Почетна » Мадрид » Билети за музејот Тисен

Музеј Тисен – билети, цени, попусти, турнеја со водич, што да се види

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(184)

Музејот Тисен Борнемиса во Мадрид е една од најнеобичните приватни збирки на уметност во светот. Втор само по колекцијата на кралското семејство во Англија. 

Тоа е приватна колекција на баронот Хајнрих Тисен Борнемиса, преземена од неговиот син Ханс и снаата Кармен.

Колекцијата на музејот Тисен од над 1500 уметнички дела се состои од стари мајстори, сликари од раните 1900-ти и неодамнешни уметници. 

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за музејот Тисен.

Што да очекувате во музејот Тисен

Прекрасниот свет на музејот Тисен во Мадрид

Музејот Тисен се наоѓа гордо во Златниот триаголник на уметноста, културниот центар во Мадрид, и е лесно достапен со патувања на англиски јазик за темелно разбирање.

Восхитувајте се на неспоредливата колекција која опфаќа седум века, од ренесансни ремек-дела до врвни современи дела.

Потопете се во еволуцијата на уметничките стилови, сведок на транзициите од средновековни икони до живописни импресионистички платна.

Восхитувајте се на иконските дела од Ван Гог, Рембрант и Дега, а секое платно одекнува приказни за минатите епохи.

Со удобен пристап и информативни тури, вашата посета станува беспрекорен спој на културно уживање и историски откритија.

Тури во Музејот Тисен Цени на билетите
Билети за Museo Nacional Thyssen-Bornemisza: Женски мајстори + постојана колекција €13
Билети за Museo Nacional Thyssen-Bornemisza: Прескокнете ја линијата + мени за ручек €34

Каде да резервирате билети

Билети за Музејот Тисен Мадрид се достапни на интернет и на атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Бидејќи музејот Тисен-Борнемиса продава ограничен број билети, тие може да се распродадат за време на шпицот.

Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Оди до страницата за резервации на музејот Тисен, изберете го датумот, претпочитаниот временски простор и бројот на билети и купете ги билетите.

Откако ќе купите билети, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта.

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

Покажете го е-билетот на вашиот паметен телефон на влезот и влезете.

Носете важечка лична карта.

Цените на билетите во музејот Тисен

Билетите за Музеј Тисен-Борнемиза чини 13 евра за посетители помеѓу 18 и 64 години.

Студентите со валидни лични карти и постарите над 65 години добиваат попуст од 4 евра и плаќаат само 9 евра за влез во музејот.

Сите до 17 години и посетителите со посебни потреби можат да влезат бесплатно.

Билети за Музеј Тисен-Борнемиса со вклучен ручек чини 34 евра за посетители помеѓу 18 и 64 години.

Студентите со валидни лични карти и постарите над 65 години добиваат попуст од 4 евра и плаќаат само 30 евра за влез во музејот.

Барателите на работа (со валидни документи), наставниците (со лична карта) и посетителите со посебни потреби плаќаат попуст од 21 € за нивниот влез.

Деца до 17 години добиваат попуст од 22€ и плаќаат само 12€ за влез.

Билети за музејот Тисен

Повеќе од еден милион луѓе го посетуваат музејот Тисен годишно, што значи дека дневно го посетуваат околу три илјади посетители. 

Ова е причината зошто да резервирате билети преку Интернет, многу однапред, е подобра идеја. 

Постојат различни видови искуства во музејот Тисен што можете да ги резервирате, а ние ги наведуваме подолу: 

Прескокнете ги билетите за музејот „Лајне Тисен“.

Ова се најевтините и најпопуларните билети за влез во Музејот Nacional Thyssen-Bornemisza во Мадрид.

Овој билет ви овозможува пристап до постојаните и тековните привремени колекции. 

Турата вклучува аудио водич што можете да го слушате на 10 јазици. 

Цена на билетот (без аудио водич)

Билет за возрасни (од 18 до 64 години): €13
Билет за сениори (65+ години): €9
Студентски билет (важечка студентска лична карта): €9
Детски билет (до 17 години): Слободен влез

Влез во музејот Тисен + ручек

Покрај пристапот до постојаните и тековните привремени колекции, овој билет ви нуди и раскошен оброк од три јадења во кафетеријата Thyssen.

Се резервира маса под вашето име и можете да уживате во вашиот ручек со предјадење, главно јадење и десерти помеѓу 12 и 1:45 часот.

Можете прво да ручате, а потоа да го истражите Музејот или обратно. 

Цена на билетот

Билет за возрасни (од 18 до 64 години): €35
Билет за сениори (65+ години): €30
Студентски билет (важечка студентска лична карта): €30
Билет за барање работа (валидна документација): €21
Билет за наставник (валидна документација): €21
Билет за инвалидитет: €21
Детски билет (до 18 години): €12


Вратете се на почетокот


Билет за Paseo del Arte

Мадрид има три од најубавите уметнички музеи - Националниот музеј Тисен-Борнемиса, музејот Прадо и музејот Реина Софија што го прават градот рај за љубителите на уметноста. 

Сите три музеи се еден до друг, формирајќи го она што е познато како „Златен триаголник на уметноста“.

Карта на „Златниот триаголник на уметноста“ во Мадрид

Пропусницата Paseo del Arte е еден билет за влез во сите три музеи и важи една година од датумот избран при купувањето.

Со оваа пропусница заштедувате 20% на влезните билети и ги прескокнувате линиите исто така!

Секој музеј е уникатен, а посетителите кои ја користеле оваа пропусница оставиле позитивни критики. 

Цена на билетите: €35


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до музејот Тисен

адреса: Национален музеј Тисен-Борнемисза, Пасео дел Прадо, 8, 28014 Мадрид. Најдете насоки.

Најдобро е да користите јавен превоз за да стигнете до музејот Тисен Борнемисза.

Со метро

Станицата на метрото Станица Банко де Еспана (Услуги на метрото: Црвена линија (2)) е на само 2 минути пешачење од музејот Тисен Борнемисза.

Станица Банко де Еспана до музејот Тисен Борнемиса

За билети за метро, ​​проверете Веб-страницата на Мадридското метро.

Со воз

Ако пристигнувате до Музејот надвор од градот Мадрид, можете да земете воз до кој било Станица Аточа (исто така познат како Estación de Madrid Atocha) или Станица Реколетос (Возови: C1, C2, C7, C10, REGIONAL).

Станицата Аточа е на 1.4 км (речиси една милја) од Музејот, а растојанието можете да го пешачите за околу 20 минути. Реколетос станица е брзо 10-минути пешачење далеку.

За тајмингот и билетите, проверете го Ренфе, компанијата која управува со возови во Шпанија. 

Со автобус

на Автобуска постојка Лас Кортес (Автобуси: 53) е на 5 минути пешачење од атракцијата.

на Автобуска постојка Сол – Севиља (Автобуси: 15, 20) е на само 6 минути пешачење од атракцијата.

на Автобуска постојка Каналехас (Автобуси: 002, М1, М3) е на оддалеченост од 10 минути од атракцијата.

Во работните денови, автобусите во Мадрид сообраќаат од 6 часот наутро до 11.30 часот со фреквенција од 4 до 15 минути.

Мадридските автобуси тргнуваат во 7 часот и застануваат во 11 часот за време на викендите и државните празници.

Со автомобил

Изнајмување автомобили и такси се лесно достапни во Мадрид.

Стави Гугл мапи и отидете до музејот Тисен.

Музејот Тисен нема сопствен паркинг. 

Сепак, можете да паркирате на Паркинг Лас Кортес, на 2 минути пешачење од Музејот.

Тајмингот на музејот Тисен

Во понеделник, делот за постојана наплата е отворен за јавноста од 12 до 4 часот.

Од вторник до недела, музејот Тисен во Мадрид се отвора во 10 часот и се затвора во 7 часот. 

Последниот влез е половина час пред затворање. 

На 24 и 31 декември, Музејот се затвора рано во 3 часот. 

Музејот на уметност во Мадрид е затворен на 1 јануари, 1 мај и 25 декември.

Слободни часови во музејот Тисен

Љубителите на уметноста можат бесплатно да влезат во музејот Тисен Мадрид секој понеделник. Времето е од 12 до 4 часот. 

Mastercard го спонзорира бесплатниот влез во понеделник, при што јавноста може да пристапи до постојаната колекција без билети.

Најдобро време за посета на музејот Тисен Борнемиса

Најдобро време за посета на музејот Тисен е кога тие се отвораат во 10 часот, во вторник, среда или четврток. 

Бидејќи понеделниците се слободни денови за влез, тие се преполни. 

Петок, сабота и недела добива гужва за викенд. 

Во лоши временски денови, Thyssen Museo добива двојно поголем број посетители бидејќи е атракција во затворен простор.


Вратете се на почетокот


Колку време трае турнејата во музејот Тисен?

Според претставниците на музејот Тисен, истражувањето на нивната Постојана колекција трае два и пол часа.

Аудио водичот на Музејот исто така трае два и пол часа.

Познато е дека туристите кои се фокусираат само на изложените ремек-дела ја завршуваат својата турнеја за еден час. 

Тисен Борнемисца музеј карта

Музејот Тисен можеби не е толку масивен како Музеј на Лувр, но на посетителите им нуди многу на голема површина.

Важно е да не се изгубите и да не ги пропуштите ремек-делата.

Доколку сте резервирале а разглед на музејот Тисен со водич, не ви треба нејзината карта.

Но, ако не сте, подобро е да се запознаете со план на подот на музејот Тисен.

Распоред на приземје

План на приземје на музејот Тисен

Распоред на првиот кат

Карта на првиот кат на музејот Тисен

Распоред на вториот кат

Распоред на вториот кат на музејот Тисен

На денот на вашата посета, можете да ја земете и бесплатната карта и планот за распоред на влезот на музејот.

Покрај распоредот, добивате и практичен водич за ремек-делата внатре и каде да ги најдете. 


Вратете се на почетокот


Уметнички дела од музејот Тисен Борнемисза

Додека Музеј Прадо Музеј на Реина Софија фокусирајте се на длабочината - тие имаат многу слики од истите уметници, музејот Тисен Борнемисза нуди неверојатна широчина на уметнички стилови. 

Во овој музеј, ќе го најдете whos who од светот на уметноста, понекогаш само со една слика. Но, тоа е привлечноста на Тисен Мадрид. 

Претставува различни уметнички движења, а да не го спомнуваме личниот вкус на оригиналните колекционери – баронот Хајнрих Тисен Борнемиса и неговото семејство.


Вратете се на почетокот


Што да се види во музејот Тисен

Музејот им препорачува на посетителите да започнат со уметноста од 13 век на вториот кат и да се спуштат до приземјето каде што се изложени уметнички дела од 2 век. 

Втор спрат

На вториот кат на музејот се сместени главно средновековна уметност од 13 и 14 век од претежно италијански, фламански и германски религиозни сликари.

Ако сте го прескокнале видеото, продолжете со читање подолу за да добиете резиме за тоа што да очекувате на најгорниот кат на Тисен.

Соба 5: Портрет на момче од Пјеро Дела Франческа и Портрет на кралот Хенри VIII од Холбајн Помладиот

Соба 10: Масакрот на невините од Лукас Ван Валкенборх

Соба 11: Три ремек-дела на Ел Греко и по едно на Тинторето и Тицијан

Соба 12: Слики од Караваџо и Шпанецот Хозе де Рибера

Соба 14: Две слики од Зурбаран

Соба 15: Слика од Мурило

Соби од А до Х: Во овие продолженија се сместени колекциите на Кармен Тисен-Борнемиса. Сликите на Каналето и Ван Гог се во соба Ц, додека во соба Х се прикажани уметнички дела од Моне, Сисли, Реноар и Писаро.

Совет: Некои посетители ги пропуштаат собите од 19 до 21 бидејќи нивното истражување бара одење назад. 

Соба 19, 20, 21: Слики од холандски и фламански мајстори од 17 век како Антон ван Дајк, Јан Бројгел Постариот, Рубенс и Рембрант

Прв кат

Првиот кат на Тисен Мадрид е подеднакво импресивен, со слики од целиот спектар. 

Видеото подолу ви помага да разберете што да очекувате додека го истражувате првиот кат.

Немате време за видеото? Нема проблем. Еве брзо резиме на најдобрите сликари што може да се очекуваат на првиот кат на Тисен. 

Соба 28: Сликата на Гејнсборо

Соба 31: Три слики од Гоја

Соба 32: Ван Гог Les Vessenots и слики од Гоген и Сезан

Соба 33: Слики од Тулуз-Лотрек и Дега

Соби од I до P: Собата К е изложена на уметнички дела од Писаро и Сисли, а во Собата L е Мата Муа на Гоген и други слики. Во другите продолженија ќе ги најдете Кандински, Мунк, Матис, Едвард Хопер и Хуан Грис.

Приземје

Приземјето на Thyssen Museo е посветено на 20-тиот век, а уметничките дела се движат од кубизам до поп-арт.

Еве брз преглед за тоа што да очекувате на последниот кат пред да излезете од музејот Тисен Борнемиса. 

Соба 41: Големата тројка на кубизмот - Пикасо, Жорж Брак и локалното момче од Мадрид, Хуан Грис

Соба 43: Кандински е главната атракција

Соба 44: Салвадор Дали, Макс Ернст и Пол Кле доминираат во оваа соба

Соба 45: Дали Сон предизвикан од лет на пчела околу калинка доминира во собата, проследено со ремек-дела на Марк Шагал

Соба 46: на Џоан Миро Каталонски селанец со гитара, Џексон Полок Браун и сребрен I, и на Марк Ротко Зелено на Марун

Соби 47: Оваа соба е посветена на нео-дада и поп-арт

Соба 48: Последната просторија содржи европска повоена апстрактна и фигуративна уметност


Вратете се на почетокот


Аудио водичи во музејот Тисен

Можете да го резервирате вашиот Билет за музејот Тисен со аудио водич, или без него. 

Кога ќе го резервирате со вашите онлајн билети, аудио водич чини 5 евра по лице. На местото на одржување чини 6 евра по лице. 

Можете да го користите аудио водичот на вашиот паметен телефон или на уредот што го нуди музејот. 

Туристите користат аудио водич во музејот Тисен
Туристите кои претпочитаат да дознаат повеќе за експонатите, опширно ги користат аудио водичите на музејот Тисен. Слика: Мајк Стил

Ако планирате да го користите вашиот паметен телефон, можете да ги внесете слушалките или да ги користите слушалките за еднократна употреба што музејот ги дава бесплатно. 

Во Центарот за аудио водичи на музејот, мора да го скенирате QR-кодот и да го преземете аудио водичот на вашиот мобилен телефон. 

Аудио водичот на музејот Тисен објаснува 50 уметнички дела и е долг 2.5 часа. Достапна е и скратена верзија од 30 минути, која ги опфаќа само ремек-делата. 

Достапно е на шпански, англиски, француски, германски, италијански, португалски, руски, јапонски, кинески и корејски.

Достапни се и тематски тури, кои се фокусираат на одредени теми. 

Овие тури се долги 45 минути и се фокусираат на накитот, модата, музејот како огледало на Дон Кихот, инклузивната љубов, одржливоста, храната и винската култура.

Детски аудио водич

Музејот Тисен нуди и детска верзија на аудио водичот, најдобро одговара за деца меѓу 6 и 12 години. 

Тој прикажува 14 уметнички дела и е долг 40 минути.


Популарни атракции во Мадрид

Кралската палата на Мадрид Турнеја на Бернабеу
Музеј Прадо Музеј на Реина Софија
Музејот Тисен Манастирот Ел Ескоријал
Ла Куева де Лола Таблао Торес Бермехас
Таблао Лас Карбонерас Емоционите во живо фламенко
Стадион Метрополитано Палатата Лирија
Мадридска мува ИКОНО Мадрид
Кафе Ziryab Таблао Лас Таблас
Културен центар Кралска академија за ликовни уметности
Fundación MAPFRE Мадрид Музеј на илузии
Ворнер Парк Мадрид Опера и Зарзуела шоу
Природен парк Фаунија Puy du Fou España
Кралската палата Аранхуез Кралската палата Ла Грања де Сан Илдефонсо
Сладок вселенски музеј Аквариум Атлантис Мадрид
Технички музеј на Веласкез Алказар од Сеговија
Манастирот Лас Дескалзас Реалес Ринг и музеј Лас Вентас
Зоолошката градина Аквариум Мадрид Музеј на восок во Мадрид

Извори

# Museothyssen.org
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com
# Lonelyplanet.com

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

Паркинг во близина на музејот Тисен-Борнемисза

Подобро е да се резервирајте го вашиот слот на паркингот Лас Кортес.

# Кралската палата на Мадрид
# Турнеја на Бернабеу
# Музеј Прадо
# Реина Софија-Музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Мадрид

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар