Почетна » Единбург » Билети за Real Mary King's Close

Real Mary King's Close – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме, Ени и други духови

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(181)

The Real Mary King's Close е една од најдобрите подземни тури во Единбург.

Скриен под Royal Mile, Mary King's Close е збирка улици, домови и премини кои нудат поглед на животот во Единбург во 17 век.

Името „близок на Мери Кинг“ потекнува од една жена по име Мери Кинг, истакната личност во областа во текот на 17 век.

Затворот беше наречен по неа, а нејзината куќа беше една од многуте згради во близина.

Местото на крајот беше затворено и закопано поради изградбата и обновата во градот.

Турите со водич во оваа високо оценета атракција им помагаат на посетителите да дознаат за митовите и мистериите околу луѓето што живееле, работеле и умреле овде.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да ги резервирате вашите билети за Mary King's Close.

„Затвори“ е станбена улица без пристап. Тоа е шкотски термин кој се однесува на древните тесни улички под Хај Стрит во Единбург и Ројал Миле. 

Врвни билети за затворање на Реал Мери Кинг

# Билети за Mary King's Close

Што да очекувате во Mary King's Close

Mary King's Close не е редовна туристичка атракција. Погледнете го видеото подолу за да знаете што да очекувате. 

Посетата на Real Mary King's Close нуди незаборавно и извонредно искуство додека ги истражувате скриените подземни улици и простори под Кралската милја во Единбург.

Упатените водичи носат периодични костими за да ја подобрат историската атмосфера и да споделуваат приказни за епидемии на чума, убиства и интриги.

Овие приказни даваат увид во секојдневниот живот, борбите и триумфите на жителите.

Ќе видите различни простори, вклучувајќи станбени простории, продавници, па дури и остатоци од старите улици.

Подземната средина и слабо осветлените простори создаваат мистериозен и атмосферски амбиент.

Блиските четвртини и тесните улички го зголемуваат чувството да се биде транспортиран назад во времето.

Подземната средина можеби не одговара на сите, особено на оние со проблеми со мобилноста и клаустрофобија.


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за Mary King's Close може да се резервира онлајн или на прозорецот на билетарницата.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи атракцијата продава ограничени билети, тие може да се распродадат за време на шпицот. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Откако ќе купите билети за Mary King's Close, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта.

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот.

Можете да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон кога ќе ја посетите атракцијата.

Цените на билетите на Mary King's Close

Билетот на Mary King's Close е по цена од 25 фунти за сите посетители на возраст од 16 години и повеќе.

Деца до 15 години плаќаат попуст од 19 фунти за влез.

Билети за Mary King's Close

The Real Mary King's Close е избрано за најдобро искуство во туризмот со наследство во Шкотска.

Резервирајте ги вашите билети за оваа популарна атракција, откријте повеќе од 400 години историја и дознајте за интригантните приказни на минатите жители на Единбург.

Од смртоносната епидемија на чума до познат кралски посетител, само чекаат да се кажат многу приказни.

Искуство вкоренето во социјалната историја, оваа 1-часовна турнеја со ликови, исто така, вклучува извонредно прошетка низ уникатно зачуваните улици и простори во градот под познатата Кралска милја во Единбург.

Поради нерамни површини и некои стрмни наклони, се препорачува носење цврсти обувки.

Поради подземната природа на локацијата, на посетителите со астма им се советува да носат какви било лекови/инхалатори.

Деца под пет години не можат да бидат примени од здравствени и безбедносни причини. Возрасен треба да ги придружува децата под 16 години.

Цена на билетот

Билет за возрасни (16+ години): £25
Детски билет (до 15 години): £19


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Real Mary King's Close

Real Mary King's Close се наоѓа на Кралската милја, речиси спроти катедралата Сент Гилс. 

Карта на локација на Mary King's Close
Учтивост на картата: Realmarykingsclose.com

адреса: The Real Mary King's Close, High Street, 2 Warriston's Close, Единбург, EH1 1PG. Најдете насоки

Со автобус

До Хај стрит

Две минути пешачење од автобуската станица Хај Стрит ве носи до Real Mary King's Close.

Можете да се качите во автобусот број 9, 23 или 27 до Улица Викторија прошетајте три минути и стигнете до атракцијата.

Автобуските броеви 10, 11, 15, 16, 101, 101A, 102, N11, N16, N37, N43, N107, N113, X54, X55, X56, X58, X58A, X59, X59A, X60 ќе ве однесат и Улица на принцовите (Стоп за односи со јавноста) а со седум минути пешачење можете да стигнете до историската знаменитост.

Ако се качите на автобусот бр. 22, спуштете се во Вејверли чекори и пешачете осум минути до Mary King's Close.

Аеродром до Мери Кинг блиску

Од аеродромот во Единбург мора да се качите во автобусот 100 Airlink, кој е познат и како City Center Express.

По десет постојки и 23 минути, автобусот стигнува до целта – Мостот Вејверли

Од Мостот, четири минути пешачење ќе ве доведе до Real Mary King's Close, Единбург.

Со воз

Станица Вејверли во Единбург е примарна станица што служи за Единбург и е на само 300 метри (2 милји) од Mary King's Close, достапни возови - Avanti West Coast, Caledonian Sleeper, CrossCountry, LNER, ScotRail и lumo.

За времето и цените на возот, проверете Скотраил.

Со автомобил

Ако сакате да стигнете до оваа атракција на Royal Mile со автомобил, вклучете Гугл мапи за да започнете.

Ако не сакате да патувате со автомобил, најдобро е да го користите Uber, Централни таксиили Градски кабини.

Паркинг за автомобили опциите се ограничени во Стариот град на Единбург. 

Ако сè уште инсистирате да го носите автомобилот, проверете Веб-страница на Советот на Единбург за паркинг места. 


Вратете се на почетокот


Затворен влез на вистинската Мери Кинг

Real Mary King's Close е речиси спроти катедралата Сент Гилс, на Кралската милја.

Внимавајте на горниот влез.

Кралската милја е наклонета, но е релативно на ниво на главната врата на атракцијата.


Вратете се на почетокот


Затворено работно време на Реал Мери Кинг

Real Mary King's Close е отворен во сите денови од неделата, но тајмингот варираат во зависност од сезоната.

За време на врвните месеци (1 април до 31 октомври), првата турнеја во Real Mary King's Close започнува во 10 часот, а последната турнеја започнува во 9 часот. 

За време на слабите месеци (1 ноември до 31 март), атракцијата продолжува да ја закажува својата прва тура во 10 часот, но времето за последната тура на денот варира во текот на неделата. 

Од недела до четврток, последната тура на денот е во 5 часот, а во петок и сабота, последната тура за денот започнува во 9 часот. 

Real Mary King's Close е затворен на Божиќ.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Mary King's Close

Посетителите обично поминуваат 90 минути во Mary King's Close. 

Најдобро е да стигнете до атракцијата 15 минути пред времето на турата.

Додека чекате да започне вашата турнеја, можете да ја истражите изложбата и да научите за животот во Real Mary King's Close. 

Целосно водена подземна тура трае 60 минути, по што се враќате горе. 

Ако влезете во Royal Exchange Coffee Хаус, кафулето кај Мери Кингс Клоус, ви треба дополнително половина час.

Најдобро време за посета

Најдобро време да се земе турнејата со водич е да ја резервирате првата тура за тој ден.

Работните денови имаат тенденција да бидат помалку преполни од викендите.

Размислете за посета во работен ден за да избегнете поголема гужва ако вашиот распоред дозволува.

Единбург ги доживува врвните туристички сезони во текот на летото (јуни до август) и околу големите фестивали како што е Единбуршкиот фестивал Fringe во август.

Во овие времиња, атракциите, вклучувајќи го и Mary King's Close, може да бидат попреполни.

Ако претпочитате потивко искуство, размислете за посета за време на сезоните на рамениците во пролет (април до мај) или есен (од септември до октомври).


Вратете се на почетокот


Блиска турнеја на Мери Кинг во Единбург

Блиска турнеја на Мери Кинг во собата за чума
Во тек е турнејата на Мери Кинг во Собата за чума. Слика: Realmarykingsclose.com

Мора да знаете сè за турнеите на Mary King's Close пред да ги резервирате вашите билети. 

1. Овие тури не се погодни за деца под пет години. Се зборува за духови и опседнети простори, и затоа на помалите деца не им е дозволено да се придружуваат.

2. Како дел од турнејата Mary King's Close, мора да се искачите 58 скалила и да се спуштите 38 скалила. Бидејќи ова е подземна тура, нема лифтови. 

3. Површината за одење често е нерамна, на некои места со стрмни наклони, па затоа препорачуваме удобни и цврсти чевли.

4. Многу области од подземните улички се слабо осветлени за повторно да се создаде драматичниот ефект на животот во Мери Кингс Клоус, во 17 век. Како резултат на тоа, познато е дека некои посетители доживуваат дезориентација и клаустрофобија.

Алеја во близина на Мери Кинг
Алеја во близина на Мери Кинг. Слика: Realmarykingsclose.com

5. Но, не треба да се грижите бидејќи водичот што ве води низ турнејата ќе има двонасочни радија и може да повика друг член за да ви помогне да се вратите на рецепцијата.

6. Блиска турнеја со водич на Мери Кинг е раскажана низ очите на четири лика - Агнес Чемберс (слугинката), Роберт Фергусон (поетот), Волтер Кинг (чистачот на чума) и Џон (докторот од чума). Ние пишуваме за Ликови од блиските на Мери Кинг подетално подолу.

7. Real Mary King's Close е несоодветен за пристап до инвалидска количка. За повеќе за пристапноста, Кликни тука.

8. Со оглед на тоа што Real Mary King's Close е подземна атракција, посетителите со астма мора да носат со себе лекови/инхалатори.

9. Туристите под дејство на алкохол не смеат да се приклучат на турата, дури и ако поседуваат валидни билети.

10. Посетителите не можат да фотографираат за време на подземната тура.


Вратете се на почетокот


Аудио водич за затворање на вистинската Мери Кинг

Ако разбирате англиски, нема да ви треба аудио водич додека го посетувате Mary King's Close бидејќи водичот за „карактери“ е секогаш со вас.

Меѓутоа, ако претпочитате турнеи на друг јазик, можете да изберете аудио водич на француски, мандарински, шпански, италијански, полски, португалски, унгарски, холандски или германски.

Аудиото дава преглед на турнејата, но не е точна интерпретација на искуството со водич.

За да резервирате аудио водич, мора однапред да испратите е-пошта до атракцијата. Контактирајте со contact@realmarykingsclose.com.


Вратете се на почетокот


Ликови во Mary King's Close

Турнејата Mary King's Close ја оживуваат актери, прикажувајќи четири ликови од различни професии кои живееле во Блиску во различни времиња. 

Агнес Чемберс, слугинката

Агнес е слугинка во домаќинството на истакнатиот трговец Бургес Александар Кант. 

Нејзината приказна се расплетува во 1534 година, кога во Craig's Close е извршено убиство, и премногу работи се случуваат пребрзо.

Роберт Фергусон, поетот

Роберт е добро познат поет кој живее во Мери Кинг и има книжевна инспирација Роберт Барнс

Неговата приказна се расплетува во 1771 година, непосредно пред да се приклучи на злогласните Кејп клуб

Три години подоцна, тој ќе добие повреда на мозокот поради пад од скали, ќе биде примен во „болница“ и ќе умре на само 24 години.

Волтер Кинг, фаул кланџер

Фаул Кленџер може да се нарече и „Чистач на чума“, бидејќи тие беа одговорни за чистење на домот на жртвата на чума по избувнувањето на епидемија.

Приказната на Волтер се расплетува во 1645 година за време на смртоносната епидемија на чума. 

Неговите напори за одржување на чистотата на Mary King's Close едвај добија благодарност. 

Неговата единствена безбедносна мерка беше крстот на Свети Андреј на неговата униформа. 

Џоан Паулициј, докторот

Џоан беше пионер на новите медицински науки во Единбург.

Градскиот совет на Единбург го регрутирал да ги лекува заразените од чума за убава плата од 8 £ месечно.

За жал, тој самиот ја фатил Чумата и набрзо умрел.


Вратете се на почетокот


Што е Mary King's Close – целосната приказна

The Real Mary King's Close е кластер на подземни улици во кои се сместени луѓе од сите класи од 17 век. 

Името го добила поради Мери Кинг, богата трговецка која била најистакнатиот граѓанин што живеел на овие улици од 1635 година наваму. 

Распоред на карта на Mary King's Close
Учтивост на картата: Haunted-scotland.co.uk

Многумина веруваат дека Mary King's Close бил еден од првите облакодери во светот.

Тогаш, чистотата не беше приоритет, а ситуацијата се влоши во Клоус, каде што живееја сиромашните.

Нехигиенските услови за живеење резултираа со прилив на глодари нападнати од болви, а до 1645 година, градот Единбург беше сведок на страшната бубонска чума.

Многумина, вклучително и оние што живееја во Мери Кингс Клоус, умреа. 

Заразените од чумата имаа отечени жлезди, луковици полни со гној фурункули на пределот на препоните и под раката и тешки напади на повраќање. 

Преземени се мерки на претпазливост за да се избегне ширењето. На пример, на заразените луѓе не им беше дозволено да ги напуштат своите домови. 

Бели партали висеа надвор од куќите на жртвите од чума за да укажат дека им требаат залихи со храна.

Џон Паулитиус бил првиот лекар од чума во Единбург, но тој починал во јуни 1645 година откако се заразил со болеста.

Др. 

Костимот на доктор од чума

Бидејќи знаел дека е лесно да се зарази, се облекол во дебел кожен капут со застрашувачки изглед за да ги спречи болвите да го каснат. 

Носел и маска слична на птица со билки со сладок мирис напред за да се заштити од непријатниот мирис и бактерии.  

Иако чумата во Единбург главно се пренесувала во воздухот, кожата го заштитила доктор Џорџ Реј од каснување од стаорци и болви. Слика: Plaguedoctors.tumblr.com

За ризикот што го презеде и трудот што го вложи за време на бубонската чума, требаше да добие многу пари од градскиот совет. 

Градскиот совет на Единбург никогаш немал намера да ги плати парите што му биле ветени на д-р Рае, бидејќи не очекувале тој да ја преживее чумата.

Но, тој преживеа и исто така спаси многу градски луѓе. 

Некои велат дека докторот никогаш не ги добил парите.

Други веруваат дека тој се борел против Советот и го добил она што му следува по една деценија или така.

Животот продолжил вака уште 100 години, а до 1750 година, Мери Кингс Клоус бил неверојатно валкан, пренатрупан и во состојба на распаѓање.

Отприлика во тоа време, властите на Стариот град се загрижени за губење на трговијата со Новиот град во Единбург, па се согласија да изградат Кралска берза спроти катедралата Сент Гилс. 

Ова место беше местото каде што стоеше Mary King's Close со своите улици и куќи. 

Градителите не ги срушија куќите. Наместо тоа, тие ги отстранија најгорните катови и ги користеа пониските нивоа како темели на Кралската берза.

Другиот крај на Mary King's Close бил срушен во 1853 година за да се изгради улицата Кокбурн.

Бидејќи копнените падини во тој регион, куќите поблиску до Кралската милја беа уништени, но оние подалечните беа закопани недопрени. 

И покрај тоа што беше погребан под Кралската берза, луѓето не го напуштија целосно Mary King's Close. 

Некои жители продолжија да живеат и да ги водат своите бизниси надвор од куќите во овој полузатрупан Затвор.

Семејството Чесни правеше пили за живот и беа последните кои го напуштија Затворот. 

Во 1902 година, тие беа принудени да излезат бидејќи зградата на Кралската берза - сега Градските комори - беше проширена.

Сè беше заборавено еден век, но во 2003 година, Mary King's Close ги пречека посетителите за прв пат да се повлече и да го истражи минатото на Единбург. 

Денес, туристите можат да ги резервираат своите Билети за Mary King's Close и обиколете ги овие подземни улици на Единбург. 


Вратете се на почетокот


Ени и нејзината кукла

Ени, малото девојче, е најпознатиот дух на Мери Кинг.

Во 90-тите, јапонскиот психик Аико Гибо го посети The Real Mary King's Close додека снимаше филм за опседнетите места во Британија.

Кога се обидела да влезе во собата што му припаѓала на Мери Кингс Клоус и била многу блиску до Алан, почувствувала голема болка и несреќа.

Таа не можеше да влезе.

Можеше да почувствува како мало дете ѝ ги влече панталоните - девојче кое беше одвоено од семејството и сега сакаше повторно да се соедини со нив.

Конечно, со многу напор, Аико Гибо можеше да се вклучи.

Откако ќе влезе во собата, светски познатиот јасновидец можеше да комуницира со духот на младата девојка.

Кукла Енис во Mary Kings Close

Аико рече: „Нејзиното име е Ени и ја изгуби својата омилена кукла. Таа е многу тажна.”

Следниот ден, јапонскиот јасновидец купил кукла од локалната продавница Royal Mile и и ја вратил на Ени.

По добивањето на куклата, Ени се претпоставува дека му рекла на Аико дека нејзиниот дух нема да го наруши Мери Кингс Клоус се додека куклата е со неа.

Откако посетителите ја дознаа тажната приказна на Ени, донесоа кукли и други играчки.

Сега, собата, наречена по нејзиното име, е полна со подароци оставени за Ени.

Многу посетители известуваат за промени во температурата и чувствуваат чудно присуство во нејзината соба.

Некои тоа го припишуваат на 10-годишното девојче по име Ени, додека многу други велат дека тоа е само приказна што ги поттикнала.


Вратете се на почетокот


Колку е опседната блиската реална Мери Кинг

Затворот на Реал Мери Кинг многумина го сметаат за едно од најопседнуваните места во Шкотска.

Приказните за гледање духови датираат од 1685 година. 

Некои ја обвинуваат блиската појава на духови на Мери Кинг Ниту Лох, застоено и високо загадено мочуриште во близина. 

Тие велат дека биогасот што бега во близина создава морничави светла и звуци, што ги тера луѓето да веруваат во видувања на духови.

Многумина, исто така, веруваа дека гасот што излегува во Клоус во близина е познато дека предизвикува халуцинации.

Гледајте го овој документарец подолу за да дознаете страшни приказни за Mary King's Close -

Најчесто поставувани прашања за Mary King's Close

Еве неколку често поставувани прашања за Real Mary King's Close:

Која беше Мери Кинг?

Според записите, Мери Кинг била добро позната бизнисменка во 1630-тите. Таа беше мајка на четири деца, во тоа време вдовица, а кариерата ја направи шиејќи и тргувајќи со ткаенини. Фактот што тогашниот близок беше именуван по жена беше исклучително уникатен и ја покажа важноста на Марија во заедницата.

Дали се дозволени домашни миленици на турнејата?

Природата на турата не ја прави турата погодна за животни. Доколку ви е потребна помош од куче водич, ве молиме стапете во контакт со властите за да ја договорите вашата посета; тие со задоволство ќе ве сместат.

Дали е дозволено фотографирање на турнејата Mary King's Close?

За жал, сликите не се дозволени поради природата на страницата. Статичка камера ви фотографира на иконското затворање. Се разбира, не е задолжително да купите откако ќе заврши турнејата. Алтернативно, размислете да купите водич за сувенири во моментот на резервацијата или непосредно пред да започне вашата турнеја.

Што ќе се случи ако се чувствувам клаустрофобично или дезориентирана за време на турнејата на Mary King's Close?

Ако за време на турата се чувствувате клаустрофобично или дезориентирани, ве молиме пријавете го тоа кај вашиот водич. Водичите се опремени со радија и ќе организираат член на тимот да ве врати на катот.

Дали вистинити се приказните кажани за време на турнејата?

Приказните споделени за време на патувањата со водич се засноваат на историски факти и извештаи. Додека некои елементи може да се драматизираат за цели на раскажување приказни, наративите се вкоренети во историјата на затворањето.

Како да купам билети за Mary King's Close?

Билети за Real Mary King's Close може да се купи онлајн однапред, а препорачливо е да се резервира однапред, особено за време на шпицот на туристичките сезони.

замокот Единбург Кралската јахта Британија
Зоолошката градина во Единбург Палатата Холируд
Мери Кинг е блиску Единбург сводови
Камера Обскура Рослин капела
Филмски локации на Outlander Занданата во Единбург
Џин дестилерија турнеја Хари Потер турнеја во Единбург
Искуство за шкотско виски Чоколатарум Единбург
Куќата на Џон Нокс Замокот Стирлинг
Дестилерија Холируд Тури на гробиштата во Единбург
Крстарење со три моста во Единбург Замокот Алнвик
Hadидот на Адријан Турнеја со автобус на комедија хорор духови во Единбург

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Единбург

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар