Почетна » Мадрид » Билети за музејот Реина Софија

Музеј Реина Софија – билети, цени, попусти, слободни часови, што да се види

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(164)

Музејот Реина Софија, познат и како Музеј национален центар на уметноста Реина Софија, е огромна колекција на модерна и современа уметност.

Музејот Прадо и Музејот Тисен-Борнемиза, исто така, го формираат Златниот триаголник на уметноста во Мадрид.

Музејот Реина Софија може да се пофали со ремек-дела на уметници како Пабло Пикасо, Џоан Миро, Салвадор Дали, Анџелес Сантос итн.

Тоа е идеално бегство и за љубителите на уметноста и за случајните посетители. 

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за музејот Реина Софија.

Што да очекувате во Reina Sofia Musem

Потопете се во хипнотизирачкиот свет на современите и модерните ремек-дела, вклучувајќи ја иконската „Герника“ на Пикасо, најпознатата антивоена слика во светот.

Експертските водичи ќе ги откријат наративите зад секое четкање, водејќи ве низ динамичните експонати на шпанските маестро како Дали и Миро.

Истражете ја најсовремената зграда Нувел и вклучете се во привремените изложби кои постојано се развиваат.

Дознајте за уметничките движења од 20 век, како што се надреализмот и кубизмот.

Традиционалните начини на сликање се рамо до рамо со фотографијата, филмот, звукот и танцот со системи за осветлување, мултимедијални инсталации и интерактивни прикази кои го подобруваат целокупното искуство на посетителите.

Прошетајте во елегантниот стар музејски комплекс и новата зграда со своите неверојатни геометриски обрасци.

Музејот на Реина Софија Цената на билетот
Мадрид: Разглед на музејот Реина Софија со водич €35
Мадрид: Влезен билет во музејот Реина Софија €12
Мадрид: Обиколка со водич на музеите на Прадо и Реина Софија €65

Каде да резервирате билети

Билети за музејот Реина Софија се достапни онлајн и на местото на одржување.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Бидејќи музејот Реина Софија продава ограничен број билети, тие може да се распродадат за време на шпицот.

Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Оди на страница за резервации на музејот Реина Софија, изберете го бројот на билети, претпочитаниот датум и јазик и купете ги билетите.

Откако ќе купите билети, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта.

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

Покажете го е-билетот на вашиот паметен телефон на влезот и влезете.

Носете важечка лична карта.

Цени на билети во музејот Реина Софија

Билети за музејот Реина Софија чини 12 евра за сите посетители помеѓу 18 и 65 години.

Посетителите под 18 години, студенти со валидна лична карта и постари лица над 65 години можат да влезат бесплатно.

Список на кандидати кои ги исполнуваат условите за бесплатни билети може да се најдат на веб-страницата на музејот.

Ве молиме поднесете валидни документи достапни за секој случај.

Билетите за Разглед на музејот Реина Софија со водич чини 35 евра за посетители над 12 години.

Деца меѓу три и 11 години плаќаат попуст од 31 € за нивниот влез.

Доенчињата под три години можат да влезат бесплатно.

Приватните билети за турнеја чинат 64 евра за секого, без оглед на возраста.


Вратете се на почетокот


Билети за Реина Софија

Повеќе од четири милиони луѓе годишно го посетуваат музејот „Реина Софија“ во Мадрид, што значи повеќе од десет илјади дневни посетители.

Музејот на Реина Софија прескокнете ги билетите на линијата
Музејот Реина Софија е еден од најпосетуваните музеи во градот, а за време на шпицот може да има долги редици на шалтерите за билети. Слика: Tourscanner.com

Билетите на Музејот што ги препорачавме подолу важат цел ден - можете да излезете и повторно да се вратите во Музејот.

Постојат два вида искуства во музејот во Софија што можете да ги резервирате.

Билет за прескокнување на линијата Реина Софија

Билет за музеј на Реина Софија

Овој билет за прескокнување ви помага да ги истражите и постојаните и привремените збирки во Centro de Arte Reina Sofia, најзначајната европска колекција на современа уметност.

Важи цел ден – од 10 до 8 часот. 

Можете да го откажете билетот 24 часа однапред за целосно враќање на парите.

Можете да купите аудио водич за дополнителни 4.5 евра.

Цена на билетот

Билет за возрасни (од 18 до 65 години): 12 евра
Детски билет (до 18 години): слободен
Билет за постари (66+ години): Бесплатен

Разглед на музејот Реина Софија со водич

Оваа тура со водич е ограничена на неколку учесници и започнува во 12.45 часот.

Локален експерт за уметност ве води на 75-минутна обиколка на ремек-делата на Пикасо, Салвадор Дали, Џоан Миро итн.

По турата со водич, можете да се дружите и истражувате онолку долго колку што сакате.

На страницата за резервирање билети, изберете „Стандардна групна турнеја“.

Цена на билетот

Билет за возрасни (12+ години): €35
Детски билет (од 3 до 11 години): €31
Билет за доенчиња (до 2 години): Слободен влез

Ако сакате да започнете во 10 часот и претпочитате нешто подолго, погледнете го ова 90-минутна обиколка на музејот Софија.

Приватен водич

Ако сакате ексклузивен уметнички експерт да ве води и претпочитате целосна контрола над вашата турнеја, мора да се одлучите за приватна обиколка на музејот Реина Софија.

Кога резервирате приватна турнеја, можете да го изберете времето на турнејата. 

Приватен водич на музејот Реина Софија
Слика: Thenationalnews.com

Може да ја откажете оваа турнеја до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

На страницата за резервација на билети, изберете „Приватна турнеја“.

Билет Цена: 64 €

Забелешка: Ова е трошокот ако се изберат најмалку три билети. Цените паѓаат со секој дополнителен билет.

Музеј Прадо + музеј Реина Софија

Растојание помеѓу атракции: 700 метри (0.43 милји)

Време: 10 минути пеш

Доколку сте љубители на уметноста, оваа комбинирана тура е кражба бидејќи за само 65 евра добивате обиколка со водич низ два од најубавите уметнички музеи во Европа.

Четиричасовната тура започнува во 9.45 часот од Статуата на Веласкез пред музејот Прадо, каде што ќе се сретнете со вашиот водич.

Откако стручниот уметнички водич ќе ве однесе низ музејот Прадо, тие ве носат низ музејот Реина Софија.

Цена на турата

Билет за возрасни (12+ години): €65
Детски билет (од 3 до 11 години): €58
Билет за доенчиња (до 2 години): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Картичка Paseo del Arte

Мадрид е познат и како рај на љубителите на уметноста поради бројните уметнички музеи во градот.

Националниот музеј Тисен-Борнемиса, музејот Прадо и музејот Реина Софија го формираат „Златниот триаголник на уметноста“.

Ако сте во Мадрид повеќе од три дена, препорачуваме да ги пробате сите три музеи.

Тие се еден до друг - во рок од 20 минути од пешачење.

Карта на „Златниот триаголник на уметноста“ во Мадрид

Пропусницата Paseo del Arte е еден билет за влез во сите три музеи и важи една година од датумот избран при купувањето.

Со оваа пропусница заштедувате 20% на влезните билети и ги прескокнувате линиите исто така!

Тоа чини околу 35 евра по лице. 


Вратете се на почетокот


Каде е музејот Реина Софија

Музејот Реина Софија во Мадрид е распослан на четири згради.

Зградата Сабатини и зградата Нувел го формираат главното место на одржување.

Тие се еден до друг, но имаат различна адреса:

Зграда Сабатини
52 Санта Изабел улица
28012, Мадрид

Нувел зграда
Улица Ронда де Аточа
28012, Мадрид

Главниот влез е во зградата Сабатини на улицата Санта Изабел бр. 52, Мадрид. Најдете насоки

Паласио де Веласкез кристален дворец се другите градби кои го комплетираат музејот Реина Софија.

Овие згради се во Парк дел Ретиро, еден од најголемите паркови во Мадрид.

Овој дел од музејот на уметност е на 15 минути пешачење од главните згради - Сабатини и Нувел.

Како да стигнете до музејот Реина Софија

Музејот е добро поврзан со сите форми на јавен превоз.

адреса: C. de Sta. Изабел, 52, 28012 Мадрид, Шпанија. Добијте упатства.

Со метро

Метро станица Estación del Arte (Услуги: 1) е најблиску до Museo del Reina Sofia.

Естасион дел Арте е на 250 метри (800 стапки) од музејот на уметност, а растојанието можете да го пешачите за три минути. 

Станица Estacion del Arte до музејот Reina Sofia

Метро станица Лавапиес (Услуги: 3) е на 500 метри (една третина од милја) од Реина Софија Мадрид, а растојанието можете да го пешачите за шест минути. 

Метро станица Лавапиес до музејот Реина Софија

За билети за метро, ​​проверете Веб-страницата на Мадридското метро.

Со воз

Ако стигнете до Музејот надвор од градот Мадрид, можете да одите со воз до Станица Аточа-РЕНФЕ, исто така познат како Estación de Madrid Atocha.

Станицата Аточа е 850 метри (половина милја) од Музејот, а растојанието можете да го пешачите за околу 12 минути. 

За тајмингот и билетите, проверете го Ренфе, компанијата која управува со возови во Шпанија. 

Со автобус

Автобуска постојка Реина Софија (Автобус бр.: 34, C2, C03, N12, N15, N17, NC2) е на три минути од музејот.

Пза. Имперадорот Карлос V – Аточа (Автобус бр.: N401, N402) е на 2 минути пешачење од атракцијата.

Автобуска постојка Аточа (Автобус бр.: 3, 41, 119) е на 5 минути од атракцијата.

Во работните денови, автобусите во Мадрид сообраќаат од 6 часот наутро до 11.30 часот со фреквенција од 4 до 15 минути.

Мадридските автобуси тргнуваат во 7 часот и застануваат во 11 часот за време на викендите и државните празници.

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете.

Паркинг во Софискиот музеј Мадрид

Софискиот музеј нема сопствен паркинг. 

Како и да е, можете да го паркирате вашиот автомобил на било кое место Плаза Хуан Гојтисоло или Железничката станица Аточа.

Плаза Хуан Гојтисоло е веднаш спроти музејот во Софија, додека станицата Аточа е 12 12 минути пешачење далеку. 


Вратете се на почетокот


Тајмингот на музејот Реина Софија

Од среда до сабота и понеделник, главните згради на Софискиот музеј (Сабатини и Нувел) се отвораат во 10 часот и се затвораат во 9 часот. 

Во недела, музејот на уметноста се отвора во 10 часот и се затвора во 2 часот по полноќ. 

Во вторник главните места остануваат затворени. 

Канцелариите за билети се затвораат 30 минути пред времето на затворање.

Време на Паласио де Веласкез и Паласио де Кристал

Главните места на музејот Реина Софија и зградите во Парке дел Ретиро имаат различни часови на работа. 

Од април до септември (врвната туристичка сезона), Паласио де Веласкез и Паласио де Кристал се отворени во 10 часот и затвораат во 10 часот. 

Во текот на месеците март и октомври, овој дел од музејот во Софија е отворен од 10 до 7 часот. 

За време на слабата сезона од ноември до февруари, двете згради во Парке дел Ретиро се отвораат во 10 часот, но се затвораат во 6 часот. 

Паласио де Веласкез и Паласио де Кристал остануваат отворени во текот на целата недела.

Паласио де Кристал е затворен во врнежливи денови.

Кога е затворен Софискиот музеј Мадрид?

Сите четири згради на Reina Sofia во Мадрид остануваат затворени на 1 и 6 јануари и 1 мај.

Главните места се затворени на 15 мај, 9 ноември и 24, 25 и 31 декември, но Паласио де Кристал и Паласио де Веласкез остануваат отворени. 


Вратете се на почетокот


Слободни часови во музејот Реина Софија

Влезот е бесплатен за сите во одредени периоди од денот.

Од понеделник до сабота е од 7 до 9 часот.

Во недела е од 12.30 до 2.30 часот.

Бесплатни билети се издаваат на шалтерите на музејот Реина Софија.

Бесплатните билети се недостапни на интернет, така што не можете да ги резервирате претходно. Можете да ги земете само на денот на вашата посета. 

Паласио де Веласкез и Паласио де Кристал во Парке дел Ретиро се бесплатни во текот на целата недела. 


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на музејот Реина Софија

За да ја победат толпата, повеќето посетители пристигнуваат во 10 часот - веднаш штом се отвори музејот на уметноста - и го преполнуваат. 

Најдобро време за посета на музејот Реина Софија се работните денови од 3 до 5 часот. 

Ако не можете да стигнете после ручекот, следното најдобро време е да бидете на влезот во музејот помеѓу 11 и 12 часот. 

Гужва во Герника на Пабло Пикасо
Герника на Пабло Пикасо добива максимална гужва. За музејот Реина Софија е исто како што е Мона Лиза за музејот Лувр. Слика: Museoreinasofia.es

Кога ќе пристигнете еден час подоцна, толпата веќе ги видела ремек-делата и се распрснала на различни делови од музејот. 

Во лоши временски денови, музејот Софија во Мадрид добива огромен скок на посетители бидејќи е атракција во затворен простор.

Кое време и да одлучите да го посетите, подобро е да ги купите вашите билети однапред за да избегнете чекање во редици. 


Вратете се на почетокот


Колку време трае музејот Реина Софија?

На посетителите им требаат најмалку два часа за да истражат што нуди музејот Реина Софија.

Познато е дека туристите кои се фокусираат само на изложените ремек-дела ја завршуваат својата турнеја за еден час. 

Обиколки со водич од експерти за уметност се достапни и за 60 минути и за 90 минути. 

Линија за билети во музејот Реина Софија
Избегнувајте ги долгите редови на шалтерот за билети за подобро искуство во музејот Реина Софија. Слика: Museoreinasofia.es

Вратете се на почетокот


Што да се види во музејот Реина Софија

Постојаната колекција во музејот Реина Софија е поделена на три дела - колекција 1, колекција 2 и колекција 3. 

Можете да го преземете ова Водич за музејот Реина Софија или продолжете со читање за подобро да ги разберете експонатите.

Ги разложуваме овие колекции и ги споделуваме најважните моменти од музејот Реина Софија подолу -

Колекција 1: Ирупцијата на 20 век: утопии и конфликти

Колекцијата 1 во музејот во Софија се состои од сите уметнички дела на музејот помеѓу 1900 и 1945 година.

Изложена е на 2-ри кат во зградата Сабатини. 

Колекција 1 во музејот Реина Софија

Оваа колекција вклучува дела од уметници како Пабло Пикасо, Џоан Миро, Салвадор Дали, Анхелес Сантос, Маруја Мало, Френсис Пикабија итн.

Она што мора да се види се: 

 • Пабло Пикасо, Герника, 1937 година
 • Џоан Миро, Портрет II (Ретрато II), 1938 година
 • Салвадор Дали, Visage du Grand Masturbateur (Rostro del Gran Masturbador), 1929 година
 • Анхелес Сантос, Тертулија, 1929 година
 • Маруја Мало, Ла вербена, 1927 година
 • Френсис Пикабија, Тотализатор (Тотализадор), 1922 година (околу)

Колекција 2: Војната заврши? Уметност во поделен свет

Колекцијата 2 во музејот во Софија се состои од сите уметнички дела на музејот помеѓу 1945 и 1968 година.

Изложен е на 4-ти кат во зградата Сабатини. 

Колекција 2 во музејот Реина Софија

Оваа колекција вклучува дела од уметници како Хозе Вал дел Омар, Мира Шендел, Френсис Бејкон, Анџела Гарсија Кодонер, Констант, Роберт Мадервел, Едуардо Аројо итн. 

Она што мора да се види се: 

 • Хозе Вал дел Омар, Aguaespejo granadino, 1953-1955
 • Мира Шендел, Наслов на гревот, 1965 година
 • Френсис Бејкон, Лежечка фигура (Figura tumbada), 1966 година
 • Анџела Гарсија Кодонер, Дивертименто, 1973 година
 • Констант, Mécanique Nébulose (Nebulosa mecánica), 1958 г.
 • Роберт Мадервел, тотемска фигура (Figura totémica), 1958 година
 • Едуардо Аројо, España te miró, 1967 година

Колекција 3: Од револт до постмодерност

Колекцијата 3 во музејот во Софија се состои од уметност создадена помеѓу 1962 и 1982 година и е изложена на приземјето на зградата Нувел.

Оваа колекција вклучува дела од уметници како Мари Чорда, Ден Флавин, 

Антони Тапиес, Хуан Геновес, Лучијано Фабро, Ричард Сера итн. 

Она што мора да се види се:

 • Мари Чорда, Ла гран вагина, 1966 година
 • Ден Флавин, Номиналната тројка (на Вилијам од Окам) (El tres nominal [пара Гилермо де Окам]), 1963 година
 • Антони Тапиес, Gran Maró i Fusta (Gran marrón y madera), 1975
 • Хуан Геновес, Ел абразо, 1976 година
 • Лучијано Фабро, Ветро ди Мурано и сета Индијана (Пиеде ди ветро) 1968-1972
 • Колита, С/Т (портада дел либро „Антифемина“), 1976 г.
 • Equipo Crónica, Espectador de espectadores, 1972 година
 • Ајвон Рајнер, Трио А, 1978 година

Вратете се на почетокот


Ресторани во Реина Софија Мадрид

Reina Sofia има два ресторани во своите простории – Nuvel Cafe во зградата Nouvel и Arzábal Cafe во зградата Sabatini.

Кафе Нубел

Nubel Cafe е тивок и пријатен простор создаден да го комплетира музејското искуство на љубителите на уметноста. 

Нуди појадок, ручек, закуски, предјадења, коктели и возбудливо ноќно мени.

Кафулето има и прекрасна тераса отворена цела година.

Среда и четврток: Од 12 до 12 часот наутро
петок и сабота: Од 12 до 2 часот наутро
Недела: 11 сум до 12 сум
Понеделник и вторник: Затворено

Кафе Арзабал

Ресторанот Арзабал е и традиционален и модерен во својот амбиент во исто време.

Тие се познати по нивните крокети, кантабриски аншоа, тавче со јајца од тартуфи и десерт.

Од понеделник до четврток: 10.30 сум до 1.30 сум
петок и сабота: 10.30 сум до 2.30 сум 
Недела: 10.30 сум да 5.30 часот

Популарни атракции во Мадрид

Кралската палата на Мадрид Турнеја на Бернабеу
Музеј Прадо Музеј на Реина Софија
Музејот Тисен Манастирот Ел Ескоријал
Ла Куева де Лола Таблао Торес Бермехас
Таблао Лас Карбонерас Емоционите во живо фламенко
Стадион Метрополитано Палатата Лирија
Мадридска мува ИКОНО Мадрид
Кафе Ziryab Таблао Лас Таблас
Културен центар Кралска академија за ликовни уметности
Fundación MAPFRE Мадрид Музеј на илузии
Ворнер Парк Мадрид Опера и Зарзуела шоу
Природен парк Фаунија Puy du Fou España
Кралската палата Аранхуез Кралската палата Ла Грања де Сан Илдефонсо
Сладок вселенски музеј Аквариум Атлантис Мадрид
Технички музеј на Веласкез Алказар од Сеговија
Манастирот Лас Дескалзас Реалес Ринг и музеј Лас Вентас
Зоолошката градина Аквариум Мадрид Музеј на восок во Мадрид

Извори

# Museoreinasofia.es
# Wikipedia.org
# Esmadrid.com
# Tripadvisor.com

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

# Кралската палата на Мадрид
# Турнеја на Бернабеу
# Музеј Прадо
# Музејот Тисен

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Мадрид

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар