Почетна » Милан » Лозјето на Леонардо

Лозјето на Леонардо – билети, цени, тури со водич, најдобро време за посета

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(190)

Лозјето на Леонардо, или Ла Виња ди Леонардо, е еден од ценетите имоти на Леонардо Да Винчи. 

Лозјето му беше подарено од Лудовико Сфорца, војводата од Милано, за неговата одлична работа и како знак на благодарност за сликањето на познатата „Последна вечера“. 

Леонардо живеел во лозјето дваесет години додека работел на сликата. 

Тајната вечера сега е поставена во Санта Марија Деле Грацие, веднаш преку лозјето. 

Леонардо многу се грижел за лозјето, па дури и го спомнал во тестаментот. 

На оваа турнеја, подгответе се да го погледнете животот и саканото лозје на Леонардо да Винчи. La Vigna di Leonardo е една од најпознатите туристички атракции во Милано. 

Оваа статија објаснува сè што треба да знаете пред да купите билети за лозјето на Леонардо во Милано.

Лозјето на Леонардо

Што да очекувате во лозјето на Леонардо

Искусете ја убавината на лозјето на Леонардо со растенијата повторно засадени на нивните оригинални места. 

Погледнете го животот на Леонардо и како тој се поврзал со градот Милано во музејот Ла Виња ди Леонардо. 

Дознајте како истражувачите го рекреираат омиленото вино на Леонардо преку генетско тестирање во лозјето. 

La Malvasia di Candia Aromatica – Anno I беше првото вино собрано од лозјето на Леонардо.

Беше вклучен во ексклузивниот 330 Decanter во музејот под прекрасниот таван насликан од Бернардино Луини. 

Подгответе се да се движите низ лозјето, куќата и музејот што го прикажува животот на Леонардо. 

билетицена
Влезници за Леонардо лозје€ 14
Разглед на билети за Леонардо лозје со водич€ 20
Билети за влез во замокот Сфорца и лозјето на Леонардо€ 27

Вратете се на почетокот


Каде да купите билети за Leonardo's Vineyard

Можеш да купиш билети за лозјето на Леонардо онлајн. 

Купувањето билети преку Интернет е подобра опција за да заштедите време и пари.

Има големи шанси да го добиете билетот по пониска цена доколку го купите преку Интернет. 

Кога резервирате онлајн и однапред, го добивате и посакуваното време на посета. 

Онлајн билетите исто така ви помагаат да избегнете разочарувања во последен момент кога билетите се распродадени. 

Како функционира онлајн билетот

На страница за резервации, изберете го претпочитаниот датум, временско место и бројот на билети и купете ги веднаш!

Билетите ќе бидат доставени на вашата регистрирана е-пошта веднаш по купувањето. 

Покажете го билетот на портата и внесете го најценетиот имот на уметникот.

Може да добиете целосна рефундација ако го откажете билетот 48 часа пред патувањето. 

Трошоци за билети за Леонардо лозје

на Влезници за Леонардо лозје е по цена од 14 евра за посетители на возраст од 18 до 65 години.  

Деца на возраст од 6 до 17 години и постари лица на возраст од 66 години и повеќе добиваат попуст од 2 евра и плаќаат 12 евра за влез.

Учениците со валидна лична карта добиваат и билет од 12 евра.

Деца до 5 години можат да ја резервираат оваа турнеја бесплатно. 

Билети за а Разглед на лозјето на Леонардо со водич чини 20 евра, додека Замокот Сфорца и лозјето на Леонардо чини 27 евра.

Влезници за Леонардо лозје

Влезници за Леонардо лозје
Слика: Forbes.com

Билетот за влез во лозјето на Леонардо ви дава пристап до Museo Vigna di Leonardo во Милано. 

Ви обезбедува аудио водич на 5 различни јазици, т.е. англиски, француски, германски, италијански и шпански. 

Преземете ја апликацијата Vox аудио водич за да уживате во вашата турнеја со висококвалитетни визуелни слики, описи и аудио коментари. 

Турата е 25 минути и е лесно разбирлива. 

Носете слушалки со себе за да можете лесно да го слушате аудио водичот. 

Цена на билетот

Билет за возрасни (од 18 до 65 години): € 14
Детски билет (од 6 до 17 години): € 12
Билет за постари лица (66+ години): € 12
Студентски билет (со важечка студентска лична карта): € 12

Разглед на лозјето на Леонардо со водич

Разглед на лозјето Леонардос со водич
Слика: Виатор.ком

Откријте го лозјето на Леонардо, вклучувајќи ја куќата Ателани, салата на Зодијакот, Градината на задоволствата и дворот на Порталупи. 

Добијте турнеја со водич на англиски или италијански и дознајте за животот на Леонардо да Винчи. 

Кога ги резервирате вашите билети за Leonardo's Vineyard преку Интернет, можете да го изберете претпочитаното време и временско место. 

Цената на билетот

Билет за возрасни (од 18 до 64 години): € 20
Детски билет (од 6 до 17 години): € 18
Билет за постари (65+ години): € 18

Замокот Сфорца и лозјето на Леонардо 

Замокот Сфорца и лозјето Леонардос
Слика: Tripadvisor.in

Со овој билет можете да ги истражите замокот Сфорца и лозјето на Леонардо. 

Замокот Сфорца е тврдина од 14 век и е еден од најпрепознатливите споменици во Милано.

Погледнете ги сликите, скулптурите и уметничките дела за време на средниот век и ренесансата.

Истражете го лозјето на Леонардо во Милано и дознајте за животот на Леонардо да Винчи. 

Цената на билетот

Билет за возрасни (од 18 до 65 години): € 27
Детски билет (од 6 до 17 години): € 12
Билет за постари лица (66+ години): € 24
Студентски билет (со лична карта): € 24
Билет за доенчиња (до 5 години): слободен

Комбинирани билети

Комбинираните билети се најдобриот начин за истражување на иконите атракции на Милано. 

Можете да купите билети за лозјето на Леонардо во комбинација со Дуомо ди Милано или Музејот за наука и технологија Леонардо да Винчи.

При купувањето на овие билети, можете да добиете попуст од 5%. 

Билети за Дуомо ди Милано + лозје на Леонардо

Билети за Дуомо ди Милано + лозје на Леонардос
Слика: Tiqets.com

Добијте комбо билет и истражете го Дуомо ди Милано, археолошката област, музејот и црквата Сан Готардо. 

Истражете го омиленото место на Леонардо да Винчи и вкусете го виното од неговото лозје. 

Цена на билет: 27 евра по лице 

Лозје на Леонардо + Музеј Леонардо да Винчи

Лозје Леонардос + Музеј Леонардо да Винчи
Слика: Tripadvisor.in

Пристапете до Музејот за наука и технологија Леонардо да Винчи и привремените изложби и восхитувајте се на животното дело на Леонардо да Винчи. 

Заедно со ова, истражете го лозјето на Леонардо да Винчи. 

Цена на билет: 23 евра по лице

Сакате да ги видите познатите италијански атракции во рок од 48 часа? Купете ја пропусницата за Милан и добијте бесплатен пристап до Ла Скала, терасите и музејот Дуомо, Светот на Леонардо и многу повеќе!


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до лозјето на Леонардо

Како да стигнете до лозјето Леонардос
Слика: Tiqets.com

Лозјето на Леонардо е спроти Санта Марија Деле Грацие. 

адреса: Во близина на Санта Марија Деле Грацие, Корсо Магента, 65, 20123 Милано МИ, Италија Најдете насоки

Можете да земете јавен превоз за да стигнете до лозјето на Леонардо Милано. 

Со метро 

Можете да го користите метрото за да стигнете до La Vigna di Leonardo. 

Најблиските станици на метрото се Кадорна (6 минути пешачење), Концилијазионе (6 минути пешачење) и Свети Амвросиј (8 минути пешачење).

Со трамвај 

Ако доаѓате од Трамвај 16, можете да застанете на С. Марија Деле Грацие

Ако доаѓате со трамвај 19, можете да се симнете во Л.го Д'Анкона. Од таму, до лозјето на Леонардо во Милано е на 2 минути пешачење.

Со автобус

Ако планирате да го користите автобусот, земете го автобусот 58 и застанете во  Л.го Д'Анкона or P.za Giovine Italia

Со автомобил

Влезете во автомобилот, тргнете Гугл мапи, и стигнете до вашата локација како што ви одговара! 

Во близина на Ла Виња ди Леонардо има многу паркинг. 

Кликни тука за да ги видите блиските паркинзи.

Тајмингот на лозјето на Леонардо

Лозјето на Леонардо е отворено секој ден од 9 до 6 часот. 

Последниот запис е 50 минути пред затворање.

Колку време трае лозјето на Леонардо?

Турата трае околу 25 до 50 минути за да се истражат лозјето и собите. 

Но, можете да потраете онолку долго колку што ви треба бидејќи билетите не се темпирани.  

Одвојте време додека го разгледувате лозјето на Леонардо и му се восхитувате на ценетиот имот на Леонардо, пиете вино од лозјето и натопете се во убавината на градината. 

Најдобро време за посета на лозјето на Леонардо

Најдобро време за посета на лозјето на Леонардо е веднаш штом ќе се отвори во 9 часот наутро, бидејќи има малку посетители наоколу.

Избегнувајте да одите во јули, август и ноември, бидејќи времето е премногу топло или дождливо. 

Подобро е да резервирате билет навечер или рано наутро бидејќи сонцето нема да удира премногу силно во ова време.

Популарни атракции во Милано

# Катедрала во Милано
# Замокот Сфорца
# Леоландија
# Парк Гардаланд
# Музеј на Милан
# Леонардо3
# Театар и музеј Ла Скала
# Пепа Пинг Земја
# Леголенд во Гардаланд
# Последната вечера на Леонардо
# Gardaland SEA LIFE аквариум
# Музеј на илузии
# Лозјето на Леонардо
# Научен музеј на Леонардо да Винчи
# Вила Неки Кампиљо
# Пинакотека Амброзиана

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи кои треба да се прават во Милано