Почетна » Единбург » Билети за Royal Yacht Britannia

Royal Yacht Britannia – билети, цени, попусти, попладневен чај, што да се види

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(194)

Кралската јахта „Британија“ порано била палата на кралицата Елизабета на вода, а сега е најпопуларна туристичка атракција во Шкотска. 

Позната по многу имиња како јахтата на Нејзиното височество Британија, јахтата на кралицата ЕлизабетаHMY Britannia итн., оваа јахта беше во служба на кралицата 44 години и пловеше повеќе од милион милји низ светот. 

Тоа е одлична можност да се види како живеела британската кралица кога патувала со други кралеви и кралици, светски лидери и познати личности. 

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да ја резервирате турнејата со Royal Yacht Britannia.

Врвни билети за кралска јахта Британија

# Билети за Royal Yacht Britannia

# Билет за кралски Единбург

Royal Yacht Britannia во Единбург

Што да очекувате на јахтата Британија

Еве брзо видео за тоа што посетителите можат да очекуваат во јахтата на Нејзиното Височество „Британија“.

Вашата турнеја Кралска Британија започнува од Центарот за посетители, на вториот кат на Океан терминал, каде што ја добивате историската позадина за кралското семејство и јахтите.

Потоа го земате аудио водичот, кој е дел од влезниот билет, и се качувате на јахтата на кралицата Елизабета и истражувате пет фасцинантни палуби.

Определување на кралската страна на јахтата се Sun Lounge, државната трпезарија и спалната соба на кралицата.

На оперативната страна на бродот, можете да ги видите квартот на екипажот, моторната соба, пералната итн.

Повеќе од 95% од експонатите што ќе ги видите за време на вашата турнеја се оригинални и се земени на заем од Кралската колекција.

Ако сакате, можете да ја посетите и Royal Deck Tea Room.


Вратете се на почетокот


Билети за Royal Yacht Britannia

Овој влезен билет ви дава целосен пристап до кралскиот брод што сега е сместен во историското пристаниште Лит во Единбург.

Посетителите можат да ги истражуваат сите пет палуби со лежерно темпо, дури и кога се во јавниот и приватниот живот на британското кралско семејство.

Овој билет го вклучува и бесплатниот аудио водич. 

Цени на Royal Yacht Britannia

Билет за возрасни (18+ години): 18.50 фунти
Детски билет (од 5 до 17 години): 9.25 фунти 
Семеен билет (2 возрасни и до 3 деца): 50 фунти
Билет за доенчиња (под 5 години): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Билет за кралски Единбург

Оваа комбинација е позната како 48-часовна кралска карта во Единбург и е вистинска заштеда на пари. 

Ако го посетувате Единбург за прв пат, топло ја препорачуваме оваа комбинација на кралски атракции. 

Овој билет ви овозможува да пристапите до три од најдобрите атракции во градот:

  • Кралската јахта Британија
  • замокот Единбург
  • Палатата на Холирудхаус

И како врв на сè, добивате и неограничено патување во траење од 48 часа на три автобуски тури во Единбург со хоп-на-хоп-оф. 


Вратете се на почетокот


Каде е Royal Yacht Britannia

адреса: Океан терминал, Лит, Единбург EH6 6JJ, Обединетото Кралство. Најдете насоки

Royal Yacht Britannia е сместена во Лит, Единбург, на само 2 милји од центарот на градот.

Центарот за посетители во Британија се наоѓа на вториот кат на Океан терминал, на само 15 минути возење од центарот на градот Единбург.

Океан терминал наскоро ќе биде ребрендирани како Порта. 

Постојат многу начини да стигнете до Кралската јахта. 

Со воз

Ако доаѓате со воз, мора да се симнете во Единбург Вејверли.

Однадвор од станицата, можете да земете такси за да ги поминете 3.7 км (2.3 милји) до Океан терминал. 

Од станицата Вејверли може да се возите и со автобусите бр. 22 и 34.

Мора да се качите во автобусите во Улица на принцезата (стоп PN), и по 24 минути и 27 застанувања, спуштете се во Океан терминал (стоп OF).

Од станицата има автобус на секои 15 минути.

Со автобус

Lothian автобуски услуги возат три автобуси - автобус бр. 11, 22 и 35 - од центарот на градот Единбург до Океан терминал. 

Можете да купите билети во автобус со прикажување на правилната промена или од Апликација Lothian Buses.

Едно патување со автобус Lothian чини 1.70 фунти. 

Со автомобил

Ако користите Satnav, користете го поштенскиот код EH6 6JJ. 

Во спротивно, отворете ги „Карти на Google“ за да добиете насоки до Океан терминал.

Ако преферирате такси, ви препорачуваме UberЦентрални таксиили Градски кабини.

Паркинг

Royal Yacht Britannia нуди бесплатен паркинг на Океан терминал.

Синиот паркинг на ниво Е е најблиску до Центарот за посетители на туристичката атракција. 

Овој дел од паркот има и простори за носителите на сини значки. 


Вратете се на почетокот


Влезот на кралската јахта во Британија

Ако стигнете пеш, такси или автобус, пристапот до Royal Britannia е од главниот влез на трговскиот центар Ocean Terminal на приземјето. 

Мора да се качите со лифт до вториот кат на Океан терминал и да одите кон источниот крај на зградата.

Влез на Центарот за посетители на Кралската јахта Британија

Прво ќе го забележите Дебенхамс, а потоа влезот на Центарот за посетители на HMY Britannia. 

Иако можете да резервирате билети на местото на одржување (билетот е лево од влезот на центарот за посетители), подобро е да купете ги преку Интернет, многу однапред, за да се избегне разочарување во последен момент. 


Вратете се на почетокот


Време на отворање на Royal Yacht Britannia

За време на врвните месеци од април до октомври, Royal Yacht Britannia се отвора во 9.30 часот, а последниот влез е во 4.30 часот. 

Остатокот од годината, Кралската јахта се отвора во 10 часот, а последниот влез е дозволен до 3.30 часот. 

Последниот влез на 24 декември е во 2.30 часот, а на 31 декември е во 3 часот. 

Royal Yacht Britannia е затворена на 25 декември и 1 јануари.


Вратете се на почетокот


Турнеја со кралска јахта во Британија

Кралската јахта Британија турите се совршен начин да се чувствувате како славна личност неколку часа. 

Во овој дел, споделуваме неколку работи што мора да ги знаете пред да ја резервирате вашата турнеја на Кралскиот брод. 

Дали турите во Британија се темпирани?

Не, турнеите во HMY Britannia не започнуваат во одредено време. 

Кога ги резервирате вашите билети, го избирате само „датумот“. 

На денот на вашата посета, пристигнете до Кралскиот брод помеѓу нивните работни часови за да започнете со истражување.

Дали патувањата во Кралската Британија се водат со водич?

Јахтата на Нејзиното Височество не нуди тури со водич. 

Сепак, секој билет доаѓа со аудио водич за да шетате наоколу и сами да го обиколите бродот.

Децата добиваат своја верзија на аудио водичот. 

Колку време трае обиколката на јахтата Britannia?

Ви требаат најмалку два часа за да ја истражите Royal Yacht Britannia на задоволство. 

Меѓутоа, ако планирате да ја посетите Royal Deck Tea Room, мора да земете предвид уште 30 до 60 минути. 

Посетите во јули и август имаат тенденција да траат подолго поради гужвата. 

Попусти на Royal Britannia

Децата до четири години ги добиваат максималните попусти во Britannia, Edinburgh - тие влегуваат бесплатно. 

На цената на билетот за возрасни од 17 фунти, децата на возраст од 5 до 17 години добиваат речиси 50% попуст и плаќаат само 8.75 фунти.

Повозрасните лица кои се над 60 години и студентите со валидни образовни лични карти добиваат намалување од 2 фунти на целосниот билет.

Луѓето во вооружените сили (со важечка лична карта) можат да бараат и намалена цена од 8.75 фунти. 

Сепак, овој попуст на вооружените сили е достапен само на билетарницата на Британија.


Вратете се на почетокот


Аудио водич за Royal Yacht Britannia

Секој билет за влез во Britannia Yacht доаѓа со бесплатен аудио водич.

Додека ги примате аудио водичите на бирото на слушалката, можете да побарате ремени за носење на аудио водилките околу вратот. Достапни се и слушалки.

Децата можат да се одлучат за детската верзија на аудио водичот.

Аудио турнејата е достапна на 30 јазици; Англиски, француски, германски, италијански, шпански, португалски, шведски, дански, норвешки, холандски, фински, грчки, руски, чешки, полски, унгарски, корејски, јапонски, урду, мандарински, хинди, арапски, тајландски, турски, кантонски, пенџапски, португалско-бразилски, велшки, романски и галски. 

Покрај аудио водичот, достапни се и водичи за посетители преку рутата на турнеја за да ви помогнат доколку имате прашања.


Вратете се на почетокот


Попладневен чај Royal Yacht Britannia

Чајната соба на Royal Deck е на бродот Britannia и масите се доделуваат по принципот прв дојден, прв услужен.

Тоа е совршен ресторан за уживање во свежо подготвена храна и прекрасни погледи на пристаништето. 

Менито вклучува специјализирани кафиња, коктели, вкусни супи, сендвичи, колачи, слатки и сл. Мени за преземање

„Royal Deck Tea Room“ има 35 маси и може да собере 133 луѓе.

Тајмингот на собата за чај на Кралската палуба

За време на врвните месеци од април до октомври, тимската соба на Кралската палуба се отвора во 11 часот, а последниот прием е во 3.30 часот. 

јануари до март: Отвора во 11 часот, последен влез во 3.30 часот

Ноември до декември: Отвора во 10.30 часот, последен влез во 3.45 часот


Вратете се на почетокот


Ентериери на Royal Yacht Britannia

Многу туристи се прашуваат што има внатре во Кралската јахта пред да ги резервираат своите билети. 

Некои од љубопитност, а некои за да знаат дали вреди да се посети Royal Yacht Britannia. 

Подолу наведуваме некои од најважните моменти на оваа палата на вода. 

Државни апартмани

Државните апартмани се збирка на соби во кои живееле или ги забавувале своите гости кралските семејства. 

1. Државната соба за цртање

Кралското семејство се релаксирало во Државната дневна соба секогаш кога патувале заедно. 

Исто така, делуваше како приемна соба за до 250 гости. 

2. Палубата на верандата

Палубата на верандата беше приватен простор за кралските членови, каде што можеа да се сончаат или да уживаат во хокеј на палубата. 

Оваа област на бродот имаше и склоплив базен за кралското семејство да се распрсне наоколу ако сака.

3. The Sun Lounge

Sun Lounge беше една од омилените соби на кралицата на бродот HMY Brittania. 

Прекрасната соба обложена со тиково беше одредена семејна соба и нудеше многу приватност од остатокот на бродот.

4. Државната трпезарија

Оваа огромна трпезарија на бродот Британија беше домаќин на највлијателните луѓе во светот, како што се Нелсон Мандела, Сер Винстон Черчил, Роналд Реган, Маргарет Тачер итн. 

Со своите бели обложени ѕидови украсени со подароци добиени за време на државните посети, оваа соба претставува врвен луксуз. 

Моторната соба

Моторната соба е доказ за британските поморски инженерски вештини бидејќи, сè додека бродот не беше деактивиран во 1997 година, сè работеше добро. 

Оваа соба е полна со блескав месинг, хром и бел емајл со „тешките работи“ под хаубата кои пумпаат 12,000 коњски сили, што ќе и помогне на Британија и нејзините пропелери со четири сечила до максимум 22.5 јазли.  

Осум мажи управувале со моторниот простор, котларата и придружните машински простории.

Перална

240-те офицери и јахти на јахтата на Нејзиното Височество „Британија“ понекогаш мораа да ги менуваат униформите и до шест пати на ден. 

Ова е причината зошто тој беше единствениот брод во Кралската морнарица на кој постојано имаше сервис за перење алишта. 

Машините за перење, сушарите и пресите за пареа на бродот работеа непрекинато, а понекогаш температурата се искачуваше и до 48 степени Целзиусови (118 степени целзиусови)

Кабината на адмиралот

Адмиралската кабина во Кралската јахта Британија

Адмиралот бил одговорен за безбедното функционирање на Royal Yacht Britannia и командувал со 19 офицери и 220 јахти кои управувале со бродот.

Работеше, се забавуваше и често јадеше (не можеше да им се придружи на другите офицери во нивниот хаос освен ако не беше поканет) во адмиралската кабина. Слика: Royalyachtbritannia.co.uk 

Мост

Мостот беше центар на команда и контрола на HMY Britannia на сите нејзини патувања. 

Оттука, офицерите кои известуваа во Адмиралот пловеа, даваа наредби, ги запишуваа дневниците итн.

НААФИ

Тогаш, сите бродови на Кралската морнарица имаа продавница на Институтот за морнарица, армија и воздухопловни сили, позната како НААФИ. 

Членовите на екипажот и службениците купуваа за нивните секојдневни потреби, како што се паста за заби, креми за бричење, списанија итн. во оваа продавница. 

Извори
# Royalyachtbritannia.co.uk
# architecturaldigest.com
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

замокот ЕдинбургКралската јахта Британија
Зоолошката градина во ЕдинбургПалатата Холируд
Мери Кинг е блискуЕдинбург сводови
Камера ОбскураРослин капела
Филмски локации на OutlanderЗанданата во Единбург
Џин дестилерија турнејаХари Потер турнеја во Единбург
Искуство за шкотско вискиЧоколатарум Единбург
Куќата на Џон НоксЗамокот Стирлинг
Дестилерија ХолирудТури на гробиштата во Единбург
Крстарење со три моста во ЕдинбургЗамокот Алнвик
Hadидот на АдријанТурнеја со автобус на комедија хорор духови во Единбург

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Единбург

Оваа статија е истражувана и напишана од