Почетна » Сиднеј » Обиколки на операта во Сиднеј

Операта во Сиднеј – турнеја, билети, оперски претстави, цени, ресторани, кодекс на облекување

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(176)

Сиднејската опера е најпрепознатливата знаменитост во Сиднеј и популарна туристичка атракција.

Со повеќе од четириесет претстави неделно, овој центар за изведувачки уметности со повеќе места во Сиднејското пристаниште привлекува повеќе од 8 милиони посетители годишно.

Во оваа статија објаснуваме сè што мора да знаете пред да ја посетите операта во Сиднеј.

Содржина

Најдобро време за посета на операта во Сиднеј

Ако сакате да ја избегнете гужвата, најдобро време за посета на операта во Сиднеј е рано наутро или доцна навечер.

Најдобро е прво да се оди на а Турнеја на операта во Сиднеј да се восхитувате на внатрешноста на зградата и потоа да излезете да истражите на отворено.

Зајдисонце е одлично време за истражување на околината на знаменитоста во Сиднеј.

Подобро е да ја избегнувате операта во Сиднеј во жешките летни денови, дождливите денови и училишните одмори во јануари бидејќи станува преполна.

Толпата на операта во Сиднеј
Слика: Sydneyoperahouse.com

Повеќе од дваесет илјади луѓе ја посетуваат операта во Сиднеј секој ден.

Од нив, околу 1,200 посетители резервираат Обиколки на операта во Сиднеј да го истражат споменикот на културата. Останатите доаѓаат да гледаат емисии, да вечераат или да пијат.


Вратете се на почетокот


Емисии на операта во Сиднеј

Операта во Сиднеј е домаќин на повеќе од 2,000 претстави годишно, од кои повеќе од 300 се опери.

Другите претстави обично се стенд-ап, рок шоуа, оркестри, балетски претстави, предавања за уметност и култура, театар, танц и меѓународни концерти.

Некс настапуваат во операта во Сиднеј
The Necks, австралиско авангардно џез трио, настапуваат во операта во Сиднеј. Слика: Sydneyoperahouse.com

Вообичаено, претставите започнуваат во 7.30 часот и траат 2 до 3 часа, со интервал или два за да можете да пиете во барот дури и додека уживате во погледот на пристаништето во Сиднеј.

Сите овие претстави имаат англиски преводи проектирани на екран над сцената.

Прикажи билети во Операта

Неколку работи што треба да ги запомните -

  • Веднаш штом ќе ги резервирате билетите, ќе добиете потврда на вашата е-пошта. Еден час пред настапот, мора да ја покажете е-поштата и да ги подигнете билетите од билетарницата на операта во Сиднеј. Билетите ќе бидат достапни под името што го користевте за време на резервацијата.
  • Ако ги промените плановите, сите овие билети за претстава може да се откажат бесплатно до 24 часа пред почетокот на претставата/изведбата.
  • Цената на билетите за овие претстави во операта во Сиднеј варира во зависност од седиштата што ќе ги изберете.

Подолу набројуваме некои од најпопуларните емисии кои моментално се одржуваат во операта во Сиднеј.

Билети за опера во Сиднејската опера

Секој ден, различна опера се изведува во театарот Џоан Сатерленд во операта во Сиднеј.

Овој билет ви дава влез во претставата на денот.

Хитовите на Гранд опера од Опера Австралија

За време на ова шоу, слушате познати арии од композитори како Росини, Бизе, Пучини и Верди во изведба на некои од најдобрите оперски пејачи на Опера Австралија.

За време на оваа 90-минутна изведба, пеењето го придружува пијано.

Цена на билетот: Стандардното седење ќе ве чини 69 австралиски долари, додека премиум седиштата е поскапо од 89 австралиски долари по лице.

Билети за Кармен опера

Кармен е приказна за срамежливо, малоградско момче војник, Дон Хозе, кое се вљубува во циганка по име Кармен.

Кога Кармен наоѓа друг љубовник, Дон Хозе е бесен и она што се развива е одлична опера во иконично место.

Оваа 3-часовна претстава е позната по своите неверојатни костими и сценографија.

Во зависност од седиштата што ќе ги изберете, цената на овој билет за претстава се движи од 99 до 335 австралиски долари по лице.

Билети за изведба на операта Аида на Верди

Аида е историскиот еп на италијанскиот композитор Џузепе Верди.

Ова е изведба поголема од онаа на животот со десет високи дигитални екрани кои создаваат постојано променливи комплети од подот до таванот.

Раскошните костими и реквизити се спојуваат убаво со прекрасната музика за да го создадат Египет на врвот на неговата моќ.

Оваа 3-часовна емисија НЕ е погодна за деца под 12-годишна возраст.

Свирач на покривот

Виолина на покривот е смешна, топла и искрена приказна за млекарот Теви и неговите пет ќерки.

Овој мјузикл ги освојува срцата и имагинацијата на публиката ширум светот повеќе од 50 години.

Бидејќи оваа опера е прослава на животот, љубовта, семејството и, на крајот, приказна за надежта, таа е совршена за гледање со деца.

Во зависност од местата за кои ќе се одлучите, цената на билетот за оваа претстава варира од 110 до 230 австралиски долари.

Во сите театри, вашето место одлучува за квалитетот на доживувањето на гледањето. Дознајте за најдобрите места во Сиднејска опера.

 


Вратете се на почетокот


Обиколки на операта во Сиднеј

Турите на операта доаѓаат во три вкуса -

Обиколка на операта во Сиднеј со водич

Оваа тура е најефтината и најпопуларната опција.

Локален водич ве води наоколу и ви помага да погледнете на 300 ходници и 1000 соби на операта во Сиднеј.

Обиколка на операта во Сиднеј со водич
Слика: GetYourGuide

Откако вашата турнеја ќе заврши, можете слободно да се дружите онолку долго колку што сакате.

Билет за возрасни (16+ години): 42 долари
Студентски билет (со лична карта): 32 долари
Детски билет (од 5 до 15 години): 22 долари

Децата под четири години добиваат бесплатен влез во операта во Сиднеј.

Оваа тура е достапна и во мандарина.

Обиколка на операта во Сиднеј + вечера

Овој билет ви помага да ја комбинирате турнејата во Операта со релаксиран оброк во барот Opera.

По завршувањето на турнејата, можете да отидете во барот Opera, кој се наоѓа на кратко пешачење од Центарот за добредојде на долниот конкурс и да ручате или вечерате.

Јадење е достапно помеѓу 11.30 и 6 часот.

Билет за возрасни (16+ години): 73 долари
Студентски билет (16+ години со лична карта): 63 долари

Обиколка на бекстејџот на операта во Сиднеј + Појадок

Овој билет ви дава најинтимни обиколки на операта во Сиднеј.

Добивате пристап до областите обично резервирани за ѕвездите и нивните членови на екипажот.

Вашата двоиполчасовна турнеја започнува во 6.45 часот и завршува со целосен појадок во Зелената соба, просторот резервиран за ѕвездените изведувачи.

Цена на билетот (10+ години):  175 долари

Обиколка на операта + вечера + изведба

Овие билети ви го даваат целосното искуство на операта во Сиднеј бидејќи вклучуваат -

1. Обиколка на операта во Сиднеј
2. Искуство за јадење во еден од рестораните на Опера Хаус
3. Неверојатна изведба на едно од местата во Операта

Ова искуство започнува во 4.15 часот со ВИП обиколка на најпознатата австралиска икона, операта во Сиднеј.

По турнејата следи вечера со два јадења во ресторанот Арија или Бенелонг, по што ќе уживате во изведбата на Opera Australia.

Ако не сте на буџетски одмор (да, овие билети се скапи!), топло ви ги препорачуваме овие искуства.

Иако овие пакети се скапи, тие редовно се распродаваат со недели однапред.

Резервирајте однапред за да избегнете разочарување.


Вратете се на почетокот


Касата на операта во Сиднеј

Касата на операта во Сиднеј
Мора да ја покажете е-поштата што сте ја примиле кога сте купиле онлајн билети на билетарницата и да ги добиете физичките билети за операта во Сиднеј. Слика: Пит Шпилман

Билетарницата на операта во Сиднеј е во фоајето на благајните, кое е на ниво 1 од зградата.

Од понеделник до сабота, операта во Сиднеј останува отворена од 9 до 8:30 часот.

Во недела се затвора малку рано – во 5 часот.

Ако сте загрижени дека настапот на кој планирате да присуствувате е надвор од општите часови на благајните, немојте да бидете.

Секогаш кога има изведба, билетарницата на операта во Сиднеј останува отворена до 15 минути по почетокот на изведбата.

Сепак, ви препорачуваме да купите билети за турнеи и изведби во Сиднејската опера многу однапред за да избегнете разочарување во последен момент.

Скокни во делот за билети


Вратете се на почетокот


Внатре во операта во Сиднеј

Многу посетители на Сиднеј се прашуваат што има внатре во туристичката атракција.

Постојат два начини да се доживее операта во Сиднеј одвнатре.

Операта во Сиднеј бесплатно

Можете да ја посетите операта Синдеј бесплатно, во секое време од денот.

Можете да влезете и да ги проверите фоајето, билетарницата или да вечерате и пиете во еден од рестораните/баровите во зградата.

Истражување на ентериерите

За да ја доживеете операта во Сиднеј надвор од фоајето и местата за јадење, мора закажете обиколка на зградата or закажете шоу на едно од местата.

Или можеш резервирајте комбо билет, која вклучува турнеја во Операта, вечера и опера.

До тогаш, да ви кажеме што има внатре во Операта -

Места во операта во Сиднеј

Места за изведба на SOH
Слика: Sydneytheatre.com.au

Во оваа прекрасна зграда има шест места за изведба.

Во просек, 2000 плус настани се одржуваат годишно во овие центри за изведба.

Овие места се домаќини на разновиден спектар на изведби кои се движат од опери, концерти на рок музика до семинари.

Концертната сала е најголемото место во операта во Сиднеј, а собата Утзон е најмалата.

Другите места се театарот Џоан Сатерленд, Игротека, Драмски театар, Студиото и Предниот терен.

Ресторани на операта во Сиднеј

Во Операта има три главни ресторани.

Ресторан Бенелонг

Бенелонг служи модерна австралиска кујна, а ако сакате да ја имате „Австралија на вашата чинија“, ова е место за посета.

Бенелонг е на ниво 1 од операта во Сиднеј.

Ресторан Бенелонг, опера во Сиднеј
Слика: Sydneyoperahouse.com

Бенелонг е отворен секој ден за вечера, а од петок до недела е достапен за ручек.

Услуга за ручек: Петок до недела, од пладне до 2.30 часот

Услуга за вечера: Недела до четврток, од 5.30 до 9 часот. Петок и сабота, од 5 до 9 часот

Можете исто така да паднете во Бенелонг за посета пред театар или по театар.

Пред-театар: Недела до четврток, од 5.30 до 6 часот. Петок и сабота, од 5 до 6 часот

Пост-театар: Четврток до сабота, од 10 до 11 часот

Опера Кујна и Бар

Оперската кујна се наоѓа на работ на водата на нивото на Долниот Конкурс на Операта, што ја прави едно од омилените искуства во Сиднеј.

Опера бар и кујна, опера во Сиднеј
Слика: Sydneyoperahouse.com

Има сезонско мени и е отворен секој ден за појадок, ручек и вечера.

Оперската кујна е совршена за сите прилики и популарна и кај гостите со деца.

Од понеделник до четврток: 10.30 сум до 12 сум
Петок: 10.30 сум до 1 сум
Сабота: 9 сум до 1 сум
Недела: 9 сум до 12 сум

Ресторан Портсајд

Ако сакате да имате приватно јадење со непрекинат поглед на хоризонтот на Сиднеј, мора да го посетите Портсајд.

Портсајд е под Колонадата на широката западна прошетка свртена кон мостот Харбор.

Ресторан Портсајд, опера во Сиднеј
Слика: Sydneyoperahouse.com

Можете да изберете од a-la-carte менито во ресторанот, детските оброци или една од опциите за грабање и оди (идеален за посетителите пред театарот).

Портсајд е отворен секој ден за ручек и вечера – ручекот започнува од 11.30 часот, а вечерата од 5 часот.


Вратете се на почетокот


Кодекс на облекување на операта во Сиднеј

Бидејќи операта во Сиднеј е културен центар, многу посетители се прашуваат дали оваа знаменитост во Сиднеј следи кодекс на облекување.

Сè додека носите чевли и кошула, управувањето со операта во Сиднеј е во ред.

Без разлика дали штотуку влеговте во Операта за да ги проверите фоајето или планирате да присуствувате на некоја од оперите, можете да се облекувате како што сакате.

Ако не сакате да бидете недоволно облечени за време на вашата посета, препорачуваме паметни секојдневни. 

Меѓутоа, ако сте резервирале турнеја со водич низ операта во Сиднеј, мора да носите удобни чевли за искачување на повеќе од 300 скалила.


Вратете се на почетокот


Карта на операта во Сиднеј

Операта во Сиднеј е огромна и многу лесно може да се изгуби.

Центарот за добредојде на операта во Сиднеј, познат и како рецепција, е на Долниот конкурс.

Во близина на Центарот за добредојде, ќе најдете и лифтови до сите места за изведба.

Има две каса, една на приземје и друга на горно ниво.

Јавните тоалети се наоѓаат на Долниот конкурс и внатре во главната благајна и западните фоаје.

Има толку многу да се види и направи што е лесно да се изгубите без да се разбере распоредот или мапата при рака.

Ви препорачуваме да ја обележите оваа страница или да ја преземете картата на вашиот мобилен телефон за да можете подобро да ја истражите оваа знаменитост во Сиднеј.


Вратете се на почетокот


Сиднејската опера во текот на ноќта

Една туристичка работа што треба да ја направите додека летувате во Сиднеј е да го проверите изгледот на операта во Сиднеј во текот на ноќта.

Многу туристи се одлучуваат да шетаат околу Кружниот кеј на зајдисонце, од Карпите до Сиднејскиот пристанишен мост, за да ги видат променливите бои на зградата.

10 милиони плус плочки на покривот на операта во Сиднеј го рефлектираат расположението на природата и претставуваат визуелна гозба.

Гледањето на архитектонската убавина од другата страна на Кејот, со бројните чамци во првите редови, не е ништо помалку од неверојатно.

Ние, исто така, препорачуваме да уживате и да јадете во операта кујна и бар.

Осветлување на едрото

Најдобро време да се види операта во Сиднеј во текот на ноќта е кога е вклучен „Lighting of the Sails“.

Секоја година уметник со меѓународно реноме добива задача да ја проектира својата верзија на уметноста на операта во Сиднеј. 


Вратете се на почетокот


Сиднејската опера на новогодишната ноќ

Секоја година, повеќе од еден милион луѓе слетуваат во Сиднеј за да ја дочекаат Новата година.

Има многу места во градот каде што можете да го гледате новогодишниот огномет и да ѕвонете следната година.

Сепак, ништо не се споредува со новогодишното искуство на операта во Сиднеј.

Новогодишна опера гала

Оперската гала на новогодишната ноќ во операта во Сиднеј е претстава која трае два и пол часа.

Претставата започнува во 7.45 часот на 31 декември.

Откако еден час ќе уживате во талентираните изведувачи од Оркестарот за опера и балет на Австралија, излегувате од Операта на огномет.

Ќе имате поглед од првиот ред додека огнометот го осветлува Сиднејскиот пристанишен мост и хоризонтот на Сиднеј точно во 9 часот.

Огнометот над Сиднејскиот мост трае 15 минути, по што се враќате на концертот на операта, кој потоа трае до 10.30 часот.

По завршувањето на операта, можете слободно да ја дочекате Новата година по желба.

> Дознајте повеќе


Вратете се на почетокот


Историја на операта во Сиднеј

Во 1957 година, Бенелонг Поинт во Сиднеј се појави како врвно место за изградба на културниот центар.

За да го привлече најдоброто од архитектите, австралиската влада одлучи да распише меѓународен конкурс за дизајн на зградата.

Јорн Утзон, дански архитект, излезе како победник, а работата започна под негово водство.

Во 1966 година, откако беше со проектот речиси една деценија, Јорн Утзон се повлече.

Тој не сакаше да помогне во изградбата на операта во Сиднеј бидејќи беше разочаран и разочаран поради техничките проблеми, одложувањето на изградбата и зголемените трошоци.

Зградата конечно беше завршена десет години подоцна од планираното со десет пати поголема цена од проценетата цена.

Градителите прво буџетирале 10 милиони австралиски долари за операта во Сиднеј, но на крајот тоа ја чинеше Владата 100 милиони австралиски долари.

На 20 октомври 1973 година, кога кралицата Елизабета Втора ја отвори операта во Сиднеј за јавноста, дизајнерот и архитект Утзон не присуствуваше на церемонијата на отворање.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до операта во Сиднеј

Оваа градба што го дефинира градот е во Бенелонг Поинт, Сиднеј NSW 2000 година, Австралија.

Сиднејската опера се наоѓа северно од центарот на градот Сиднеј, во Централниот деловен округ (CBD) на Сиднеј.

Прошетка до Операта

Ако времето е добро, дознајте колку си близок до операта во Сиднеј и пешачете го растојанието.

Ако сте во Карпите, населбата околу Сиднејскиот пристанишен мост, лежерна прошетка до Кружен кеј е пријатно искуство.

Операта се гледа од Кружниот кеј, а до неа можете да пешачите за пет до десет минути.

Ако сте во центарот на градот, упатете се на север по улицата Мекквари и продолжете да пешачите додека не стигнете до Кружниот кеј.

Земете воз

Јавниот превоз во Сиднеј е добро управуван, а има многу возови кои можат да ве одведат до операта во Сиднеј.

Сепак, возовите одат само до Кружна станица на Кејот, по што мора да пешачите до Операта.

Циркуларната станица на Кејот ги опслужува Аква, Портокаловите и Зелените линии.

Ако сте во станица што не опслужува ниту една од горенаведените три линии, можете да тренирате до Централната станица во Сиднеј, кој ги опслужува сите линии на метрото.

Откако ќе се најдете на Централната станица, можете да се качите на воз на линијата Aqua, Orange или Green до станицата Circular Quay.

Некои туристи претпочитаат да пешачат оддалеченост од централната станица во Сиднеј до операта во Сиднеј - растојание од 3 км (1.9 милји).

Качете се во автобус до Опера

Автобусите се далеку поисплатливи од возовите, па ако сте со буџет, тоа е она што го препорачуваме.

Вистинскиот автобус за вас зависи од тоа каде сте и во колку часот сакате да тргнете.

транспорт на Нов Јужен Велс е најдобриот ресурс за автобуски линии и распореди во Сиднеј.

Пристигнете во автомобил

Ако не сте љубител на пешачење, изнајмувањето такси за да стигнете до операта во Сиднеј е одлична опција.

Такси стојалишта се достапни низ центарот на градот, или ако сакате, можете да повикате Uber.

Таксито/uber ќе ве остави на одредената такси постојка на улицата Macquarie, покрај влезот во Карпарк на Вилсон.

Кога ќе се вратите, таксито повторно може да ве превезат од истата одредена област.

Водни такси

Друг начин да се стигне до Операта е со водни такси.

Можете да го видите хоризонтот на Сиднеј, пристаништето во Сиднеј, мостот на пристаништето во Сиднеј итн., што го прави прилично романтично патување.

Водните фериботи во Сиднеј патуваат по реката Парамата и застануваат на многу места, што го прави идеално превозно средство. Фериботи

Паркинг во операта во Сиднеј

Вилсон Паркинг управува со паркингот на операта во Сиднеј под зградата на улицата Мекквари 2А, Сиднеј. Најдете насоки

Паркингот на операта во Сиднеј е отворен цело време, вклучувајќи ги и државните празници.

Паркингот на Опера Хаус има 1200 места за паркирање, така што имате загарантирано место кога и да влезете.

Извори

# Sydneyoperahouse.com
# Wikipedia.org
# Whc.unesco.org
# Britannica.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

# Искачување на пристанишниот мост во Сиднеј
# Аквариум во Сиднеј
# Зоолошка градина Таронга
# Сиднеј кула око

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сиднеј

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар