Почетна » Сиднеј » Билети за кулата во Сиднеј

Sydney Tower Eye – билети, цени, најдобро време, Skywalk, Tower Buffet

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Сиднеј

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(127)

Sydney Tower Eye е популарна туристичка атракција во градот во последните 30 години.

Позната и како Сиднејската кула, има палуба за набљудување на 250 метри (820 стапки) и нуди поглед од 360 степени на хоризонтот на Сиднеј.

Во оваа статија, споделуваме сè што треба да знаете пред да купите билети за Sydney Tower Eye.

Содржина

Видео за тоа што да очекуваме


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Сиднеј Тауер

Сиднејската кула се наоѓа во трговскиот центар Вестфилд.

Пешки

Само одете до Pitt Street Mall и аголот на улицата Market, и не можете да ја пропуштите кулата. Најдете насоки

Качете се на 5-тиот кат од трговскиот центар и следете ги знаците до бирото за прием.

Со воз

Три железнички станици се блиску до Sydney Tower Eye - Сент Џејмс, Градското собрание, и Мартин Место.

Станицата Сент Џејмс е на 2 минути пешачење од Сиднеј Тауер Ај, додека градското собрание и станиците Мартин Плејс се оддалечени приближно 10 минути.

Станицата Сент Џејмс до окото на кулата во Сиднеј

Со автобус

Во близина на Сиднеј Тауер има неколку автобуски постојки.

Сиднејската кула е последната станица за некои автобуси, а некои одат понатаму во градот.

Фатете го секој автобус што оди заедно Џорџ Стрит, Улицата Каслеригили Улицата Елизабет и слезете на станицата Вестфилд Сиднеј.

Со такси

Резервирајте такси и дајте им до знаење дека сакате да ве пуштат на аголот на Маркет и Пит или Маркет и Каслерриг.

Повеќето таксисти ќе ја знаат Сиднејската кула.

Со автомобил

Може да добиете специјални попусти на трошоците за паркирање почнувајќи од само 13 AUD.

Само најдете го вашето место во една од овие паркинг гаражи на Вилсон:


Вратете се на почетокот


Работно време на кулата во Сиднеј

Опсерваторијата Sydney Tower Eye се отвора во 9 часот и се затвора во 9 часот, во текот на целата година.

Последниот влез е во 8 часот.

Во три дена од годината, Sydney Tower Eye има различни тајминг -

ДатумиСе отвораПоследен влезЗатвора
6 Mar9 am5 часот6 часот
25 декември10 am5 часот6 часот
31 декември9 am6 часот7 часот

Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Сиднеј Тауер

Зајдисонце во кулата Сиднеј
Зајдисонце во Сиднеј Тауер е златен момент. Слика: Sydneytowereye.com.au

Најдобро време за да стигнете до Sydney Tower Eye е еден час пред зајдисонце.

Опсерваторијата ќе биде преполна во овие часови на зајдисонце, но хоризонтот на Сиднеј можете да го видите во три различни светла - за време на дневна светлина, самрак и ноќе.

Погледот на зајдисонце, исто така, создава одлични фотографии. Резервирајте ја посетата на зајдисонце

Времето на зајдисонце во Сиднеј се разликува во текот на годината, па затоа е подобро да се направи нешто истражување пред вашата посета.

Сиднејската кула ноќе

Иако последното влегување во Сиднеј Тауер е малку рано - во 8 часот, тоа може да биде добра, романтична ноќ.

Сиднеј во текот на ноќта од Sydney Tower Eye Observation Deck е целосно осветлен и магичен.

Туристите кои го направиле Искачување на пристанишниот мост во Сиднеј во текот на денот сакам да ја посетите Сиднејската кула ноќе за ноќни погледи. Или обратно.

Совет: Купете билети за Сиднеј Тауер онлајн, за да не чекате во редот за билети.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Сиднејската кула?

Посетителите поминуваат некаде од 60 минути до два часа во Sydney Tower Eye.

Но, бидејќи фасцинантните глетки од опсерваторијата можат да ги задржат посетителите долго време, нема временско ограничување на билетот.

Додека планирате, имајте го на ум времето на чекање - особено ако сте во посета за време на викенди или училишни празници.

За да избегнете чекање, ви препорачуваме резервирајте ги вашите билети однапред


Вратете се на почетокот


Попусти во Сиднеј Тауер

Постојат три начини да добиете влез со попуст во Sydney Tower Eye.

Попуст на онлајн билети

Кога посетителите купуваат билети во туристичката атракција, тие плаќаат дополнителна такса позната како „доплата на прозорецот за билети“.

Овој дополнителен трошок е цената за одржување на прозорец за билети и лице кое ќе управува со него.

Ова е причината зошто билетите за истиот ден на местото се поскапи, а купувањето онлајн однапред е многу поевтино.

ВозрасниДете
(3 до 15 год.)
Ученик / Сениори
На местото на одржување31 AUD22 AUD24 AUD
Онлајн билети24.80 AUD17.60 AUD19.20 AUD

Кога купувате билети за Sydney Tower Eye преку интернет, плаќате 6.2 AUD помалку на билет за возрасни - што изнесува попуст од 20 проценти.

Истиот попуст од 20% на онлајн билетите се проширува за деца, постари лица и студенти.

Попуст заснован на возраст

Децата под три години добиваат 100% попуст.

Четири до 15-годишни деца добиваат околу 30% попуст на цената на билетот за возрасни Сиднеј Тауер.

Ова резултира со заштеда од 7 до 9 австралиски долари во зависност од тоа каде ги купувате вашите билети.

Попусти преку комбинирани тури

Комбо-турите се одличен начин да заштедите пари на билети.

Овие тури, вклучувајќи го и прескокнувањето на линијата за пристап до Сиднеј Тауер, се совршени ако сте во Сиднеј за прв пат, бидејќи можете да видите повеќе за помалку.

Комбинираните тури ви помагаат да заштедите до 40% од трошоците за билети.

Комбинацијата на четирите најдобри атракции во Сиднеј

Со само 75 AUD по возрасен, овој билет со попуст ви дава пристап до четири атракции - Сиднејски аквариум, Wild Life Sydney, Madame Tussauds и Sydney Eye Tower.

Овој билет е кражба бидејќи само билетот за возрасни на Сиднеј Тауер чини 29 AUD.

Во првите четири атракции, ако сакате да вклучите и 90-минутно крстарење со пристаништето во Сиднеј, проверете ја оваа турнеја.


Вратете се на почетокот


Билети за кулата во Сиднеј

Сиднејска кула око билети

Сиднеј Тауер има сè што можете да побарате - глетки кои го одземаат здивот и забавни авантури.

Овој билет Sydney Tower Eye ви овозможува пристап до линијата за прескокнување заедно со бесплатна 4D кино претстава.

Слика: Yelp.com

Ова се билети за паметни телефони - односно, на денот на вашата посета, можете да ги покажете билетите во вашата е-пошта и да влезете внатре. Нема потреба да земате отпечатоци!

Може да откажете до 24 часа однапред за целосно враќање на средствата.

Цената на билетот Sydney Tower Eye зависи од тоа кога ќе го купите - билетите за истиот ден се поскапи. Ако го додадете искуството со Skywalk, цената дополнително се зголемува.

Цена на билетот во Сиднеј Тауер најмалку еден ден однапред

Билет за возрасни (16+ години): 24.80 AUD
Билет за деца (3 до 15 години): 17.60 AUD

Цена на билетот во Сиднеј Тауер истиот ден

Билет за возрасни (16+ години): 31 AUD
Билет за деца (3 до 15 години): 22 AUD

Влез во кулата во Сиднеј + Skywalk

Билет за возрасни (16+ години): 59.80 AUD
Билет за деца (3 до 15 години): 52.60 AUD

Деца помали од три години влегуваат бесплатно.


Вратете се на почетокот


Што да се види во Сиднеј Тауер

Има многу активности што треба да се направат во оваа популарна атракција во Сиднеј.

Палубата за набљудување на кулата во Сиднеј

Набљудувачката кула Сиднеј Тауер е 250 метри над земјата и нуди поглед од 360 степени на хипнотизирачката хоризонта на Сиднеј.

Тоа е главната атракција во Сиднејската кула око.

На палубата за набљудување, можете да користите и четири единечни бесплатни двогледи.

Посетителите кои користат инвалидски колички можат да ги користат четирите двогледи.

Можете исто така да ги користите телескопите за наследство за да го прегледате градот.

Изложби на Сиднеј Сити

Интерактивен екран во кулата во Сиднеј
Еден од многуте интерактивни екрани во Сиднеј Тауер. Слика: Enjoyaus.com

Можете да дознаете повеќе за градот и знаменитостите користејќи ги различните интерактивни екрани прикажани на палубата за набљудување.

4D кино искуство

Не пропуштајте го четириминутното искуство во 4D кино.

За време на шоуто, може да почувствувате трепкачки светла и мали прскања со вода, а ако тоа е проблем, претходно информирајте го придружникот.

Добивате 4Д очила во една големина, која одговара на повеќето посетители.

Емисијата започнува на секои 5-10 минути.

Сиднејската кула Skywalk

Прошетка во облаците со Sydney Tower Eye Skywalk на 880 стапки над земјата.

Во оваа активност, ќе шетате на отворено на платформата за гледање со стаклен под што кружи околу Сиднејската кула.

Нема што да се грижите бидејќи ќе бидете придружени од стручен водич и сигурно ќе се прикачите на безбедносните линии.

Времетраењето на Skywalk е 90 минути, а откако ќе го завршите, добивате сертификат за завршен.


Вратете се на почетокот


Што е видливо од Sydney Tower Eye

Во Sydney Tower Eye, можете да добиете поглед од 360 степени на градот.

Еве некои од главните знаменитости што можете да ги спортувате од опсерваторијата Сиднеј Тауер -

1. Сините планини

Овие познати планини се на повеќе од 100 километри од градот, а сепак на ведар ден, тие се видливи од Сиднејското око.

Бидејќи се покриени со дрвја од еукалиптус, тие изгледаат сини и се познати како Сини Планини.

2. Дарлинг Харбор

Малку подалеку од Сиднејската кула, можете да го видите пристаништето Дарлинг со водени такси, чамци и траекти.

До него можете да ги забележите и Wild Life Sidney Zoo, Madame Tussaud's и SEA LIFE Aquarium.

3. Карпите

Рокс е основан во 1788 година и е еден од најстарите делови на градот.

Во оваа населба сè уште се наоѓа најстариот паб во Сиднеј наречен „Fortune of War“. 

4. Мостот на пристаништето во Сиднеј

Составен дел од животот на Сиднеј, Сиднејскиот пристанишен мост е повеќе од само обележје.

Мостот беше отворен во 1932 година и беше домаќин на неколку новогодишни огномети.

5. Плажа Бонди

Плажата Бонди со бел песок е жешка точка меѓу туристите кои го посетуваат Сиднеј.

Додека вашите очи се обидуваат да стигнат до плажата Бонди, може да го забележите и големиот знак на Кока-Кола, кој често се нарекува Портата на Кингс Крос.

6. Фудбалски стадион во Сиднеј

Преселувајќи се во градот, ќе го видите фудбалскиот стадион во Сиднеј, познат и како стадион Алијанц.

Тој беше домаќин на многу распродадени игри. 

7. Стадион за крикет во Сиднеј

Кон исток, ќе го забележите стадионот Сиднеј Крикет, кој се наоѓа во паркот Мур.

Има одржано неколку популарни игри и концерти.

8. Аеродром во Сиднеј

Завршувајќи го погледот од 360 степени, ќе го видите аеродромот во Сиднеј.

Стоејќи на палубата за набљудување, можете да ги видите авионите како полетуваат и слетуваат со нова перспектива.


Вратете се на почетокот


Ресторани во Сиднеј Тауер

Sydney Tower Eye нема ресторан или бар.

Имаат мал киоск кој служи лесни залаци и пијалоци.

Ако сакате да седите и да јадете, можете да го испробате теренот за храна на Ниво 5 од трговскиот центар Вестфилд.

Откако ќе го напуштите Sydney Tower Eye за да јадете во Food Court, не можете да се вратите.

Меѓутоа, ако ги барате познатите ротирачки ресторани на Сиднеј Тауер, има два од нив – Sydney Tower Buffet и 360 Bar & Dining.

Влезните билети во Сиднеј Тауер Еј не ви даваат влез во овие ресторани.

За да влезете во овие одлични ресторани за јадење со неверојатен поглед на Сиднеј од 360 степени, мора однапред да резервирате билет.

Шведска кула во Сиднеј

Уживајте во вкусниот оброк во познатиот ротирачки ресторан на Сиднеј Тауер.

Со фантастична храна, добивате и прекрасен поглед на градот.

Од долгото мени на шведската маса во ресторанот Сиднеј Тауер, можете да изберете храна за шмекување на усните.

Цена на шведска кула во Сиднеј

Цена за шведска маса за возрасни (13+ години): 60 AUD
Цена на шведска маса за деца (3 до 12 години): 27.50 AUD

360 бар и јадење

Во ротирачкиот бар и ресторан 360, можете да земете вкусен современ австралиски ручек или вечера.

Резервирајте го вашето место и седнете додека ви се сервираат највкусните деликатеси високо во Sydney Tower's 360 Dining. 

Трошоци за јадење во @ Sydney Tower's 360 Dining

Трошоци за ручек

За возрасни (13+ години): 60 AUD
За деца (3 до 12 години): 30 AUD

Цена на вечера

За возрасни (13+ години): 85 AUD
За деца (3 до 12 години): 30 AUD

Ако преферирате оброк од шест јадења во 360 Bar and Dining, Види го ова.

# Сиднејска опера
# Искачување на пристанишниот мост во Сиднеј
# Аквариум во Сиднеј
# Зоолошка градина Таронга

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сиднеј

1 мисла на „Sydney Tower Eye – билети, цени, најдобро време, Skywalk, Tower Buffet“

Коментарите се затворени.