Почетна » Мадрид » Кралската палата на Мадрид

Кралската палата Мадрид – билети, цени, попусти, промена на стража

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Мадрид

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(167)

Кралската палата Мадрид е најпопуларната туристичка атракција во Мадрид. 

Изграден пред речиси 300 години, палатата има 3,418 соби и се простира на 135,000 квадратни метри (1,450,000 квадратни стапки).

Речиси 2 милиони туристи секоја година ја истражуваат официјалната резиденција на шпанското кралско семејство. 

Во оваа статија, објаснуваме сè што треба да знаете пред да купите билети за палатата Мадрид.

Содржина

Како да стигнете до Мадридската палата

адреса: Паласио Реал де Мадрид, Кале де Баилен, 28071 Мадрид, Шпанија. Најдете насоки

Кралската палата во Мадрид се наоѓа на Calle de Bailén (улица Баилен) во западниот дел на центарот на Мадрид.

Со метро

Метрото е најдобриот начин да стигнете до Мадридската палата.

Може да стигнете до Станица на метрото опера, опслужувани од Линија 2, 5 и Р.

Од станицата, Кралската палата е на само пет минути пешачење. 

Метро станица опера до Кралската палата во Мадрид

Плаза де Еспања станицата, која ја опслужува линијата 3 и 10, е вашата друга опција.

Станица Плаза де Еспана до Мадридската палата

Оддалечен е 1 км (половина милја) од Кралската палата и обично се потребни 12 до 15 минути пешачење.

Со автобус

Мадрид има широка автобуска услуга.

Во работните денови, автобусите сообраќаат од 6 часот наутро до 11.30 часот со фреквенција од 4 до 15 минути (фреквенцијата зависи од линијата и времето на денот). 

За време на викендите и државните празници, автобусите тргнуваат во 7 часот наутро, а удираат во бараката во 11 часот. 

Ако автобусот е вашиот префериран начин на транспорт, вашите опции се 3, 25, 39, 46, 62, 75, 138, 148, C1, C2, N16, N18, N19, N20. Карта на автобуски линии во Мадрид

Паркинг во близина на Палас

Во Палатата нема паркинг, но во близина ќе најдете многу платени опции за паркирање. 

Обезбедивме одење од Кралската палата. 


Вратете се на почетокот


Часови на Кралската палата Мадрид

Од понеделник до сабота, Мадридската кралска палата се отвора во 10 часот и се затвора во 7 часот во текот на летните месеци од април до септември.

Во недела останува отворен до 4 часот. 

Во текот на зимските месеци од октомври до март, Мадридската палата се отвора во 10 часот и се затвора во 6 часот секој ден. 

Шалтерите за билети се затвораат еден час пред затворањето на Палатата. 

Последното влегување во палатата е исто така еден час пред затворањето. 

Тајмингот на градината

Градините Кампо дел Моро се отворени секој ден од 10 до 8 часот, а градините Сабатини се отворени од 9 до 9 часот во текот на целата недела.

Повремено градините се затворени за специјални настани.

Промена на тајмингот на гардата

Промената на стражата се случува секоја среда и сабота, од 11 до 2 часот. 

Од 17 јуни до 15 септември се случуваат од 10 до XNUMX часот. 

Свечената промена на гардата се случува секоја прва среда во месецот од 11 до 2 часот. 

Освен во јануари, август и септември кога е откажан. 

Забелешка: Во текот на летото, церемониите за промена на гардата може да се откажат поради топлина. 


Вратете се на почетокот


Дали вреди Мадридската кралска палата?

Кралската палата е број 1 атракција на градот и е апсолутно задолжително да ја посетите за време на вашиот одмор во Мадрид. 

Атракцијата нуди уметнички, архитектонски, украсни и културни увиди во историјата на Шпанија. 

Можеби не е местото каде што живеат шпанските кралски семејства, но најголемата европска палата постои речиси три века, што го прави вреди да се посети.

На шпански, Кралската палата во Мадрид е позната како Реал Паласио де Мадрид. Има и многу други имиња: Национална палата Мадрид, Голема палата Мадрид, Мадридска палата и Реал Палас Мадрид.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Мадридската палата?

За да ја истражите Кралската палата во Мадрид, потребни ви се најмалку два и пол часа – 90 минути за да ја видите главната палата, 30 минути за оружјата и уште половина час за градините. 

Ако планирате да одите во среда или сабота за да ја видите церемонијата за промена на гардата, потребен ви е уште еден час. 

Повеќето тури се или 90 минути или два часа.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Мадридската палата

Ако сакате да ја видите промената на гардата, најдобро време за посета на Кралската палата во Мадрид е 10.30 часот во среда или сабота. 

Добивате половина час да се смирите и да најдете поволна позиција за да ја видите промената на гардата, почнувајќи од 11 часот. 

Церемонијата се случува во дворецот на Кралската палата наречена плоштад Армерија, чиј влез е преку портата Сантијаго (улица Баилен). 

Бидејќи има гужва, посетителите обично се редат на портата додека не се отвори во 11 часот. 

Ако не сакате да ја видите промената на гардата, најдобро е да ја посетите веднаш штом Палатата ќе се отвори во кој било ден, освен среда и сабота.


Вратете се на почетокот


Кралската палата Мадрид слободен влез

Ако сте на буџетски одмор во Мадрид, можете да заштедите пари со посета на Кралската палата кога влезот е бесплатен.

Од понеделник до четврток од 4 до 6 часот (октомври до март) и 6:8 до XNUMX:XNUMX часот (април до септември) влезот е бесплатен за граѓаните на ЕУ, жителите и имателите на работни дозволи во ЕУ и граѓаните на Латинска Америка со доказ за националност. или дозвола за престој или работа.

Деца под пет години можат да влезат бесплатно во текот на целата година. 

Доколку се квалификувате за некој од долунаведените услови, можете да влезете без билет во текот на целата година.

  • Наставници кои поседуваат акредитиви за наставници
  • Поединци со инвалидитет, со сертификати за попреченост
  • Невработени лица со картичка за барање работа

Влезот во Мадридската палата е исто така бесплатен во следните денови:

18 мај: Меѓународен ден на музејот

12 Октомври: Шпански национален празник


Вратете се на почетокот


Билети за Кралската палата Мадрид

Постојат многу видови билети за Кралската палата Мадрид, а вашето искуство во атракцијата зависи од типот на влез што ќе го изберете.

Во овој дел, објаснуваме сè за билетите на Кралската палата.

Цена на билетите во Мадридската палата

Влезот во Мадридската палата зависи од искуството што го претпочитате. 

Од 16 евра за возрасен и 8 евра за дете, на само-водена обиколка на Мадридската палата е најевтиниот билет.

на најевтиниот водич на кралската палата чини само 25 евра по лице. 

на најдобра обиколка на Мадридската палата има цена од 34 евра за посетители над седум години и 27 евра за деца од три до шест години. 

Оваа релативно повисока цена е затоа што ова е мала групна турнеја.

Билетите се темпирани

Кога ги резервирате вашите билети во Мадридската палата, мора да изберете временска локација. 

Слотовите започнуваат од 10 часот (кога се отвора Палатата) и се достапни на секои 15 минути. 

Мора да бидете во редот најмалку 15 минути пред времето наведено на вашиот билет. 

Подобро е да се купат билети преку Интернет

Кога ќе ја посетите Кралската палата во Мадрид, мора да застанете во два реда - на шалтерот за да ги купите билетите и безбедносната проверка. 

Ако ги купите вашите билети за Мадридската палата онлајн, многу однапред, можете да ги прескокнете долгите редови на шалтерот за билети и брзо да поминете низ обезбедувањето.

Во зависност од времето на денот и сезоната, ова ви заштедува од 15 до 30 минути време на чекање. 

Нема потреба да земате отпечатоци

Билетите препорачани подолу се билети за паметни телефони и веднаш штом ќе ги купите, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта.

Нема потреба да се печати - на денот на вашата посета, покажете го билетот во вашата е-пошта, на вашиот паметен телефон и влезете.

Skip The Line билети

Мадридската палата Skip The Line билетите се најевтиниот билет за влез во Кралската палата.

Тоа ве натера да пристапите до сите делови на палатата освен Кралската кујна. 

Иако децата до 4 години влегуваат бесплатно, мора да купите детски билет.

Цена на билетот

Билет за возрасни (од 17 до 64 години): 16 евра
Младински билет (од 5 до 16 години): 8 евра
Билет за сениори (65+ години): 8 евра
Студентски билет (помалку од 25 години): 8 евра
Детски билет (до 4 години): Слободен влез

Разглед на Мадридската палата со водич

Со локален експерт кој ве води, не губите време или пропуштате важни аспекти на атракцијата.  

Експертските водичи споделуваат длабинско знаење, возбудливи приказни, анегдоти итн. правејќи ја турата уште понезаборавна.

Со 4.9 од 5, ова е највисоко оценетата турнеја со водич низ Мадридската кралска палата.

2-часовната турнеја започнува во 9 часот, со 400 метри пешачење од Плаза де Изабел II до Палатата.

Сите добиваат слушалки за време на оваа турнеја за подобро да го слушнат водичот.

Може да откажете најмногу 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Цена на турата

Билет за возрасни (7+ години): 34 евра
Детски билет (од 3 до 6 години): 27 евра
Билет за доенчиња (до 2 години): Слободен влез

Ако сакате нешто поевтино, проверете го стандардна група, 90-минутна обиколка на Мадридската палата со водич. Чини само 25 евра по лице.

Тура со водич + дегустација на предјадења

Оваа двочасовна турнеја со водич низ Мадридската палата завршува со дегустација на Тапас во еден од најпрекрасните барови во близина.

Шпанија е меѓународно позната по својата гастрономија, а предјадењата се составен дел од шпанската кујна. 

Откажете 24 часа однапред за целосно враќање на средствата. 

(На страницата за резервација на билети изберете: Прескокнете ја линијата со водич со дегустација на предјадења)

Цена на турата

Билет за возрасни (7+ години): 45 евра
Детски билет (од 3 до 6 години): 36 евра
Билет за доенчиња (до 2 години): Слободен влез

Рано утро со водич

Ако сте ранобудник или претпочитате да ја избегнувате гужвата, ова е совршената турнеја за вас.

И покрај тоа што Палатата се отвора во 10 часот, овој ексклузивен билет ве носи во 8.30 часот, многу пред да дојде толпата. 

Така, имате 90-минутно стартување пред останатите посетители и истражувајте ја палатата во мир. 

Можете да ја откажете оваа турнеја 24 часа однапред за целосно враќање на средствата. 

(На страницата за резервација на билети изберете: Стандардна група – утринска турнеја)

Цена на турата

Билет за возрасни (12+ години): 29 евра
Детски билет (од 3 до 11 години): 26 евра
Билет за доенчиња (до 2 години): Слободен влез

Приватен водич на палатата Мадрид

Ако претпочитате приватен водич кој ќе ве однесе низ Мадридската палата, не гледајте подалеку од оваа 2-часовна турнеја со водич што започнува напладне. 

Цена на турата: 190 евра за до 2 лица

На страницата за резервација на билети изберете: „Приватна тура со водич за прескокнување на линијата“


Вратете се на почетокот


Комбинирани тури во Мадридската палата

Бидејќи е најпопуларната атракција во градот, многу комбинирани тури вклучуваат влез во Кралската Мадридска палата.

Овие комбинирани тури се популарни кај туристите поради две причини:

  1. Билетите за комбинирана турнеја завршуваат до 20% поевтини од билетите купени поединечно
  2. Бидејќи посетителите можат да ја истражуваат Кралската палата за 2 до 3 часа, тие сакаат уште една атракција или активност за тој ден

Еве три од нашите омилени комбо тури, кои исто така вклучуваат влез во палатата.

Кралската палата Мадрид + паркот Ретиро

Оваа петчасовна тура започнува во 9 часот со посета на Мадридската палата со водич.

По обиколката на Кралската палата, шетате низ историскиот центар на градот до паркот Ретиро, каде што ќе направите пешачка обиколка по лиснатите патеки. 

Можете да ја надградите оваа турнеја и да вклучите дегустација на Тапас во еден од најпрекрасните барови во градот. 

Цена на турата

Билет за возрасни (7+ години): 36 евра
Детски билет (од 3 до 6 години): 29 евра
Билет за доенчиња (до 2 години): Слободен влез

Разглед на градот Мадрид + Мадридска палата

Оваа турнеја започнува во 9 часот со 4-часовна обиколка со тренер низ улиците на Мадрид. 

Некои од главните точки на патувањата со автобуси се елегантните плоштади Ориенте и Еспања, паркот Ретиро, Парке дел Оесте, мостовите преку Манзанарес итн.

Застанувањето во кафулето Хард Рок на Плаза де Колон за бесплатен безалкохолен пијалок го означува крајот на турнејата на градот.

Потоа се упатувате кон Кралската палата во Мадрид.

Цена на турата

Билет за возрасни (од 16 до 64 години): 45 евра
Билет за сениори (65+ години): 41 евра
Детски билет (од 6 до 15 години): 34 евра
Билет за доенчиња (до 5 години): Слободен влез

Следете ја врската за а слична комбо турнеја.

Посета со водич на палатата Мадрид + музеј Прадо

Оваа турнеја започнува во 9.45 со посета на музејот Прадо, познат и како Шпански национален уметнички музеј.

Ќе го следите со турнеја со водич низ една од најнезаборавните кралски резиденции во Европа - Кралската палата во Мадрид.

Цена на турата

Билет за возрасни (12+ години): 59 евра
Детски билет (од 3 до 11 години): 53 евра
Билет за доенчиња (до 2 години): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Што има внатре во Мадридската кралска палата?

Праведно е да се сака да се знае што има внатре во Мадридската палата пред да се планира посета.

Видеото подолу може да ви даде чувство за тоа што да очекувате во Кралската палата.

Што да се види во Кралската палата во Мадрид

Подолу ги наведуваме изложбите што мора да ги видите во Мадридската палата за време на вашата посета.

1. Соба на тронот

Соба на престолот во Кралската палата во Мадрид
Слика: Patrimonionacional.es

Собата на престолот во Мадридската палата се нарекува и Besamanos del Cuarto del Rey, de Reinos или de Embajadores. 

Декоративниот ансамбл на собата е зачуван додека кралот Карлос III завршил во 1772 година.

Не заборавајте да погледнете на таванската фреска на Тиеполо Апотеоза на шпанската монархија.

2. Кралска оружарница на Мадрид

Кралската оружарница на Мадрид
Слика: Patrimonionacional.es

Кралската оружарница на Мадрид е позната и како Real Armería de Madrid и се состои од лични раце на шпанските кралеви, воено оружје, оклопи итн.

Заедно со Империјалното вооружување на Виена, Кралскиот оружар Мадрид се смета за еден од најдобрите во светот.

3. Колони сала

Сала на колони во Мадридската палата
Слика: Patrimonionacional.es

Колонската сала на Кралската палата во Мадрид била на второ место по собата на престолот, по важност. 

Кралското семејство го користело како сала за бал. Функции и важни церемонии на граѓанскиот суд се одржаа и во Колумната сала.

4. Главно скалило

Главните скалила на Мадридската кралска палата
Слика: Patrimonionacional.es

Ова се скалите од каде влегувате и излегувате, па не можете да ги пропуштите.

Составен е од едно парче мермер Сан Агустин и нуди голем влез. Можеби затоа има друго име - Гранд Скалила.

Сабатини ги изградил Големите скалила во 1789 година, а како почит кон него, градините зад палатата се наречени „Сабатини градини“.

5. Гаспарини салон

Салон Гаспарини во Кралската палата во Мадрид
Слика: Patrimonionacional.es

Gasparini Lounge служеше како приемна соба и соблекувална на кралот Чарлс III, кој започнал да престојува во Мадридската палата од 1764 година.

Затоа оваа соба е наречена и Кралската комора. 

Салонот Гаспарини е именуван по дизајнерот одговорен за внатрешната декорација.

6. Кралска кујна

Кралската кујна во Палатата во Мадрид е можеби една од најелегантните преживеани историски кујни меѓу европските кралски резиденции.

Кујната зафаќа голема површина на подрумот на првиот кат на Палатата.

Забелешка: Само некои од билетите за кралската палата Мадрид ве внесуваат во кујната. Ако сакате да ја проверите Кралската кујна, ви препорачуваме оваа тура со водич, кој чини само 25 евра по лице.

7. Гала трпезарија

Гала трпезарија на Мадридската палата
Слика: Patrimonionacional.es

Кралот Алфонсо XII му наредил на архитектот Ј. Сегундо де Лема да ги комбинира трите одаи на кралицата Марија Амалија во гала трпезарија.

Тогаш, оваа голема сала се користеше за ора и гала оброци, а денес се навикнува на државни вечери. 

8. Кралска капела

Кралската капела, Мадридската кралска палата
Слика: Patrimonionacional.es

Идејата да се изгради кралска капела била објавена во 1742 година, а архитектот Џовани Батиста Сакети комбинирал неколку мали простории за да ја заврши до 1748 година. 

Во античките денови, целиот суд имал свое место во капелата. 

На јавноста и беше дозволено да го окупира само делот најблиску до 

влез или предкапел.    

9. Сала на Халбердиери

Сала на Халбердиер во Националната палата Мадрид
Слика: Викимедија

Архитектот Сакети ја замислил оваа соба како сала за танци и забави, Кинг, но Карлос III им ја доделил на чуварите.

Ќе најдете таписерии од осумнаесеттиот век на ѕидовите и прекрасната фреска од Џамбатиста Тиеполо која ја прикажува класичната сцена на Апотеоза на Енеја го краси таванот.

10. Кралска аптека

Кралска аптека во Реал Палас Мадрид
Слика: Metatrip.com

За време на кралот Фелипе II, Кралската аптека била дел од кралското домаќинство. 

Во аптеката ќе најдете редови фиоки со име и слика на билката што ја содржи и прекрасни тегли со билки и лекови. 

Фабриката Ла Грања ги изработила повеќето керамички тегли кои се наоѓаат во аптеката.

Ќе најдете и огромна, но пренослива аптека, која требаше да го следи кралот каде и да го посети. 


Вратете се на почетокот


Менување на гардата во Мадридската палата

Постојат два вида на промена на стражата во Кралската палата во Мадрид.

„Промена на гардата“ се случува во среда и сабота, а попосебното од двете – „Свеченото менување на гардата“ се случува еднаш месечно. 

Промена на стража

Тоа е поедноставна верзија на промената на стражата во Мадридската палата и се случува секоја среда и сабота.

За да го видите, мора да бидете надвор од портата на Пуерта дел Принципе, каде што четворица членови на Кралската гарда се ослободени од своите позиции.

Двајца војници на нозе и двајца војници на коњ облечени во нивните свечени црвени, бели и сини униформи маршираат во ритамот на музиката.

На секои десет минути војниците на коњи маршираат покрај предниот дел на Кралската палата.

Тајмингот

Промената на стражата се случува секоја среда и сабота, од 11 до 2 часот. Од 17 јуни до 15 септември се случуваат од 10 до XNUMX часот. 

Свечена промена на гардата

Тоа е поелаборирана верзија на промената на стражата на Кралската палата Мадрид и се случува во првата среда од секој месец, освен во јануари, август и септември.

Четиристотини војници и 100 коњи учествуваат во свечената промена на гардата, која е кореографија токму како што беше порано во времето на кралот Алфонсо XII и кралот Алфонсо XIII.

Обемна музичка единица ја поддржува свечената промена на гардата. 

Тие свират мелодии како El Almirante, Doña Francisquita и España Cañí на фифеи и тапани, дури и додека војниците што доаѓаат и кои заминуваат одат по своите вежби. 

Тајмингот

Свечената промена на гардата се случува секоја прва среда во месецот од 11 до 2 часот. Освен во јануари, август и септември кога е откажан. 

Каде се случува промената на гардата?

Церемонијата се случува во дворецот на Кралската палата наречена плоштад Армерија, чиј влез е преку портата Сантијаго (улица Баилен). 

Бидејќи има гужва, посетителите обично се редат на портата.

Колку чини?

Церемонијата на гардата е бесплатен влез за сите. Но, за да го видите остатокот од Палатата, ви треба Билети за Кралската палата Мадрид.

Колку долго трае смената на стражата?

Смената на гардата во Кралската палата во Мадрид трае речиси еден час.

Совет: За најудобен поглед, можете да дојдете рано и да ги окупирате скалите на катедралата Алмудена многу однапред.


Вратете се на почетокот


Градините на палатата Мадрид

Кралската палата во Мадрид има две градини - Jardins de Sabatini и Jardins del Campo del Moro.

Двете градини се слободни за влез и имаат посебни влезови. 

Градините на Сабатини се помали и помодерни од двете, со повеќе слоеви, уредени огради на плоштади, водни елементи и статуи. 

Има многу сенка и многу клупи за седење. 

Сабатини Гарденс се отворени од 9 до 9 часот во текот на целата недела.

Jardins del Campo del Moro е постарата од двете градини на Палатата и можете да пристапите до неа од главната порта на Paseo de la Virgen del Puerto. 

Ѕвездената атракција на оваа градина е фонтаната за вода наречена Fuente de las Conchas. 

Jardins del Campo del Moro е масивна градина со шумски области и елаборирани патеки и датира од 18 век. 

Градините Кампо дел Моро се отворени секој ден од 10 до 8 часот.

# Турнеја на Бернабеу
# Музеј Прадо
# Реина Софија-Музеј
# Музејот Тисен

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Мадрид