Почетна » Единбург » Билети за замокот Единбург

Замокот Единбург – билети, цени, попусти, тури со водич, што да се види

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Единбург

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(171)

Со повеќе од 2 милиони посетители годишно, замокот Единбург е најпосетуваната туристичка атракција во Шкотска.

Почива на Касл Рок, историската тврдина доминира на хоризонтот на Единбург во последните 900 години.

Замокот Единбург бил место на постојан конфликт меѓу Англија и Шкотска стотици години, така што речиси секогаш бил под опсада.

Во оваа статија, објаснуваме сè што мора да знаете пред да ги резервирате вашите билети за замокот Единбург.

Најдобро време за посета на замокот Единбург

Најдобро време за посета на замокот Единбург е веднаш штом ќе се отворат во 9.30 часот.

Кога почнувате рано, ги избегнувате долгите линии за влез и гужвата на изложбите внатре, а го користите и пријатното време. 

Линии за билети во замокот Единбург
Редиците на шалтерот за билети може да станат навистина долги. Слика: Earthtrekkers.com

Почнувањето рано ви помага да го истражите замокот три часа (со фрлено постојка за кафе) и да стигнете до местото на пиштолот Еден часот 15 минути однапред за да добиете гледна положба. 

Толпа во One OClock Gun во замокот Единбург
Еден час Ган е најпопуларната атракција во замокот Единбург, а повеќето посетители се обидуваат да ја завршат својата турнеја со страшен тресок. Слика: Алан Финдлеј

Постојат три типа билети за замокот Единбург што можете да ги купите -

Вид на билетцена
Обиколка на замокот Единбург со водич€ 33
Кралскиот Единбург*€ 63
Тајните на кралската милја и замокот Единбург€ 38
*Пристапете до замокот Единбург, Кралската Британија и палатата Холируд со еден билет

Второ најдобро време за посета на замокот Единбург

Ако не можете да стигнете наутро, следното најдобро време да го посетите замокот Единбург е нешто по 2.30 часот. 

До доцна попладнето, масовната толпа што остана за да го пушти пиштолот си замина. 

Па дури и големите туристички групи, кои се најактивни помеѓу 10 и 3 часот, веќе си заминаа или само што заминуваат. 

Оваа препорака функционира совршено во текот на летните месеци бидејќи замокот се затвора во 6 часот. 

Сепак, во текот на зимата може да добиете само два и пол часа за да го истражите замокот бидејќи тој се затвора во 5 часот. 

Најлошо време за посета на замокот Единбург

Еден од најважните моменти на замокот Единбург е пиштолот Еден часот, кој се пука во 1 часот секој ден, освен недела. 

Многу туристи сакаат да го доживеат ова, и затоа во овој период од денот има најголема гужва, особено во сабота. 


Вратете се на почетокот


Колку време трае замокот Единбург?

Ако ги купите билетите однапред и не губите време стоејќи на шалтерот за билети, можете да го истражите целиот замок Единбург за два часа. 

Познато е дека посетителите кои го сакаат сопственото темпо започнуваат рано, им требаат до 3 часа за да шетаат низ замокот, а потоа се сведоци на пиштолот од 1 часот во XNUMX часот за да ја завршат својата турнеја со тресок.

Кога ќе купете билети за замокот Единбург преку Интернет, се заштедувате до еден час чекање во линиите на бројачот за билети. Бидејќи во замокот има многу одење, тоа исто така ви помага да ја зачувате енергијата.


Вратете се на почетокот


Дали замокот Единбург е бесплатен?

За повеќето туристи, влезот во замокот Единбург не е бесплатен. 

Но, посетителите кои се квалификуваат за некој од долунаведените услови, можат да влезат во замокот без да купат билет. Тие -

 1. Имаат четири години и помалку и се придружени со купување билет за возрасен
 2. Се придружени со а Историски животен член на Шкотска
 3. Сè уште служат (или служат) во британската армија
 4. Држете ја историската пропусница за истражувач на Шкотска
 5. Имајте Кралски Единбург билет, што е одличен начин да заштедите пари

Вратете се на почетокот


Цените на замокот Единбург

Билети за турнеја со водич замокот Единбург чини 33 фунти за сите возрасни на возраст од 16 до 59 години. 

Децата на возраст од 5 до 15 години добиваат попуст од 7 фунти и плаќаат намалена цена од 26 фунти за влез, додека помалите деца влегуваат бесплатно.

Постарите лица на возраст од 65 години и повеќе, исто така, добиваат попусти на нивните билети за замокот Единбург и плаќаат само 29.50 фунти за влез. 

Попуст на билети за замокот Единбург

Најзначајниот попуст за замокот Единбург е резервиран за деца од четири години па нагоре - не им требаат билети за да влезат.

Следните најдобри намалувања се резервирани за деца на возраст од 5 до 15 години, кои добиваат попуст од 35%. 

Сениорите над 65 години и постари добиваат 4.5 фунти намалување на цените на билетите.


Вратете се на почетокот


Билети за замокот Единбург

Еве неколку работи што мора да ги знаете за билетите за замокот Единбург пред да ги резервирате.

Билетите за замокот Единбург се темпирани

Билетите во замокот Единбург се темпирани, што значи дека треба да се одлучите за временско растојание додека резервирате билет. 

За да добиете влез, мора да бидете на влезот на замокот во рок од 30 минути од времето споменато на вашиот билет. 

Кога ги резервирате вашите билети онлајн и однапред, имате поголеми шанси да го добиете претпочитаниот временски простор.

Билети за паметни телефони се прифаќаат 

Не треба да се грижите за носење отпечаток од билетот. 

Можете да ги покажете вашите билети во вашата е-пошта, на вашиот мобилен телефон и да одите во замокот. 

Резервирањето однапред помага

Замокот Единбург секоја година добива повеќе од два милиони посетители, а тоа е во просек по 5500 туристи секој ден. 

За време на шпицот на сезоната и викендите, оваа бројка драстично се зголемува. 

Затоа е подобро да купите билети за замокот Единбург најмалку една до две недели однапред. 

Постојат многу начини да се истражи замокот Единбург, а ние ги објаснуваме сите подолу -

Билети за влез во замокот Единбург на портите

Билети за замокот Единбург
Слика: Ciderwithrosie.com

Најевтиниот начин да влезете во замокот Единбург е да ги добиете билетите на портите.

Билетите ви овозможуваат пристап до сите атракции во замокот Единбург, вклучително и Националниот воен музеј, Каменот на судбината, Crown Jewels, One O'Clock Gun итн. 

Со овој билет, се квалификувате и за 30-минутната бесплатна тура со водич (на англиски), која се нуди по принципот „прв дојден, прв услужен“. 

Цена на билетот

Вид на билетЦена на портата
Возрасни (од 16 до 64 години)£ 21.00
Концесија (65 години + и невработени)£ 17.00
Дете (5 до 15 год.)£ 12.50
Семејство (1 возрасен, 2 деца)£ 41.50
Семејство (2 возрасни, 2 деца)£ 60.50
Семејство (2 возрасни, 3 деца)£ 72.00

Сепак, не го препорачуваме ова бидејќи билетите често се распродаваат далеку однапред - барем една недела однапред. Особено во текот на летните месеци.

Откако билетите се распродадени, нема да има дополнителни билети во замокот.

За време на врвните месеци можеби ќе треба да чекате во долги редици (до еден час!) за да ги купите овие билети.

Токму затоа, го препорачуваме разглед на замокот Единбург со водич.

Разглед на замокот Единбург со водич

За време на оваа турнеја во замокот Единбург, експерт за локална историја ви помага да ги прескокнете долгите редови и да ве води околу атракцијата. 

Водичот раскажува приказни за кралевите, кралиците, љубовниците и војниците кои живееле зад ѕидините на тврдината за време на оваа 90-минутна тура.

Мора да изберете помеѓу два временски интервали - 10.30 часот и 1.30 часот. 

Откако ќе заврши турата со водич, можете да продолжите да ја истражувате внатрешноста на замокот. 

Цена на билетот

Билет за возрасни (од 16 до 64 години): £ 33
Детски билет (од 5 до 15 години): £ 26
Билет за сениори (65+ години): £ 29.50
Билет за доенчиња (до 4 години): Слободен влез

Ако сакате почеток во 10 часот или сакате водичот да зборува на шпански или германски, проверете оваа тура со водич

Ако претпочитате сложена приватна турнеја на замокот Единбург, Види го ова.

Три кралски атракции + турнеја со автобус

Оваа комбинација е позната како 48-часовна кралска карта во Единбург и е вистинска заштеда на пари. 

Ако го посетувате Единбург за прв пат, топло ја препорачуваме оваа комбинација на кралски атракции. 

Овој билет ви овозможува да пристапите до три од најдобрите атракции во градот:

 • замокот Единбург
 • Кралската јахта Британија
 • Палатата на Холирудхаус

И како врв на сè, добивате и неограничено патување во траење од 48 часа на три автобуски тури во Единбург со хоп-на-хоп-оф. 

Бонус: Ако не сакате да влезете во замокот Единбург, но сакате одлична обиколка на историските, културните и архитектонските аспекти на градот, проверете го ова пешачка тура со водич.


Вратете се на почетокот


Бесплатни тури со водич во замокот Единбург

Сите иматели на билети за замокот Единбург се квалификуваат за бесплатната тура низ замокот со водич, која ја нудат резидентните водичи во текот на целата година. 

Во текот на летото, турите тргнуваат на секои 30 минути, а во зима на секој час. 

Од април до септември, првата тура започнува во 9.45 часот, а последната тргнува во 4 часот. 

Во текот на зимските месеци од октомври до март, првата бесплатна тура започнува во 10 часот, а последната е закажана за 3.10 часот. 

Овие тури траат 30 минути, по што можете сами да продолжите да го истражувате замокот. 

Одете до точката на состанување, која е преку Порткулис портата, покрај аудио кабината, каде што има часовник од десната страна што ја кажува следната тура со водич.

Пронајди што е внатре во замокот Единбург пред вашата посета.


Вратете се на почетокот


Аудио водич за замокот Единбург

Замокот Единбург сега има сосема нов аудио водич, во кој има старешини како што се Saoirse Ronan, Bill Paterson и Andrew Gowar, што ве води на фасцинантно патување за да дознаете за замокот, неговите луѓе и настани. 

Можете да го ангажирате аудио водичот на јазикот по ваш избор од аудио кабината. Цените се -

Возрасни: 3.5 фунти

Сопственици на билети со попуст: 2.5 фунти

деца: 1.5 фунти

Водичите се достапни на англиски, бразилски, португалски, француски, корејски, полски, руски, германски, италијански, јапонски, поедноставен кинески и шпански.


Вратете се на почетокот


Влезот на замокот Единбург

Влезот на замокот Единбург
Ова е првиот влез на замокот Единбург. Слика: Trekearth.com

Еспланада на замокот Единбург

Веднаш пред главниот влез на замокот Единбург се наоѓа замокот Еспланада, доволно отворен простор на крајот од Кралската милја.

Од оваа Еспланада изгореле околу 300 „вештерки“ во 15 и 18 век.

Само надвор од влезот на замокот Единбург, можете да забележите мала фонтана од леано железо наречена Вештерски бунар, што е доказ за еден од најтемните периоди во Единбург. 

Денес, оваа Еспланада се навикнува за Воена тетоважа во Единбург, што се одржува секое лето.

За да отидете подалеку од главната порта на замокот, ви требаат билети. 

Откако ќе влезете во главниот влез, ќе поминете и низ Порткулис портата, главниот влез во замокот Единбург.

Порткулис Порта во замокот Единбург
Порткулис портата е влез во влезот - како што отсекогаш било во замоците. Слика: Скот Фој

Забележете го гребенот Lion Rampant над влезот.


Вратете се на почетокот


Часови за замокот Единбург

Во текот на летните месеци (1 април до 30 септември), замокот Единбург се отвора во 9.30 часот и се затвора во 6 часот.

Во зима (од 1 октомври до 31 март), замокот продолжува да се отвора во 9.30 часот, но се затвора рано во 5 часот.

Последниот влез е секогаш еден час пред затворање. 

Тајмингот на кафулињата

Кафето Redcoat се отвора во 9.30 секој ден во годината. Во лето последната нарачка се прифаќа во 5 часот, а во зима во 4 часот. 

Собите за чај се отвораат во 9.30 часот во лето и затвораат во 5 часот, а во зима се отвораат во 10.30 часот и се затвораат во 4 часот.

Кога е затворен замокот Единбург?

Замокот е затворен на 25 декември (Божиќ) и 26 декември (Бокс ден). 

На 1 јануари, замокот се отвора доцна - во 11 часот и се затвора во 5 часот. 


Вратете се на почетокот


Карта на замокот Единбург

Замокот Единбург е огромен - со 35,737 квадратни метри, тој е еден од десетте најголеми замоци во светот.

Ако сте резервирале замок во Единбург водени турнеја, нема потреба да се грижите бидејќи вашиот водич ќе го знае нивниот начин.

Меѓутоа, доколку сте го резервирале само-водена турнеја, препорачуваме да ја испечатите картата подолу или барем да ја обележите оваа страница за понатамошна употреба.

КЛУЧНО за планот на замокот Единбург прикажан погоре:

 1. Порткулис Порта
 2. Ланг скали
 3. Argyle батерија
 4. Пиштол за еден час
 5. Национален воен музеј
 6. Куќата на гувернерот
 7. Нова касарна
 8. Музеј на кралската шкотска гарда на змејот
 9. Музеј на кралскиот шкотски и кралскиот полк
 10. Портата на Фуг
 11. Капелата Света Маргарет
 12. Монс Мег
 13. Кучешки гробишта
 14. Кулата Аргил
 15. Преден ѕид батерија
 16. Полумесечина батерија
 17. Давидовата кула
 18. Кралската палата
 19. Круните накит
 20. Голема сала
 21. Шкотски национален воен музеј
 22. Изложба на воените затвори
 23. Батерија на Дури
 24. Воен затвор

Вратете се на почетокот


Осврти на Tripadvisor

Замокот Единбург е една од петте најдобри атракции во Обединетото Кралство. 

Корисниците на Tripadvisor постојано го рангираа ова високо оценето (4.5 од 5) Замокот како најдобра знаменитост надвор од Лондон. 

Трите атракции кои се пред замокот Единбург се Лондонската кула, Тауер Бриџ и Биг Бен - сите во Лондон.

Посетител се разделува во замокот Единбург

Педесет проценти од туристите кои го посетуваат замокот Единбург се парови.

Оваа светски позната икона на Шкотска е популарна и кај семејствата и групите на пријатели.

Осврти за замокот Единбург

Избравме две критики на Tripadvisor за да ви дадеме чувство за тоа што посетителите сакаа за време на нивната посета на замокот Единбург. 

Прекрасна е

Мора да го посетите замокот Единбург. Прекрасно е. Ги купивме нашите билети однапред и стигнавме таму веднаш кога се отвори за да ја избегнеме гужвата. Таму поминавме околу 4 часа. Толку многу историја, прекрасни погледи… тоа е едноставно неверојатно. Носете удобни чевли за одење, тоа е физички предизвик, но ние само одвоивме време и немавме никакви проблеми. Тоа е нешто што мора да се направи во Единбург. Мсловин, Флорида

Историски мора да се види!

Замокот Единбург е задолжителен додека сте во Единбург. Планирајте да го поминете целиот ден. Ве молиме одвојте време да уживате во сите прекрасни глетки и музеи на оваа локација. Бидете сигурни дека и фатете една од турите со водич за да ја посетите целата историја. Веб-страницата прави добра работа објавувајќи водичи во области за поставување прашања. Попладневниот чај исто така беше значаен дел од нашата посета. Храната и услугата беа извонредни. - Генивандорн, Оклахома


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до замокот Единбург

адреса: Замокот Единбург, Ридот на замокот, Единбург, EH1 2NG. Најдете насоки

Со воз

Единбург има две главни станици - Вејверли и Хејмаркет. 

Замокот Единбург е 10 минути пешачење од угорницата Вејверли, најблиската железничка станица. Добиената кота е 50 метри (160 стапки). 

Хејмаркет станица е западно од улицата Принцови и е 1.6 км (1 милја) од замокот. Брзо 22-минутно пешачење ве носи до атракцијата. 

Ви предлагаме да патувате до овие станици Возовите на Скотрејл.

Со автобус

Лотијан Име се двете најпопуларни компании кои го водат јавниот автобуски превоз во Единбург.

И двете делат исти автобуски постојки, но броевите на автобусите се различни, а секоја компанија има свој билет.

Дневните автобуси тргнуваат во 6 часот наутро и сообраќаат до полноќ.

Ќе ви треба кусур за да купите билети од малите автомати во автобусите. 

За да стигнете до замокот Единбург, мора да се качите во автобус со кој било од нив Могилата or Мостот Џорџ IV на својата рута.

Од Могилата (Стоп МД), замокот Единбург е седум минути пешачење, а од станицата Џорџ IV мост, шест минути пешачење. 

И популарните хоп-он, хоп-оф автобуски тури во градот - на Турнеја со автобус во Единбург   Автобуска обиколка на Градски знаменитости – застанете во замокот Единбург.

Аеродром до замокот Единбург

Доколку планирате да патувате од Аеродромот во Единбург до замокот, можете да го однесете Експрес автобус Airlink 100, кој нуди чести поаѓања, удобно седење и бесплатна WiFi.

До автобусот се потребни 25 минути Мостот Вејверли, кој е пет минути пешачење од замокот Единбург. 

Експресниот автобус Airlink 100 сообраќа од 4.30 до 11.55 часот. 

Билетот во еден правец чини 4.50 фунти, а повратните билети 7.50 фунти. 

Подобро е однапред да го резервирате вашиот автобуски билет од аеродромот од Единбург до замокот Единбург. Книга сега

Паркинг замокот Единбург

Замокот Единбург нема простор каде посетителите можат да ги паркираат своите автомобили. 

Најблискиот паркинг на улица е достапен на NCP замокот Тераса паркинг, кој нуди намалена цена за туристите кои го посетуваат замокот. 

Ако го потврдите вашиот токен за паркирање на аудио кабината на Замокот, добивате намалена цена од 10 фунти за 5 часа.  


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за замокот Единбург

Туристите кои го посетуваат замокот Единбург имаат многу прашања, а ние се обидуваме да одговориме на некои од нив. 

 1. Кога бил изграден замокот Единбург?

  Замокот Рок, вулканскиот приклучок во средината на Единбург на кој се наоѓа замокот Единбург, бил воена база многу векови. 

  Меѓутоа, во 12 век, Давид I, син на Света Маргарет од Шкотска, ја изградил првата кралска населба, за која многумина веруваат дека е првата верзија на замокот Единбург.

 2. На што е изграден замокот Единбург?

  Замокот Единбург почива на Касл Рок, карпа која се формирала пред 350 милиони години. Се наоѓа на 130 метри надморска височина, со карпести карпи на југ, запад и север и достапни правци на исток.

 3. Кој е сопственик на замокот Единбург?

  Шкотската влада го поседува замокот Единбург, а историската средина Шкотска (ХЕС) го контролира. HES е организација одговорна за истражување, грижа и промовирање на историската средина на Шкотска и, како резултат на тоа, управување со сите споменици во земјата.

 4. Кој го изгради замокот Единбург?

  Давид I, син на Света Маргарет од Шкотска, ја изградил првата кралска населба, која ќе стане замокот Единбург.

 5. Колку години има замокот Единбург?

  Замокот Единбург бил изграден на Касл Рок во 1103 година, што го прави замок стар 900 години.

# Кралската јахта Британија
# Палатата Холируд
# Зоолошката градина во Единбург
# Единбург сводови
# Мери Кинг е блиску
# Камера Обскура

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Единбург