Почетна » Бостон » Билети за зоолошката градина Френклин Парк

Зоолошката градина Френклин Парк – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Бостон

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(130)

Пред електронските гаџети, кината, трговските центри и кафулињата да ги нападнат нашите животи, Зоолошката градина беше најпосакуваната дестинација за семејни излети. 

Во Бостон, Масачусетс, се наоѓа зоолошката градина Френклин Парк, каде што ги наоѓате природата и дивиот свет во нивната најдобра и свежа форма. 

Во 1997 година, таа беше преименувана во зоолошка градина во Нова Англија, но повеќето локални жители сè уште ја нарекуваат Зоолошката градина Френклин Парк.

Зоолошката градина е дом на повеќе од 200 видови ширум светот, вклучувајќи лавови, тигри, жирафи, горили и многу други. Еден од најпопуларните експонати во Зоолошката градина е Тропската шума, голема изложба во затворен простор на која се претставени различни примати, птици и влекачи.

Оваа статија објаснува сè што треба да знаете пред да купите билети во зоолошката градина Френклин Парк.

Врвни билети за зоолошката градина Френклин Парк

# Билети за зоолошката градина Френклин Парк

# Одете на Бостонската карта

Жирафа во зоолошката градина Нова Англија

Што да очекувате од зоолошката градина Френклин Парк

Има толку многу што нуди паркот Френклин Зоолошката градина за вас и вашите мали деца. 

Гледањето на животните во живо и практичната интеракција со нив ја прави зоолошката градина Френклин Парк возбудлива и забавна. 

Детската зоолошка градина, фармата Френклин, Тропската шума, Батерфлај Холо, Кралството Калахари итн., се врвните експонати и атракции на атракција на дивиот свет.

Вашите деца ќе ја сакаат Зоолошката градина кога ќе видат жирафи од Масаи како се хранат, Греви зебри како зеваат, горили спијат и пеперутки се нишаат. 


Вратете се на почетокот


Билети за зоолошката градина Френклин Парк

Влезот во зоолошката градина Френклин Парк е само преку билети купени преку Интернет. 

Може да избегнете разочарување во последен момент кога резервирате билети онлајн и однапред.

Онлајн билетите помагаат да заштедите време и пари - време затоа што не треба да стоите на редот на шалтерот и пари бидејќи се поевтини од билетите достапни на местото на одржување.

Како функционира онлајн билетот

Откако ќе го купите вашиот билет за зоолошката градина во Френклин Парк преку Интернет, ваучер ќе ви биде доставен на вашата е-пошта.

На денот на вашата посета, мора да го покажете овој ваучер во вашата е-пошта на кабината за прием за влез.

Цени на билетите

Билет за возрасни (од 13 до 61 години): $ 20 
Детски билет (од 2 до 12 години): $ 14
Билет за сениор (62+ години): $ 18
Билет за доенчиња (до 1 година): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Часови во зоолошката градина Френклин Парк

Зоолошката градина Френклин Парк е отворена цела година. 

Од 1 април до 29 јули, Зоолошката градина работи од 9 до 5 часот во работните денови и од 9 до 6 часот за време на викендите и празниците. 

Зоолошката градина работи секој ден од 9 до 5 часот од 30 јули до 31 октомври. 

Од 1 ноември до 31 март, Зоолошката градина е отворена секој ден во 9 часот и се затвора во 4 часот.

Последниот влез е еден час пред затворањето. 

Зоолошката градина останува затворена на Денот на благодарноста и Божиќ.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Зоолошката градина

Најдобро време за посета на зоолошката градина Френклин Парк е кога тие се отвораат во 9 часот наутро.

Посетата на Зоолошката градина рано наутро е подобра бидејќи животните се најактивни, температурата е умерена, а гужвата допрва треба да влезе.

Кога ќе почнете рано, добивате повеќе време да ја истражувате Зоолошката градина. Помеѓу, можете да ручате во еден од рестораните и повторно да започнете да ја истражувате Зоолошката градина.

Избегнувајте да ја посетувате Зоолошката градина кога времето е премногу топло бидејќи животните ќе бараат засолниште во сенка и нема да бидат лесно видливи.


Вратете се на почетокот


Колку долго е потребно

Ако планирате да ги однесете вашите мали деца во зоолошката градина Френклин Парк, ќе ви требаат најмалку четири часа за да ја истражите целата зоолошка градина што ги покрива сите експонати и атракции. 

Децата ги сакаат животните и се љубопитни да видат како животните ги хранат своите бебиња, каде спијат и како одат. 

Можете брзо да ја истражите атракцијата за 90 минути или така ако сте еден куп возрасни. 


Вратете се на почетокот


Карта на Френклин парк зоолошката градина

Мапа и водич за посетители на зоолошката градина Френклин Парк
Слика: Zoonewengland.org

Зоолошката градина Френклин Парк е распространета на 72 хектари земја. 

Чувањето на копија од картата на Зоолошката градина е подобро за навигација и истражување на атракцијата, особено ако ја посетите со деца.

Со мапа, можете лесно да ги лоцирате експонатите, игралиштата, медицинските соби, тоалетите, продавниците за подароци итн. 

Можете да ја Превземи и зачувајте ја мапата на Зоолошката градина.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до зоолошката градина Френклин Парк

Зоолошката градина Френклин Парк се наоѓа на 1 Franklin Park Rd, Бостон, MA 02121, САД. Најдете насоки

Јавен превоз

Одете со портокаловата линија или патничката железница до Станица Форест Хилс, потоа земете автобус бр. 16 до зоолошката градина Френклин Парк.

Земете ја црвената линија до Станицата Андреј, потоа земете автобус бр. 16 до зоолошката градина Френклин Парк.

Одете со портокаловата линија или патничката железница до Раглс станица, потоа земете автобус бр. 22, 28, 29, 44 или 45 до зоолошката градина Френклин Парк.

Можете да го планирате вашето патување со посета MBTA's веб-страница. 

Паркинг

Оние кои сакаат да патуваат со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи и започнете! 

Паркингот е бесплатен и се нуди на сите три влеза на Зоолошката градина.


Вратете се на почетокот


Главните експонати во зоолошката градина Френклин Парк

Гостите поминуваат до три часа во истражување на изложените над 1000 животни. 

Набројуваме некои од најважните моменти на атракцијата на дивиот свет во Бостон. 

Детска зоолошка градина

Првото нешто што ќе го сретнете кога влегувате во зоолошката градина Френклин Парк е Детската зоолошка градина. 

Претставува три уникатни географски региони: мочуришта, шуми и пасишта.

Овде можете да ги забележите црвените панди, кучињата од прерии, крановите со бела шипка и многу други видови. 

Има неверојатни експонати кои гарантираат дека децата се вклучени и инспирирани од дивиот свет, од кои некои се:

Лавиринт од трева- Оваа изложба им нуди на децата забавни активности, како пронаоѓање извајани животни на пасиштата.

Приказ на прозорец на кучиња од прерии- Децата можат да комуницираат со кучињата од прерии, кои не се ништо друго освен верверички. 

Гнездо на орел– Од Орловото гнездо добивате птичја перспектива на Зоолошката градина.

Френклин фарма

Во непосредна близина на детската зоолошка градина се наоѓа фармата Френклин, каде што гледате животни како џвакаат храна, си играат и одмараат. 

Гледајте коњчиња, заморчиња, кози, овци и магариња како лежат во амбари и кокошки кои се кријат во кокошарници.

Тропска шума

Тропската шума ве превезува во џунглата, каде што го слушате пријатниот звук на каскадни водопади од едната страна и птиците што чврчореат на тропските дрвја од другата страна. 

Овде можете да забележите џиновски горили од 350 фунти, пигмејски нилски коњи, лемури и анаконда. 

Жирафа Савана

Во жирафата Савана, ќе најдете прекрасни жирафи Масаи, највисокиот копнеен цицач во светот.

Гледате и стадо Греви зебри, најголемиот член на семејството на диви коњи, кои се движат заедно со жирафите.

Изложба на светот на птиците

Светската изложба на птици е дом на многу видови птици од целиот свет. 

Kea, Black Crake, Great Indian Hornbill, Gouldian Finch, Green Aracari, Marbled Teal Duck, Eastern River Cooter, итн., се птици што ги слушате како пукаат, гукаат и свиркаат. 

Пеперутка шупливи

Одете во стаклена градина и стотици шарени пеперутки ви посакуваат добредојде.

Во Butterfly Hollow, ќе уловите магични погледи на пеперутки како цицаат нектар и летаат со отворени шарени крилја. 

Играј статуа и види дали можеш да добиеш едно земјиште на тебе. 

Оваа изложба е отворена само во текот на летото, затоа проверете ја официјалната веб-страница пред да ја посетите оваа изложба. 

Премин Серенгети

На преминот Серенгети, посетителите можат да ги видат нојот, Грантовите зебри, Хартмановите планински зебри, белобрадестите диви пчели и вартоговите како шетаат и се тркалаат по тревникот. 

Outback патека

Outback Trail ве запознава со дивиот свет на Австралија што ќе ве маѓепса.

Црвениот кенгур, кафеавото киви, какадуто со цитрон, ему, кокабура, дланка какаду и тесната жаба се животни што можете да ги видите на оваа изложба. 

Кралството Калахари

Кралството Калахари е дом на најдивиот ѕвер и кралот на џунглата, лавот. 

Дури и пред да стигнете до оваа изложба, можете да слушнете лавови како рикаат. 

Дозволете им на вашите деца да се качат во „срушениот“ ленд ровер наспроти изложбата, правејќи ги да се чувствуваат како да се дојдени за африканско сафари.

Поминете нос до нос со лавовите низ стаклото и гледајте ги како се капат на сонце. 

Приказни за тигар

Тајгер Талес беше отворен во 2006 година, т.е. многу по постоењето на Зоолошката градина.

Во него се прикажани тигри и ја раскажува приказната за Анала, која го мачи срцето, првиот тигар донесен во Зоолошката градина откако бил спасен од нејзините сопственици, кои нелегално ја чувале. 

Исто така, ги едуцира посетителите за илегалната трговија со диви животни. 

Горила Гроув

Во Горила Гроув, гостите се среќаваат со горилата околу станиците за гледање и го гледаат нивното однесување и социјалната динамика. 

Овој извонреден простор е распространет на 360,000 кубни стапки земја со вградени лози, дрвја за качување и можности за сточна храна за горилата. 


Вратете се на почетокот


Храна во зоолошката градина Френклин Парк

Ниту една екскурзија не е комплетна без добра храна; Кога имате деца заедно, не можете да ја напуштите Зоолошката градина Френклин Парк без оброк.

Зоолошката градина во Бостон има неверојатни опции за јадење кои следат одржлив пристап за намалување на трошењето храна. 

Giddy-Up скара

Скарата служи избор на обвивки, хамбургери (вклучувајќи опции за зеленчук), помфрит, сендвичи, салати, пица и многу други намирници кои децата ги посакуваат.

Постава Калахари

Овој пункт е сезонски и нуди вкусни опции за брзо каснување како хамбургери и хот-дог.

Излетнички простор

Зоолошката градина нуди и опција за оброк BYO.

Посетителите можат да ја носат својата храна и да уживаат во оброците со своите пријатели и семејството во скутот на природата. 


Вратете се на почетокот


Знајте пред да одите

  • Зоолошката градина Френклин Парк е дел од поголемите зоолошки градини во Нова Англија, вклучувајќи ја и Камената зоолошка градина.
  • Зоолошката градина е отворена за посети во текот на целата година.
  • Во зима, може да наидете на помалку животни. 
  • Носете удобна облека и чевли за екскурзијата. Помага да ги носите вашите очила за сонце, капи и двоглед.
  • Проверете го календарот на зоолошката градина пред да ја планирате вашата посета, бидејќи тие често нудат специјални детски програми и домаќини на специјални годишни настани. 
  • Искористете ги придобивките од членството во зоолошката градина, како приоритетни билети за специјални настани и експресно влегување во напорните денови ако планирате да ја посетувате Зоолошката градина повеќе пати годишно. 
  • Ако не сакате членство, проверете го Go Boston Pass за билети со попуст за Зоолошката градина и други атракции во областа. 

Извори

# Tclf.org
# Bostoncentral.com
# Tripadvisor.com
# Wikipedia.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Бостон

# Бродови и музеј во бостонската чајна забава
# Тури со количка во Бостон
# Аквариум во Нова Англија
# Тури за духови во Бостон
# Зоолошката градина Френклин Парк
# Коџила Бостон
# Тури на Фенвеј парк
# Патувања во пристаништето во Бостон
# Гледање китови во Бостон
# Тури на Харвард
# Бостонски патки патувања

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Бостон