Почетна » Хамбург » Тури на Рипербан и Сент Паули

Тури во Reeperbahn – цени, попусти, тури со водич, најдобри барови, што да се види

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(197)

Reeperbahn во областа Сент Паули е најпознатата улица во градот, која ги нуди најдобрите ноќни клубови, ресторани, театри, кабаре, галерии итн. 

Оваа легендарна милја за ноќен живот е дом на една од најистакнатите европски области на црвено светло.

Германците го нарекуваат Рипербан die sündigste Meile, што значи „најгрешната милја“. 

Во оваа статија споделуваме сè што мора да знаете пред да го посетите Рипербан во Хамбург.

Тури на Рипербан

Како да стигнете до Рипербан, Сент Паули

Рипербан е мала област која се состои од патот Рипербан долг еден километар (0.6 милји) и околните улици и плоштади.

Јавниот превоз е најдобриот начин да стигнете до овој познат кварт на црвено светло и забави во Сент Паули.

Reeperbahn S Bahn

Станица Рипербан опслужува возовите на Хамбург S-Bahn во Сент Паули и се наоѓа на источниот крај на Рипербан.

Линиите S1, S2 и S3 застануваат на станицата Reeperbahn. 

Хамбург У Бан

Метро станица Сент Паули е во Сент Паули, Хамбург, и на само 500 метри (една третина од милја) од Рипербан. 

Сент Паули ја опслужува линијата U-Bahn на Хамбург U3, позната и како Ring линија.

До Рипербан со автобус

Многу автобуси одат до Рипербан, а најдобриот начин да ги дознаете броевите на автобусите од вашата локација е да запалите Google на сајтот и проверете дали има опции. 

Меѓутоа, ако сте на Централната автобуска станица Хамбург, мора да се качите во автобусот кој тргнува од Hauptbahnhof/ZOB и пристигнува на Davidstraße. 

Автобусите тргнуваат на секои 20 минути и сообраќаат секој ден.

Автобусот ги поминува 4 км (2.5 милји) помеѓу автобуската станица во Хамбург и Рипербан за 18 минути. 

Од Дејвидштрасе, патот Reeperbahn е на само две минути пешачење. 

Рипербан паркинг

Во Хамбург, на многу улици е достапен паркинг со мерно мерење на база на плаќање и приказ.

Сепак, подобро е да го паркирате вашиот автомобил на некој од платените паркинг препорачани подолу.

Сите се отворени 24 часа. 


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Рипербан

Најдобро време за посета на Рипербан е после 11 часот, кога ноќниот живот ќе го достигне врвот. 

Меѓутоа, ако сакате само да одите на пешачка тура низ зоната за забави во Хамбург, можете да започнете уште во 8 часот. 

Подобро е да го посетите Reeperbahn Hamburg во работен ден навечер бидејќи викендите се преполни.


Вратете се на почетокот


Зошто турите со водич во Рипербан се подобри

Главната лента на Рипербан е генерално безбедна во текот на денот, а посетителите треба само да бидат внимателни. 

Како и да е, во округот „Црвено светло“ во Хамбург живеат многу проститутки, и вообичаено, таквите области се исто така место за размножување за дилери на дрога, крадци и крадци.

Овие несолени ликови се активни ноќе, па затоа е подобро да го посетите Рипербан во групи од двајца или повеќе.

Бидејќи е уште побезбедно да се патува со локален жител кој го знае местото одвнатре, препорачуваме тури во Reeperbahn со водич. 


Вратете се на почетокот


Најдобри тури во Рипербан

Еве ги нашите омилени тури со водич до Рипербан и Сент Паули. 

Секс и криминал во Сент Паули

Рејтинг: 4.8/5

Оваа секс и криминална турнеја во областа Сент Паули е одлична можност да ја откриете дивата страна на Хамбург.

Ова патување е познато и како турнеја за криминал во Хамбург и е погодно само за посетители над 18.

За време на двочасовната турнеја ќе го посетите и боксерскиот клуб во подрумот на барот 'Zur Ritze', каде што тренираа Мајк Тајсон и браќата Кличко.

Еден човек настапува во Оливиас Вајлд Јунгс
Еден човек настапува во Оливиас Вајлд Јунгс. Слика: Оливија-џонс.де

Жените ја сакаат оваа турнеја затоа што можат да влезат во „Оливиас Вајлд Јунгс“, клуб со машки стриптизери. Мажите во групата за турнеи смеат да влезат само ако танцуваат.

Еве уште еден Паули ја нагласува турнејата можеби ќе сакате да проверите. 

Обиколка со водич во Reeperbahn само за возрасни

Рејтинг: 4.8/5

Оваа турнеја целосно се фокусира на Рипербан и ќе дознаете зошто е позната како најгрешната милја во светот. 

Продавница за сексуални играчки во Рипербан, Сент Паули
Слика: GetYourGuide

Некои од најважните моменти на турнејата вклучуваат - 

  • Места каде живееле некои од познатите личности
  • Два банкомати со најголем промет во Германија (а ќе дознаете зошто)
  • Дејвидваче, најмалата полициска станица во Европа
  • Најскапата (и најлошо опремена) соба на Reeperbahn
  • Хербертштрасе, каде сексуалните работници стојат во „прозорци“
  • Битлси-Плац, почит на Битлси

Оваа турнеја во Рипербан трае два и пол часа. 

Ако сакате да го истражувате Reeperbahn и, на крајот, да се напиете во барот Оливија Џонс, проверете оваа турнеја во Рипербан. Оливија Џонс е најпопуларната германска Drag Queen.

Reeperbahn Tour + бизнис со проституција

Рејтинг: 4.8/5

Ова е уште една високо оценета турнеја во Reeperbahn, каде покрај истражувањето на улицата, ќе научите и за бизнисот со проституција.

Дури и додека шетате низ грешната милја на Хамбург, разбирате како функционира квартот на црвено светло, структурите што го држат заедно и непишаните закони што ги следат сите. 

Неонски светла на улицата Рипербан
Слика: GetYourGuide

Ја разбирате и деликатната врска меѓу проститутките и полицијата. 

Познатиот туристички водич е смешен и ја раскажува историјата на Рипербан и развојот на неговите клубови, барови и ресторани.

Историска турнеја на сексуални работници

Рејтинг: 4.4/5

Ова патување е двочасовна турнеја само за возрасни која започнува во 8 часот. 

Актерка облечена како сексуална работничка од 16 век ја раскажува историјата на сексуалната работа - од храмот во древниот Вавилон до животот и работата на сексуалните работници во срцето на Сент Паули. 

Вашата дама водич ќе носи впечатлив црвено-жолт фустан со капа со крилести, задолжителен кодекс на облекување за сексуалните работници во Хамбург, во минатото. 

Дама туристички водич во Сент Паули
Слика: GetYourGuide

Ќе научите за табуата во сексуалните практики, облеката и написите, а на крајот од турнејата, уживајте во снимката од Hurenschnaps или „курвите“ шнапс.

Приватен водич на Рипербан

Рејтинг: 4.9/5

Хамбург е одлично место за ергенски забави или групи пријатели за дружење. 

И ако можете да добиете локален водич за да ве однесе наоколу и да ги покаже местата, тоа функционира уште подобро. 

Оваа 3-часовна приватна турнеја на Reeperbahn Hamburg е наменета за групи кои, освен што откриваат возбудливи факти за областа на црвените светла, сакаат да посетат и некои локални барови.

Бонус тури: Ако претпочитате обиколки со водич на Reeperbahn на германски, проверете го Криминал, сексуални работници и турнеја во Сент Паули или Турнеја на Оливија Рипербан.


Вратете се на почетокот


Ноќен живот во Рипербан

Според искусни патници, германскиот Хамбург има најдобар ноќен живот на глобално ниво - рангирање повисоко отколку Амстердам, Берлин, Барселона итн. 

Со редовни клубови кои коегзистираат со еротски барови, секс-шопови и модерни дискотеки, Рипербан е идеално место за незаборавна ноќ.

Со текот на годините, музичката сцена во овој центар за забави се здоби со своја репутација. 

Се разбира, помага тоа што во 1960-тите, Reeperbahn St Pauli се претвори во музичка поп-културна легенда со The Beatles, The Jets и Rory Storm and the Hurricanes кои свиреа во многу од неговите барови. 

Нудејќи ги вистинските мелодии за секого, ноќните клубови како Mojo Club, Große Freiheit 36, Molotow, Docks, Halo, Olivia Jones барот добија легендарен статус. 


Вратете се на почетокот


Најдобрите барови на Рипербан

Сакате да посетувате ноќни клубови, пабови и дискотеки?

Нема подобро место во Хамбург од Сент Паули и Рипербан за да ја распуштите косата. 

Клубовите и баровите што ги наведовме подолу се наши омилени бидејќи нудат жива музика, одлична храна и пијалоци и совршен амбиент. 

Пристаништа

Пристаништа порано беше позната како Knopf's Music Hall и се наоѓа на Spielbudenplatz.

Може да биде домаќин на толпа до 1500 луѓе, поради што често во овој клуб настапувале Боб Дилан, Дејвид Боуви, Металика, Ред Хот Чили Пеперс, Деф Лепард, Ајрон Мејден итн.

Тие се и главен домаќин на фестивалот Reeperbahn.

Гросе Фрајхајт 36

Гросе Фрајхајт 36 е музички клуб на улицата Große Freiheit во областа Сент Паули во Хамбург.

Grose Freiheit 36 ​​Club во Хамбург
Слика: Grossefreiheit36.de

Неговото име значи Голема слобода 36 и е еден од најлегендарните клубови за музика во живо во соседството.

Кајзеркелер, пабот во кој настапувале Битлси пред некој да ги знае, е во неговиот подрум.

Моџо клуб

Првиот Моџо клуб отворена на Рипербан Сент Паули во 1989 година, но затворена во 2003 година. 

По една деценија, Клубот повторно се отвори во пространа подрумска локација на Рипербан бр. 1, висока зграда, позната и како „Танцувачките кули“.

Mojo Club е една од водечките светла на ноќниот живот на Reeperbahn, со меѓународна привлечност. 

Ореол

Со текот на годините, Ореол има изградено репутација за меѓународните резервации за диџеи, новите звуци и автентичната атмосфера.

Ако ги сакате House, Electronica, RnB и Hip Hop, Rap, OldSchool итн., не гледајте подалеку од Halo. 

Тие имаат главен кат и хип-хоп дел, така што патроните можат малку да го измешаат. 

Молотов

Молотов е совршен за посетители кои сакаат инди и панк рок. 

Тие организираат некои од најдобрите концерти и инди-забави во Сент Паули, Хамбург, а да не ги спомнуваме поетските шлемови и другите уметнички настани.

Нивниот чин е распослан на четири ката и внатрешен двор.

Бар Reeperbahn Оливија Џонс

Оливија Џонс е драг кралица и истакната локална славна личност која е синоним за Рипербан ноќен живот.

Таа има неколку ноќни клубови во околината, но најпознат од сите е тој Бар Оливија Џонс.

Станува збор за пријатна кафеана каде што секој ден е брзање, со кој добро управуваат Оливија и нејзините „пискави“ членови на семејството.

Оливија Џонс исто така нуди ан возбудлива обиколка на пристаништето во Хамбург, каде што можете и да пеете, да пиете алкохол и да го завршите со посета на ноќен клуб. 


Вратете се на почетокот


Што да се види во Рипербан, Сент Паули

Рипербан во Сент Паули можеби е само улица, но тоа е срцето на ноќниот живот во Хамбург.

Набројуваме некои од знаменитостите на Рипербан што не смеете да ги пропуштите за време на вашата посета.

Гросе Фрајхајт

Große Freiheit е улица северно од Рипербан и е дом на неколку барови, пабови и клубови за танцување. 

Тоа е задолжителна посета за обожавателите на Битлси бидејќи токму тука легендарниот бенд ги усоврши своите вештини во 1960-тите. 

Токму на Große Freiheit непознатите музичари од Ливерпул станаа магичната четворка. 

Не е ни чудо што Џон Ленон еднаш рече: „Можеби сум роден во Ливерпул - но пораснав во Хамбург“.

Шпилбуденплац

Ова активно жариште е покрај Рипербан кон југот на Сент Паули и е центар на забавата најмалку 200 години. 

Кон крајот на 18 век, жонглери и магионичари се населиле на Шпилбуденплац и ги поставиле своите дрвени штандови. 

Сега посетителите можат да видат музичари во живо, камиони со храна, битпазари, ноќни пазари итн. 

Дејвидштрасе

Дејвидваче (Давидовиот часовник на англиски), на Дејвидштрасе, е најпопуларната полициска станица во Хамбург. 

Поточно, станицата е на аголот на плоштадот Шпилбуденплац и Дејвидштрасе. 

Дејвидваш е одговорен за еден квадратен километар и околу 14,000 жители, што го прави најмалиот полициски центар во Европа.

Полициска станица Дејвидваче во Рипербан
Полициска станица Дејвидваче во Рипербан. Слика: GetYourGuide

Пол Макартни и првиот тапанар на Битлси, Пит Бест, мораа поминете една ноќ во Дејвидваш.

На Дејвидштрасе, уличната проституција е легална во одредени периоди од денот. 

Reeperbahn Herbertstraße

Скриено зад Давидштрасе се наоѓа Хербертштрасе.

Оваа улица е одговорот на Германија за Де Вален, округот на црвените светла во Амстердам.

Тоа е единствената улица во градот каде што може да се најдат сексуални работници кои ги чекаат патроните, во „прозорците“.

Reeperbahn Herbertstrase
Околу 250 жени сексуални работници кои се прикажуваат зад големите прозорци ја прават оваа улица најкултната и најозлогласената дестинација во Хамбург. Слика: Викимедија

Металната порта на влезот на Хербертштрасе во Рипербан им забранува на мажите помлади од 18 години и на жените да влегуваат на улица.

Operettenhaus

Operettenhaus е музички театар лоциран во Рипербан Сент Паули. 

Театар Оперетенхаус во Рипербан, Хамбург
Слика: De.fiylo.com

Театарот нуди еден допир на класа на инаку раскошна туристичка атракција.

Некои од популарните претстави што театарот ги играл низ годините се Мачките на Ендру Лојд Вебер, Мама Миа!, Ich war noch niemals во Њујорк (никогаш не сум бил во Њујорк), Sister Act, Роки итн.

Ханс-Алберс-Плац

Ханс-Алберс-Плац е плоштад наречен по име Ханс Алберс, најистакната филмска ѕвезда во Германија помеѓу 1930 и 1960 година.

Плоштадот се наоѓа јужно од Рипербан и привлекува многу посетители поради бројот на барови, клубови и ресторани.

Статуа на актерот извајана од Јерг Имендорф, познат германски скулптор, стои на плоштадот. 

Танзенде Турме

Танзенде Турме е зграда во Рипербан, а нејзиното име на англиски се преведува како „Кули за танцување“.

Зградата изгледа како нејзините кули да танцуваат. 

Плоштад Битлсплац

Пред да станат познати, Битлси поминаа две години играјќи свирки во малите клубови на Рипербан како Кајзеркелер, Индра, Стар-клуб и Топ Тен.

Се верува дека Битлси треселе 1500 часа во овие клубови во Хамбург.

Како почит на легендарниот бенд, петте силуети на членовите на бендот во природна големина позираат гордо пред улицата Große Freiheit.

Плоштадот Битлсплац во Сент Паули
Слика: N-tv.de

Членовите на јавноста и градот Хамбург здружија пари за да го изградат плоштадот Битлс-Плац во 2008 година.

Извори
# Tripadvisor.com
# Tourscanner.com
# Hamburg.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

 

# Елфилхармонија
# минијатурна чуда
# Хамбуршкото пристаниште
# Hamburger Kunsthalle

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Хамбург

Оваа статија е истражувана и напишана од