички капацитети како што се тоалети, кафулиња, места за пушење, продавници за сувенири итн.

Преземете план на подот на Rijksmuseum

Извори

# Rijksmuseum.nl
# Wikipedia.org
# Artsandculture.google.com
# Lonelyplanet.com

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

# Музеј на Ван Гог
# Куќата на Ана Франк
# Градини Кеукенхоф
# Зоолошката градина во Амстердам
# Heineken искуство
# A'dam Lookout
# Музеј Стеделик
# Крстарење по каналот Амстердам
# Мадам Тисо Амстердам
# XtraCold Ice Bar
# Светски тела
# Рембрант музеј-куќа
# Стадионот Јохан Кројф Арена

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам