Почетна » Хамбург » Билети за минијатурни вундерленд

Miniatur Wunderland – билети, цени, попуст, време на чекање, што да се види

4.8
(176)

Miniatur Wunderland, што на германски значи „Miniature Wonderland“, е мал свет со возови, автобуси, аеродроми, канцеларии и се разбира, минијатурни луѓе од сите култури. 

Во 2020 година, оваа атракција во Хамбург беше избрана за најпопуларна туристичка дестинација во Германија од страна на Германскиот национален туристички одбор. 

Miniatur Wunderland е популарна и кај децата и кај возрасните и привлекува повеќе од 1 милион туристи годишно. 

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да ги резервирате вашите билети за Miniatur Wunderland.

Врвни билети за минијатурни вундерленд

# Билети за минијатурни вундерленд

Што да очекувате во Miniatur Wunderland

Официјалното видео на Miniatur Wunderland дава идеја за тоа што посетителите можат да очекуваат од атракцијата. 

Бидејќи има многу да се види, ова видео може да ви помогне да откриете кои делови од овој минијатурен град би сакале прво да ги посетите.  

Важно: Не е можно однапред да се резервира Winiatur Wunderland користејќи ги линковите дадени во оваа статија. Меѓутоа, ако вие купете ја картичката Хамбург за само 11.88 €, можете да влезете во Winiatur Wunderland со попуст од 25%. 


Вратете се на почетокот


Часови на минијатурна земја на чудата

Во текот на работните денови Miniatur Wunderland е отворен од 9.30 до 6 часот, во текот на целата година. 

За време на викендите и државните празници, тие се отвораат во 8 часот наутро и се затвораат подоцна (на полноќ!) за да се грижат за толпата. 


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Miniatur Wunderland

Најдобро време за посета на Miniatur Wunderland во Хамбург е веднаш штом ќе се отворат во 8 часот наутро. 

Атракцијата е речиси празна, а со вашите омилени експонати можете да поминете колку што сакате.

До 10 часот почнуваат да се создаваат долги редици. 

Ако не можете да успеете наутро, следното најдобро време е да го посетите во 10 часот – толпата си замина, а вие ја имате целата изложба за себе. 

Секогаш треба да го планирате своето патување до земјата на минијатурните чуда со доволно време за да ги посетите сите различни делови од овој фасцинантен свет на минијатури. 


Вратете се на почетокот


Време на чекање во Miniatur Wunderland 

Во зависност од времето и денот, времето на чекање на Miniatur Wunderland се движи од 60 до 90 минути. 

Може да имате подолго време на чекање за време на викендите и локалните празници. 

Од 10 до 6 часот се најфреквентните часови, со екстремно долги редици. 

За да ги избегнете овие долги чекања, можете резервирај онлајн билет со одредено време. 

На денот на вашата посета, можете да го покажете вашиот темпиран билет и да влезете во атракцијата без да чекате да дојде редот. 

На посетителите им е дозволено да влезат во атракцијата до 15 минути по одреденото време. 


Вратете се на почетокот


Колку време трае Miniatur Wunderland?

На повеќето посетители им требаат најмалку три часа за да ја истражат минијатурната земја на чудата.

Ако патувате со деца и или постари, ќе се движите бавно, а времетраењето на вашата посета на Miniatur Wunderland може лесно да се прошири до четири часа и повеќе. 

Ако ви се брза, можете да прошетате низ истражувајќи ги сите делови на атракцијата за десет минути. 


Вратете се на почетокот


Цените на минијатурната земја на чудата

Влезници за минијатурни вундерленд
Билетите за Miniatur Wunderland Хамбург може да се купат онлајн или на местото на одржување.

Онлајн билети на Miniatur Wunderland чини 24 € за возрасни, 22 € за постари лица, 19.50 € за студенти со лична карта, 16 € за деца (од 5-17 години), а влезот е бесплатен за доенчиња до 4 години. 

Кога се купуваат преку Интернет, овие билети со временски распоред помагаат да се избегнат огромни редици за сообраќаен метеж.

Покрај тоа што се поевтини од билетите на местото на одржување, овие билети може да се откажат и 24 часа пред вашата посета за целосно враќање на средствата.


Вратете се на почетокот


Попуст на Miniatur Wunderland

Miniatur Wunderland Hamburg нуди неколку отстапки за стандардниот билет за возрасни кој чини 24 евра.

Децата од 17 години и помлади добиваат попуст од 30%, студентите со валидни лични карти добиваат намалување од 20%, а постарите граѓани добиваат попуст од 5%.

За време на фестивали и специјални прилики, може да добиете дополнителни попусти на билетот. 

Онлајн билетите се најмалку 10% поевтини од цените на билетите достапни на атракцијата. 

Попуст со Хамбург картичка

Валидна Картичка на Хамбург добивате попуст на редовната такса за влез во Miniature Wonderland.

Со картичката, вашиот влез се намалува на само 19 евра за возрасни и 12 евра за деца под 16 години. 

Сепак, не можете да го резервирате овој запис преку Интернет. 

Покрај Miniatur Wunderland, картичката за попуст ви овозможува и бесплатен влез во над 130 туристички атракции и активности како што се сценската обиколка на езерото Алстер, Градското собрание, мјузикли и други театри. 

Ако сакате да посетите една или повеќе атракции во и околу градот, тогаш картичката за попуст во Хамбург може да ви помогне да заштедите пари. Дознајте повеќе


Вратете се на почетокот


Билети за минијатурни вундерленд

Девојка гледа воз во минијатурна земја на чудата, Хамбург
Слика: GetYourGuide

Овие билети за Miniatur Wunderland Hamburg ви овозможуваат целосен пристап до минијатурната изложба. 

Бидејќи се темпирани билети, тие исто така ви дозволуваат да ги прескокнете долгите редови на чекање.

Можете да ги откажете овие билети до 24 часа пред вашата посета. 

Цени на билетите

Билет за возрасни (од 18 до 59 години): €25
Билет за сениори (60+ години): €23
Студентски билет (со важечка лична карта): €20 
Детски билет (од 5 до 17 години): €17
Билет за доенчиња (до 4 години): слободен


Вратете се на почетокот


Тура со водич на минијатурни вундерленд

Минијатурната земја на чудата нуди специјални тури со водич, кои нудат ѕиркање во активностите зад сцената.

Овие тури со водич имаат најмногу шест лица и откриваат детали за развојот, зградите и технологијата што се користат во Miniatur Wunderland. 

Англиските тури траат 60 минути и чинат 15 евра за возрасни, 5 евра за деца на возраст од шест и помлади и 12 евра за деца на возраст од 7 до 15 години. 

Тура со водич билетите мора да се купат над и над редовните влезни билети.


Вратете се на почетокот


Што да се види во Miniatur Wunderland 

Miniatur Wunderland Germany е огромна атракција распространета на 1,499 квадратни метри, со многу работи за гледање и уживање. 

Целата атракција е поделена на различни теми и често се додаваат нови теми. 

Најновата тема што треба да се додаде е Miniature Funfair, која беше додадена во 2020 година. 

Аеродромот Кнуфинген и висечкиот мост во делот Скандинавија се две од нивните најпопуларни атракции. 

Минијатурен мост на Вундерленд

Мостот Storebælt е најголемата градба во минијатурната земја на вундерите.

Овој обемен висечки мост е во делот Скандинавија и ги поврзува темите на Данска и Норвешка. 

Мостот има автопат и железнички пруги, а автомобилите и возовите постојано го поминуваат теснецот.

Мостот Miniatur Wunderland е архитектонско дело кое ги фасцинира и возрасните и децата. 

Инспирацијата за мостот доаѓа од мостот Сторебаелт, кој ги поврзува двата најголеми дански острови Зеланд и Фунен.

Минијатурен аеродром во Вундерленд

Аеродромот во Miniatur Wunderland е полн со љубопитни симулации со неверојатни детали. 

Дневно полетуваат и слетуваат околу 250 летови во овој модел на аеродромот Кнуфинген.

Повеќе од 50,000 линии код обезбедуваат возила и луѓе да комуницираат интелигентно и да избегнуваат судири додека се движат во текот на денот.

Ќе ви се допадне како повеќе од 40,000 LED диоди создаваат прекрасни графики што го оживуваат аеродромот Минијатур.

Минијатурен забавен саем

Wunderland конечно го претстави Miniature Funfair во 2020 година, откако работеше на него повеќе од една година. 

Тоа е реплика на типичен саем во Централна Германија со околу 9,000 луѓе, многу возења, продавници итн. 

Осумте квадратни метри забава во срцето на Вундерленд чинеле 750,000 евра и биле потребни околу 25 илјади часа за да се изградат. 


Вратете се на почетокот


Мапа на минијатурна земја на вундерленд

Бидејќи има толку многу да се види во минијатурната земја на чудата во Хамбург, подобро е да се биде свесен за распоредот на атракцијата. 

Ако го знаете планот на Miniatur Wunderland, нема да пропуштите ниту еден експонат. 

И најдобриот начин да ја разберете оваа атракција во Хамбург и да се подготвите за вашата посета со проверка на Street View на Miniatur Wunderland.

Да тоа е точно. Во 2016 година, Google изгради мал автомобил со Street View за да направи мапа на еден од најголемите градови-модел во светот и ја создаде оваа магија.

Еве видео за тоа како Google го создаде Street View за Wunderland Miniatur.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Miniatur Wunderland

Miniatur Wunderland се наоѓа централно во Speicherstadt.

Достапни се неколку транспортни опции како што се автобуси, возови, изнајмени автомобили или ваши доверливи велосипеди. 

адреса: Miniatur Wunderland, Kehrwieder 2/Block D, 20457 Хамбург, Германија.

Со U-Bahn

Станица Баумвол е само 6 минути пешачење од Miniatur Wunderland Hamburg, и можете да се качите на U3 линијата за да стигнете таму. 

Следната најдобра опција е Месберг станица, кој го сервисира U1 Line. Тоа е околу 10 минути од атракција.

Станица Uberseequartier може да се стигне преку возови U4 и е 12 минути одење од Miniatur Wunderland.

Можете да резервирате а U-Bahn билет за возs онлајн или на некоја од станиците од каде што се качувате. 

Со S-Bahn

Станица Статхаусбруке, опслужуван од S-Bahn возови, е на само 10 минути од атракцијата.

Можете да стигнете до оваа станица преку возовите S1 или S3.

Со автобус

Може да ве однесат многу автобуси Автобуска постојка Speicherstadt – Auf dem Sande, кој е на само 2 минути пешачење од Miniatur Wunderland. 

Туристите кои летуваат во градот претпочитаат автобуси бидејќи се удвојува како градска тура. 

Паркинг во Miniatur Wunderland

Miniatur Wunderland има четириесет и четири паркинг места пред нивната зграда за сместување на туристички автомобили.

Можете да искористите место за надомест од 1 € на час. 

Сепак, местата за паркирање набрзо се наполнија за време на шпицот. 

Во случај да не најдете бесплатно место на паркингот на Miniatur Wunderland, можете да ги испробате гаражите за паркирање во близина:

Извори

# Miniatur-wunderland.com
# Hamburg.com
# Tripadvisor.com
# Wikipedia.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Елфилхармонија минијатурна чуда
Хамбуршкото пристаниште Reeperbahn Tours
Hamburger Kunsthalle Тури во Сент Паули
Хоп-на-хоп-оф автобуска турнеја Турнеја за Хари Потер
Тури со брод во Хамбург Велосипедска тура во Хамбург
Музеј на зачини Гранд Хотел Travestie Show
Турнеја на Оливија Џонс Турнеја за секс и криминал
Стриткарт турнеја Пулверлески шоу
Капа Сан Диего Дијалог
Паноптикум Форум Буцериус Кунст
Рикмер Рикмерс Хамбург зандана
Меѓународен поморски музеј Chocoversum
ПРОТОТИП Авто музеј Музеј за емиграција на Балин Стад

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Хамбург

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар