Почетна » Гренада » Фламенко шоу во Жардинес де Зораја

Фламенко претстави во Jardines de Zoraya – билети, цени, попусти, вечера

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Гранада

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(172)

Jardines de Zoraya е ресторан во срцето на историскиот кварт Албаизин во Гранада, кој нуди дневни шоуа на фламенко и одлична локална кујна.

Тоа е една од најдобро оценетите изведби на фламенко во Гранада.

Регионот Андалуција е познат како родното место на Фламенко, и природно е да го доживеете барем еднаш за време на вашиот одмор во Гранада.

Оваа статија објаснува сè што мора да знаете пред да ја резервирате вашата маса во Jardines de Zoraya за вечер со фламенко музика и танц.

Што да очекувате

Los Jardines de Zoraya ги комбинира ноќните изведби на фламенко со ресторан со целосна услуга за да понуди уникатно искуство можно само во Гранада.

Можете да изберете да ја гледате само изведбата на Фламенко или да вечерате во ресторанот.

Дневните настапи се оркестрирани од пет до шест локални уметници (гитаристи, танчери и пејачи) и траат околу еден час.

Ресторанот кој нуди „таблао фламенко“ на крајот создава рустикално шпанско чувство.

Овошните дрвја, ароматичните растенија и звукот на водата што тече од фонтаната среде прекрасната градина на отворено, дури и додека ја гледате претставата, прават да изгледа магично.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Jardines de Zoraya

Има многу начини да стигнете до ова место на неверојатни фламенко шоуа.

Каде е Жардинес де Зораја?

Жардинес де Зораја се наоѓа во срцето на населбата Албајзин во Гранада и на само неколку минути пешачење од Мирадор де Сан Николас

Мирадор де Сан Николас до Жардинес де Зораја

Овој дел од градот е познат по своите тесни улички и чудни куќи на ридовите свртени кон Алхамбра.

Некои туристи го посетуваат Jardines de Zoraya откако ќе го истражуваат замокот Алхамбра.

Тие треба да пешачат 1.5 км (1 милја) по удолницата за да стигнат до ресторанот Фламенко.

Замокот Алхамбра до Жардинес де Зораја

Жардинес де Зораја со автобус

Автобуси C31 и C32 (мапа на маршрутата) може да ве однесе до Jardines de Zoraya. Најблиската станица е Плацета дел Абад.

Од автобуската станица ресторанот е 150 метри, а тоа е брзо 2 минути пешачење. 

Со туристичкиот воз на Гранада

Гранада има туристички воз кој оди низ градот, помагајќи им на туристите да ги истражат Алхамбра, Албајцин, катедралата итн.

Овој воз е специјално дизајниран за градот и може да влезе во тесните ленти на Албајчин.

Туристички воз во Гранада, Шпанија
Слика: Piccavey.com

Можете да го користите овој туристички воз за да стигнете до Jardines de Zoraya.

И на дневната „Зелена рута“ и на ноќната „Црвена рута“, мора да се симнете на автобуската постојка бр. 5, која е на Мирадор де Сан Николас. Дознајте повеќе

Паркинг во Jardines de Zoraya

Во овој ресторан во Албајчин нема паркинг и бидејќи е преполна област не можете да го паркирате автомобилот на патот.

Сепак, има доволно места за паркирање ако го однесете автомобилот до Паркинг Сан Кристобал на патот Каретера де Мурсија.

Паркинг за Jardines de Zoraya

Вратете се на почетокот


Фламенко шоу во Жардинес де Зораја

Во Jardines de Zoraya, две работи неверојатно се спојуваат за да создадат совршена вечер во Гранада - ресторанот и нивните фламенко шоуа. 

Најдобрите локални уметници со меѓународно признание се собираат секоја вечер на неколку часа страсно фламенко.

Познато е дека туристите поминуваат низ необјасниви емоции додека го гледаат незаборавниот спектакл.

За билетите за Жардинес де Зораја

Еве неколку работи што мора да ги знаете за билетите Jardines de Zoraya Flamenco пред да ги купите - 

1. Распределбата на табелите се случува по редоследот по кој посетителите ги резервираат билетите. Колку побрзо го резервирате билетот, толку подобри табели добивате.

2. Ако доцните на вашата резервација (или ако се обидувате да резервирате билет за фламенко шоу за истиот ден), не грижете се толку многу бидејќи има високи маси во областите најоддалечени од сцената, што им помага на сите да бидат одлични. погледи на претставата. 

3. Сите емисии се случуваат во истата просторија каде што ќе вечерате. Во лето, ако времето е погодно, можете да уживате во вечерата на терасата. 

4. Бидејќи емисиите на Фламенко се погодни за семејството, децата се добредојдени да се придружат. Тие дури добиваат огромни попусти на нивните билети за шоу и исто така добиваат специјализирано мени за детска вечера.

Посетителите можат да изберат од два типа на билети Jardines de Zoraya Flamenco.

Ги објаснуваме подолу - 

Шоу на фламенко без вечера

Овој билет Jardines de Zoraya е фантастична можност да се доживее магичното фламенко шоу во срцето на историскиот Албајцин во Гранада.

Секој ден има две емисии – во 8 и 10.30 часот и двете траат по еден час. 

Мора да пристигнете најмалку 15 минути пред почетокот на претставата.

Цена на билет за фламенко

Општ билет (8+ години): 25 евра
Детски билет (до 7 години): Слободен влез

Фламенко шоу и вечера

Ако претпочитате прилично елаборирано искуство со фламенко, ви препорачуваме да се одлучите за вечерата на Jardines de Zoraya и комбинација на ревија на фламенко. 

Вечерата со 3 јадења е поставена во прекрасен салон, украсен во традиционален андалузиски стил. Можете да го изберете менито откако ќе стигнете до местото на одржување. 

За време на резервирањето на вашиот билет, мора да изберете од билетот од 6.30 часот или од 9 часот. 

Кога ќе го резервирате билетот од 6.30 часот, вечерата ви започнува во 7 часот, а ја гледате претставата на Фламенко од 8 часот. 

Ако се одлучите за билет за шоуто Jardines de Zoraya Flamenco од 9 часот, вашата вечера се служи во 9.45:10.30, а шоуто започнува во XNUMX:XNUMX часот. 

Фламенко плус цена на билетот за вечера

Билет за возрасни (17+ години): 54 евра
Младински билет (од 8 до 16 години): 35 евра
Детски билет (до 7 години): 10 евра


Вратете се на почетокот


Можете да го посетите овој ресторан во Гранада за ручек или вечера, со или без билети за фламенко шоу. 

Jardines de Zoraya нуди медитеранска кујна направена со локални производи.

Достапни се и широк спектар на други кујни, вклучувајќи локални јадења од Гранада и Шпанија.

И невегетаријанците и вегетаријанците имаат многу опции.

Погледнете го видеото за да разберете што да очекувате во однос на храната: 

Проверете ги менијата на Жардинес де Зораја (учтивост: Форк)

A la carte мени | Мени на готвач | Менито на Zoraya Garden | Мени за пијалоци

Целиот внатрешен простор на Jardines de Zoraya е непушачи. Сепак, на посетителите им е дозволено да пушат на надворешната тераса.


Вратете се на почетокот


Жардинес де Зораја на Tripadvisor

Оценки за ресторани Jardines de Zoraya

Жардинес де Зораја е добитник на „Сертификат за извонредност“ на Вчерашниот службениот времето континуирано во последните четири години.

Со 4.5 од 5, тоа е високо оценет ресторан и атракција.

Покрај тоа што е познат по своите фламенко шоуа, Jardines de Zoraya се смета и за една од најдобрите Steakhouses во Гранада.

Разделување на посетителите на Жардинес де Зораја

Педесет проценти од туристите кои резервираат фламенко шоу во Жардинес де Зораја се парови.

Овој уникатен стил на шпанска музика и танц е исто така популарен кај семејствата и групите на пријатели.

Осврти Жардинес де Зораја

Избравме две критики на Tripadvisor за да ви дадеме чувство за она што посетителите го сакаа за време на нивното искуство со фламенко во Jardines de Zoraya.

1. Прекрасен амбиент, одлична услуга, неверојатно шоу

Храната беше многу добра, вкусна и свежа. Услугата беше одлична. Сите вработени бевме многу внимателни и нашиот келнер беше брилијантен. Да се ​​чувствуваме како дома, да препорачаме одлични јадења кога ќе побараме, исклучително добра услуга.

Самата претстава на Фламенко беше одлична. Просторијата за претставата е многу интимна и помага да се одрази страста и емоциите на фламенко изведувачите. - Нилсби, Обединето Кралство

2. Фантастична ноќ

Храната беше одлична, шоуто на Фламенко беше хипнотизирачко, не можам да тврдам дека знам многу за оваа форма на уметност, но се чинеше дека танчерите и дадоа сè што имаа, музичарите беа одлични, а пејачот беше толку добар што морав да купам неговото ЦД потоа (без тешко продавање!). - Бенет М, Обединето Кралство

# замокот Алхамбра
# Generalенералифе
# Палатите на Насрид

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Гранада