Почетна » Сиднеј » Билети во зоолошката градина Таронга

Зоолошката градина Таронга – билети, цени, попусти, разговори со чувар, што да се види

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Сиднеј

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(138)

Зоолошката градина Таронга е дом на повеќе од 4,000 животни и е извонредно искуство во дивината и за децата и за возрасните.

Се простира на 50 хектари пристаниште, нудејќи фантастичен поглед на пристаништето во Сиднеј.

Таронга е исто така непрофитна организација која поддржува зачувување на дивиот свет.

Во оваа статија, објаснуваме се што треба да знаете пред да го купите билетот во зоолошката градина Таронга.

Содржина

Како да стигнете до зоолошката градина Таронга

Зоолошката градина Таронга е на патот Бредлис Хед во Мосман, веднаш на пристаништето во Сиднеј.

Блиску е до Централниот деловен округ во Сиднеј (CBD) и има различни начини да се стигне до зоолошката градина Таронга.

Ферибот во зоолошката градина Таронга

Ако сакате ферибот да стигне до зоолошката градина Таронга, качете се од Кружен кејДарлинг Харборили машки.

Времето на патување е околу 12 минути.

Од Кружниот кеј, исто така можете да се качите на еден од чамците зоолошката градина експрес на Captain Cook Cruises.

Сè што треба да направите е да купите а Крстарење со пристаништето во Сиднеј + билет во зоолошката градина Таронга, а превозот го добивате од двата правци.

Со автобус

Можете да се качите во метро автобусот М30 однадвор Централниот, Градското собраниеили Винар Железнички станици на секои 10-15 минути.

Ако се обидувате да стигнете до зоолошката градина Таронга преку автобуските линии во северното предградие, спуштете се на било која Плукање раскрсница or Мосман раскрсница и се качи во автобусот М30.

Ако доаѓате од плажата Балморал, одлучете се за автобуската рута број 238 за да ве испуштат на главниот влез во зоолошката градина Таронга во Сиднеј.

Со воз

Ако се обидувате да стигнете до Зоолошката градина со воз, спуштете се во Железничка станица Кружни Кеј и земете траект.

Паркинг во зоолошката градина Таронга

Целодневниот паркинг во зоолошката градина Таронга во Сиднеј чини 18 AUD.

Влезот во оваа паркинг зона е на патот Бредлис Хед.


Вратете се на почетокот


Работно време на зоолошката градина Таронга

Зоолошката градина Таронга се отвора во 9.30 часот и се затвора во 4.30 секој ден од годината.

Последниот влез е еден час пред затворање.

Оваа зоолошка градина во Сиднеј е отворена и за време на викендите и државните празници.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на зоолошката градина Таронга

Добро време за посета на зоолошката градина Таронга
Слика: Taronga.org.au

Најдобро време за посета на зоолошката градина Таронга е веднаш штом ќе се отворат во 9.30 часот.

Најдобро е да започнете рано бидејќи животните се најактивни наутро, температурите се сè уште умерени, гужвата допрва треба да влезе, а имате цел ден да истражувате.

Бидејќи има гужва за време на викендите и училишните празници, подобро е да ја посетите зоолошката градина Таронга во работните денови.

Најдобрите месеци за посета на зоолошката градина Таронга се септември, октомври, ноември - пролетта во Сиднеј.


Вратете се на почетокот


Колку време трае зоолошката градина Таронга?

На семејствата со деца кои обично присуствуваат на разговори со чувари, сесии за хранење итн., им требаат четири до пет часа за да ја истражат зоолошката градина Таронга.

Групите само за возрасни имаат тенденција да ги покриваат повеќето животински експонати во Таронга за два часа.

Зоолошката градина Таронга е поделена на осум географски региони и зафаќа површина од 28 хектари (69 хектари).

Во него се сместени повеќе од четири илјади животни, што го прави огромна атракција.

Времетраење на посетата на зоолошката градина Таронга

Некои семејства го претвораат во еднодневна активност со наоѓање излетничко место со прекрасен поглед на пристаништето Сиднеј.


Вратете се на почетокот


Попуст на билети за зоолошката градина Таронга

Редовниот билет во зоолошката градина Таронга за возрасен чини 47 AUD.

Најзначајниот попуст на цената на овој билет е резервиран за деца од три години па нагоре - тие влегуваат во Зоолошката градина бесплатно.

Децата од 4 до 15 години го добиваат вториот најдобар попуст за билети - тие добиваат откажување од 20 AUD за целосната цена на билетот за возрасни и плаќаат само 27 AUD.

Кога купувате билети во зоолошката градина Таронга преку Интернет, се квалификувате и за она што е познато како „онлајн попуст“.

Да тоа е точно. Влезниот билет чини дополнително во туристичката атракција.

Ова е затоа што кога купувате билети во зоолошката градина Таронга на местото на настанот, го плаќате и она што е познато како „доплата на прозорецот за билети“ - трошоците за одржување на прозорецот за билети.

Картичките дадени подолу, исто така, се квалификуваат за концесија од 10 AUD за цената на билетот во зоолошката градина Таронга -

1. Картичка за концесија за пензионери (PCC)
2. Придружничка картичка
3. Здравствени картички (HCC)
4. Картичка за постари лица
5. Студентска картичка


Вратете се на почетокот


Билети во зоолошката градина Таронга

Билети во зоолошката градина Таронга
Кога купувате билети во зоолошката градина Таронга на местото на одржување, добивате физички билет (како на сликата). Сепак, ви препорачуваме да ги купите вашите билети преку Интернет за да избегнете чекање во линиите на бројачот за билети. Слика: Au.carousell.com

Постојат три вида влезни билети во зоолошката градина Таронга што можете да ги купите.

1. Влез во зоолошката градина Таронга со Sky Safari
2. Основни билети за влез во зоолошката градина
3. ВИП обиколка на зоолошката градина Таронга
4. Турнеја со водена турнеја Taronga Wild Australia Experience

Сите се билети за паметни телефони.

Не треба да отпечатите - на денот на вашата посета, само покажете ги билетите во вашата е-пошта и влезете.

Во случај на промена на плановите во последен момент, можете да ги откажете до 24 часа однапред за целосно враќање на средствата.

Влез во зоолошката градина Таронга со Sky Safari

Ова е билет со најголема вредност за парите во зоолошката градина Таронга.

Оваа турнеја ја започнувате од една од овие три локации - Дарлинг Харбор, Кружен кејили машки.

Се качувате на Ракетниот фериб со кој управува Captain Cook Cruises и патувате до зоолошката градина Таронга и, на пат, уживате во прекрасните погледи на пристаништето Сиднеј, Сиднејскиот пристанишен мост, Сиднејската опера итн.

Овој билет ви дава пристап до сите зони во зоолошката градина Таронга, вклучувајќи ја и жичарницата Sky Safari.

Откако ќе заврши вашата посета на Зоолошката градина, се качувате на Ракетниот ферибот и се враќате од каде што ја започнавте вашата турнеја.

Цена на турата

Билет за возрасни (од 16 до 64 години): 65 AUD
Детски билет (од 4 до 15 години): 40 AUD
Билет за доенчиња (0 до 3 години): Слободен влез

Основни билети во зоолошката градина Таронга

Овој билет е најевтиниот начин за истражување на зоолошката градина во Сиднеј.

Тоа ви дава целосен пристап до сите девет различни зони на зоолошката градина Таронга, вклучувајќи ги сите разговори со чувар и сесии за хранење.

Кога ќе ги купите овие билети во зоолошката градина Таронга преку Интернет, можете да ја прескокнете линијата на шалтерот за билети и да влезете веднаш.

Цени во зоолошката градина Таронга

Билет за возрасни (од 16 до 64 години): 49 AUD
Детски билет (од 4 до 15 години): 29 AUD
Билет за доенчиња (0 до 3 години): Слободен влез

ВИП обиколка на зоолошката градина Таронга

Оваа 90-минутна ВИП обиколка на Зоолошката градина можете да ја резервирате или во 9.45 часот или во 1.15 часот.

Ова е можност да дозволите експерт од Зоолошката градина да ве води и да ви помогне да ги разберете уникатните диви животни во Австралија.

Можете исто така да видите области на зоолошката градина Таронга кои не се достапни за пошироката јавност.

Оваа турнеја е совршена за семејства со деца или мали групи.

Цена на турата

Билет за возрасни (од 16 до 64 години): 99 AUD
Детски билет (од 4 до 15 години): 69 AUD
Билет за доенчиња (0 до 3 години): Слободен влез

Водено искуство со Таронга во дивата Австралија

За време на оваа двочасовна турнеја, одблиску се среќавате со дивите животни на австралиската грмушка.

Искусниот водич ви помага да ги посетите коалите, обичните вомбат, птицечовка, птицата Тауни Фрогмут, австралискиот билби итн., каде што можете да направите одлични фотографии.

Можете исто така да видите кујна во зоолошката градина зад сцената каде се подготвува храна за животните.

Влезот во Таронга е дел од овој пакет.

Оваа тура е достапна на два слота во 10.15 часот и 2 часот.

Цена на турата

Билет за возрасни (од 16 до 64 години): 129 AUD
Детски билет (од 4 до 15 години): 83 AUD
Билет за доенчиња (0 до 3 години): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Комбинирани тури во зоолошката градина Таронга

Поради неговата близина до Сиднејското пристаниште и Кружниот кеј, можно е да ја комбинирате вашата посета на зоолошката градина Таронга со подеднакво возбудлива активност во близина.

Многу туристи ги претпочитаат овие комбинирани тури бидејќи кога две или повеќе активности се резервирани истовремено, на крајот добивате попусти до 40%.

Крстарење со гледање китови + зоолошка градина Таронга

Првиот дел од оваа турнеја е двоиполчасовно крстарење за да се видат китовите Грбав и Јужен Десен за време на нивната зимска миграција.

Салонот за сите временски услови (со платформи за гледање на отворено) и 95% гаранција за гледање китови ја прават оваа популарна турнеја.

Ако не забележите кит на вашето крстарење, ќе ви биде понудено второ крстарење бесплатно.

Вториот дел од оваа турнеја е посета на познатата зоолошка градина Таронга во Сиднеј.

Цена на турата

Билет за возрасни (од 16 до 64 години): 109 AUD
Детски билет (од 4 до 15 години): 75 AUD
Билет за доенчиња (0 до 3 години): Слободен влез

Возење со млазен брод + зоолошка градина Таронга

Првиот дел од оваа турнеја е возбудливо возење со млазен брод на пристаништето во Сиднеј.

Капитантот на млазниот брод достигнува големи брзини, врши брзи вртења и паузи итн.

По оваа активност што предизвикува адреналин, се возите со такси со жолта вода до зоолошката градина Таронга.

Оваа тура не е погодна за оние со проблеми со грбот.

Цена на турата

Билет за возрасни (од 16 до 64 години): 147 AUD
Детски билет (од 4 до 15 години): 95 AUD
Билет за доенчиња (0 до 3 години): Слободен влез

Проверете Одете со Sydney Explorer Pass кој вклучува пристап до Sydney Hop-on Hop-Off, Taronga Zoo и SEA LIFE Aquarium.


Вратете се на почетокот


Што да правите во зоолошката градина Таронга

Има многу работи да се прават во оваа зоолошка градина во Сиднеј.

Погледнете го ова видео за да знаете што можете да очекувате во зоолошката градина Таронга -

Овој дел исто така се удвојува како распоред на зоолошката градина Таронга бидејќи овде го споменуваме распоредот на сите активности.

Присуствувајте на емисии

Постојат две претстави што мора да ги испробате и да ги спакувате за време на вашата посета на Зоолошката градина.

И двете се бесплатни за носителите на влезни билети во Таронга.

Сепак, тие брзо се преполнуваат, па можеби ќе сакате да стигнете 10 минути пред закажаното време за да заштедите место.

Кјуби, бесплатен лет за птици

Изложба на птици во зоолошката градина Таронга
Слика: Taronga.org.au

Изложбата на птици за бесплатен лет во зоолошката градина Таронга започнува секој ден во 12 часот и 3 часот, а за присуство не е потребна резервација.

Го прикажува природното однесување на птиците како Андите. Внимавајте на неговите три метри широки крилја.

Шоуто на фоките

Изложба на фоки во зоолошката градина Таронга
Слика: Taronga.org.au

Шоуто на фоки во зоолошката градина Таронга започнува секој ден во 11 часот и 2 часот. За време на викендите е закажан дополнителен настап во 1 часот.

Ова го покажува природното однесување на фоките како што се фаќање риби, качување итн.

Можете исто така да видите други видови како што се австралискиот морски лав, калифорнискиот фока итн.

Присуствувајте на разговорите на чуварот

Можете да го поминете целиот ден присуствувајќи на Keeper Talks во оваа зоолошка градина.

Сите разговори и сесии за хранење на чуварот на зоолошката градина Таронга се бесплатни за присуство. Тоа е, тие се вклучени во вашиот влезен билет.

Повеќето од нив траат само 10 минути, па затоа е подобро да пристигнете порано.

Разговор за чувар на слон

Ќе ги видите одблиску Азиските слонови на Таронга и ќе научите како дамата од куќата го води своето стадо.

Време: 1.30 часот, секој ден
Времетраење: 10 минути

Разговор на чувар на жирафа

Ќе сфатите зошто жирафите се толку неверојатни животни. Како тие се нежни, а сепак можат да бидат цврсти кога е потребно.

Време: 1.30 часот, секој ден
Времетраење: 10 минути

Разговор на чувар на сирека

Семејството Мееркати во зоолошката градина Таронга во Сиднеј е жив куп и да ги гледате како јадат инсекти, овошје и зеленчук за време на нивното хранење е фантастично.

Време: 11.30 часот, секој ден
Времетраење: 10 минути

Разговор на чувар на горилата

Горилите имаат интересна социјална динамика, а вие можете сами да научите и да ја видите за време на овој разговор. Ќе видите од прва рака зошто Горилите се познати како интелигентни.

Време: 2.30 часот, секој ден
Времетраење: 10 минути

Разговор за чувар на шимпанзо

Шимпанзата имаат интересна семејна динамика, која ќе можете да ја набљудувате одблиску додека ручаат.

Време: 12 часот, секој ден
Времетраење: 10 минути

Разговор на чувар на пингвин

Чуварите ја раскажуваат приказната за патувањето на пингвинот до зоолошката градина Таронга. Како повредените и измиени пингвини стигнуваат до Зоолошката градина и се сместуваат во нивниот нов дом.

Време: 2.40 часот, секој ден
Времетраење: 10 минути

Разговор за чувар на рептили

Можете да видите и научите многу за австралиските влекачи, како што се црноглавиот питон, синиот гуштер итн.

Можете исто така да фотографирате за да се покажете подоцна.

Време: 11.30 часот, секој ден
Времетраење: 10 минути

Разговор на чувар на коала

Коалите спијат од 18 до 20 часа на ден, така што нема тешки ветувања дали ќе ги видите сите активни.

Сепак, можете многу да научите од чуварите на зоолошката градина додека торбарите се одмараат меѓу дрвјата еукалиптус.

Време: 3.30 часот, секој ден
Времетраење: 10 минути

Разговор на чувар на пајакот

Не се возбудуваат сите од можноста да видат пајак, туку оние што сакаат да знаат сè за суштествата со осум нозе.

Време: 3 часот, секој ден од понеделник до петок
Времетраење: 30 минути

Збор за чувар на Комодо Змеј

Комодо змејовите се агресивни месојади. Во овој говор, можете да видите колку безмилосно можат да јадат најџиновските гуштери во светот.

Време: 11 часот во понеделник, среда и сабота
Времетраење: 10 минути

Средба со животните

На сесијата „Сретнете ги животните“, се доближувате до животното за еден-на-еден.

Овие средби со животни се платени активности и вашиот билет за влез во зоолошката градина Таронга не ги покрива овие.

Може да се сретнете со бројни животни како што се коалите, пингвините, жирафите, средбата со сирките, птиците и слоновите одблиску.

За жал, не можете да ги резервирате овие средби со животни однапред.

Мора да посетите една од продавниците на Зоолошката градина или станиците за животно искуство за да ја резервирате вашата средба. Резервирајте ги вашите билети

Тигар Трек

Тигар Трек во зоолошката градина Таронга
Слика: Taronga.org.au

Ова патување ви овозможува да се зближите со загрозените суматрански тигри и да откриете начини да ги спасите од истребување.

Секој ден оваа активност за слободен влез започнува во 9.30 часот и трае до 4.30 часот.

Небесно сафари

Скај сафари во зоолошката градина Таронга
Слика: Taronga.org.au

Гондолата Sky Safari работи секој ден од 9.30 до 4.30 часот.

Ова возење е апсолутно бесплатно за сите посетители.

Од Taronga Sky Safari, добивате фантастичен поглед на пристаништето во Сиднеј.

За време на неповолни временски услови, Sky Safari е на одредено време паузирано.

Гледајте филм

Пристапот до театарот Centenary е вклучен во вашиот влезен билет во зоолошката градина Таронга.

Театарот има еднодневен распоред на прикажување анимации, емисии во живо и кратки филмови.

Од 10 до 11.30:XNUMX часот: Анимација Lights for the Wild (филм)
10.30 часот наутро: Супер-мали! ЏИВНО шоу за грешки (Шоу во живо)
11.30 часот наутро: Разговор за чувар на рептил (Шоу во живо)
12 до 12.30:XNUMX часот: Анимација Lights for the Wild (филм)
12.30 до 2.30:XNUMX часот: Wild Squad (континуирана проекција на филмот)
2.30 часот: Супер-мали! ЏИВНО шоу за грешки (Шоу во живо)
2.30 до 4.15:XNUMX часот: Wild Squad (континуирана проекција на филмот)

Запознајте ги чуварите на птици

Ова искуство е бесплатно со вашиот дневен влезен билет.

За време на оваа сесија, ќе можете да ги запознаете Blue Mountains Bushwalk Keeper, Bush Bird Keepers, Wetlands Aviary Keeper и Pelican Keeper.

Диви јажиња

Диви јажиња во зоолошката градина Таронга
Слика: Taronga.org.au

Ова е платена активност и можете да изберете од четири курсеви Wild Ropes со адреналин.

И децата и возрасните можат да се врзат со кацига и да се движат по висечките мостови, качувајќи се по ѕидовите, летечките лисици итн., дури и додека ги гледаат животните долу и Сиднејското пристаниште на хоризонтот.

Во зависност од тоа кој курс ќе го изберете, времетраењето на овој курс може да биде од 45 минути до два часа.

Пат-а-милениче

Ова е совршено за помали деца. Сигурно сакаат да ги галат зајаците и заморчињата.

Тие, исто така, запознаваат што е потребно за да се биде сопственик на домашно милениче.

Прошетка со животните на фармата

Децата можат да одат на прошетка и да научат како животните живеат на фармата во Таронга Сиднеј.

Оваа 15-минутна бесплатна активност е достапна за време на викендите во 1.30 часот.

За време на училишниот распуст, тоа е закажано секој ден.


Вратете се на почетокот


Карта на зоолошката градина Таронга

Ви препорачуваме да ја погледнете мапата на зоолошката градина Таронга пред да ја посетите оваа атракција во Сиднеј.

Особено ако патувате со деца.

Тоа ќе ви помогне да ја испланирате вашата рута - и на тој начин да не пропуштите ниту една изложба.

Покрај животинските експонати, мапата ги посочува и услугите на посетителите како ресторани, тоалети, банкомати, места за излет, бесплатни WiFi итн.

Ви препорачуваме да ја обележите оваа страница или да чувате печатена копија од картата додека ја истражувате Зоолошката градина.

Превземи Мапа


Вратете се на почетокот


Осврти на зоолошката градина Таронга

Оваа зоолошка градина во Мосман, Сиднеј, е високо оценета туристичка атракција.

Проверете две критики за зоолошката градина Таронга од кои избравме Вчерашниот службениот времето, кои ви даваат идеја што да очекувате на оваа атракција.

Дневно патување за паметење

Имавме одличен ден во Зоолошката градина. Единствено жалиме што не станавме порано и не поминувавме повеќе време таму.

Кенгурите и Валабиите беа одлични (ќе се приближите), но најважните моменти за нас беа веројатно птицечовка и австралиските ноќни животни - за некои од кои досега не сме слушнале.

Навистина добар, активен ден надвор. Можевме лесно да пополниме 2 дена отколку околу 3/4 што ги дадовме. - Алекстомчик, Единбург, Обединетото Кралство

Совршен ден за младо семејство

Обидете се да одите надвор од зафатените времиња (училишни празници). Шоуто на фоките е неверојатно - децата беа воодушевени! Исто така, понесете резервна пресоблекување и капачи на топло време бидејќи има одлични игралишта со водни карактеристики за играње. – Алисон Б


Вратете се на почетокот


Таронга Зоолошката градина рика и 'рчи

Ова е познато и како Taronga Zoo Sleepover, а како дел од преноќувањето во зоолошката градина ќе можете да искусите четири работи -

1. Ноќно сафари со средби со животни
2. Вкусна храна на кампување
3. Удобно сместување
4. Фантастични погледи на операта, пристанишниот мост итн

Бидејќи искуството со Roar and Snore е на отворено, и најдобро е да дојдете подготвени за екстремни временски промени.

Бидејќи има многу одење, најдобро е да носите удобни чевли/сандали.


Вратете се на почетокот


Ресторан зоолошка градина Таронга

Зоолошката градина Таронга во Сиднеј има три ресторани.

Сточна храна и пасење

Овој џоинт за храна се наоѓа во близина на влезот на зоолошката градина и служи пици, кроасани, тостови, сланина и јајца, сендвичи, фолии, мафини итн.

Отвора секој ден во 9 часот.

Аватарот

Вие треба да книга вашето место за The View.

Отворен е само од четврток до недела од 11 до 3 часот.

За време на училишните празници во Нов Јужен Велс, тој е отворен во сите денови.

Служи a la carte мени и создава релаксирачки амбиент наспроти позадината на пристаништето во Сиднеј.

Пазар за храна Таронга

Ова место за јадење служи разновидни и современи опции за топла и ладна храна.

Ви го препорачуваме свежо зготвеното печено пилешко или нивните фантастични салати.

# Сиднејска опера
# Искачување на пристанишниот мост во Сиднеј
# Аквариум во Сиднеј
# Сиднеј кула око

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сиднеј